Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
BIK

Alerty BIK – ogranicz ryzyko wyłudzenia kredytu na swoje nazwisko

Utrata dowodu osobistego skutkować może koniecznością spłaty zobowiązań zaciągniętych na nasze nazwisko. Sposobem na ograniczenie tego ryzyka są Alerty BIK. Sprawdziliśmy, ile kosztuje i jak działa system ostrzegania przed wyłudzeniami.

Liczba przestępstw związanych z posługiwaniem się dokumentami innych osób systematycznie spada. Nie oznacza to jednak, że utrata dowodu osobistego nie powinna spędzać snu z powiek. Zgodnie z raportem infoDOK, w IIQ 2021 r. udaremniono 1914 prób wyłudzenia kredytów na łączną kwotę przekraczającą 76 mln zł. Z myślą o osobach, które chciałyby zabezpieczyć się przed przykrymi konsekwencjami kradzieży tożsamości przetestowaliśmy Alerty BIK, czyli usługę pozwalającą ograniczyć to ryzyko.

Czym są Alerty BIK?

Biuro Informacji Kredytowej, w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, regularnie zwiększa zakres oferowanych usług. Jednym z kluczowych rozwiązań, będących odpowiedzią na ryzyko kradzieży tożsamości są Alerty BIK.

Mechanizm działania tej usługi jest bardzo prosty. Za każdym razem, kiedy bank lub firma pożyczkowa złoży zapytanie o klienta w BIK lub BIG InfoMonitor, zostaje on automatycznie poinformowany o tym zdarzeniu. Komunikacja odbywa się za pomocą wiadomości SMS lub e-mail. System działa w trybie ciągłym – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Jeżeli złożyliśmy właśnie wniosek kredytowy lub jesteśmy w trakcie jego rozpatrywania, otrzymane powiadomienie nie powinno budzić większych wątpliwości. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, kiedy nie było prób zaciągnięcia żadnego zobowiązania lub nie jesteśmy klientem instytucji składającej zapytanie. Otrzymany alert może świadczyć o próbie wyłudzenia kredytu na nasze dane. Błyskawiczna reakcja daje możliwość wyjaśnienia podejrzanej sprawy, zanim ta przełoży się na dotkliwy, a przede wszystkim bardzo kosztowny problem.

Aktywuj Alerty BIK

Co oferują Alerty BIK?

Alerty BIK oprócz podstawowej funkcjonalności, jaką jest ochrona przed wyłudzeniami, oferują równolegle trzy inne powiadomienia, które mogą być bardzo pomocne w zarządzaniu osobistym budżetem. Do funkcjonalności tych zaliczamy:

 • kontrolę finansów – rozwiązanie to docenią osoby spłacające kredyty lub inne cykliczne zobowiązania, gdyż otrzymywane alerty informują o pojawiających się opóźnieniach w spłacie kredytów (BIK) czy też rachunków za telefon lub internet (BIG InfoMonitor). Szybka interwencja pozwala zapobiec “dewastacji” naszej historii kredytowej i wiarygodności finansowej,
 • informacja o zmianie – dzięki niej otrzymujemy aktualne informacje dotyczące obsługiwanych zobowiązań np. powiadomienie o spłacie i zamknięciu zaciągniętego kredytu. Rozwiązanie to pozwala na bieżąco kontrolować stan swojego zadłużenia,
 • komunikat cykliczny – utwierdza użytkownika w przekonaniu, że usługa działa poprawnie. Raz w miesiącu BIK wysłana uspakajające powiadomienie SMS o treści: „Ochrona przed wyłudzeniem jest aktywna. W ciągu ostatnich 30 dni nie odnotowaliśmy nowego kredytu lub zapytania o Twoje dane.”

Jak aktywować alerty BIK?

Aby skorzystać z „finansowego systemu wczesnego ostrzegania” należy założyć konto w portalu BIK. Pierwszym krokiem jest przekazanie swoich danych osobowych za pomocą znajdującego się na stronie formularza oraz potwierdzenie faktu zapoznania się z regulaminem i polityką ochrony prywatności. Następnie należy:

 • wybrać formę potwierdzenia tożsamości – wariant szybszy pozwala na potwierdzenie tożsamości za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Wariant wolniejszy pozwala na zamówienie kodu weryfikacyjnego listem poleconym,
 • zalogować się do swojego konta BIK – należy skorzystać z linka weryfikacyjnego przekazanego drogą mailową,
 • zatwierdzić ofertę i opłacić usługę – rachunek zapłacić można za pomocą szybkich przelewów lub BLIKa.

alerty bik - infografika

Ile kosztują alerty BIK?

Roczna cena za Alerty BIK ustalona została na poziomie 24 zł. Wydaje się zatem, że 2 zł miesięcznie za usługę pozwalającą ograniczyć ryzyko wyłudzenia kredytu na nasze nazwisko, nie jest zbyt wygórowaną stawką.

Co więcej, osoby zainteresowane ochroną innych członków swojej rodziny, mogą skorzystać z pakietu „Bezpieczna Rodzina”. W ramach tego rozwiązania BIK oferuje możliwość uruchomienia Alertów zarówno dla wnioskującego, jak i czterech bliskich mu osób. Cena takiego pakietu wynosi 99 zł rocznie.

Co zrobić, kiedy otrzymamy ostrzegawczy alert?

Jeżeli jesteśmy w trakcie rozpatrywania wniosku o udzielenie kredytu, lub poręczamy dług osoby trzeciej, to weryfikacja naszej historii w BIK jest standardową procedurą stosowaną przez banki. W takiej sytuacji otrzymanie alertu świadczy o tym, że nasz wniosek trafił już w tryby analizy ryzyka. Jeśli jednak nie ubiegaliśmy się, ani nie poręczaliśmy żadnego kredytu, a mimo to otrzymaliśmy ostrzeżenie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś wykorzystuje naszą tożsamość do zaciągania zobowiązań.

W takiej sytuacji należy skontaktować się z BIK, dzwoniąc pod numer 22 348 44 44.

W toku rozmowy telefonicznej wyjaśnione zostaną wszystkie okoliczności związane z wysłaniem alertu. Jeśli pojawi się podejrzenie wyłudzenia kredytu, BIK przekaże do odpowiedniej instytucji informację o zakwestionowaniu wątpliwego zapytania. Aby umożliwić ten proces udostępnione zostaną nasze dane osobowe, numer telefonu, adres e-mail oraz powód wszczęcia procedury „alarmowej”.

SPRAWDŹ SWOJĄ HISTORIĘ KREDYTOWĄ POBIERAJĄC RAPORT BIK

Alerty BIK – czy warto korzystać z systemu wczesnego ostrzegania?

Istotną rolę odgrywa tu liczba instytucji, które przystąpiły do systemu alertów. W przypadku BIK baza podmiotów współpracujących robi wrażenie. Należą do niej wszystkie banki, SKOK-i oraz ponad 60 największych firm pożyczkowych.

Aktywuj Alerty BIK

Warto wiedzieć:

 1. Użytkownik posiadający aktywną usługę Alertów BIK otrzyma powiadomienie sms/maila za każdym razem, kiedy ktoś złoży zapytanie o kredyt posługując się jego danymi. Dzięki temu, w przypadku próby wyłudzenia finansowania, można szybko podjąć odpowiednie kroki.
 2. Jeśli na podstawie informacji z Alertów BIK podejrzewamy próbę wyłudzenia kredytu na nasze dane, należy skontaktować się z infolinią BIK pod numerem telefonu 22 348 44 44.
 3. Koszt usługi Alerty BIK to 24 zł na rok.
 4. Aby uruchomić Alerty BIK należy założyć konto na stronie Biura Infromacji Kredytowej, a następnie potwierdzić swoją tożsamość za pomocą przelewu weryfikacyjnego bądź kodu przesłanego listem poleconym.
 5. Użytkownik Alertów BIK raz w miesiącu otrzymuje informację potwierdzającą, że uruchomiona ochrona jest aktywna.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy po upływie roku usługa Alerty BIK zostanie automatycznie przedłużona?

  Nie, po upływie roku od uruchomienia Alertów BIK usługa wygasa. Aby nadal z niej skorzystać należy opłacić jej działanie na kolejne dwanaście miesięcy.

 2. Jak BIK może pomóc mi w wyjaśnieniu próby wyłudzenia kredytu na moje dane?

  Jeśli otrzymałeś Alert BIK i podejrzewasz próbę wyłudzenia kredytu na Twoje dane, należy skontaktować się z infolinią BIK pod numerem telefonu 22 348 44 44. Centrum Obsługi Klienta wyjaśni okoliczności wysłania Alertu i jeśli uzna, że ryzyko popełnienia przestępstwa w tym przypadku jest realne, przekaże do instytucji kierującej zapytanie informację o jego zakwestionowaniu.

 3. Czy dzięki Alertom BIK mogę zmniejszyć ryzyko wyłudzenia chwilówki na moje dane?

  Tak, oprócz banków i SKOK-ów do systemu BIK należy także ponad 60 firm pożyczkowych.

 4. Czy mogę sam wybrać rodzaj powiadomień otrzymywanych w ramach Alertów BIK?

  Tak, uruchamiając Alerty BIK możesz wybrać, czy chcesz otrzymywać powiadomienia mailem czy smsem.

 5. Czy Alerty BIK działają przez cały czas?

  Tak, Alerty BIK działają 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu.

PORÓWNAJ KREDYTY
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
4.8

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jarek
Jarek
1 rok temu

A co jeśli otrzymam taki alert bik kiedy jestem w pracy i przez pół dnia nie mogę sprawdzić telefonu czy po czterech np godzinach od otrzymania alertu można anulować wyłudony kredyt?

Andrej
Andrej
10 miesięcy temu
Reply to  Jarek

W takiej sytuacji alert spełnił swoje zadanie i poinformował Cię o próbie wyłudzenia kredytu. Jeśli nie zareagowałeś odpowiednio szybko, to nie jest już wina dostawcy usługi. Nie jest to też podstawa do anulowania kredytu.