Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

Zlecenie stałe – jak działa i kiedy warto je uruchomić?

Zlecenie stałe pozwala zastąpić powtarzające się płatności o stałych kwotach i w stałych odstępach czasu. Jest wygodnym rozwiązaniem dostępnym w każdym banku. Z jednej strony sprawdza się świetnie dla osób, które zapominają o rutynowych płatnościach, z drugiej zaś łatwo zapomnieć o nim samym.

Zlecenie stałe możesz ustanowić za pośrednictwem serwisu transakcyjnego, infolinii banku, a także w oddziale lub za pomocą aplikacji mobilnej.

Czym jest zlecenie stałe w banku?

Zlecenie stałe to powtarzalny przelew bankowy wykonywany cyklicznie w sposób zautomatyzowany. Klient banku ustanawia je, by nie musieć pamiętać o wykonywaniu przelewu, który i tak musiałby wykonać np. co miesiąc.

Uruchomić zlecenie stałe można z dowolnego powodu, korzystając z podstawowego rachunku bankowego. W każdej chwili można też je wycofać. Przeważnie wykorzystujemy je do regularnych płatności, o których najzwyczajniej moglibyśmy zapomnieć. Dobre przykłady zleceń stałych, to:

  • Czynsz, opłaty za najem – opłaty tego typu należy regulować co miesiąc, a kwota zmienia się stosunkowo rzadko. Wiele osób ustanawia zlecenie stałe w swoim banku, żeby nie zapomnieć o podstawowych opłatach w natłoku spraw.
  • Raty leasingowe i zakupowe – o ile bank sam ściągnie sobie ratę kredytu, o tyle zakupy na raty i leasingi muszą być regulowane przez klienta. Ustanowienie zlecenia stałego pomaga uporządkować budżet także dlatego, że bank przypomina o nadchodzących wydatkach.
  • Subskrypcja gry, kanału telewizyjnego, płatnej aplikacji mobilnej – mimo iż klient podłącza swoje konto/kartę do płatności za pomocą serwisu, z którego zamierza korzystać, faktycznie zapisuje zlecenie stałe i póki go nie wyłączy, bank będzie pobierał z jego konta pewną kwotę i co miesiąc przelewał ją dostawcy usługi. Jeśli jednak kwotę ustala dostawca usługi, mówimy o poleceniu zapłaty.
  • Przelewanie stałej kwoty dziecku/członkowi rodziny – kolejny przelew, o którym zdecydowanie nie należy zapominać. Czasami rodzice ustanawiają zlecenie stałe, by wspomagać swoje dziecko na studiach albo wspierają co miesiąc członka rodziny w potrzebie.
  • Wsparcie dla organizacji charytatywnych i non-profit – zlecenie stałe bardzo często wykorzystywane jest do wspomagania organizacji dobroczynnych, albo usługodawców zapewniających bezpłatne usługi takich jak Wikipedia, AdBlock, Signal itp. Zlecenie stałe jest w tym wypadku mniej obciążające dla portfela jednorazowo, ale znacznie wyższe, gdy uwzględni się jego powtarzalność.
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych – jeśli płacisz składki ZUS o stałej wysokości, na pewno warto ustanowić zlecenie dotyczące tej płatności. Zapominanie o ZUS-ie grozi poważnymi konsekwencjami. Taka sytuacja występuje, gdy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, ale masz stałe dochody (samozatrudnienie).

Wszystkie zlecenia stałe muszą mieć ustalone: kwotę, odbiorcę i moment wykonania przelewu, np. co miesiąc. W momencie wykonywania przelewu odpowiednia kwota musi znajdować się na koncie. Co do zasady zlecenia stałe nie kończą się w sposób samoczynny, czyli np. po dokonaniu 30 przelewów.

Oznacza to, że faktycznie trzeba o nich pamiętać i co jakiś czas aktualizować. Bank będzie przypominał w ramach komunikatów o zaplanowanych płatnościach, ale są one na tyle mało angażujące, że łatwo je przegapić.

Zlecenie stałe, a przelew zaplanowany

W banku możesz zaplanować przelew, który wyjdzie dopiero z nadejściem konkretnej daty. Pod każdym względem oprócz powtarzalności, działa on dokładnie tak samo jak zlecenie stałe. Można powiedzieć, że zlecenia stałe są bardzo podobne do serii przelewów zaplanowanych. Oba rozwiązania mają Ci pomagać w panowaniu nad domowym (albo firmowym) budżetem i możliwie najłatwiej korzystać z usług swojego banku.

Przelewy zaplanowane wykorzystuj do płatności, których nie trzeba będzie powtarzać, natomiast zlecenia stałe, gdy wiesz, że identyczną kwotę musisz przelewać cyklicznie, póki nie zmieni się sytuacja.

Jak działa zlecenie stałe?

Zlecenie stałe to tak na prawdę zaplanowane z góry standardowe przelewy ELIXIR. Możesz ustanowić je na dany dzień miesiąca albo (w niektórych bankach) co daną ilość dni np. co 8 dni. Za każdym razem, gdy nadejdzie moment zaplonowanej w zleceniu stałym płatności, bank w sposób automatyczny spróbuje wykonać przelew standardowy ELIXIR.

Takie polecenie zapłaty uda się, jeśli:

  • na Twoim koncie są odpowiednie środki, by przelew wykonać,
  • konto, na które cyklicznie przelewasz kwotę, istnieje,
  • Twoje konto nie zostało zajęte przez KAS/komornika/prokuraturę itp.
  • Przelew zostanie wykonany najbliższą sesją standardowych przelewów międzybankowych ELIXIR, jeśli jest to przelew międzybankowy lub natychmiastowo, jeśli odbiorcą będzie konto w tym samym banku.

Jako że zlecenie stałe korzysta ze standardowej procedury przelewów międzybankowych, poszczególne przelewy należące do niego mogą być bez Twojej winy opóźnione. Przykładowo ustanawiasz zlecenie stałe na 10 każdego miesiąca o godzinie 16:00. Prawdopodobnie nie mieścisz się w ostatniej sesji wychodzącej ELIXIR w swoim banku i przelew wychodzi w godzinach porannych następnego dnia. Chyba, że kolejny dzień jest niepracujący, wtedy opóźnienie zwiększa się nawet do 3 dni. Zawsze działa to tak samo – wykorzystana zostaje pierwsza sesja ELIXIR po momencie, w którym uruchamia się zlecenie stałe. Przynajmniej tak było do niedawna.

Aktualnie niektóre banki starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i wysyłają przelewy cykliczne ostatnią sesją, w której przelew zmieści się w oczekiwanym terminie, co czasami oznacza dzień lub dwa przed tym terminem. Np. jeśli zaplanowany przelew miałby wypaść w niedzielę, to mBank wyśle go w piątek po południu, a PKO BP w poniedziałek rano. W wyjątkowych przypadkach będzie dla Ciebie różnica.

Osoba fizyczna może ustanowić zlecenie stałe z wykorzystaniem przelewów natychmiastowych, wskutek czego każdy z zaplanowanych przelewów będzie dodatkowo płatny.

Uwaga!

Jeśli oba konta są w tym samym banku, to przelew przejdzie natychmiastowo, bez względu na porę dnia i dzień tygodnia.

Jeśli odbiorca zmieni konto, ale nie zamknie dotychczasowego, bank nie poinformuje Cię o tym. Natomiast gdy umowa prowadzenia rachunku zostanie wypowiedziana, bank prawdopodobnie wyśle Ci informację o braku możliwości zrealizowania zlecenia stałego.

Zlecenie stałe a płatności międzynarodowe

Możesz ustanowić zlecenie stałe na konto w banku mającym siedzibę poza Polską. Możesz wykorzystywać do tego konto walutowe, rachunek celowy albo jakąkolwiek inną opcję dostępną w Twoim banku. Pamiętaj jednak, że po drodze natkniesz się na dwie drobne przeszkody:

  1. Przelewy międzynarodowe mogą być płatne w Twoim banku – jeśli ustanowisz zlecenie stałe/polecenie zapłaty na konto w obcym banku, bank będzie naliczał Ci opłaty za każdy faktycznie wykonany przelew. Nie powinno to być problemem, jeśli finansujesz swoje dziecko za granicą, ale może być nieoptymalne w przypadku wielu często powtarzanych płatności w obrocie B2B.
  2. Będą występować różnice kursowe – 100 zł to nie zawsze ta sama liczba dolarów czy euro. Jeśli decydujesz się na zlecenie z konta złotówkowego, każdy przelew będzie kosztował Cię tyle samo, ale odbiorca otrzyma za każdym razem różną kwotę. Jeśli wykonasz przelew z konta walutowego, za każdym razem będzie on miał inny koszt złotówkowy dla Ciebie.

Oprócz tego jak najbardziej możesz wykonywać powtarzalne płatności transgraniczne. Będą one docierały zgodnie z grafikiem właściwym dla przelewów tego typu.

Jak ustanowić zlecenie stałe w swoim banku?

W większości banków możesz ustanowić zlecenie stałe w każdy sposób, w jaki udałoby Ci się wykonać pojedynczy przelew. Jeśli korzystasz z aplikacji mobilnej banku, będzie tam opcja ustanowienia zlecenia stałego. Tak samo w serwisie transakcyjnym. W obu wypadkach prawdopodobnie warto zacząć od zakładki „Płatności” lub podobnej. Jedna z opcji, które tam znajdziesz będzie dotyczyć właśnie zlecenia stałego.

Wypełnij niezbędne pola: kwotę jaką chcesz przelewać, dzień (dni?) miesiąca, w którym mają odbywać się przelewy, oraz numer konta na jaki chcesz robić cykliczne przelewy. Bank poprosi Cię o potwierdzenie operacji w standardowy sposób.

Jeśli skorzystasz z pomocy infolinii, zdecydujesz się na wideo rozmowę lub wizytę w oddziale, miej przygotowany numer konta swojego odbiorcy. Pracownik pomoże Ci wypełnić zlecenie, ale może nie być wstanie znaleźć Ci tego numeru nawet gdy były już wcześniej na niego realizowane przelewy od Ciebie.

Spróbuj tego

Banki w Polsce mają proste, przejrzyste formularze dotyczące zleceń stałych. W aplikacji mobilnej i serwisie transakcyjnym często możesz po prostu wybrać zapisanego wcześniej odbiorcę, by ustanowić na jego rzecz zlecenie stałe bez wpisywania/kopiowania numeru konta.

Pamiętaj, że zlecenie stałe to tak na prawdę seria zaplanowanych przelewów. Jeśli ustanawiasz je np. z konta firmowego lub wykonujesz przelewy międzynarodowe, musisz liczyć się z opłatą za każdy przelew, a nie jedynie jednorazową podczas ustanowienia zlecenia stałego.

Jak wycofać zlecenie stałe w swoim banku?

Wycofać zlecenie stałe w swoim banku można dokładnie w ten sam sposób w jaki się je ustanawia. Należy przejść prze Płatności -> Zlecenia stałe i tam odszukać zlecenie, które chcesz wycofać, jeśli korzystasz z bankowości elektronicznej. Możesz też skorzystać z infolinii banku, jeśli nie możesz odnaleźć odpowiedniego pola lub korzystanie z bankowości elektronicznej jest dla Ciebie utrudnione. Ustanawianie i wycofywanie standardowych zleceń stałych jest bezpłatne.

Warto co kilka miesięcy sprawdzać swoje zlecenia stałe i usuwać te, które uległy dezaktualizacji. Zlecenia stałe będą pokazywać się też w zaplanowanych płatnościach na kolejny miesiąc i będą widoczne w wyciągu z konta lub historii operacji.

Częstotliwość wykonywania przelewu

Zlecenia stałe realizowane są w określonym terminie. W większości wypadków jest to po prostu określony dzień miesiąca, a płatności cykliczne odbywają się co miesiąc bez względu na to czy ma on 28 czy 31 dni. Tak właśnie najczęściej płacimy rachunki, wynagrodzenia i opłaty.

Są jednak inne opcje określenia częstotliwości wykonywania przelewu. Korzystając z bankowości elektronicznej możesz bez problemu ustanowić zlecenie stałe, które będzie wysyłało przelew co kilka dni, tygodni lub miesięcy. Dla banku nie ma to większego znaczenia, więc możesz dowolnie manipulować swoimi zleceniami stałymi, jeśli jest Ci to do czegoś potrzebne.

Przeważnie nie ma możliwości ustanowienia zlecenia ze zróżnicowanymi odstępami pomiędzy poszczególnymi przelewami, ale możesz zaplanować pojedyncze przelewy i ominąć tę trudność.

Ile kosztuje zlecenie stałe w wybranych bankach?

Zlecenie stałe jest bezpłatne we wszystkich bankach, jeśli ustanawiasz je za pomocą serwisu transakcyjnego lub aplikacji mobilnej. Natomiast jeśli zajmujesz tym czas pracownika banku dzwoniąc na infolinię lub udając się do oddziału, to zapłacisz:

  • Credit Agricole – do 10 zł w zależności od rodzaju rachunku i zlecenia,
  • Pekao S.A. – zapłacisz 2 zł za usługę w oddziale banku,
  • PKO BP – 1 zł za zlecenia stałe do innego banku,
  • Alior Bank – zapłacisz 2 zł, jeśli skorzystasz z infolinii lub wizyty w oddziale.

Czym różni się zlecenie stałe od polecenia zapłaty?

Zlecenie stałe i polecenie zapłaty działają na tej samej zasadzie, ale w przypadku polecenia zapłaty to odbiorca przelewu ustala kwotę, nie jest więc ona stała. Przykładowo, jeśli korzystasz z aplikacji, w której występują mikropłatności, musisz zgodzić się na polecenie zapłaty. Gdy nadejdzie termin wykonania przelewu, bank wyśle taką kwotę jakiej zażąda dostawca usługi.

