Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Mieszkanie bez księgi wieczystej – jak sprawdzić i bezpiecznie kupić mieszkanie?

Getty Images

O czym powinieneś pamiętać kupując mieszkanie bez księgi wieczystej? Czy zakup takiego mieszkania jest w ogóle bezpieczny? Czy warto jest zainwestować w nieruchomość, która jest pozbawiona księgi wieczystej? I wreszcie – jak możesz w prosty sposób sprawdzić mieszkanie, które nie ma księgi wieczystej? Na te i wiele innych pytań natury praktycznej odpowiem w niniejszej publikacji.

Zakup mieszkania lub innej nieruchomości często związany jest obowiązkiem zapoznania się z dużą liczbą dokumentów. Niestety zdarzają się sytuacje, w których wybrana przez Ciebie nieruchomość nie posiada księgi wieczystej. Czy w takiej sytuacji powinieneś zrezygnować z jej zakupu? Zdecydowanie nie! Zachęcam Cię do zapoznania się z tym poradnikiem, w którym wyjaśnię Ci wszelkie kwestie formalno-prawne, na które powinieneś zwrócić uwagę dokonując zakupu np. mieszkania bez księgi wieczystej na rynku wtórnym.

Co to jest księga wieczysta?

Powinieneś wiedzieć czym właściwie jest sama księga wieczysta i dlaczego jest tak ważna w kontekście obrotu nieruchomościami. Całość tego zagadnienia zawiera się w zasadzie w pierwszych regulacjach wynikających z ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2023 r. poz. 1984) – zw. dalej: „ustawą”.

Zgodnie bowiem z art. 1 ustawy – księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Dodatkowo wskazuję, że księgi wieczyste zakłada i prowadzi się dla nieruchomości (księgi wieczyste mogą być także prowadzone w celu ustalenia stanu prawnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu). Musisz wiedzieć również, że księgi wieczyste są jawne oraz że nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani wniosków, o których uczyniono w niej wzmiankę.

Poruszając zagadnienie związane z księgami wieczystymi nie sposób jest odnieść się do kwestii domniemywań prawnych (domniemania prawne wynikające z art. 3 ustawy), które mają do nich zastosowanie:

  • domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym;
  • domniemywa się, że prawo wykreślone nie istnieje.

Uwaga! Przeciwko domniemaniu prawa wynikającemu z wpisu w księdze wieczystej nie można powoływać się na domniemanie prawa wynikające z posiadania – tak art. 4 ustawy.

Ciekawostka, o której warto, abyś pamiętał – właściciel kilku nieruchomości stanowiących całość gospodarczą lub graniczących z sobą może żądać połączenia ich w księdze wieczystej w jedną nieruchomość – co wynika wprost z art. 21 ustawy.

Mając na uwadze całokształt powyższego w najprostszym ujęciu księgi wieczyste to rejestr publiczny, który przedstawia stan prawny konkretnej nieruchomości. Rejestr ten pozwala ustalić, komu i jakie przysługują prawa do danej nieruchomości. Aby sprawdzić treść księgi wieczystej możesz skorzystać z ogólnodostępnej strony internetowej, która prowadzona jest dla Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Warto jest również, abyś zapoznał się z najważniejszymi informacjami praktycznymi związanymi z funkcjonowaniem tego rejestru – najczęściej zadawane pytania (poradnik rządowy).

Powinieneś również widzieć z czego składają się księgi wieczyste (z jakich działów oraz jakie informacje możesz z nich uzyskać):

  • Dział I – zawiera informacje ogólne o nieruchomości, takie jak numer działki, powierzchnia, sposób użytkowania (np. ziemia rolna, budynek mieszkalny itp.):
    • dział I-O: „Oznaczenie nieruchomości” – dane pochodzące z ewidencji gruntów, pozwalające na dokładne oznaczenie nieruchomości;
    • dział I-Sp: „Spis praw związanych z własnością” – ewentualne prawa związane z prawem własności wpisanej nieruchomości.
  • Dział II – zawiera informacje o właścicielu nieruchomości lub osobie, która ma wieczyste użytkowanie nieruchomości.
  • Dział III – ograniczone prawa rzeczowe (z wyjątkiem hipotek), ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz prawa osobiste i roszczenia ciążące na nieruchomości (z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek), między innymi: prawo do pierwokupu, roszczenia z zawartych umów deweloperskich lub przedwstępnych.
  • Dział IV – zawiera informacje o innych prawach rzeczowych, tj. hipoteki, z dokładnym określeniem wysokości, waluty, zakresu, rodzaju, pierwszeństwa i ewentualnych innych cech hipoteki.

Czy mieszkanie musi mieć księgę wieczystą?

Co do zasady wskazuję, że mieszkanie nie musi posiadać księgi wieczystej (w praktyce nie jest popularne respektowanie przez sąd wieczystoksięgowy tego faktu). Jeżeli jednak do tego dojdzie wówczas zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy – sąd może wymierzyć opieszałemu właścicielowi grzywnę w wysokości od 500,00 do 10 000,00 złotych w celu spowodowania ujawnienia prawa własności. W razie ujawnienia prawa własności nieruchomości, grzywny nieuiszczone mogą być umorzone w całości lub części.

Uwaga!

Pamiętaj, że posiadanie przez daną nieruchomość księgi wieczystej jest rozwiązaniem korzystnym z punktu widzenia prawnego. Z praktycznego punktu widzenia wskazuję Ci, że powinieneś rozważyć założenie księgi wieczystej, szczególnie, że w pewnych sytuacjach ich posiadanie jest wymagane z punktu widzenia konkretnych przepisów (np. wpisanie hipoteki - tak art. 67 ustawy - do powstania hipoteki niezbędny jest wpis w księdze wieczystej).

Porada – sugerowanym jest, abyś założył księgę wieczystą w celu uniknięcia ewentualnych negatywnych konsekwencji – m.in. tych, o których mowa powyżej.

Jak ustalić, czy nieruchomość ma księgę wieczystą?

Pamiętaj, że w zasadzie masz dwa sposoby na ustalenie, czy dana nieruchomość ma księgę wieczystą:

  1. Możesz tego dokonać w wydziale ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym właściwym dla położenia nieruchomości;
  2. Możesz to zrobić on-line na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, a dokładniej poprzez Elektroniczne Księgi Wieczyste.

Jak sprawdzić mieszkanie bez księgi wieczystej?

Teraz wyjaśnię Ci jak sprawdzić mieszkanie bez księgi wieczystej pod kątem prawnym – szczególnie przed zakupem nieruchomości powinieneś pamiętać o tym punktach:

  1. Umowa spółdzielcza – w przypadku mieszkań spółdzielczych, prawo do mieszkania jest potwierdzone przez udział w spółdzielni. Powinieneś sprawdzić umowę spółdzielczą oraz wszelkie inne dokumenty wydane przez spółdzielnię;
  2. Księgi gruntowe – niektóre nieruchomości mogą być zarejestrowane w księgach gruntowych zamiast w wieczystych. Możesz skontaktować się z lokalnym urzędem gminy, aby uzyskać dostęp do tych informacji;
  3. Urzędy miejskie lub gminne – możesz skontaktować się z lokalnym urzędem miasta lub gminy, aby sprawdzić, czy mają jakiekolwiek informacje o nieruchomości, która Cię interesuje;
  4. Weryfikacja właściciela – właściciel nieruchomości powinien być w stanie dostarczyć dowód na swoje prawo do nieruchomości;
  5. Ekspert ds. nieruchomości – możesz skonsultować się z doradcą ds. nieruchomości lub prawnikiem specjalizującym się w prawie nieruchomości, aby uzyskać pomoc w sprawdzeniu stanu prawego lokalu;
  6. Operat szacunkowy – możesz zlecić jego wykonanie rzeczoznawcy majątkowemu w celu potwierdzenia stanu prawnego i faktycznej wartości danej nieruchomości;
  7. Wywiad lokalny – warto jest, abyś samodzielnie sprawdził najbliższe otoczenie nieruchomości (mieszkania) – dotyczy to sprawdzenia stosunków sąsiedzkich, uciążliwych hałasów lub innych emisji.

Czy można sprzedać lub kupić mieszkanie bez księgi wieczystej?

Musisz pamiętać, że brak księgi wieczystej dla nieruchomości wcale nie oznacza, że taka nieruchomość nie może być przedmiotem obrotu na rynku nieruchomości. Brak księgi wieczystej nie stanowi przeszkody w zakupie nieruchomości, zatem można zarówno sprzedać lub kupić mieszkanie bez tej księgi.

Przykład

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe często może nie mieć księgi wieczystej, a mimo to możesz je nabyć. Mieszkanie własnościowe co do zasady ma już księgę wieczystą (w takim przypadku jesteś bezpośrednim i pełnoprawnym właścicielem mieszkania, masz prawo do swobodnego dysponowania nim, możesz je sprzedawać, wynajmować, a także przekazywać w spadku).

Jest to oczywiście element, który dodaje więcej pigmentu ryzyka do całej transakcji, jednakże nie jest to okoliczność hamująca cały proces zakupowy. Z praktycznego punktu widzenia podkreślam, że warto jest, abyś taką nieruchomość dokładnie sprawdził – najlepiej przy pomocy profesjonalnych podmiotów, które oferują swoje usługi w tym zakresie na naszym rynku.

Jakie dokumenty są wymagane przy zakupie nieruchomości bez księgi wieczystej?

Do najczęściej występujących dokumentów potwierdzających faktyczny stan prawny nieruchomości możemy zaliczyć m.in. (są to również dokumenty, które mogą być wymagane przy zakupie nieruchomości bez księgi wieczystej):

  • akt notarialny, który potwierdza prawo własności do lokalu (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego);
  • decyzja administracyjna, która przyznaje prawo do własności;
  • w przypadku otrzymania nieruchomości w wyniku darowizny – postanowienie sądu lub notariusza;
  • zaświadczenie wydane przez spółdzielnię mieszkaniową o prawie do spółdzielczej własności oraz niezaleganiu w opłatach za czynsz oraz fundusz remontowy;
  • z urzędu gminy o liczbie osób zameldowanych w mieszkaniu;
  • oświadczenie sprzedawcy o niezaleganiu w płatnościach dotyczących energii elektrycznej, gazu, wody oraz innych mediów potwierdzone przez dostawców tych mediów;
  • warto jest również, abyś dysponował operatem szacunkowym, który to dokument da Ci większą wiedzę na temat stanu faktycznego i prawnego danej nieruchomości (zwiększone możliwości negocjacyjne i wiedza na temat danej nieruchomości).

Naturalnie powyższego wyliczenia nie powinieneś traktować jako jedyne dokumenty, które mogą okazać się niezbędne przy zakupie danej nieruchomości. Każda sytuacja, każda transakcja są inne, dlatego pamiętaj, aby dobrze sprawdzić wszystkie dostępne dokumenty potwierdzające faktyczny stan prawny nieruchomości.

Pamiętaj, że to jakich dokumentów będziesz potrzebować możesz wcześniej ustalić np. z notariuszem, który posiada niezbędną wiedzę na temat tego, które dokumenty będą wymagane.

Czy brak księgi wieczystej wpływa na cenę mieszkania?

Taka okoliczność może mieć wpływ na cenę mieszkania bez księgi wieczystej, jednakże nie jest to regułą. W praktyce najczęściej takie mieszkanie jest tańsze, gdyż wymaga od potencjalnego przyszłego właściciela podjęcia pewnego ryzyka związanego z nabyciem danej nieruchomości oraz wykonaniem dodatkowych czynności związanych z ustaleniem stanu prawnego nieruchomości w sposób inny, aniżeli tylko sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości w księdze wieczystej, której w tym konkretnym przypadku nie ma (brak księgi wieczystej).

Brak księgi wieczystej oznacza, że potencjalny nabywca może zyskać dodatkowe argumenty związane z negocjowaniem ceny zakupu danej nieruchomości. Musisz o tym pamiętać, jeżeli zależy Ci na zakupie nieruchomości w atrakcyjniejszej cenie.

Brak księgi wieczystej oznacza również, że powinieneś być bardziej czujny w zakresie ryzyk związanych z zakupem konkretnej nieruchomości. Powinieneś w takiej sytuacji podjąć kroki związane z alternatywnym ustaleniem stanu prawnego nieruchomości (właśnie z uwagi na fakt – brak księgi wieczystej).

Pamiętaj, że niższa cena z uwagi na brak księgi wieczystej nie jest zasadą i wszystko wynika z kontekstu konkretnej sytuacji i nieruchomości.

Czy zakup mieszkania bez księgi wieczystej jest ryzykowny?

Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Pamiętaj, że zawsze jest to pewnego rodzaju ryzyko, o którym powinieneś pamiętać i które powinno być przez Ciebie wkalkulowane w cały proces zakupu nieruchomości.

Zakup mieszkania bez księgi wieczystej oczywiście może wiązać się z pewnym ryzykiem. Księga wieczysta dostarcza pewności prawnej, potwierdzając własność i ewentualne obciążenia na danej nieruchomości. Bez niej, nabywca musi polegać na innych dokumentach, takich jak umowy spółdzielcze lub akty notarialne, które mogą nie dostarczać takiej samej pełnej ochrony.

Z praktycznego punktu widzenia mogę doradzić Ci, że warto jest, abyś skorzystał w takim przypadku z usług profesjonalistów. Do takich podmiotów zaliczyć możesz m.in.: prawników, których profesją są sprawy związane z nieruchomościami oraz prawem budowlanym. Warto jest również, abyś skonsultował kwestię zakupu nieruchomości z doradcą ds. nieruchomości, alternatywnie również z pomocy rzeczoznawcy majątkowego.

Dobrym rozwiązaniem jest również zlecenie wykonania operatu szacunkowego dla konkretnej nieruchomości. Dokument ten dostarczy Ci wielu informacji formalno-prawnych, które bezspornie będą pomocne przy zakupie nieruchomości (często pomagają również skutecznie negocjować cenę danej transakcji). Zgodnie z art. 156 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r. poz. 344) – zw. dalej: „u.g.n.”. – rzeczoznawca majątkowy sporządza na piśmie opinię o wartości nieruchomości w formie operatu szacunkowego. Dodatkowo warto, abyś pamiętał, że operat szacunkowy może być wykorzystywany do celu, dla którego został sporządzony, przez okres 12 miesięcy od daty jego sporządzenia, chyba że wystąpiły zmiany uwarunkowań prawnych lub istotne zmiany innych czynników.

Uwaga!

Posiadanie operatu szacunkowego z całą pewnością minimalizuje skalę potencjalnych ryzyk, dlatego warto jest, abyś rozważył jego sporządzenie przed zakupem nieruchomości.

Jak krok po kroku kupić mieszkanie bez księgi wieczystej?

Przedstawię Ci syntetyczny poradnik co powinieneś zrobić, aby sfinalizować zakup mieszkania bez księgi wieczystej (przewodnik krok po kroku).

  1. Znajdź mieszkanie – możesz skorzystać z usług agenta nieruchomości, aby pomógł Ci w tym procesie.
  2. Zweryfikuj dokumenty własności – przypadku lokalu mieszkalnego bez księgi wieczystej, właściciel powinien być w stanie dostarczyć inne dowody własności.
  3. Skonsultuj się z prawnikiem lub doradcą ds. nieruchomości – aby upewnić się, że wszystkie dokumenty są w porządku i że transakcja przebiegnie prawidłowo.
  4. Negocjuj umowę – wspomnieliśmy, że brak wpisu w księdze wieczystej może oznaczać lepszą cenę. Warto to sprawdzić. Dodatkowo upewnij się, że umowa zawiera wszystkie szczegóły transakcji, w tym cenę, terminy i warunki płatności.
  5. Sporządź akt notarialny – umowa kupna-sprzedaży jest gotowa, powinna zostać sformalizowana w formie aktu notarialnego.
  6. Zarejestruj transakcję – po podpisaniu aktu notarialnego, musisz zarejestrować transakcję w odpowiednim urzędzie, aby oficjalnie stać się właścicielem nieruchomości.

Pamiętaj, że ten proces może się różnić w zależności od specyfiki danej transakcji, rodzaju nieruchomości i lokalnych przepisów. Zawsze warto skonsultować się z prawnikiem, doradcą ds. nieruchomości lub rzeczoznawcą majątkowym, aby upewnić się, że wszystko jest wykonane prawidłowo.

Czy można otrzymać kredyt hipoteczny na mieszkanie bez księgi wieczystej?

W zasadzie tak. Pamiętaj – możesz otrzymać kredyt hipoteczny na mieszkanie bez księgi wieczystej, jednakże pod warunkiem, że taka księga wieczysta zostanie założona dla tej nieruchomości. Dlaczego jest to tak ważne? Wszystko wynika z obowiązujących przepisów prawa, o których powinieneś pamiętać i przede wszystkim je znać. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami – do powstania hipoteki niezbędny jest wpis w księdze wieczystej – tak art. 67 ustawy (tzw. konstytutywność wpisu w księdze wieczystej).

Zatem jest możliwe otrzymanie kredytu hipotecznego na mieszkanie bez księgi wieczystej, ale będziesz musiał ją założyć dla tej nieruchomości. Z praktycznego punktu widzenia wyjaśniam Ci, że np. w umowie notarialnej powinien znaleźć się wniosek o założenie księgi wieczystej w przypadku, gdy jest jej brak na wcześniejszym etapie.

Banki bardzo przestrzegają tej kwestii i wymagają, aby nieruchomość miała księgę wieczystą – szczególnie w kontekście udzielanego przez bank kredytu hipotecznego.

 

Źródła:

  1. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2023 r. poz. 1984);
  2. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lutego 2016 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym (Dz. U. z 2016 r. poz. 312);
  3. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2023 r. poz. 344).

Warto wiedzieć

  • Do powstania hipoteki niezbędny jest wpis w księdze wieczystej – jest to okoliczność, która wymaga posiadania przez daną nieruchomość księgi wieczystej.
  • Księgi wieczyste są jawne. Nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani wniosków, o których uczyniono w niej wzmiankę (tzw. jawność formalna).
  • W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe (rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych).
  • O pierwszeństwie ograniczonych praw rzeczowych wpisanych do księgi wieczystej rozstrzyga chwila, od której liczy się skutki dokonanego wpisu. Prawa wpisane na podstawie wniosków złożonych równocześnie mają równe pierwszeństwo.
  • Pamiętaj również o zasadzie pierwszeństwa – ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości (tj. użytkowanie, służebność, zastaw, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz hipoteka), ujawnione w księdze wieczystej, ma pierwszeństwo przed takim prawem nieujawnionym w księdze.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy mieszkanie w bloku musi mieć księgę wieczystą?

    Musisz pamiętać, że nie ma reguły, w myśl której każde mieszkanie w bloku ma księgę wieczystą. Przeciwnie. Często w przypadku mieszkań, do których przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a które są zlokalizowane w dużym bloku mieszkalnym, takie mieszkania nie będą posiadały księgi wieczystej (mieszkanie bez księgi wieczystej).

  2. Ile kosztuje założenie księgi wieczystej dla mieszkania?

    Założenie księgi wieczystej jest stosunkowo proste i obarczone dość niskim kosztem. Aktualnie założenie księgi wieczystej wiąże się z obowiązkiem poniesienia kosztu w wysokości 100,00 złotych. Warto jest, abyś rozważył opcję założenia księgi wieczystej dla swojej nieruchomości, gdyż dzięki temu staje się ona bardziej wiarygodna i atrakcyjniejsza na rynku wtórnym.

  3. Czy jest kara za brak wpisu do księgi wieczystej?

    Tak. Musisz pamiętać o tym, że grzywna ta nie występuje w praktyce często, ale ustawodawca przewidział taką sytuację. Zgodnie bowiem z art. 36 ust. 4 ustawy – Sąd może wymierzyć opieszałemu właścicielowi grzywnę w wysokości od 500,00 do 10 000,00 złotych w celu spowodowania ujawnienia prawa własności. W razie ujawnienia prawa własności nieruchomości, grzywny nieuiszczone mogą być umorzone w całości lub części.

  4. Dlaczego nie wszystkie mieszkania mają księgę wieczystą?

    Nie jest regułą to, aby wszystkie mieszkania posiadały księgę wieczystą. Oczywistym powodem są koszty związane z procesem założenia księgi wieczystej oraz niedbalstwo dotychczasowych właścicieli nieruchomości. Często spotkasz się z taką sytuacją w odniesieniu do mieszkań, do których przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (jednakże pamiętaj, że nie jest to regułą).

  5. Jak ustalić właściciela nieruchomości bez księgi wieczystej?

    Możesz tego dokonać poprzez analizę innych dokumentów związanych z daną nieruchomością. Możesz również złożyć wniosek do właściwego urzędu gminy lub miasta o udostępnienie danych jednostkowych z rejestru mieszkańców oraz rejestru PESEL. W przypadku mieszkań spółdzielczych możesz złożyć wniosek o udostępnienie danych właściciela do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, w której znajduje się mieszkanie bez księgi wieczystej.

  6. Kiedy zakup mieszkania bez księgi wieczystej może być opłacalny?

    Zdecydowanie korzystną sytuacją jest okoliczność, w której cena mieszkania bez księgi wieczystej jest niższa niż wartość rynkowa nieruchomości. Należy jednak zwrócić uwagę na to, abyś dokładnie sprawdził mieszkanie bez księgi wieczystej przez pryzmat potencjalnych zagrożeń. Zagrożeniami mogą być np.: kredyty lub inne zabezpieczenia, które obciążają daną nieruchomość.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments