Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Bankomat walutowy – gdzie w Polsce można wypłacić euro?

W ramach postępującej globalizacji bez wątpienia stajemy się coraz bardziej mobilni. Nic dziwnego, że konta walutowe pozwalające na przewalutowanie transakcji, bądź wypłatę środków w obcej walucie zyskują na popularności. Dlaczego warto mieć konto walutowe? Czy służy ono jedynie do wypłaty pieniędzy? O tym wszystkim piszemy poniżej!

Zarabiasz poza granicami i chcesz w Polsce wypłacić euro z bankomatu? Wybierasz się w najbliższym czasie na urlop w którymś z europejskich państw, w którym obowiązuje EUR? A może otrzymałeś przelew od rodziny i chciałbyś wygodnie pobrać pieniądze? Jeżeli zastanawiasz się czy np. wypłata EUR przebiega tak samo jak transakcja złotówkowa oraz jak wykonać taką transakcję, to to ten poradnik jest dla Ciebie.

Jakie są trzy sposoby na wypłatę euro w Polsce?

Najpopularniejsze sposoby, aby wypłacać euro w gotówce to bankomat, oddział banku, czy kantor. Każdą z tych opcji przedstawiamy poniżej.

Jak wypłacić euro z bankomatu?

Chociaż wypłacisz euro za jego pomocą, to w praktyce jest to rozwiązanie o ograniczonej dostępności w skali naszego kraju – dotyczy bowiem tylko największych miast. Jeżeli chcemy mieć pewność, że w naszej lokalizacji, któryś z automatów oferuje wypłaty w obcej walucie, to powinniśmy skupić się na wyszukaniu na stronach WWW Euronetu, stronie banku ING lub Citibanku bankomatów euro. Najczęściej można wypłacić pieniądze właśnie w bankomatach Euronet.

Pamiętajmy o tym, że jeżeli chcielibyśmy taką transakcją przewalutować pieniądze, to aktualnie obowiązujący kurs wymiany powinien nam się wyświetlić na ekranie bankomatu w trakcie wyboru kwoty do wypłaty. Niestety jest to opcja, która działa tylko w wybranych bankomatach.

Jak wypłacić euro w banku?

Możliwość wypłaty euro dostępna jest w również w placówkach instytucji finansowych. Jest to zdecydowanie bardziej dostępna dla klientów banku opcja, niż bankomat euro. Zasady pobrania gotówki mogą nieco się różnić w zależności, od instytucji z usług której chcielibyśmy skorzystać.

Za przykład może tu posłużyć Alior Bank, gdzie w dowolnym oddziale możemy wypłacić 3000 euro bez awizowania takiego zamiaru (lub więcej po uprzednim zgłoszeniu tego faktu za pośrednictwem serwisu Kantor Walutowy). Z kolei w iNG Bank Śląski każdorazowo powinniśmy zawnioskować o pobranie euro do godziny 11:00 poprzedniego dnia.

Jak wypłacić euro w kantorze?

Jest to powszechnie dostępne (nawet w małych miastach) rozwiązanie. Dodatkowo, w dobie cyfryzacji pojawiło się sporo możliwości skorzystania z kantorów internetowych, do których przelewamy złotówki i po atrakcyjnym kursie wymieniamy je na euro. Jednakże wypłacając euro fizycznie i tak musimy udać się do bankomatu, bądź placówki.

Zawsze jednak możemy skorzystać z tradycyjnego punktu wymiany waluty, gdzie przynosząc złotówki wyjdziemy z euro. Kurs wymiany może różnić się od lokalizacji punktu – najdrożej będzie w strefach przygranicznych, na lotniskach i stacjach benzynowych.

W których polskich bankomatach można dokonać wypłaty euro?

Bankomaty wypłacające euro w Polsce to:

 • Euronet,
 • ING Bank Śląski,
 • Citibank handlowy.

Nie oznacza to jednak, że każdy z bankomatów wyżej wymienionych instytucji będą oferowały pobranie europejskiej waluty. Warto to wcześniej sprawdzić w witrynach internetowych. Co więcej, jedynie bankomaty Euronetu są dostępne dla wszystkich, pozostałe z ww. listy jedynie dla ich klientów. W praktyce tylko klienci danego banku mogą korzystać z tego rodzaju kont walutowych.

Czy euro z bankomatu wypłaca się tak samo, jak złotówki?

Wypłata gotówki w euro niczym nie powinna różnić się od „standardowej” wypłaty złotówek, a zatem nie powinna sprawić żadnych problemów przeciętnemu użytkownikowi bankomatów. Jest to po prostu inna waluta rozliczeniowa.

Jak przebiega wypłata euro z bankomatu – krok po kroku?

Po wprowadzeniu karty, wpisaniu nr PIN i wybraniu opcji wypłaty EUR wstukujemy żądaną kwotę i akceptujemy, po czym otrzymujemy obcą walutę do ręki. Warto dodać, że na etapie wyboru kwoty, którą chcielibyśmy wypłacić powinniśmy otrzymać jasną informację na ekranie bankomatu, po jakim kursie obecnie możemy tego dokonać.

Jeżeli taki komunikat nie jest widoczny, to możemy zadzwonić w tym celu na infolinię banku lub sieci Euronet albo sprawdzić aktualny kurs wymiany na ich stronie WWW. Z doświadczenia i praktyki możemy być prawie pewni, że będzie to znacznie mniej korzystny kurs niż w kantorze walutowym. Z tego powodu warto rozważyć wypłatę eur za pośrednictwem tej metody.

Czy opłaca się wypłacić euro z bankomatu?

Wypłata euro z bankomatu nie jest niestety powszechnie dostępna. Jak już wspominaliśmy, lista bankomatów dysponujących taką opcją jest mocno ograniczona. Co więcej, koszt wypłaty euro z bankomatu może znacznie przewyższać wymianę złotówek w tradycyjnym kantorze walut lub wypłacenie waluty w oddziale banku.

Warto zapoznać się z tym, jaka prowizja jest pobierana przez sieć obsługującą maszynę, z której chcielibyśmy skorzystać lub wydawcę karty, której używamy w tym celu. Zazwyczaj wysokość prowizji kształtuje się między 3% a 9% żądanej kwoty, co przy dodatkowo podwyższonym kursie może sprawić, że taka transakcja stanie się kompletnie nieopłacalna.

Warto wiedzieć

 1. Najpowszechniejszym i zarazem zazwyczaj najtańszym rozwiązaniem na wypłatę euro jest kantor walutowy. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić kurs wymiany najlepiej od razu poddać transakcji większą sumę w sprawdzonym punkcie, w którym możemy negocjować cenę. Unikajmy lotnisk, stacji benzynowych i miast przygranicznych – tam kursy będą najmniej konkurencyjne.
 2. Być może zamiast korzystać z gotówki w Twoim przypadku wygodniejsze i tańsze stanie się założenie konta walutowego np. w Revolut. Pozwoli Ci to na bezkosztowe transakcje np. za granicą w trakcie wakacji.
 3. Najdroższą opcją na zamianę złotówek na euro jest przewalutowanie w bankomacie – wiąże się to z wysoką prowizją sieci obsługującej automaty i niekorzystnym kursem.
 4. Warto sprawdzić, czy nasz bank i konto złotówkowe oferuje przelewy online w euro. Jeśli tak, to może to być interesująca alternatywa dla innych opcji.
 5. Dobrą praktyką zagranicznych wypraw jest nie poleganie w całości na wirtualnych pieniądzach i zabranie ze sobą fizycznej gotówki. Pozwoli nam to uniknąć problemów w razie awarii terminali sprzedawcy lub pomoże rozliczyć się np. z kierowcą podwożącym nas „na stopa” w nagłym przypadku do miejsca docelowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Z jakiego bankomatu można wypłacić euro?

  W Polsce można wypłacić euro za pośrednictwem bankomatów ING Bank Śląski, Citibank Handlowy oraz do sieci Euronet. Występują jednak w większych miastach, więc przed wybraniem się do któregoś z nich warto sprawdzić w Internecie, czy faktycznie posiada on taką funkcjonalność.

 2. Czy w Polsce są bankomaty euro?

  Tak, istnieją w Polsce wypłacające euro bankomaty. Nie są one tak rozpowszechnione jak standardowe, złotówkowe bankomaty. Zdecydowanie bardziej dostępne są wypłaty europejskiej waluty w oddziałach banku oraz poprzez wymianę PLN na EUR w kantorach walutowych.

 3. Ile kosztuje wypłata euro z bankomatu Euronet?

  Do kosztów wypłaty euro z bankomatu Euronet należy wliczyć prowizję wydawcy naszej karty za taką transakcję oraz podwyższony kurs wymiany, który zazwyczaj jest znacznie mniej korzystny od cen w kantorach walutowych tradycyjnych lub internetowych. Może to oscylować w okolicy od kilku, nawet do prawie 13 procent!

 4. Czy można wypłacić euro z bankomatu w Polsce Santander?

  Na chwilę obecną Santander Bank Polska nie posiada własnych bankomatów, które wypłacałyby pieniądze w euro. Klienci SBP mogą jednak korzystać z automatów innych banków (ING, Citi) oraz sieci Euronet – warto jednak zapoznać się z ewentualnymi kosztami takich transakcji i rozważyć wszystkie za i przeciw oraz alternatywy dla tego wyboru.

 5. Jak wypłacić euro z Euronetu?

  Wypłacanie waluty europejskiej nie powinno się niczym różnić od takich samych transakcji dokonywanych w polskich złotych. Nie inaczej jest w przypadku bankomatów Euronet – na ekranie maszyny wprowadzamy nasz kod PIN, wybieramy opcję wypłaty w euro, wpisujemy żądaną kwotę i po zaakceptowaniu otrzymujemy gotówkę. Istotne jest, żebyśmy wcześniej sprawdzili lokalizację bankomatu, który obsługuje transakcje walutowe.

 6. Czy da się wpłacić euro w bankomacie?

  Tak, opcja wypłaty euro w bankomacie jest jedną z trzech ogólnodostępnych opcji pobrania pieniędzy w europejskiej walucie. Na ten moment w Polsce jest to możliwe dzięki bankomatom ING Bank Śląski, Citibank Handlowy i Euronetu.

  Pozostałe dwie opcje to wymiana złotówek na euro w kantorze walutowym lub skorzystanie z usług placówki fizycznej praktycznie każdego komercyjnego banku działającego na terenie naszego kraju (przed wizytą w oddziale zapoznajmy się z zasadami wypłaty euro, tak żeby uniknąć przykrej niespodzianki na miejscu).

Porównaj karty kredytowe
Patryk Chodyniecki
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments