Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Czyszczenie BIK – prawda czy fałsz?

Przeszkodą dla osób ubiegających się o kredyt mogą być nie tylko niewystarczające zarobki, ale również wątpliwa historia kredytowa w rejestrach Biura Informacji Kredytowej (BIK). Sprawdziliśmy, czy da się usunąć niewygodne dla kredytobiorcy zapisy.

mężczyzna z dokumentami siedzący przy komputerze
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

 

Analitycy rozpatrujący wnioski kredytowe oceniają nie tylko zdolność kredytową, ale również wiarygodność klientów. Aby posiadać nieograniczony dostęp do pewnych informacji, Związek Banków Polskich powołał do życia w 1999 roku Biuro Informacji Kredytowej S.A. W jego bazach znajdują się dane dotyczące historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz części firm pożyczkowych. W ten sposób dawna zaległość może skutecznie zniszczyć marzenia o zaciągnięciu zobowiązania na zakup mieszkania czy samochodu.

W rejestrach znajduje się obecnie 1 180 988 niesolidnych dłużników kredytowych, a ich dane są przechowywane w systemie przez 5 lat. Nie może więc dziwić, że większość osób z wątpliwą historią poszukuje sposobu na odbudowanie swojej wiarygodności. Często spotykają się przy tym z terminem „czyszczenie BIKu” – ten jest jednak bardzo mylny, ponieważ klienci banków – poza ściśle określonymi przypadkami – nie mają wpływu na zawartość swoich raportów.

zobowiązania Polaków w liczbach

Jak działa Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej zajmuje się zbieraniem i udostępnianiem informacji dotyczących zobowiązań kredytowych. To potężna baza, w której obok danych personalnych znajdują się również szczegółowe parametry kredytu: w tym tryb i okres jego spłaty, a także sposób, w jaki kredytobiorca reguluje płatności. Wbrew pozorom BIK gromadzi nie tylko nazwiska dłużników: znajdują się w nim również rzetelni klienci banków, sumiennie spłacający swoje zadłużenie. W takim przypadku wpis działa jednak na ich korzyść i może podwyższać zdolność kredytową.

Informacje są przekazywane bezpośrednio przez banki, SKOK-i oraz wybrane firmy pożyczkowe, bez ingerencji zainteresowanej osoby. Oznacza to, że „czyszczenie BIK-u”, rozumiane jako usuwanie nieprzychylnych zapisów przed upłynięciem 5 lat od wygaszenia zobowiązania, nie jest możliwe. W Biurze Informacji Kredytowej pracują jednak tylko ludzie i również oni popełniają błędy – w takim przypadku możemy liczyć na przychylne rozpatrzenie wniosku.

Jak można „wyczyścić BIK”?

Działania BIK są ściśle regulowane przez prawo bankowe. Zgodnie z jego zapisami „wyczyszczenie BIK” jest możliwe jedynie w trzech przypadkach:

  • Odwołania zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego, jeżeli było regulowane w terminie.
  • Stwierdzenia błędnych lub omyłkowo wprowadzonych danych.
  • Upłynięcia 5-letniego okresu przetwarzania danych bez zgody Klienta w przypadku regulowania zobowiązania z opóźnieniami.

Oznacza to, że wyczyścić BIK przed regulaminowym terminem mogą przede wszystkim osoby, które pochwalić się mogą dobrą historią kredytową. Inną kwestią pozostaje jednak opłacalność takiego działania – pozytywne wpisy w oczach analityków bankowych oznaczają większą szansę na to, że również następny kredyt będzie właściwie spłacany.

Warto być jednak na bieżąco z raportem na swój temat, gdyż mogą pojawić się w nim błędy, które niszczą budowaną latami wiarygodność płatniczą. Jeżeli natomiast w przeszłości mieliśmy problem ze spłatą zadłużenia, w praktyce pozostaje jedynie wyczekiwanie na upłynięcie 5-letniego okresu przetwarzania danych. Po nim również należy upewnić się, że nieprzychylne informacje zostały usunięte z systemu.

Firmy zajmujące się „czyszczeniem BIK”

Wciąż często można spotkać się z ofertą firm zajmujących się „czyszczeniem BIK”. Jak przestrzega jednak samo Biuro Informacji Kredytowej – bazują głównie na niewiedzy i naiwności klientów, którzy, licząc na poprawienie swojej wiarygodności, nie są w stanie obiektywnie ocenić ich oferty. W rzeczywistości zarówno odwołanie zgody na przetwarzanie danych, jak i korekta błędnych lub przedawnionych zapisów znajdujących się w systemie odbywa się bezpłatnie i nie trzeba w tym celu angażować żadnych pośredników.

Usunięcie negatywnych informacji przed wskazanym terminem nie jest natomiast możliwe. Warto mieć również świadomość, że nawet nie najlepsza historia kredytowa w BIK nie oznacza automatycznej odmowy udzielenie kredytu lub pożyczki – część banków stosuje bardziej liberalną politykę, uwzględniającą takie przypadki. „Karą” za wątpliwą dyscyplinę płatniczą mogą być zaostrzone warunki finansowania np. wyższe oprocentowanie lub konieczność przedstawienia dodatkowego zabezpieczenia.

Poprawienie historii kredytowej w BIK

Weryfikacja rejestrów BIK spełnia ważną rolę w procesie ubiegania się o kredyt lub pożyczkę. Dzięki olbrzymiej bazie Biura Informacji Kredytowej bankowi analitycy mogą szybko uzyskać informację o poprzednich zobowiązaniach potencjalnego kredytobiorcy. Zgodnie z prawem bankowym dane są przechowywane w systemie przez 5 lat po wygaśnięciu zobowiązania – mogą zostać z niego usunięte wcześniej wyłącznie na wniosek klienta, który terminowo regulował zobowiązanie.

Pozytywna historia jest jednak jednym z czynników podnoszących wiarygodność, wobec czego nie warto decydować się w takim przypadku na „czyszczenie BIK”. Jeśli w okresie kredytowania wystąpiło przekroczenie terminu spłaty o minimum 60 dni, a jednocześnie upłynęło 30 dni od poinformowania o tym przez bank, wpis nie będzie mógł zostać usunięty przed tym terminem. W praktyce najlepszym sposobem na czysty BIK jest więc ostrożne podchodzenie do swoich finansów i niezaciąganie zobowiązań przekraczających możliwości domowego budżetu.

 

Czytaj też: BIK – zweryfikuj historię kredytową bez wychodzenia z domu

Czytaj też: 4 sposoby jak stać się bogatym (i być może szczęśliwym)? 

PORÓWNAJ KREDYTY

Powiązane tematy

osoby przekazujące sobie woreczek z symbolem dolara

Smartney – opinie i recenzja

Będąc w potrzebie finansowej można zgłosić się po zastrzyk gotówki do banku lub firmy pozabankowej. Ze względu na ogromny wybór...

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o