Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
BIK

Ile kosztuje i jak czytać raport BIK?

Już ponad 2,5 miliona osób pobrało swój raport BIK, czyli zestawienie informacji o wszystkich zaciągniętych kredytach i kondycji spłacania rat. Sprawdziliśmy, ile kosztuje raport BIK, jak go ściągnąć i co oznaczają jego poszczególne elementy.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) zostało utworzone w 1997 r. przez banki i Związek Banków Polskich. W bazie BIK znajdują się dane o 159 mln rachunków należących do 25 mln klientów indywidualnych oraz informacje o historii kredytowej  firm i innych podmiotów. Przez to BIK jest największym w Polsce zbiorem danych finansowych (również w obszarze pożyczek pozabankowych) o przedsiębiorcach i klientach indywidualnych.

Raport BIK dla klientów indywidualnych

Klienci indywidualni mogą pobrać raport BIK, który w jednym miejscu zestawia szczegółową historię zobowiązań: kredytowych (z bazy Biura Informacji Kredytowej) oraz finansowych (z bazy Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor). Dzięki raportowi można sprawdzić historię poszczególnych rat kredytu oraz płatności innych zobowiązań, np. faktury za prąd czy telefon. W informacjach przekazywanych do BIK znajdują się dane osobowe oraz szczegóły dotyczące kredytów, m.in. data ich udzielenia, rodzaj kredytu – np. hipoteczny, liczba i wysokość rat, waluta itp.

Raport BIK to najlepszy sposób na potwierdzenie swojej rzetelności finansowej, co jest szczególnie ważne, np. przy staraniu się o kredyt hipoteczny. Banki korzystają z tzw. scoringu, czyli oceny punktowej BIK. Im jest ona wyższa, tym większe prawdopodobieństwo, że klient będzie spłacał kolejne zobowiązanie w terminie, więc bank chętniej pożyczy mu pieniądze.

Ile kosztuje raport BIK?

Wszystko zależy od tego czy użytkownik chce dokonać jednorazowej weryfikacji historii kredytowej czy może zamierza regularnie analizować swoją sytuację w BIK. W zależności od potrzeb skorzystać można z jednego z poniższych rozwiązań:

Pojedynczy raport BIKPojedynczy raport i
Alerty BIK
(na 12 miesięcy)
Pakiet 6 raportów BIK
(ważny 12 miesięcy)
Pakiet BIK MAX
(Raporty BIK bez limitu)
na 12 miesięcy
Cena49 zł85 zł129 zł199 zł
Alerty BIKNieTakTakTak
Zastrzeżenie kredytoweNieNieTakTak
Wskaźnik BIKTakTakTakTak
Zastrzeganie dokumentówTakTakTakTak

Co zawiera raport BIK? 

W raporcie BIK można znaleźć następujące informacje:

 • szczegółowe dane dotyczące posiadanych przez danego konsumenta zobowiązań kredytowych oraz finansowych,
 • historię płatności poszczególnych rat kredytu,
 • szczegóły innych zobowiązań, np. faktur za prąd,
 • wskaźnik sytuacji płatniczej,
 • ocenę punktową BIK

Jak pobrać raport BIK?

Raport BIK można pobrać i zapisać jako plik PDF, a następnie wydrukować. Aby to zrobić trzeba założyć konto w portalu BIK. Aktualnie, jedyną dostępną metodą na założenie takiego konta, oferowaną bezpośrednio przez BIK jest opcja z przelewem identyfikacyjnym (prezentujemy ją poniżej). Do założenia konta będą potrzebne:

 • numer dokumentu tożsamości oraz numer PESEL,
 • adres, numer telefonu, adres e-mail,
 • dostęp do konta bankowego, z którego należy wykonać internetowy przelew identyfikacyjny na 1 zł (nie może to być konto firmowe, w przypadku konta wspólnego w polu nadawca przelewu muszą być dane identyczne jak te wpisane w formularzu zakładania konta w portalu BIK).

Zakładanie konta w portalu BIK, krok po kroku:

  1. Wypełnienie formularza – aby założyć konto w portalu BIK niezbędne jest podanie swoich podstawowych danych: imię (imiona) i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, numeru PESEL oraz seria i numeru dowodu osobistego, polskiego paszportu lub karty pobytu oraz data wydania dokumentu– dane zgromadzone w BIK chronione są tajemnicą bankową.
  2. Potwierdzenie tożsamości – wykonanie przelewu identyfikacyjnego na kwotę 1 zł.
  3. Ustawienie hasła i logowanie – trzeba odebrać e-mail z linkiem aktywacyjnym, a następnie SMS z kodem autoryzacyjnym.
  4. Wybór pakietu lub pojedynczego raportu, opłacenie i pobranie raportu.

Już teraz pobierz swój raport BIK

Czy raport z BIK można uzyskać w inny sposób?

Biuro Informacji Kredytowej współpracuje z partnerami, u których można wygenerować raport BIK.

 • W bankowości internetowej – aktualnie możliwość zamówienia raportu BIK bezpośrednio w bankowości internetowej mają klienci: Banku Pekao S.A., PKO Banku Polskiego, Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, ING Banku Śląskiego.
 • W placówce banku – aktualnie możliwość zamówienia raportu BIK bezpośrednio w placówce banku mają klienci: Banku Pocztowego, Santander Consumer Banku.
 • Na poczcie – w placówkach Poczty Polskiej, w których są Pocztowe Strefy Finansowe lub oddziały Banku Pocztowego.

Jak czytać raport BIK?

Raport BIK jest przygotowany w przejrzysty i czytelny sposób, aby można było łatwo znaleźć wszystkie niezbędne informacje finansowe. W dalszej części tekstu wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne elementy i jak je rozumieć. Przykładowy raport BIK wygląda w ten sposób.

Co to jest wskaźnik BIK

Wskaźnik BIK jest oceną rzetelności finansowej. Klarownie pokazuje, jak wygląda regulowanie zobowiązań oraz przedstawia ogólną sytuację płatniczą – jest umieszczony na górze raportu BIK. Wskaźnik BIK może mieć trzy statusy:

 • Zielony
  Wszystko w porządku. Nie ma opóźnień w spłacie zobowiązań kredytowych. W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor nie ma negatywnych wpisów.

wskaźnik BIK

 • Pomarańczowy
  Są opóźnienia w spłacie zobowiązań kredytowych, ale nie dłuższe, niż 30 dni. W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor nie ma jeszcze negatywnych wpisów.

wskaźnik BIK

 • Czerwony
  Wiarygodność płatnicza jest zła. Zaległości w spłacie zobowiązań kredytowych wynoszą więcej niż 30 dni lub dług został wpisany do Rejestru Dłużników w BIG InfoMonitor.

wskaźnik BIK

Scoring BIK. Jak działa ocena punktowa?

Ocena punktowa (tzw. scoring) pokazuje bankowi wiarygodność kredytową. To znaczy, że im wyższa ocena, tym ryzyko odmowy udzielenia kredytu jest niższe, bo spłacano wszystkie dotychczasowe zobowiązania terminowo. Do wyliczenia scoringu BIK stosuje formułę matematyczna uwzględniającą m.in. aktywność kredytowa, spłacalność kredytów oraz częstotliwość wnioskowania o kredyt.

Warto pamiętać, że ocena punktowa z raportu BIK jest jedną z podstawowych zmiennych pozwalających ocenić instytucjom finansowym ryzyko kredytowe, ale nie jedyną. Banki korzystają też z własnych modeli scoringowych, które są przygotowywane do konkretnych produktów. Nie zmienia to faktu, że wysoka ocena w raporcie BIK, to większa szansa na kredyt każdego rodzaju.

Ocena punktowa – scoring

Raport BIK a podsumowanie spłacanych kredytów

Sekcja, w której są najważniejsze informacje o zobowiązaniach finansowych. Każdy zapis ma dodatkowo przyporządkowaną odznakę: zieloną (wszystko spłacane w terminie), żółtą (wystąpiły opóźnienia) lub czerwoną (kredyt nie jest spłacany).

Podsumowanie spłacanych kredytów

Raport BIK a szczegółowe informacje o zobowiązaniach

W tej sekcji każde zobowiązanie kredytowe jest szczegółowo opisane. Warto zwrócić na element „Postęp w spłacie” – okrągły wykres, który informuje, jaka część kredytu została już spłacona (wartość wyrażona w procentach; dodatkowo wykres zabarwia się na niebiesko wraz z postępem spłacania, co można zaobserwować pobierając raporty z miesiąca na miesiąc).

Informacje szczegółowe

Ważna jest również szczegółowa historia spłaty, która uwzględnia informacje o spłacie poszczególnych rat kredytu. Można ustalić, które raty były opłacone w terminie, kiedy nastąpiło opóźnienie, a kiedy spłata całego kredytu.

Informacje szczegółowe

Raport BIK a dane z BIG Infomonitor

Biuro Informacji Kredytowej korzysta także z danych zgromadzonych przez BIG Infomonitor. Z tego rejestru BIK może uzyskać podsumowanie niespłaconych długów dotyczących np. umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych czy dostaw energii lub gazu. Informacje finansowe z BIG InfoMonitora uwzględniają również uregulowane płatności oraz wskazują, kto sprawdzał dane o dłużniku.

Kiedy warto pobrać swój raport BIK?

Klienci indywidualni najczęściej pobierają swój raport BIK, kiedy starają się o kredyt hipoteczny. Chcą upewnić się, że ich scoring w BIK będzie odpowiednio wysoki, aby pozytywnie wpłynąć na zdolność kredytową. Są też tacy, którzy ściągają raport BIK kontrolnie, aby sprawdzić kto pytał o ich dane i czy nikt nie zaciągnął kredytu na ich nazwisko. Ostatnie z ryzyk można zminimalizować wykupując Alerty BIK. Koszt tego rozwiązania to zaledwie 36 zł na 12 miesięcy.

Michał Mucha Michał Mucha

Źródło użytych w tekście grafik: www.bik.pl

Co warto wiedzieć?

 1. W raporcie BIK znajdują się informacje o aktualnych, zaległych i spłaconych zobowiązaniach finansowych danego konsumenta.
 2. Każdy konsument może samodzielnie sprawdzić swój raport w BIK. Wystarczy założyć konto na stronie Biura Informacji Kredytowej, a następnie pobrać pojedynczy raport lub zamówić pakiet takich raportów.
 3. Uzyskanie raportu z BIK wiąże się koniecznością uiszczenia opłaty.
 4. Zamawiając pakiet raportów BIK można skorzystać z dodatkowych usług, takich jak Alerty BIK czy zastrzeżenia kredytowe.
 5. Raport BIK prezentuje tzw. scoring punktowy, który może wpłynąć na ocenę zdolności kredytowej danego konsumenta. Z uwagi na to warto go więc pobrać np. przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy na moją prośbę BIK może wyczyścić dane posiadane na mój temat?

  Zgodnie z przepisami, dane negatywne są nieusuwalne. Można natomiast wycofać zgodę na przetwarzanie pozytywnych danych osobowych przez BIK. W takim przypadku jednak z rejestru znikną wszystkie dobre informacje na temat danego konsumenta, co w praktyce działa tylko na jego niekorzyść.

 2. Co zrobić, jeśli raport BIK prezentuje błędne dane na mój temat?

  Jeśli w raporcie BIK widnieją informacje niezgodne ze stanem faktycznym, należy zgłosić się do instytucji, która przekazała dane do BIK. Tylko ona może dokonać stosownych modyfikacji – BIK nie może samodzielnie wprowadzać żadnych zmian do przekazanych danych.

 3. Jak często aktualizowane są w BIK informacje na mój temat?

  Biuro Informacji Kredytowej dokonuje aktualizacji danych w ciągu 7 dni od otrzymania informacji np. o całkowitej spłacie kredytu.

 4. Jak odwołać zgodę na przetwarzanie danych przez BIK?

  Aby cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych należy zgłosić się do banku, w którym zaciągnięto kredyt. BIK może zaprzestać przetwarzania danych osobowych wyłącznie na wniosek banku.

 5. Jak długo przetwarzane są dane osobowe w przypadku opóźnień w spłacie kredytu?

  Jeżeli zobowiązanie nie było spłacane terminowo, a opóźnienie przekroczyło 60 dni, BIK może przetwarzać dane kredytobiorcy przez 5 lat.

PORÓWNAJ KREDYTY
Wojciech Piesta
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments