BLIK stał się jedną z najbardziej popularnych form płatności w kraju. Korzysta z niego ponad 25 milionów użytkowników, a liczba transakcji przekracza miliard rocznie. Jeśli jeszcze nie udało Ci się odkryć wszystkich zalet płatności BLIKiem – spieszymy z pomocą.
- 1. Jak płacić w internecie z kodem BLIK?
- 2. Jak płacić BLIKIEM w sklepach internetowych bez kodu?
- 3. Czy można płacić BLIKIEM w sklepach stacjonarnych?
- 3.1. Jak płacić w sklepie stacjonarnym za pomocą kodu BLIK?
- 3.2. Jak płacić zbliżeniowo BLIKIEM w sklepie stacjonarnym?
- 3.3. Jak aktywować płatności zbliżeniowe BLIK?
- 4. Jak zrealizować przelew BLIK na telefon?
- 5. Czy możliwa jest wypłata gotówki BLIKiem?
- 6. Czy płatności BLIKIEM są bezpieczne?
- 7. Jakie zalety mają płatności BLIK?
- 8. Warto wiedzieć
BLIK jako system płatności jest polskim rozwiązaniem, nad którym pracowały banki: PKO BP, Bank Zachodni WBK (obecnie Santander Bank Polska), Bank Millenium, Alior Bank, ING Bank Śląski i mBank. Kieruje nim spółka Polski Standard Płatności S.A. Aktualnie uczestnikami systemu opartego o BLIK jest większość polskich banków, w tym także część banków spółdzielczych.
Jak płacić w internecie z kodem BLIK?
Do użycia płatności BLIK potrzebne jest zainstalowanie/podpięcie BLIK do konta bankowego. Od tego momentu użytkownik korzystając z aplikacji mobilnej lub serwisu transakcyjnego swojego banku może wygenerować kod BLIK. Płatności BLIKiem w internecie zaczyna się od wybrania właśnie tej formy płatności na stronie sprzedawcy.
Przykład
Pan Olek kupuje bilety na koncert online. Żeby zapłacić wybiera opcję BLIK. Klika w nią i na jego ekranie pojawia się prośba o wpisanie 6-cyfrowego kodu.
Następnie należy uruchomić aplikację mobilną lub serwis transakcyjny banku, w którym ma się konto z podpiętym BLIKiem. W aplikacji/serwisie należy wybrać charakterystyczną ikonkę z literą „b” i czerwoną kropką. Kod wyświetla się automatycznie i może być łatwo skopiowany. Alternatywnie można wybrać ikonkę BLIK już z ekranu logowania do aplikacji/serwisu, ale i tak trzeba będzie się zalogować.
Przykład (c.d.)
Pan Olek korzysta z aplikacji mBanku. Klika na telefonie ikonę mBank, potem ikonę BLIK, loguje się za pomocą PIN i od razu widzi przed sobą 6-cyfrowy kod BLIK.
Kod można przepisać ręcznie w polu wskazanym przez sprzedawcę. Lepiej jednak po prostu skopiować go z ekranu BLIK i wkleić na stronie sprzedawcy. Prawdopodobnie potrzebne będzie zatwierdzenie operacji w standardowy dla danego banku sposób.
Przykład (c.d.)
Pan Olek klika pole „skopiuj kod” na ekranie BLIK, a na stronie sprzedawcy biletów wkleja go i zatwierdza. W mBanku musi potwierdzić transakcję za pomocą PIN.
Jeśli płatność nie przekracza limitu BLIK, ani środków na koncie, zostaje wykonana natychmiast. Kodu BLIK możesz użyć aktualnie w większości płatności mobilnych na terenie Polski.
Jako że jest płatność oparta na zasadach przelewu natychmiastowego, bez problemu dokonasz szybkiej transakcji i uzyskasz jej potwierdzenie. Nie ma możliwości wykonania transakcji BLIK wpisując przypadkowe kody BLIK, ponieważ przy każdej takiej płatności urządzenie sprzedawcy wysyła zapytanie do banku (faktycznie do wszystkich banków), a użytkownik BLIKa musi potwierdzić transakcję tak jakby potwierdzał przelew z aplikacji mobilnej w swoim banku.
Jak płacić BLIKIEM w sklepach internetowych bez kodu?
Możesz zapłacić blikiem nie wpisując, ani nie kopiując kodu pod warunkiem, że odbiorca płatności jest niejako zapisany w Twojej aplikacji. Sprawdza się to, jeśli często wykonujesz zakupy za pomocą danego serwisu, zwłaszcza gdy chodzi o niewielkie kwoty. Dobre przykłady to zakup biletów kolejowych online, kupowanie biletów do kina czy zakupy w Twoim ulubionym sklepie internetowym.
Żeby dodać odbiorcę płatności BLIK bez kodu, przeważnie musisz skorzystać z opcji na stronie lub w aplikacji tej właśnie firmy. Wybierz Płatności BLIK bez kodu. Wybierz swój bank, z którego aplikacji mobilnej korzystasz, gdzie masz podpięty BLIK. Sklep wyśle zapytanie do Twojego banku. Jeśli potwierdzisz je w standardowy sposób, przeważnie wpisując PIN, płatności bez kodu zostaną aktywowane.
W dalszym ciągu każda płatność do zapisanego odbiorcy będzie musiała być potwierdzana PINem lub odciskiem palca, ale zniknie potrzeba używania kodu BLIK. Przyspieszy to każdą transakcję o jakieś 30 sekund.
Sprzedawców, których masz już zapisanych w aplikacji, możesz znaleźć logując się do aplikacji bankowej, przechodząc do BLIK i płatności BLIK bez kodu. Będzie tam pełna lista wszystkich zapisanych przez Ciebie odbiorców. Większość użytkowników ma tam najwyżej kilka pozycji.
Uwaga!
Czy można płacić BLIKIEM w sklepach stacjonarnych?
Coraz więcej sklepów i punktów usługowych akceptuje BLIK jako formę płatności. Płatności zbliżeniowe BLIK, jak też z pomocą kodu są już standardem w większości marketów, sklepów sieciowych, aptek, sieciowych punktów usługowych czy korporacji taxi.
Jak płacić w sklepie stacjonarnym za pomocą kodu BLIK?
Zawsze zacznij od poinformowania sprzedawcy, że płacisz BLIKiem. Sprzedawca uruchomi odbiór BLIK i będzie można wpisać kod na klawiaturze terminalu płatniczego (tego samego, z którego korzystasz wpisując PIN karty płatniczej). Kod BLIK uzyskaj w standardowy sposób, po prostu wyświetl go na telefonie i przepisz 6 cyfr do terminalu. Potem zatwierdź w aplikacji bankowej. Gotowe.
Możesz śmiało założyć, że aktualnie markety, stacje benzynowe, sieciowe sklepy i punkty usługowe, oraz większość kawiarni czy restauracji jest gotowa na płatności kodem BLIK. Płatności w sklepie stacjonarnym za pomocą kodu BLIK są mniej wygodne niż płatności zbliżeniowe, ale wciąż dostatecznie szybkie i komfortowe, by korzystać z nich w razie potrzeby.
Jak płacić zbliżeniowo BLIKIEM w sklepie stacjonarnym?
Na telefonie możesz aktywować płatności zbliżeniowe BLIK. Dzięki temu Twój telefon będzie działać jak karta płatnicza. Zaloguj się do swojej aplikacji bankowej i wybierz ikonę BLIK. Przejdź do ustawień BLIK. Aktywuj płatności zbliżeniowe i zatwierdź operację w standardowy dla Twojego banku sposób.
Od tej pory możesz wybierać przy płatności „płatność kartą”. Terminal płatniczy (np. w markecie) uruchomi się pozwalając na przyłożeni karty płatniczej lub właśnie telefonu. Płatność może wymagać potwierdzenia z Twojej strony. Korzystając z terminala płatniczego pamiętaj, że tylko w terminalach zbliżeniowych działa BLIK. Obecnie jest to zdecydowana większość tego typu urządzeń.
