Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) – zweryfikuj historię kredytową bez wychodzenia z domu

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to największy w kraju zbiór danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach, także w obszarze pożyczek pozabankowych. Nie każdy wie, że terminowość spłaty kredytów i pożyczek rejestrowana jest przez Biuro Informacji Kredytowej. Wyjaśniamy czym jest BIK i dlaczego warto dbać o historię kredytową. Zdradzimy również, jak zminimalizować ryzyko związane z  zaciągnięciem kredytu na nasze nazwisko.

Historia kredytowa ma niebagatelny wpływ ocenę klienta w oczach instytucji finansowych. Rzetelna obsługa dotychczasowych zobowiązań jest równie ważna, jak bieżąca sytuacja finansowo-ekonomiczna potencjalnego kredytobiorcy. Wysokie i stabilne dochody nie zawsze są gwarancją pozytywnej decyzji kredytowej. Liczy się także wzorowa reputacja. To dzięki niej zaciąganie kolejnych zobowiązań może być wyraźnie tańsze i wymagać mniej formalności.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BIK I SPRAWDŹ SWOJĄ HISTORIĘ KREDYTOWĄ

BIK – co to takiego?

Biuro Informacji Kredytowej S.A. (BIK) – przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich i prywatne banki, którego zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz od niedawna również pozabankowych firm pożyczkowych.

W jaki sposób BIK pozyskuje nasze dane?

Dane, którymi dysponuje BIK, pochodzą od banków i współpracujących firm pożyczkowych. Nośnikiem informacji są przede wszystkim składane wnioski o kredyt lub pożyczkę. W procesie tym klienci udostępniają szereg informacji – od danych osobowych, przez liczbę posiadanych kredytów, na szczegółowych parametrach planowanego zobowiązania kończąc. BIK rejestruje także informacje tj. data udzielenia kredytu, ilość rat, waluta czy planowany termin spłaty. Należy przy tym pamiętać, że poręczyciele kredytów również rejestrowani są w bazach BIK. W końcu osoby te są współodpowiedzialne za terminową obsługę kredytu.

BIK na bieżąco monitoruje postępy w spłacie pożyczek i kredytów

W momencie kiedy wnioskodawca otrzymuje swój pierwszy kredyt, zaczyna tworzyć się jego historia kredytowa. Najprościej rzecz ujmując, system rejestruje, jak klient radzi sobie ze spłatą zaciągniętego zobowiązania. Historia pozytywna jest wynikiem terminowej obsługi zadłużenia, negatywna z kolei jest rezultatem regularnie pojawiających się opóźnień. Dane dotyczące dyscypliny płatniczej klienta przekazywane są do BIK co najmniej raz w miesiącu, aż do momentu całkowitej spłaty zobowiązania.

Co dzieje się z historią spłaconych kredytów?

To zależy czy osoba spłacająca zadłużenie, wyraziła zgodę na przetwarzanie danych. Jeżeli zgoda została udzielona, wszystkie obsługiwane wcześniej zobowiązania, będą widoczne w odpowiednich rejestrach. Jeśli zobowiązania spłacane były terminowo, wskazane jest wyrażenie zgody na przetwarzanie tych informacji, gdyż wpływają one pozytywnie na naszą reputację. Rzetelny klient liczyć może atrakcyjniejsze warunki finansowania w przyszłości.

Zupełnie inaczej wygląda podejście do kredytów, które nie były obsługiwane zgodnie z przyjętym harmonogramem. Kiedy opóźnienia w spłacie przekraczają 60 dni, a jednocześnie upłynęło 30 dni od poinformowania klienta przez kredytodawcę (bank, firmę pożyczkową, SKOK) o zamiarze przetwarzania tych informacji, dane te mogą być widoczne przez … 5 lat. I to bez zgody klienta.

