Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Konto z darmowymi bankomatami krajowymi – przegląd rynku

Aż 15 banków oferuje bezpłatne wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce. A jak to wygląda w przypadku opłat za prowadzenie konta i karty debetowej? Sprawdzamy!

Wbrew pogłoskom gotówka trzyma się nieźle. Co prawda ostatnim roku liczba dostępnych maszyn spadła, jednak była to zmiana kosmetyczna. Zgodnie z raportem NETB@NK liczba bankomatów na koniec 2017 roku zmalała rdr o 0,91% (do 23 230 szt.). Z kolei wartość wypłat w IV kw. 2017 roku była o 5,34% wyższa niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Wygląda na to, że w dalszym ciągu ulegamy magii pieniądza w tradycyjnej postaci.

Bezpłatny dostęp do gotówki we wszystkich krajowych bankomatach

Głównym kryterium przyjętym podczas przygotowywania zestawienia była bezwarunkowa bezpłatność wypłat gotówki ze wszystkich bankomatów krajowych. Oznacza to, że właściciel konta nie musi spełniać żadnych dodatkowych kryteriów, aby jego rachunek nie został obciążony dodatkową prowizją tytułem pobrania pieniędzy z bankomatu. Do skutecznych wypłat niezbędne jest posiadanie konta osobistego wraz z podpiętą kartą debetową. Zobaczmy zatem, które banki oferują bezpłatny dostęp do „żywej gotówki”:

BankNazwa kontaOpłata za wypłaty z krajowych bankomatówMiesięczna opłata za prowadzenie kontaMiesięczna opłata za kartę debetową
Nest BankNest Konto0 zł0 zł0 zł
Idea BankKonto Idealne0 zł0 zł0 zł
BOŚ BankEkokonto bez Kosztów0 zł0 zł0 zł
BOŚ BankEkokonto bez Kosztów 500+0 zł0 zł0 zł
Orange FinanseKonto Osobiste0 zł0 zł0 zł
EnveloBankEnveloKonto0 zł0 zł0 zł / 5 zł
Plus BankKonto Plus0 zł0 zł0 zł / 9,9 zł
BGŻ BNP ParibasKonto Maksymalne0 zł0 zł0 zł / 12 zł
Getin BankKonto Proste Zasady0 zł0 zł / 8 zł0 zł
Alior BankKonto Jakże Osobiste0 zł0 zł / 10 zł0 zł / 5 zł
T-Mobile Usługi BankoweKonto Premium0 zł0 zł / 18,9 zł0 zł
eurobankKonto na co dzień0 zł7 zł / 5 zł0 zł
ING Bank ŚląskiKonto z Lwem Komfort0 zł12 zł0 zł / 7 zł
Bank PocztowyKonto Bez Ograniczeń0 zł15 zł0 zł
PKO BPKonto Bez Granic0 zł17,9 zł0 zł
CitibankCiti Priority0 zł0 zł / 30 zł8 zł

Gotówkę można pobierać również korzystając z kodów BLIK, jednak na ten moment usługa ta jest w mocno raczkującej fazie. Zgodnie z danymi NBP liczba wszystkich wypłat bankomatowych w IV kwartale 2017 roku przekroczyła 167 mln. W tym samym okresie liczba wpłat i wypłat za pomocą BLIK przekroczyła 2,4 mln (1,44% całości). Mniejsze zainteresowanie usługą wynika zapewne z koniecznością korzystania z bankowości mobilnej, do której trudno przekonać osoby starsze.

Absolutne zero tylko w czterech bankach

Z przeprowadzonej analizy wynika, że bezwarunkową bezpłatność konta osobistego, karty debetowej i darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju oferuje Idea Bank, Nest Bank, Orange Finanse i BOŚ Bank. Ten ostatni proponuje rachunek w dwóch wariantach. Pierwszy to klasyczne konto pierwszego wyboru. Drugi przygotowany został z myślą o beneficjentach programu 500+ zachęcając oprocentowaniem osadu zalegającego na koncie w wysokości 2% w skali roku do kwoty 3 000 zł.

Drugą grupę stanowią banki, gdzie bezpłatność we wszystkich analizowanych obszarach można zapewnić sobie spełniając dodatkowe warunki. Należy do niej EnveloBank, Plus Bank, BGŻ BNP Paribas, Getin Bank, Alior Bank i T-Mobile Usługi Bankowe. Instytucje te gotowe są na rezygnację z opłat najczęściej oczekując regularnych wpływów na rachunek lub cyklicznych transakcji bezgotówkowych kartą na określoną kwotę. Na preferencyjne traktowanie mogą także liczyć osoby poniżej 26 roku życia.

Ostatnia grupa banków oferuje konta osobiste i karty z góry określoną opłatą, bez możliwości jej uniknięcia. Znajdziemy tu propozycje eurobanku, ING Banku Śląskiego, Banku Pocztowego, PKO BP i Citibanku. Decydując się na tego typu wariant powinniśmy jasno określić nasze oczekiwania wobec rachunku. Może okazać się, że wygórowana na pierwszy rzut oka opłata zwróci się po kilku przeprowadzonych operacjach. Przykładowo Konto Bez Granic wycenione na 18 zł miesięcznie oferuje m.in. darmowe wypłaty z bankomatów zagranicznych, darmową kartę do konta i usługę autooszczędzania.

Pogłoski na temat rychłej śmierci gotówki są przesadzone

Wyścig banków i fintechów w celu zapewnienia klientom nowoczesnych i coraz bardziej bezobsługowych sposobów płatności nabiera rumieńców. Wystarczy wspomnieć o rozwoju transakcji zbliżeniowych, operacjach BLIK czy systemach stworzonych przez największe organizacje płatnicze, jak Visa Checkout czy Masterpass. To zapewne początek i docelowo większość operacji finansowych przeprowadzanych będzie “w tle”, pozwalając wykorzystać zaoszczędzony czas w bardziej przyjemny sposób.

Z drugiej strony w dalszym ciągu trafić można w miejsca niewyposażone w terminale POS lub niespodziewana awaria urządzenia nie pozwala na realizację transakcji. Wymusza to konieczność posiadania w portfelu przynajmniej kilku “awaryjnych” banknotów. W płatnościach kartą upatruje się również sposobów na głębszą inwigilację i wykorzystywania danych w celu dokładniejszego profilowania nas jako klientów. Panuje również przekonanie, że pieniądz elektroniczny wydaje się dużo łatwiej niż papierowe banknoty. Wszystko to powoduje, że marsz w kierunku społeczeństwa bezgotówkowego nie będzie ani łatwy, ani szybki.

Czytaj też: Dobra lokata bankowa, czyli czym jest kapitalizacja odsetek?
Czytaj też: Wszystko co powinieneś wiedzieć o wpłatomatach?

PORÓWNAJ KONTA
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wacek
wacek
2 lat temu

Nest Bank nie ma darmowych wszystkich darmowych bankomatów. Tylko sieci Euronet