Uwaga!
Jak aktywować płatności zbliżeniowe BLIK?
Aby aktywować płatności zbliżeniowe BLIK należy zalogować się do aplikacji mobilnej banku, w którym ma się konto z podpiętym BLIKiem. Po wybraniu ikonki BLIK, należy wybrać Ustawienia (można też wejść do nich od strony ustawień ogólnych w aplikacji bankowej), potem płatności zbliżeniowe BLIK i wreszcie włącz.
Bank poprosi o potwierdzenie zmiany ustawień i wyświetli Ci kilka komunikatów dotyczących bezpieczeństwa transakcji. Po chwili otrzymasz wiadomość, że płatności zbliżeniowe zostały aktywowane.
Od tej pory uruchomienie płatności będzie wymagało przyłożenia telefonu do zbliżeniowego terminalu dla kart płatniczych. Płatność może wymagać wpisania PIN lub odcisku palca (jeśli masz tak ustawione zabezpieczenie telefonu). Zawsze, gdy zapłacisz zbliżeniowo, zarówno telefon jak i kasa wyświetlą potwierdzenie transakcji. Transakcja zostanie zapisana w Twojej historii konta.
Jak zrealizować przelew BLIK na telefon?
Wiesz już jak płacić BLIKiem, pamiętaj, że transakcję BLIK możesz przeprowadzić także do osoby fizycznej. Najlepiej sprawdza się w tym celu przelew na telefon BLIK. Żeby go zrealizować musisz jedynie:
- Znać telefon osoby, której chcesz przelać pieniądze. (Nie musisz znać jej numeru konta).
- Mieć aktywny BLIK w aplikacji bankowej.
- Wiedzieć, że dana osoba też ma aktywny BLIK (aktualnie większość młodych osób ma, a w niektórych aplikacjach mobilnych numery telefonu, na które możesz przelać pieniądze BLIKiem są odpowiednio oznaczone).
Żeby zrealizować BLIK na telefon, kolejno:
- Zaloguj się w aplikacji bankowej.
- Wybierz ikonę BLIK.
- Wpisz numer telefonu lub wybierz go z listy kontaktów.
- Wpisz kwotę jaką chcesz przelać.
- Zatwierdź operację.
Pamiętaj, że wybranie kontaktu z listy Twoich kontaktów telefonicznych będzie możliwe tylko jeśli aplikacja ma do nich dostęp. Możesz to zmienić w ustawieniach aplikacji telefonu. BLIK na telefon jest natychmiastowy, a strona otrzymująca przelew dostaje też wiadomość o transakcji, więc natychmiastowo ma potwierdzenie, jeśli np. płacisz za jakąś usługę.
Przykład
Czy możliwa jest wypłata gotówki BLIKiem?
Możesz wypłacić gotówkę z bankomatu za pomocą kodu BLIK. Wymaga to wygenerowania kodu BLIK i wpisania go za pomocą klawiatury bankomatu. Nie potrzebujesz karty płatniczej, by to zrobić, ale potrzebny będzie telefon z aplikacją bankową i BLIK. Pamiętaj, że wypłata z bankomatu kosztuje, gdy używasz BLIKa nawet jeśli byłaby bezpłatna w innej sytuacji. Przeważnie będzie to koszt ok. 5 zł, ale szczegóły zależą od banku, w którym masz konto i sieci bankomatów, z której korzystasz. Jeśli chcesz wypłacić gotówkę, karta płatnicza może być wciąż lepsza od BLIK.
Czy płatności BLIKIEM są bezpieczne?
Płatności BLIKiem są równie bezpieczne co przelew bankowy lub płatność kartą płatniczą. Płatność BLIK może odbywać się na kilka sposobów i wpływa to w pewnym stopniu na bezpieczeństwo transakcji. Zawsze jednak główne ryzyko czai się w nieodpowiedzialnym zachowaniu użytkownika, który nie dba dostatecznie o bezpieczeństwo swoich danych czy telefonu.
Przelewy BLIKiem korzystają z dokładnie tego samego systemu bankowego co tradycyjne przelewy czy bramki płatnicze (np. PayPal). Są wygodniejsze, szybsze i przez to nieco bardziej podatne na błąd użytkownika. Prośba o przelew BLIK stała się jednym z najbardziej popularnych sposobów na wyłudzanie drobnych kwot. Pieniądze trafiają dokładnie tam, gdzie je wyślesz. W przelewie tradycyjnym możesz pomylić numer konta, a używając płatności BLIK na telefon, masz szansę wpisać zły numer.
Jeśli jednak nie pomylisz się ani nie dasz komuś dostępu do swojego telefonu wraz z danymi do użycia BLIK, Twoje pieniądze i wykonywane transakcje są całkiem bezpieczne.
Żeby płatności były bezpieczne:
- Nie przesyłaj kodu BLIK za pomocą czatu/komunikatora/SMS. Gdyby został przechwycony, ktoś mógłby dokonać transakcji szybciej niż osoba, której udostępniasz kod. Szansa na to jest znikoma, ale istnieje. Nawet jeśli chcesz zapłacić za coś, co aktualnie kupuje Twoje dziecko, lepiej zrobisz przelewając mu kwotę BLIKiem na telefon i pozwalając zapłacić samodzielnie.
- Nie udostępniaj telefonu innym osobom, jeśli masz uruchomione płatności blikiem zbliżeniowym. To najprostszy sposób, by ktoś zrobił zakupy z Twojego konta.
- Pilnuj swojego kodu PIN i innych metod logowania się do banku.
- Sprawdź 2 razy numer telefonu, na który robisz przelew, jeśli wpisujesz go ręcznie.
- Pamiętaj, że przelew BLIK nie może być cofnięty. Jest przelewem natychmiastowym i nie jest realizowany w ramach sesji ELIXIR, więc po zatwierdzeniu go nic już nie można zrobić.
Bezpieczeństwo przelewów jest więc identyczne jak w przypadku płatności kartą płatniczą (korzystanie z terminala płatniczego zbliżeniowo) lub wykonania tradycyjnego przelewu online (wszystkie pozostałe sposoby użycia BLIK).
Jakie zalety mają płatności BLIK?
Płatności BLIK są aktualnie najlepszym sposobem przelewania niewielkich kwot. Działają jak przelew natychmiastowy, ale są od niego prostsze i w dodatku bezpłatne. Z punktu widzenia użytkownika płatności mobilne BLIK są znacznie wygodniejsze od tradycyjnego przelewu. Wpisanie kodu lub numeru telefonu jest szybsze i prostsze niż wpisanie numeru konta.
Jednocześnie BLIK jest bezpiecznym sposobem przelewania pieniędzy, korzystającym z gwarancji bankowych, potwierdzeń i standardowych zabezpieczeń. Jeśli chcesz przelać kwotę do 1000 zł odbiorcy krajowemu i robisz to jako osoba fizyczna, BLIK jest optymalnym sposobem płatności.
Jako wysyłający przelew masz zapisane transakcje BLIK w swojej aplikacji bankowej, w standardowej historii przelewów. Aktualnie BLIK jest rozbudowywany o nowe funkcjonalności, takie jak płatności powtarzalne BLIK czy opóźniony przelew, który działa dokładnie jak zaplanowana płatność z konta. Użyteczność omawianego rozwiązania rośnie.
Widać to bardzo po ilości użytkowników i wykonanych przez nich transakcji. BLIK został uruchomiony po raz pierwszy w 2015 roku, zyskując w ciągu roku 1,4 miliona użytkowników. Każdy z nich dokonał w tym roku średnio tylko 1 transakcji. Tymczasem w 2022 użytkowników było prawie 26 milionów, a każdy z nich wykonał średnio ponad 40 transakcji BLIK w ciągu roku. Liczba transakcji BLIK znacząco przekracza ilość płatności dokonanych z użyciem kart kredytowych.
Uwzględniając, że aktualnie BLIK pozwala na wypłaty gotówki w bankomatach, wygodne płatności online, darmowe przelewy natychmiastowe i bardzo wygodne przelewy na telefon, dane te nie powinny dziwić.
Źródła:
- https://www.blik.com/
Warto wiedzieć
- BLIK jest typowo polskim rozwiązaniem – na ten moment nie można nim zapłacić zagranicznemu odbiorcy.
- Limity BLIK są stosunkowo niskie, w ciągu doby możesz przelać maksymalnie do 20 000 zł.
- Kod BLIK zawsze jest 6-cyfrowy i aktywny tylko 2 minuty. Nie powinno się go przesyłać w SMSach czy komunikatorach internetowych.
- Przelew na telefon BLIK jest przelewem natychmiastowym. Możesz go wykonać do innej osoby, która ma BLIK.
- Płatności BLIKiem zbliżeniowym działają dokładnie tak jak podłączenie karty kredytowej do telefonu.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jak sprawdzić, który sklep przyjmuje płatności BLIKIEM?
Przeważnie sklepy i ich sieci chwalą się tym, że przyjmują płatności w różnych formach. Informacje o tym znajdują się na ich stronach, przy kasach i na drzwiach sklepów. Jeśli jednak brak takiej informacji, najlepiej zapytać sprzedawcę. Czasami nawet mikrofirmy przyjmują płatności BLIK na telefon i wystawiają na tej podstawie faktury/paragony.
Ile kosztuje korzystanie z BLIKA?
Zasadniczo z punktu widzenia przelewającego, przelew BLIK jest bezpłatny. Banki mają prawo wprowadzić opłaty np. za przelew BLIK na telefon, ale póki co tego nie robią. Nawet firmy nie płacą za BLIK. Obecnie jest to bezpłatna usługa.
Jakie są maksymalne limity płatności BLIKiem w sklepach?
Teoretycznie limit kwotowy wynosi 10 000 zł dla pojedynczej płatności. W praktyce zależy to od ustawień banku i Twoich własnych. Bardzo możliwe, że masz ustawione znacznie niższe limity płatności i dotyczą one tak samo sklepów, jak i przelewów na telefon.
Czy płatność BLIKIEM jest anonimowa?
Przelew BLIK jest w znacznym stopniu anonimowy. Oczywiście w bazie danych banku jest wyraźny ślad z jakiego i na jakie konto pieniądze zostały przelane, ale odbiorca przelewu nie jest informowany o danych nadawcy, nie zna więc np. jego numeru konta.
Czy płatności BLIKIEM są widoczne w historii konta?
Tak, w historii konta są widoczne płatności BLIK, w tym także przelewy na telefon czy płatności zbliżeniowe. Płatności przychodzące są widoczne jako „Wpłata BLIK” lub podobna informacja, ale nie wyświetla się przy nich numer konta nadawcy.
Co to jest kod BLIK?
Jest to 6-cyfrowy, ważny 2 minuty, kod generowany przez aplikację bankową, jeśli użytkownik ma aktywny BLIK i zdecyduje się użyć kodu. Wpisanie kodu BLIKa pozwala autoryzować płatność. Kod wyświetla się także gdy dokonujesz płatności np. na telefon, ale jeśli nigdzie go nie wpiszesz, po prostu się dezaktywuje.
Czy można płacić BLIKIEM bez aplikacji bankowej?
Nie, nie jest to możliwe. Musisz mieć zainstalowaną aplikację banku, w którym masz konto i aktywowany w niej BLIK. Usługa BLIK jest raczej nakładką na aplikacje bankowe niż osobną aplikacją. Twórcy ściśle współpracują z bankami w zakresie użyteczności i bezpieczeństwa.