Zanim poznasz historię swojego zadłużenia, BIK zweryfikuje twoją tożsamość

BIK przykłada bardzo dużą wagę do prawidłowej weryfikacji tożsamości swoich klientów. Raporty kredytowe nie mają prawa znaleźć się w rękach osób nieuprawnionych. W związku z tym założenie konta w BIK wymaga przekazania szeregu szczegółowych informacji. Do wyboru klienta udostępniona została jedna z dwóch poniższych metod:

 • przekazanie droga elektroniczną formularza rejestracyjnego wraz z danymi z dowodu osobistego. W tym wariancie potrzebny będzie:
  • numer PESEL oraz seria i numer dowodu osobistego,
  • dane adresowe, polski numer telefonu, e-mail,
  • przelew identyfikacyjny w wysokości 1 zł (opłata nie podlega zwrotowi).
 • przekazanie drogą elektroniczną formularza rejestracyjnego, a następnie wykorzystanie kodu dostarczonego listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Metoda ta wymaga przekazania:
  • numeru polskiego paszportu lub karty pobytu oraz numeru PESEL,
  • adresu, polskiego numeru telefonu, adresu e-mail.

Z myślą o klientach z bardziej tradycyjnym podejściu, BIK oferuje możliwość założenia konta za pomocą listu poleconego. Mechanizm tego rozwiązania opiera się na przekazaniu kodu weryfikacyjnego za pośrednictwem przesyłki pocztowej. Należy mieć jednak na uwadze, że dostarczenie listu zająć może nawet kilkanaście dni.

Dopasuj usługi do swoich bieżących oczekiwań

Pierwsze skojarzenie po zalogowaniu się na koncie BIK (wymagany adres e-mail, zdefiniowane hasło i trzy losowe cyfry z numeru PESEL) to wizyta w sklepie internetowym. BIK oferuje kilka rodzajów usług: Wskaźnik BIK, Alerty BIK, Raport BIK (aktywne zobowiązania), możliwość zastrzeżenia dokumentu tożsamości oraz zastrzeżenie kredytowe (credit freeze). Każdy z produktów został odpowiednio wyceniony. W zależności od potrzeb korzystać można tylko z wybranych rozwiązań lub zapłacić z jeden z przygotowanych pakietów. Aktualną ofertę dla klientów indywidualnych prezentuje poniższa tabela:

Nazwa produktuZalety rozwiązaniaOkres ważnościCena brutto
Pakiet BIKMożliwość wielokrotnego pobrania raportów BIK oraz aktwne powiadomienia SMS w sytuacji, kiedy ktoś posłuży się danymi właściciela konta

Pakiet zawiera:
- 12 raportów BIK
- Alerty BIK
- Wskaźnik BIK
12 miesięcy99 zł
Wskaźnik BIKInforamcja o bieżącym statusie klienta, wyrażona za pomocą trzech kolorów:

- zielony (spłaty bez opóźnień)
- żółty (spłaty z opóźnieniami do 30 dni)
- czerwony (spłaty z opóźnieniem powyżej 30 dni)
12 miesięcy24 zł
Raport BIKWeryfikacja historii kredytowej, dostęp do oceny punktowej oraz wskaźnika kondycji finansowejJednorazowo39 zł
Alerty BIKPowiadomienie SMS o próbie wyłudzenia na Twoje dane.
Alerty BIK działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
12 miesięcy24 zł
Alerty o KontrahencieMożliwość monitorowania czy wskazany kontrahent płaci w terminie. Powiadomienia przekazywane za pomocą SMS i e-mail.12 miesięcy29 zł
Paczka 3 Raportów BIKMożliwość częstszej weryfikacji terminowości spłaty i szczegółów zaciągniętych zobowiązań3 miesiące78 zł
Raport o KontrahencieMożliwość sprawdzenia kondycji finansowej dowolnej firmy. Wystarczy podać NIP przedsiębiorstwa.Jednorazowo24 zł
Wskaźnik o KontrahencieMożliwość szybkiej weryfikacji sytuacji płątniczej konkretnej firmy. Wskaźnik o kolorze czerwonym oznacza, że kontrahent może mieć problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań.12 miesięcy24 zł

Jak widać BIK oferuje szeroki wachlarz rozwiązań. Większość użytkowników nie powinna mieć problemów z dopasowaniem produktu do bieżących potrzeb. Na duży plus zasługuje możliwość zweryfikowania kondycji płatniczej kontrahentów, co może uchronić przed “trudną” współpracą z firmami nie spełniającymi zobowiązań w terminie.

Bat na oszustów – Alerty BIK i Zastrzeżenie Kredytowe

Na wstępie wspominaliśmy o możliwości częściowego uchronienia się przed konsekwencjami związanymi z zaciągnięciem kredytów na nasze nazwisko. Jednym ze sposobów na ograniczenie tego ryzyka są Alerty BIK. Usługa ta polega na wysyłaniu powiadomień SMS w sytuacji, kiedy osoba trzecia próbuje zaciągać zobowiązanie, lub np. stara się wykupić abonament telefoniczny, posługując się naszymi danymi. Alerty BIK działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Usługa wyceniona została na 24 zł rocznie.

Drugą z opcji (dostępną w ramach usługi Alerty BIK) jest zastrzeżenie kredytowe występujące często pod nazwą credit freeze. Usługa ta adresowana jest do osób, które nie zamierzają zaciągać żadnych zobowiązań kredytowych. Można ją aktywować wchodząc w panelu BIK w “zastrzeżenia”, a następnie w “blokadę umów kredytowych”. Jeśli firma finansowa otrzyma informację o włączonym zastrzeżeniu to z automatu odrzuci wniosek o kredyt lub pożyczkę. Wadą tego rozwiązania jest krótka lista partnerów współpracujących. Firmy sprawdzające blokadę znajdziecie tutaj.

Darmowy raport – kopia danych zamiast informacji ustawowej

W epoce poprzedzającej wprowadzenie przepisów RODO, każdy konsument, raz na 6 miesięcy, zagwarantowane miał prawo do skorzystania z bezpłatnego raportu BIK. Ten, często wielostronicowy dokument, dawał osobie zainteresowanej wgląd w historię kredytową oraz był cennym źródłem wiedzy m.in. o relacjach z bankami, zapytaniach kredytowych kierowanych do instytucji finansowych czy o współkredytobiorcach przypisanych do konkretnego zobowiązania.

Z uwagi na wejście w życie RODO zniknęła możliwość pobierania informacji ustawowej. Dokument ten dostępny jest aktualnie pod nazwą – kopia danych. Podobnie jak w przypadku informacji ustawowej można o niego wnioskować, bez ponoszenia kosztów, raz na 6 miesięcy. Niestety nie został określony termin, w którym Biuro Informacji Kredytowej zobowiązuje się do dostarczenia raportu. Kopię danych możemy pozyskać na trzy sposoby:

 • składając wniosek osobiście Centrum Obsługi Klientów BIK,
 • przesyłając wniosek pocztą,
 • przesyłając wniosek pocztą elektroniczną z podpisem kwalifikowanym,
 • przesyłając wniosek poprzez konto na Portalu BIK.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BIK I SPRAWDŹ CO WIEDZĄ O TOBIE BANKI

Załatwisz wszystko bez wychodzenia z domu

Sprawdziliśmy, że założenie konta i korzystanie z usług BIK nie wymaga specjalnego wysiłku. Wszystkie niezbędne czynności wykonać można zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu. Korzystanie z konta jest intuicyjne i nie nastręcza żadnych problemów. Na plus zasługuje również zastosowanie graficznej prezentacji danych.

Dużą zaletą jest także rozszerzenie oferty o możliwość weryfikacji dyscypliny płatniczej kontrahentów. Rozwiązanie to pozwala istotnie ograniczyć ryzyko toksycznych relacji biznesowych. Osoby korzystające do tej pory z informacji ustawowej mogą odetchnąć z ulgą – w jej miejsce pojawiła się tzw. kopia danych, którą co 6 miesięcy można pobierać bez dodatkowych opłat.

Czytaj też: Rata równa czy malejąca – różnica liczona w tysiącach złotych

Czytaj też: Utrata pracy a kredyt – co robić? Jak sobie poradzić? Jak się zabezpieczyć?

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ed Met
Ed Met
4 lat temu

Córka chciała wykupić abonament telefoniczny.Biuro obsługi klienta zweryfikowało jej konto i okazało się że ma zablokowane przez jakiś kredyt który w życiu nie brała.Więcej nic nie wiadomo.Co to jest, gdzie zaciągnięty jest ten kredyt,jaka kwota.Nie miała o tym żadnej informacji.Nie przychodzą powiadomienia o spłacie tegoż kredytu.Nie toczy się sprawa windykacyjna,a blokada jest.Zapiepszyli dziewczynie życie i mają wszystko w dupie.Co gorsza nie wiadomo kto to i nikt nie może nam tego wytłumaczyć.

Bartek Borucki
Bartek Borucki
4 lat temu
Reply to  Ed Met

W raporcie BIK powinna znajdować się informacja, który bank udzielił finansowania, jakie są parametry oraz aktualna kondycja kredytu. W celu wyjaśnienia nieścisłości, należy w pierwszej kolejności skierować zapytanie bezpośrednio do kredytodawcy.

Piotr
Piotr
2 lat temu

Za darmo czyli 39 zł. Kolejna próba wylodzenia pieniędzy. Ktoś powinien się zająć takimi oszustami

Paweł
Paweł
1 rok temu
Reply to  Piotr

Ludzie chcą wierzyć że w tych czasach cokolwiek można mieć za darmo, popyt generuje podaż, za darmo działa jak inne magiczne słowa: wyprzedaż, promocja, likwidacja sklepu trwająca wiele lat.. niech wierzy kto lubi, a prawda jest taka że to co jest za darmo nie jest wartością materialną. Informacja jest wartością materialną, za wiedzę nabywaną trzeba płacić..

Stanley
Stanley
1 rok temu

Ktoś ci za……a opinie na temat jakichś wydumanych zaległości a ty żeby się cokolwiek dowiedzieć musisz wybólić 39 zeta
i mają utrzymanie,mam podobną sprawę kredyty spłacane w terminie a niektóre nawet przed terminem,teraz gdy
chciałem mały kredyt ok.3tys.jest odmowa,w banku poinformowali mnie że taką informację mają z BIK-u

lucyna.
lucyna.
1 rok temu

5 lat temu nie otrzymałam kredytu.Kwota kredytu 500,00zł.W chwili obecnej nie mam zobowiązań kredytowych i nigdy nie miałam.W dalszym ciągu nie mogę otrzymać nawet niewielkiego kredytu konsumpcyjnego,Przy odmowie kredytu była podana informacja, że jest jakiś błąd w danych lub jakaś nieprawidłowość.Jak mogę to zweryfikować.

Lucyna
Lucyna
1 rok temu

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Umowa o kredyt była zawierana w sklepie na zakup sprzętu. Chciałam skorzystać z opcji raty zero %. Dokonując zakupu przez internet też nie mogę wziąć na kredyt.Tak do końca nie wiem co dalej.Pozdrawiam.

Piotrek
Piotrek
1 rok temu

Za darmo czyli za 39 PLN.

Marcin
Marcin
1 rok temu

ludzie są jednak słabo ogarnięci. 39zł i masz raport od reki jak chcesz darmo wysyłasz wniosek poprzez formularz kontaktowy i czekasz az łaskwie udostepnią (prawie miesiąc)

Adrian
Adrian
1 rok temu
Reply to  Marcin

skąd taki wniosek można pobrać?

Jan
Jan
3 miesięcy temu

Nie wiem czy oni czasem nie działają na tej samej zasadzie co Ci wyłudzacze danych. Chciałem założyć u was nich konto. Wykonałem przelew. Otrzymałem informację, że przelew został odrzucony. Brak informacji dlaczego. Nie doszło między nami do zawarcia umowy tym samym, więc kwota powinna być mi chyba zwrócona. Dostałem maila, żeby wykonać kolejny przelew. tylko po co? Skoro ten pierwszy został odrzucony i zabrali mi złotówkę. Chyba, żeby jak najwięcej złotówek pozabierać. To niby taka metoda na naiwnych? Obsługa milczy. Czytający niech sami wysuną wnioski.

Ewa
Ewa
1 miesiąc temu
Reply to  Jan

ich płatności obsługuje BlueMedia. i tu niestety moim zdaniem sprawa się kończy. Ciężko mi powiedzieć, jakim cudem na rynku działa instytytucja taka jak BIK, od której zależy nasze kredytowe być lub nie być, a działa do spółki z firmą widmo, która ma fatalne opinie, żenujący poziom obsługi klienta i… po prostu nie działa – przelewy raz dochodzą raz nie, zwroty płatności raz przychodzą, raz nie…