Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu – krok po kroku

Polacy w dalszym ciągu chętnie korzystają z gotówki, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak wypłacić pieniądze z bankomatu. Nie jest to czynność ani trudna, ani wymagająca, ale jest kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę. Dostępne rozwiązania pozwalają pobrać banknoty zbliżeniowo, a dzięki usłudze BLIK nie musisz nawet posiadać karty płatniczej.

Zgodnie z cyklicznym raportem NBP „Informacja o kartach płatniczych” wypłaty gotówki są dominującym typem transakcji realizowanych w bankomatach. W I kw. 2023 r. w bankomatach na terenie Polski odnotowano 119 mln transakcji wypłat gotówki. W przytoczonym okresie średnio dziennie realizowano w jednym bankomacie 62 wypłaty gotówkowe, a średnia wartość wypłaty gotówki wyniosła 793 zł – o 3% więcej w porównaniu z ostatnim kwartałem 2022 roku.

Polacy nadal chętnie korzystają z banknotów. Tezę tę potwierdzają nasze badania, których wyniki możesz sprawdzić w publikacji: „38% Polaków uważa ograniczenia w posługiwaniu się gotówką za próbę jej eliminacji z obrotu gospodarczego”. Jeśli chcesz wypłacać pieniądze z bankomatów, nawet jeśli nie posiadasz karty płatniczej, to zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Jaką kartą wypłacać pieniądze z bankomatu?

Tradycyjna wypłata gotówki z bankomatu wymaga posiadania karty płatniczej. Najczęściej będzie to karta debetowa, która podpięta jest do Twojego konta osobistego i pozwala podjąć gotówkę do wysokości zgromadzonego salda. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy w ramach rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR) korzystasz z tzw. debetu na koncie. Rozwiązanie to pozwala Ci zaciągać zobowiązania do wysokości przyznanego przez bank limitu. W takich warunkach możesz wypłacić również pieniądze w ramach debetu, który następnie musisz spłacić.

Możesz również wypłacić pieniądze z bankomatu za pomocą karty kredytowej, jednak pamiętaj, że oznacza to konieczność zapłaty wysokiej prowizji oraz powoduje to utratę okresu bezodsetkowego. Pisząc wprost – wypłata gotówki kartą kredytową jest bardzo kosztowna. Karta kredytowa nie jest powiązana z kontem osobistym, a operacje za jej pomocą realizowane są w ciężar przyznanego limitu kredytowego, który również musisz spłacić w przyszłości.

Jeśli masz w portfelu zarówno kartę debetową, jak i kredytową, to przy wypłacie gotówki z bankomatu uważaj, aby ich ze sobą nie pomylić. Ich wymiary są identyczne, więc o pomyłkę nietrudno.

Pieniądze z bankomatów można wypłatać również kartami przedpłaconymi, czyli tzw. kartami prepaid. Karty te jednak straciły na popularności od kiedy przestały być anonimowe. Obecnie, aby wyrobić kartę przedpłaconą trzeba złożyć wniosek i ujawnić swoje dane.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu kartą krok po kroku?

Wypłata pieniędzy z bankomatu za pomocą karty płatniczej wygląda podobnie we wszystkich urządzeniach. Główną różnicą jest wygląd interfejsu, który może różnić w zależności od banku lub właściciela urządzenia. To co widzisz na ekranie bankomatu z reguły jest przygotowane w intuicyjny sposób i wybór odpowiednich komend nie powinien sprawić Ci większych trudności.

Jeśli chcesz wypłacić pieniądze z bankomatu kartą, to postępuj według poniższych kroków. Wcześniej jednak wybierz odpowiednią kartę płatniczą, jeśli masz ich kilka. Przypominamy, że wypłata gotówki kartą kredytową z bankomatu jest kosztowna.

Krok I – włóż kartę do bankomatu

Wsuń kartę płatniczą do szczeliny bankomatu, która znajduje się najczęściej po Twojej prawej stronie. Karta powinna być wsunięta w taki sposób, aby widoczny był jej awers, czyli strona, na którą naniesione są m.in. imię i nazwisko właściciela karty, jej 16-cyfrowy numer, data ważności oraz mikroczip. Ten ostatni powinien znajdować się bliżej szczeliny bankomatu.

Na awersach niektórych kart płatniczych znajduje się strzałka wskazująca kierunek, w jakim trzeba wsuwać je do bankomatów lub terminali płatniczych POS. Jeśli Twoja karta nie jest wyposażona w mikroczip, to zwróć uwagę na kierunek pisma – powinien biec on w stronę Twojej dłoni. Wsuwając kartę poczujesz w pewnym momencie lekki opór, a następnie bankomat „wciągnie” kartę do środka urządzenia.

Krok II – wybierz wersję językową

Po poprawnym włożeniu karty na ekranie bankomatu może pojawić się prośba o wybór języka, w którym wyświetlane będą kolejne komunikaty. W zależności od wersji bankomatu możesz wybierać komendy za pomocą przycisków umieszczonych przy lewej i prawej krawędzi monitora lub wskazując odpowiednie opcje na ekranie dotykowym.

Krok III – podaj kod PIN

W celu uchronienia Cię przed utratą pieniędzy, na skutek zgubienia lub kradzieży karty, konieczne jest podanie kodu PIN. To ciąg 4 cyfr, który ma ograniczyć ryzyko nieautoryzowanych transakcji. Możesz go ustawić w każdym momencie np. w aplikacji mobilnej lub w systemie bankowości elektronicznej. Wprowadź kod PIN wykorzystując klawiaturę bankomatu znajdującą się poniżej ekranu i zaakceptuj operację za pomocą zielonego przycisku. Na przycisk może być naniesiony napis „zatwierdź”, „ok”, „enter” lub „wykonaj”.

Krok IV – wybierz operację wypłaty gotówki

Po akceptacji kodu PIN na ekranie bankomatu pojawią się dalsze instrukcje. Pamiętaj, że nowoczesne urządzenia, oprócz wypłaty pieniędzy, dają możliwość realizacji innych operacji. Wśród nich wymienić można m.in. wpłatę gotówki, weryfikację stanu konta lub doładowanie konta operatora telefonii komórkowej.

Za każdą z takich operacji bank może pobierać opłaty, a ich wysokość sprawdzisz w aktualnej tabeli opłat i prowizji (TOiP). Skorzystaj z opcji wypłaty gotówki wybierając odpowiedni przycisk.

Krok V – wybierz kwotę wypłaty gotówki

Jeżeli planujesz wypłatę większej kwoty to sprawdź wcześniej, czy posiadasz wystarczające środki na rachunku oraz zweryfikuj limity wypłat z bankomatów dla Twojego konta. Możesz to zrobić np. w aplikacji mobilnej, w bankowości internetowej lub dzwoniąc na infolinię. W celu zapewnienia większego bezpieczeństwa limity wypłat z bankomatów ustawione są najczęściej na niższe kwoty.

W przypadku jednorazowej wypłaty wysokiej kwoty warto po wykonaniu takiej operacji zmniejszyć limit wypłat z bankomatów. Jego wysokość powinna być dostosowana do Twoich bieżących potrzeb. Zbyt wysoki limit wypłat z bankomatów naraża Cię na dodatkowe straty w przypadku zgubienia lub kradzieży karty – dotyczy to również limitu płatności bezgotówkowych.

Jeśli masz na koncie bankowym odpowiednią ilość pieniędzy i limit pozwala na realizację takiej operacji, to wybierz kwotę wypłaty. W celu przyspieszenia procedury na ekranie bankomatu pojawią się proponowane kwoty wypłaty np. 50 zł, 100 zł, 200 zł i 500 zł. Jeśli chcesz wypłacić inną kwotę, to zaznacz odpowiednią opcję i wprowadź za pomocą klawiatury sumę, którą zamierzasz pobrać z bankomatu.

Krok VI – odbierz potwierdzenie wypłaty

Przed wypłatą gotówki bankomat zapyta Cię, czy chcesz pobrać potwierdzenie operacji. Często klienci banków rezygnują z tego kroku, bo jest to kolejny świstek papieru, który trzeba upchać w portfelu. Do tego czynność ta niepotrzebnie wydłuża cały proces wypłaty. To błąd. Potwierdzenie transakcji może być pomocne w trakcie składania reklamacji w banku np. w sytuacji, kiedy bankomat wypłaci niższą kwotę od pobranej z konta.

Krok VII – odbierz gotówkę i kartę płatniczą

Ostatnim etapem jest pobranie banknotów z bankomatu. Zanim to jednak nastąpi konieczne jest odebranie karty. Wysunięciu karty ze szczeliny bankomatu mogą towarzyszyć efekty świetlne i sygnały dźwiękowe. Kolejność ta nie jest przypadkowa, ponieważ działając w pośpiechu możesz zabrać pieniądze i ruszyć w dalszą drogę bez karty. W takiej sytuacji jest to mało możliwe. Jeśli z jakiś powodów nie zabierzesz banknotów, to po chwili zostaną one wciągnięte z powrotem przez podajnik.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu kartą zbliżeniowo?

Wypłata zbliżeniowa z bankomatu jest możliwa. Aby skorzystać z takiej opcji musisz mieć kartę płatniczą z funkcją zbliżeniową oraz znaleźć bankomat obsługujący tego typu operacje (jest on odpowiednio oznaczony). Proces wypłaty zbliżeniowej jest podobny do opisywanej powyżej procedury, z tą różnicą, że jest wygodniejszy i szybszy.

Aby wypłacić pieniądze w taki sposób wystarczy, że przyłożysz kartę płatniczą do miejsca oznaczonego naklejką – prezentuje ona najczęściej symbol rozchodzących się fal. Zazwyczaj miejsce to znajduje się przy klawiaturze bankomatu. Co ważne, możesz w taki sposób wypłacać pieniądze kartami płatniczymi wgranymi do smartfonów lub zegarków obsługujących usługi m.in. Apple Pay, Google Pay lub Garmin Pay. Następnie:

 1. Wprowadzasz kod PIN.
 2. Określasz i potwierdzasz kwotę wypłaty.
 3. Odbierasz potwierdzenie wypłaty i pieniądze (nie musisz pamiętać o odbiorze karty).

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Wypłata pieniędzy z bankomatu bez karty na pierwszy rzut oka wydaje się abstrakcyjna. Jednak jest ona możliwa dzięki rozwiązaniu przygotowanemu przez Polski Standard Płatności. Wypłata BLIK – bo o niej mowa – dostępna jest dla osób korzystających z bankowości mobilnej w bankach uczestniczących w systemie BLIK. Usługę tę wdrożyło już 18 poniższych banków (stan na 30.10.2023 r.):

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wypłacać pieniądze z bankomatu BLIK-iem, to zachęcam Cię, to zapoznania się z poradnikiem „Wypłata BLIK z bankomatu – jak wypłacić gotówkę bez karty?”. Opisałem w nim szczegółowo na czym polega ta usługa oraz jakie opłaty pobierają wybrane banki uniwersalne za wypłaty pieniędzy z bankomatów bez karty.

 

Źródło:

 1. https://nbp.pl/system-platniczy/dane-i-analizy/karty-platnicze/informacje-kwartalne/

Warto wiedzieć

 • Wypłaty zbliżeniowe telefonem z bankomatów są możliwe. W tym celu wykorzystać można karty zapisane usługach takich jak np. Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay lub Fitbit Pay.
 • Współczesne bankomaty oferują nie tylko usługę wypłaty gotówki, ale również jej wpłatę na konto, sprawdzenie salda rachunku, doładowanie telefonu, złożenie wniosku o kredyt gotówkowy i wiele innych.
 • Włożenie karty do szczeliny bankomatu jest pierwszym krokiem zmierzającym do wypłaty pieniędzy. Pamiętaj, aby podczas tej czynności był widoczny awers karty. Mikroczip powinien znajdować się bliżej szczeliny terminala.
 • W przypadku niewystarczającej ilości środków na koncie wypłata pieniędzy z bankomatu nie będzie zrealizowana.
 • Choć to dobrowolne, to pamiętaj, aby odebrać papierowe potwierdzenie transakcji. Może być przydatne podczas zgłaszania reklamacji w banku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Którą stroną włożyć kartę do bankomatu?

  Podczas wsuwania karty płatniczej do szczeliny bankomatu zwróć uwagę, aby był widoczny jej awers, czyli strona, na którą naniesione są m.in. Twoje imię i nazwisko, numer karty i data jej ważności. Na awersie widoczny jest także prostokątny mikroczip. Niektóre banki nanoszą na kartę strzałkę, wskazującą prawidłowy kierunek wsuwania jej do bankomatu lub terminala płatniczego.

 2. Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty płatniczej?

  Jednym ze sposobów pobrania gotówki z bankomatu bez karty płatniczej jest wypłata za pomocą BLIK. Usługa ta dostępna jest dla użytkowników bankowości mobilnej banków współpracujących z BLIK w tym zakresie. Możliwa jest również wypłata z góry ustalonej kwoty za pomocą 9-cyfrowego czeku BLIK.

   

 3. Ile można jednorazowo wypłacić z bankomatu?

  Zakładając, że bankomat może w ramach jednej transakcji wypłacić maksymalnie 40 banknotów, a w kasecie znajduje się odpowiednia liczba banknotów 500-złotowych, to za jednym razem możesz wypłacić 20.000 zł. Tyle w teorii. W praktyce mogą pojawić się limity dziennych wypłat narzucone zarówno przez banki, jak i przez sieci obsługujące bankomaty np. jednorazowa wypłata w bankomacie Euronet nie może być wyższa niż 800 zł.

 4. Ile razy można wprowadzić PIN w bankomacie?

  Najczęściej błędne wpisanie kodu PIN trzy razy powoduje zablokowanie lub zatrzymanie karty. Zasady postępowania w takiej sytuacji określone są indywidualnie przez każdy bank. Przykładowo w Alior Banku karta będzie zablokowana do północy tego samego dnia. Jednak, jeśli chcesz skorzystać z karty jeszcze tego samego dnia, to wystarczy, że zmienisz kod PIN.

 5. Czy muszę zabrać wydruk potwierdzenia transakcji w bankomacie?

  Pobranie potwierdzenia wypłaty pieniędzy z bankomatu jest dobrowolne, ale warto zabrać ze sobą papierowy wydruk. Dokument ten może być bardzo przydatny podczas zgłaszania ewentualnej reklamacji w banku. Przykładowo może zdarzyć się sytuacja, w której bank pobierze z Twojego konta kwotę wyższą niż suma wypłacona przez bankomat. 

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments