Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Ile kosztuje i jak czytać raport BIK?

Już ponad 2 miliony osób pobrały swój raport BIK, czyli zestawienie informacji o wszystkich zaciągniętych kredytach i kondycji spłacania rat. Sprawdziliśmy, ile kosztuje raport BIK, jak go ściągnąć i co oznaczają jego poszczególne elementy.

mężczyzna w marynarce analizujący dokument
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

 

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) utworzono w 1997 r. przez banki i Związek Banków Polskich. W bazie BIK znajdują się dane o 140,1 mln rachunkach należących do 24 mln klientów indywidualnych oraz informacje o historii kredytowej łącznie 1,1 mln firm i innych podmiotów, z których czynne zobowiązania kredytowe ma 760 tys. podmiotów. Przez to BIK jest największym w Polsce zbiorem danych finansowych (również w obszarze pożyczek pozabankowych) o przedsiębiorcach i klientach indywidualnych.

Raport BIK dla klientów indywidualnych

Klienci indywidualni mogą pobrać raport BIK, który w jednym miejscu zestawia szczegółową historię zobowiązań: kredytowych (z bazy Biura Informacji Kredytowej) oraz finansowych (z bazy Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor). Dzięki raportowi możesz sprawdzić historię poszczególnych rat kredytu oraz inne zobowiązania, np. faktury za prąd czy telefon. W informacjach przekazywanych do BIK znajdują się dane osobowe oraz szczegóły dotyczące kredytów, m.in. data ich udzielenia, rodzaj kredytu – np. hipoteczny, liczba i wysokość rat, waluta itp.

Raport BIK to najlepszy sposób na potwierdzenie swojej rzetelności finansowej, co jest szczególnie ważne, np. przy staraniu się o kredyt hipoteczny. Banki korzystają z tzw. scoringu, czyli oceny punktowej BIK. Im jest ona wyższa, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz spłacał kolejne zobowiązanie w terminie, więc bank chętniej pożyczy ci pieniądze.

Ile kosztuje raport BIK?

Wszystko zależy od tego czy chcemy dokonać jednorazowej weryfikacji naszej historii kredytowej czy może zamierzamy regularnie analizować naszą sytuację w BIK. W zależności od potrzeb skorzystać można z jednego z poniższych rozwiązań:

 

 Pojedynczy raport BIKPakiet 12 raportów BIK
Cena39 zł99 zł (ważny przez rok)
Alerty BIKNieTak
Zastrzeżenie kredytoweNieTak
Wskaźnik BIKNieTak
Zastrzeganie dokumentówTakTak

Jak pobrać raport BIK?

Raport BIK możesz pobrać i zapisać jako plik PDF, a następnie wydrukować. Aby to zrobić trzeba założyć konto w portalu BIK. Najszybszą i najłatwiejszą metodą uruchomienia konta w portalu BIK jest opcja ze skanem dokumentu tożsamości i przelewem identyfikacyjnym (prezentujemy ją poniżej). Jednak nie chcesz wysyłać skanu swojego dowodu, możesz założyć konto za pośrednictwem listu poleconego. Do założenia konta będą potrzebne:

 • numer dokumentu tożsamości oraz numer PESEL,
 • adres, numer telefonu, adres e-mail,
 • skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości w formacie JPG, PNG lub PDF (2 strony),
 • dostęp do konta bankowego, z którego wykonasz internetowy przelew identyfikacyjny na 1 zł (nie może to być konto firmowe, w przypadku konta wspólnego w polu nadawca przelewu muszą być dane identyczne jak te wpisane w formularzu zakładania konta w portalu BIK).

Zakładanie konta w portalu BIK, krok po kroku:

 1. Wypełnienie formularza – aby założyć konto w portalu BIK niezbędne jest podanie swoich podstawowych danych, numeru PESEL oraz serii i numeru dowodu osobistego oraz dołączenie skanu dokumentu tożsamości – dane zgromadzone w BIK chronione są tajemnicą bankową.
 2. Potwierdzenie tożsamości – wykonujesz przelew identyfikacyjny na kwotę 1 zł.
 3. Ustawienie hasła i logowanie – odbierasz e-mail z linkiem aktywacyjnym, a następnie SMS z kodem autoryzacyjnym.
 4. Wybór i pobranie raportu – raport BIK zostanie wygenerowany od razu po dokonaniu płatności.

Już teraz Pobierz swój raport BIK

Inne sposoby na uzyskanie raportu BIK

Biuro Informacji Kredytowej współpracuje z partnerami, u których można wygenerować raport BIK:

 • W bankowości internetowej – aktualnie możliwość zamówienia raportu BIK bezpośrednio w bankowości internetowej mają klienci: Banku Pekao S.A., Inteligo, PKO Banku Polskiego, Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, Idea Banku.
 • W placówce banku – aktualnie możliwość zamówienia raportu BIK bezpośrednio w placówce banku mają klienci: Banku Pocztowego, Santander Consumer Banku.
 • Na poczcie – w placówkach Poczty Polskiej, w których są Pocztowe Strefy Finansowe lub oddziały Banku Pocztowego.

Jak czytać raport BIK?

Raport BIK jest przygotowany w przejrzysty i czytelny sposób, aby można było łatwo znaleźć wszystkie niezbędne informacje finansowe. W dalszej części tekstu wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne elementy i jak je rozumieć. Przykładowy raport BIK wygląda w ten sposób.

Wskaźnik BIK

Wskaźnik BIK jest oceną rzetelności finansowej. Klarownie pokazuje, jak wygląda regulowanie zobowiązań oraz przedstawia ogólną sytuację płatniczą – jest umieszczony na górze raportu BIK. Wskaźnik BIK może mieć trzy statusy:

 • Zielony
  Wszystko w porządku. Nie ma opóźnień w spłacie zobowiązań kredytowych. W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor nie ma negatywnych wpisów.

 • Pomarańczowy
  Są opóźnienia w spłacie zobowiązań kredytowych, ale nie dłuższe, niż 30 dni. W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor nie ma jeszcze negatywnych wpisów.

 • Czerwony
  Wiarygodność płatnicza jest zła. Zaległości w spłacie zobowiązań kredytowych wynoszą więcej niż 30 dni lub dług został wpisany do Rejestru Dłużników w BIG InfoMonitor.

 

Ocena punktowa – scoring

Ocena punktowa (tzw. scoring) pokazuje bankowi wiarygodność kredytową. To znaczy, że im wyższa ocena, tym ryzyko odmowy udzielenia kredytu jest niższe, bo spłacasz wszystkie dotychczasowe długi terminowo. Do wyliczenia scoringu BIK stosuje formułę matematyczna uwzględniającą m.in. aktywność kredytowa, spłacalność kredytów oraz częstotliwość wnioskowania o kredyt.

Warto pamiętać, że ocena punktowa z raportu BIK jest jedną z podstawowych zmiennych pozwalających ocenić instytucjom finansowym ryzyko kredytowe, ale nie jedyną. Banki korzystają też z własnych modeli scoringowych, które są przygotowywane do konkretnych produktów. Nie zmienia to faktu, że wysoka ocena w raporcie BIK, to większa szansa na kredyt każdego rodzaju.

 

Podsumowanie spłacanych kredytów

Sekcja, w której są najważniejsze informacje o zobowiązaniach finansowych. Każdy zapis ma dodatkowo przyporządkowaną odznakę: zieloną (wszystko spłacane w terminie), żółtą (wystąpiły opóźnienia) lub czerwoną (kredyt nie jest spłacany).

 

Informacje szczegółowe

W tej sekcji każde zobowiązanie kredytowe jest szczegółowo opisane. Warto zwrócić na element „Postęp w spłacie” – okrągły wykres, który informuje, jaka część kredytu została już spłacona (wartość wyrażona w procentach; dodatkowo wykres zabarwia się na niebiesko wraz z postępem spłacania, co można zaobserwować pobierając raporty z miesiąca na miesiąc).

 

Ważna jest również szczegółowa historia spłaty, która uwzględnia informacje o spłacie poszczególnych rat kredytu. Możesz ustalić, które raty były opłacone w terminie, kiedy nastąpiło opóźnienie, a kiedy spłata całego kredytu.

 

Informacje finansowe z BIG InfoMonitora

To skrótowe podsumowanie niespłaconych długów dotyczących np. umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych czy dostaw energii lub gazu. Informacje finansowe z BIG InfoMonitora uwzględniają również uregulowane płatności oraz wskazują, kto sprawdzał dane o dłużniku.

Kiedy warto pobrać swój raport BIK?

Klienci indywidualni najczęściej pobierają swój raport BIK, kiedy starają się o kredyt hipoteczny. Chcą upewnić się, że ich scoring w BIK będzie odpowiednio wysoki, aby pozytywnie wpłynąć na zdolność kredytową. Są też tacy, którzy ściągają raport BIK kontrolnie, aby sprawdzić kto pytał o ich dane i czy nikt nie zaciągnął kredytu na ich nazwisko. Ostatnie z ryzyk można zminimalizować wykupując Alerty BIK. Koszt tego rozwiązania to zaledwie 2 zł miesięcznie.

 

Źródło użytych w tekście grafik: www.bik.pl

Czytaj też: 13 sposobów na poprawę zdolności kredytowej

Czytaj też: Chargeback – czy płacący kartą mają lepiej?

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

męskie dłonie trzymające smartfona

Co to jest linia kredytowa?

Linia kredytowa to wsparcie finansowe, które może uzyskać zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca. Nie jest to jednak tradycyjny kredyt...

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o