Polecenie zapłaty jest używane, gdy stale korzystasz z danej usługi, ale jej koszt może różnić się w zależności od sytuacji, np. zużycia lub częstotliwości korzystania. Płacenie opłat licznikowych może odbywać się z wykorzystaniem polecenia zapłaty. Zlecenie stałe nie wystarczy w tym wypadku, ponieważ nie zawsze będziesz płacić tę samą kwotę za gaz (albo za wirtualne dodatki do gry czy usługi marketingowe).

Uwaga!

Polecenie zapłaty działa na zasadzie: przelej tyle ile zażąda odbiorca. Zlecenie stałe natomiast na zasadzie: przelej zawsze tyle samo.

Firmy oferujące subskrypcje, aplikacje i gry z mikropłatnościami, czy serwisy usługowe będą od Ciebie wymagały ustanowienia polecenia zapłaty. Wszędzie tam, gdzie występuje dobrowolność (np. cykliczne wspomaganie organizacji charytatywnej) możesz korzystać ze zlecenia stałego.

Przeważnie nie możesz ustanowić polecenia zapłaty w samym banku, ani jego aplikacji mobilnej, ponieważ bank nie otrzymuje faktur od Twojego dostawcy i nie ma pojęcia co faktycznie zamierzasz kupować. Dlatego polecenie zapłaty ustanawia się na stronie usługodawcy, a w aplikacji bankowej jedynie potwierdza na nie zgodę. Można je wycofać tak samo jak zlecenie stałe, ale nie przed dokonaniem aktualnej płatności. Przeważnie można też łatwo odwołać subskrypcję w serwisie dostawcy usług.

Polecenie zapłaty służy więc nieco innym celom. Regulujesz nim płatności, których wysokość zostanie dopiero ustalona, ale Ty już wiesz, że chcesz je zapłacić.

 

Co warto wiedzieć?

  • W każdym banku możesz ustanowić zlecenie stałe, przeważnie bezpłatnie.
  • Przelewy ze zlecenia stałego są wykonywane cyklicznie z zachowaniem kwoty.
  • Kwota zostaje przelana najszybciej jak na to pozwalają sesje ELIXIR, co czasami oznacza 2-3 dni opóźnienia.
  • Można ustanowić zlecenie stałe z wykorzystaniem ELIXIR EXPRESS, ale będzie ono kosztować za każdy przelew.
  • Zlecenie stałe różni się od polecenia zapłaty niezmiennością kwoty przelewu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy zlecenie stałe w banku jest płatne?

    W większości banków ustanowienie zlecenia stałego jest bezpłatne, jeśli wykonuje się je online. Przelewy należące do zlecenia stałego mogą jednak liczyć się do limitu bezpłatnych przelewów w miesiącu, jeśli konto taki limit posiada. Jeśli zlecenie stałe korzysta z systemu przelewów natychmiastowych ELIXIR EXPRESS, to za każdy przelew zostanie doliczona opłata.

  2. Czy zlecenie stałe może być darmowe?

    Darmowe w kontekście braku dodatkowych opłat – jak najbardziej tak. W większości banków nie zapłacisz za ustanowienie zlecenia stałego. Natomiast nie możesz ustanowić zlecenia stałego na 0 zł. Jakąś kwotę musisz przelewać.

  3. Czy bank wykona zlecenie stałe, jeśli nie ma pieniędzy na koncie?

    Nie, ale mogą być wyjątki. Przykładowo, jeśli na koncie masz 0 zł, ale masz uruchomiony debet na koncie, bank może wciąż wykonać przelew i dopisać przelaną kwotę do Twojego zadłużenia. Szczegóły mogą zależeć od umowy dotyczącej debetu na koncie. Jeśli nie korzystasz z tej usługi, bank nie wykona zlecenia stałego z powodu braku środków i poinformuje Cię o tym.

  4. Czy można anulować zlecenie stałe?

    Tak, w każdej chwili. Możesz to zrobić w serwisie transakcyjnym, aplikacji mobilnej, oddziale banku lub na infolinii. Zasady są dokładnie takie same co przy ustanowieniu przelewu stałego.

  5. Czy można cofnąć zrealizowane zlecenie stałe?

    Jeśli zostało już zrealizowane, to na pewno nie. Czasami udaje się je zatrzymać, jeśli nie było jeszcze sesji przelewów ELIXIR, ale to wyjątkowe i bardzo rzadkie przypadki.

  6. Czy zlecenie stałe realizowane jest w weekendy i święta?

    Zlecenie stałe korzysta ze standardowego systemu rozliczeń międzybankowych ELIXIR. Oznacza to, że przelewy, które wypadną w weekendy i święta zostaną zrealizowane w najbliższej sesji przelewów w dzień roboczy. Tak samo przelewy, które wypadłyby w nocy. Jeśli zlecenie stałe ustanowione jest między kontami w tym samym banku, będzie zrealizowane nawet w weekend i święto.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments