Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Wypłata BLIK z bankomatu – jak wypłacić gotówkę bez karty?

Wypłata pieniędzy z konta bez karty płatniczej jest możliwa. Wszystko, czego potrzebujesz, to rachunek ROR z aplikacją mobilną we właściwym banku, smartfon z dostępem do internetu i odpowiedni bankomat. Zobacz, jak działa wypłata BLIK z bankomatu, ile kosztuje i czy możesz skorzystać z takiej usługi.

Jest duża szansa, że przynajmniej raz w życiu spotkała Cię nagła potrzeba pozyskania gotówki, ale wszystkie Twoje karty płatnicze zostały w domu. Sam ostatnio zderzyłem się z takim problemem. Podczas wieczornego spaceru mijałem bankomat i przypomniałem sobie, że kolejnego dnia kurier ma doręczyć mi przesyłkę. Będzie oczekiwać zapłaty w gotówce, bo nadawca paczki udostępnił tylko taką formę płatności. Niestety nie miałem przy sobie ani portfela, ani karty płatniczej.

Miałem za to smartfon upchany w sportowej saszetce. Wypłata BLIK z bankomatu wydawała mi się najlepszym wyjściem z tej sytuacji – choć nigdy wcześniej nie korzystałem z tego rozwiązania. Za to regularnie wykorzystuję kody BLIK podczas zakupów w internecie. Postanowiłem zatem wypróbować tę opcję, szczególnie że używam aplikacji mobilnej banku, do którego należał mijany przeze mnie bankomat.

Czym jest wypłata BLIK z bankomatu?

Wypłata BLIK z bankomatu jest jedną z wielu przydatnych usług oferowanych przez ten system płatności. Pozostałe, warte uwagi metody płatności, opiszę w dalszej części tekstu. Wypłata BLIK z bankomatu pozwala szybko i wygodnie pozyskać gotówkę w sytuacji, kiedy nie masz przy sobie karty debetowej.

Nie chodzi nawet o to, że została ona w domu – w gruncie rzeczy nie musisz mieć jej wcale. Do wypłaty gotówki wystarczy Ci smartfon z aplikacją mobilną banku współpracującego z BLIK oraz dostęp do internetu.

Które banki oferują wypłaty BLIKIEM z bankomatu?

Możesz wypłacić pieniądze z bankomatu za pomocą BLIKA, jeśli posiadasz aplikację mobilną jednego z 18 banków, które wdrożyły już ten system. Jest to równoznaczne z koniecznością posiadania konta osobistego w przynajmniej jednym z wymienionych banków:

Pamiętaj, że niektóre z powyższych banków mogą oferować możliwość zainstalowania na smartfonie aplikacji mobilnej bez konieczności zakładania konta osobistego. Wiąże się to jednak z ograniczonym zakresem oferowanych usług.

Przykładowo bez zakładania rachunku ROR możesz skorzystać z aplikacji IKO w PKO Banku Polskim, jednak w takim wariancie nie możesz liczyć na dostęp do usług BLIK. Poza tym, aby wypłacić gotówkę z bankomatu, musisz ją wcześniej zgromadzić na rachunku.

Jeśli już teraz chcesz przetestować możliwości systemu BLIK, a Twój bank nie znajduje się na powyższej liście, to sprawdź ranking najlepszych kont osobistych. Możliwe, że któraś z propozycji wpisze się w Twoje oczekiwania wobec rachunku ROR.

WYBIERZ NAJLEPSZE KONTO OSOBISTE Z USŁUGAMI BLIK

Jak wypłacić gotówkę BLIKIEM z bankomatu ING Banku Śląskiego?

Choć jeszcze kilka lat temu podchodziłem do bankowości mobilnej z dużą dozą ostrożności, to dzisiaj – z mniejszą lub większą przyjemnością – korzystam z kilku aplikacji bankowych. Tamtego wieczoru wypłaciłem gotówkę z bankomatu należącego do ING Banku Śląskiego. Cała procedura wypłaty była szybka i wymagała wykonania 3 prostych kroków:

 1. Z menu wybrałem opcję “wypłata bez karty”.
 2. Na ekranie pojawiło się puste pole i prośba o wpisanie oraz zaakceptowanie kodu BLIK. Bez problemu wygenerowałem go aplikacji mobilnej Moje ING. Co ważne, nie musiałem logować się do aplikacji, ponieważ skrót do BLIKA znajdował się na ekranie startowym. Kod BLIK składa się z 6 cyfr i dla zwiększenia bezpieczeństwa ma “termin ważności”, który w ING Banku Śląskim wynosi 2 minuty.
Źródło: aplikacja mobilna Moje ING

3. Wpisałem kwotę wypłaty i zatwierdziłem transakcję na ekranie swojego smartfonu kodem PIN do aplikacji Moje ING.

wypłata BLIK w Moje ING
Źródło: aplikacja mobilna Moje ING 

Tym sposobem do saszetki trafił z powrotem nie tylko smartfon, ale także pożądany plik banknotów. Przed wypłatą sprawdziłem jeszcze, czy na bankomacie znajduje logo BLIK – tylko takie maszyny pozwalają pobrać gotówkę bez karty.

Pamiętaj o dziennym limicie wypłat BLIK. W razie potrzeby możesz go zmienić z poziomu aplikacji mobilnej.

Nie każdy korzysta z usług ING Banku Śląskiego, sprawdziłem więc, jak wygląda wypłata gotówki z bankomatu za pomocą kodu BLIK w wybranych bankach uniwersalnych, które oferują taką usługę.

Jak wypłacić gotówkę BLIKIEM z bankomatu Santander Bank Polska?

Zasady wypłat z bankomatów za pomocą kodu BLIK są podobne we wszystkich bankach, które oferują takie rozwiązanie. Jeśli korzystasz z aplikacji mobilnej w Santander Bank Polska, to możesz pobrać gotówkę z bankomatu bez karty płatniczej, wykonując poniższe kroki:

 1. Z menu bankomatu wybierz opcję wypłaty BLIK.
 2. Zaloguj się do aplikacji Santander mobile i wybierz ikonę BLIK.
 3. Wygeneruj 6-cyfrowy kod i wpisz go w bankomacie.
 4. Potwierdź operację w aplikacji Santander mobile.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa kod BLIK jest ważny przez 120 sekund. Po upływie dwóch minut musisz wygenerować nowy numer.

Jak wypłacić gotówkę BLIKIEM z bankomatu Credit Agricole?

Jeśli posiadasz konto osobiste i korzystasz z aplikacji mobilnej banku Credit Agricole, to również bez przeszkód zrealizujesz wypłatę gotówki z bankomatu bez karty płatniczej. Aby to zrobić:

 1. Naciśnij logo BLIK na ekranie bankomatu.
  ekran bankomatu Credit Agricole
  Źródło: Credit Agricole
 2. Wybierz opcję “Wypłata BLIK”.
  Źródło: Credit Agricole
   
 3. Wpisz 6-cyfrowy kod BLIK z aplikacji CA24 Mobile.
 4. Wpisz kwotę, którą chcesz wypłacić.
 5. Zaakceptuj operację w aplikacji mobilnej banku, zabierz gotówkę i ewentualne potwierdzenie transakcji.

Jak wypłacić gotówkę BLIKIEM z bankomatu PKO BP?

Wypłata BLIK z bankomatu dostępna jest również dla klientów największego banku w Polsce – PKO BP. Jeśli korzystasz z aplikacji mobilnej IKO i chcesz wypłacić pieniądze BLIKIEM to wystarczy, że znajdziesz bankomat z taką funkcją, a następnie:

 1. Wybierzesz Wypłatę IKO, Wypłatę BLIK lub Wypłatę bez karty (bankomaty mogą wyświetlać rożne komunikaty).
 2. Wpiszesz kwotę wypłaty BLIK.
 3. Zdecydujesz, czy chcesz potwierdzenie transakcji.
 4. Wygenerujesz kod BLIK lub czek BLIK i wpiszesz go za pomocą klawiatury bankomatu.
 5. Klikniesz przycisk “Akceptuj” w aplikacji mobilnej. Domyślnie wypłata gotówki BLIK powyżej 100 zł wymaga autoryzacji kodem PIN w aplikacji IKO.

Jak wypłacić gotówkę BLIKIEM z bankomatu Banku Millennium?

Bez przeszkód możesz również wypłacać pieniądze BLIKIEM, jeśli posiadasz konto osobiste wraz z aplikacją mobilną w Banku Millennium. Procedura wypłaty środków jest bardzo podobna, jak w przypadku opisywanych wcześniej banków i zamyka się w 3 prostych krokach:

 1. Wybierz na ekranie bankomatu opcję “Wypłata BLIK”.
 2. Wygeneruj kod BLIK w aplikacji mobilnej i wprowadź go w bankomacie.
 3. Zatwierdź operację w aplikacji mobilnej.

Ile kosztuje wypłata BLIK z bankomatu w wybranych bankach?

Jak widzisz, wypłata BLIKIEM z bankomatu jest bardzo prosta, a sam proces pozyskania gotówki jest zbliżony we wszystkich bankach oferujących tę usługę. Naturalnie pojawia się pytanie – ile trzeba zapłacić za taką wygodę? Koszt wypłaty BLIKIEM z bankomatu ustalają poszczególne banki. Opłata może być uzależniona od posiadanego konta oraz od bankomatu, z którego zamierzasz pobrać gotówkę.

SPRAWDŹ RANKING KONT OSOBISTYCH

Koszt wypłaty BLIK z bankomatu możesz sprawdzić w taryfie opłat i prowizji (TOiP) swojego banku. Najczęściej taka operacja jest bezpłatna w bankomatach własnych. Darmowość tej usługi może być również powiązana z konkretną siecią bankomatów (Euronet, Planet Cash). Poglądowo sprawdziłem, z jakimi opłatami możesz zetknąć się w wybranych bankach. Dotyczy to wypłat BLIK z bankomatów zlokalizowanych na terenie Polski.

Ile kosztuje wypłata z bankomatu BLIKIEM w ING Banku Śląskim?

ING Bank Śląski nie pobiera opłaty za wypłatę BLIKIEM, jeśli jest ona realizowana w bankomatach własnych lub należących do sieci Planet Cash – niezależnie od konta, jakie posiadasz w tym banku. W pozostałych przypadkach koszt uzależniony jest od rodzaju rachunku:

 • 0 zł – Konto Komfort i Konto Active
 • 0 zł – Konto Mobi, jeśli masz mniej niż 26 lat
 • 0/5 zł – Konto Mobi i Konto Direct dla użytkowników powyżej 26. roku życia zapewnia jedną bezpłatną wypłatę BLIK miesięcznie, a każda kolejna kosztuje 5 zł
 • 5% wypłaty – Konto Student i Konto Klasyczne.

ING Bank Śląski oferuje wypłaty BLIK z kont oszczędnościowych wyłącznie w bankomatach własnych oraz należących do sieci Planet Cash. Transakcje te są bezpłatne.

Ile kosztuje wypłata z bankomatu BLIKIEM w Santander Bank Polska?

Santander Bank Polska prowadzi dużo prostszą politykę cenową związaną z wypłatą pieniędzy z bankomatów za pomocą BLIKA. Zgodnie z taryfą opłat i prowizji za czynności bankowe dla klientów indywidualnych (obowiązuje od 7.07.2023 r.) operacja ta jest bezpłatna bez względu na sieć bankomatów i rodzaj posiadanego konta:

 • 0 zł – Konto Santander
 • 0 zł – Konto Santander Max
 • 0 zł – Konto Select
 • 0 zł – Konto Private Banking.

Ile kosztuje wypłata z bankomatu BLIKIEM w Credit Agricole?

Bank Credit Agricole prowadzi taką samą politykę cenową, jak Santander Bank Polska – brak opłat za wypłaty BLIKIEM bez względu na rodzaj konta osobistego i sieć bankomatów. Zgodnie z tabelą opłat i prowizji kont dla osób fizycznych (obowiązuje od 1.06.2022 r.) cennik wygląda następująco:

 • 0 zł – Konto dla Ciebie GO!
 • 0 zł – Konto dla Ciebie MOVE!
 • 0 zł – Konto dla Ciebie
 • 0 zł – Konto dla Ciebie VIP.

Ile kosztuje wypłata z bankomatu BLIKIEM w PKO Banku Polskim?

Jeśli posiadasz konto osobiste i aplikację mobilną w największym polskim banku, to nie musisz zawracać sobie głowy opłatami za wypłaty BLIK – bez względu na sieć bankomatów i rodzaj posiadanego konta. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w taryfach opłat i prowizji (PKO BP udostępnia odrębną TOiP dla każdego konta). Według stanu na 11.09.2023 r. obowiązują poniższe stawki:

 • 0 zł – PKO Konto za Zero
 • 0 zł – Konto bez Granic
 • 0 zł – Konto Aurum
 • 0 zł – Konto Platinium II
 • 0 zł – Konto dla Młodych.

Ile kosztuje wypłata z bankomatu BLIKIEM w Banku Millennium?

Bank Millennium prezentuje inne podejście i oferuje odrębny cennik usług dla płatności BLIK. Zgodnie z dokumentem obowiązującym od dnia 25.04.2023 r. opłaty w opisywanym zakresie prezentują się następująco:

 • 0 zł – wypłata gotówki BLIK w bankomatach, których właścicielem jest Bank Millenium
 • 0 zł – wypłata gotówki BLIK w innych bankomatach lub u akceptanta BLIK oferującego taką usługę
 • 5 zł – wypłata gotówki BLIK w innych bankomatach lub u akceptanta BLIK oferującego taką usługę dla posiadaczy Podstawowego Rachunku Płatniczego.

Czym jest BLIK?

BLIK jest systemem zapewniającym klientom polskich banków efektywne i wygodne rozwiązania płatnicze – przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa. Aby realizować operacje BLIKIEM należy posiadać konto osobiste przynajmniej w jednym z 18 wymienionych wcześniej banków, smartfon z aplikacją mobilną oraz dostęp do internetu. Oprócz wypłaty z bankomatu bez karty za pomocą BLIKA możesz również m.in.:

 • płacić za zakupy i usługi w internecie za pomocą kodu BLIK. Dzięki temu nie musisz każdorazowo logować się do swojej bankowości internetowej. Możesz również kupować w zaufanych sklepach bez kodu oraz ustawiać automatyczne płatności powtarzalne.
 • Płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych wpisując kod BLIK do terminalu lub płacąc zbliżeniowo smartfonem z aplikacją.
 • Realizować przelewy na telefon BLIK (wystarczy, że znasz numer telefonu odbiorcy) oraz wysłać prośbę o przelew BLIK, kiedy pojawi się pilna potrzeba (po akceptacji środki zostaną przekazywane na Twoje konto w kilka sekund).
 • Wypłacać pieniądze z bankomatu lub płacić za zakupy za pomocą 9-cyfrowego czeku BLIK.

Mam przekonanie, graniczące z pewnością, że w najbliższej przyszłości lista usług BLIK będzie się wydłużać o kolejne pozycje, które zapewnią jeszcze wygodniejsze i prostsze metody płatności. Zapewne trwają też prace, aby wdrożone już rozwiązania były dostępne we wszystkich współpracujących bankach. Aktualną dostępność poszczególnych usług sprawdzisz na stronie internetowej BLIK.

Wypłata BLIK z bankomatu – czy warto?

Przez długi czas miałem świadomość, że możliwa jest wypłata gotówki z bankomatu za pomocą kodu BLIK, ale dopiero realna potrzeba przekonała mnie do przetestowania tego rozwiązania. Choć z banknotów korzystam rzadko, to możliwość pozyskania pieniędzy ze swojego konta, bez konieczności noszenia ze sobą karty płatniczej, jest dla mnie sporą wygodą.

Jeśli posiadasz w smartfonie aplikację banku, który współpracuje już z BLIK, to zastanów się nad przetestowaniem opisanego rozwiązania przed kolejną wypłatą gotówki z bankomatu. Możliwe, że możliwość ta choć trochę uprości Twoje życie. Jeśli nie masz rachunku w banku oferującym usługi BLIK i chcesz to zmienić, to koniecznie zajrzyj do naszego rankingu kont osobistych i wybierz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.

WYBIERZ NAJLEPSZE KONTO OSOBISTE Z USŁUGAMI BLIK

Źródła:

 1. https://www.blik.com/jak-korzystac-z-blika#wplaty-i-wyplaty-gotowki
 2. https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/bankowosc-elektroniczna/bankowosc-elektroniczna-bez-konta/
 3. https://www.ing.pl/indywidualni/karty/platnosci-telefonem/blik/jak-wyplacac-blikiem-z-bankomatu
 4. https://www.credit-agricole.pl/pytania-i-odpowiedzi/oddzialy/jak-wyplacic-pieniadze-z-bankomatu-blikiem
 5. https://iko.pkobp.pl/funkcje/blik-wyplata-bankomat/
 6. https://www.bankmillennium.pl/biznes/bankowosc-elektroniczna/bankowosc-mobilna/aplikacja-mobilna/platnosci-blik

Warto wiedzieć

 • Usługi BLIK oferuje aktualnie 18 banków: ING Bank Śląski, Bank Millennium, PKO Bank Polski, BNP Paribas Bank Polska, VeloBank (dawny Getin Bank), mBank, Alior Bank, Bank Pekao S.A., Santander Bank Polska, Bank Pocztowy, Credit Agricole, Spółdzielcza Grupa Bankowa (SGB), Nest Bank, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie.
 • W bankomatach oferujących wypłatę BLIKIEM możliwa jest czasami także wpłata BLIK. Dzięki temu możesz wpłacić gotówkę na konto w sytuacji, kiedy nie posiadasz karty płatniczej. Opłaty za taką usługę mogą różnić się w poszczególnych bankach.
 • W aplikacji bankowej możesz ustanowić limit wypłat gotówki BLIKIEM. W razie potrzeby możesz go w każdej chwili zmienić.
 • Bankomat, który obsługuje wypłaty BLIKIEM oznaczony jest odpowiednią naklejką.
 • Koszt wypłaty gotówki kodem BLIK uzależniony jest od banku, rodzaju posiadanego konta osobistego oraz bankomatu, w którym realizowana jest operacja.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie popularne banki obsługują BLIK?

  Aktualnie BLIKA obsługuje już 18 banków uniwersalnych i spółdzielczych. Wśród najbardziej popularnych instytucji bankowych można wymienić m.in. Alior Bank, PKO Bank Polski, Bank Millennium, Bank Pekao S.A., ING Bank Śląski, Credit Agricole. Mniejsze banki obsługujące BLIKA to m.in. Nest Bank, Bank Pocztowy i Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie. 

 2. Jak wypłacać pieniądze BLIKIEM z bankomatu?

  Możesz wypłacać pieniądze BLIKIEM z bankomatu, jeśli posiadasz konto osobiste i aplikację mobilną w banku, który oferuje taką usługę. Jeśli spełniasz ten warunek to zazwyczaj wystarczy, że wybierzesz opcję „wypłata BLIKIEM z bankomatu”, wygenerujesz 6-cyfrowy kod BLIK w aplikacji banku, wpiszesz go na klawiaturze bankomatu, określisz kwotę wypłaty i zaakceptujesz operację w aplikacji. 

 3. Ile kosztuje wypłata BLIKIEM z bankomatu?

  Opłaty za wypłaty BLIKIEM zależą od banku, w którym posiadasz konto osobiste i aplikację, rodzaju rachunku oraz bankomatu, z którego pobierasz gotówkę. Przykładowo ING Bank Śląski nie nalicza opłat za wypłaty z bankomatów własnych i bankomatów sieci Planet Cash. Darmowe wypłaty BLIK oferuje m.in. Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao S.A., PKO Bank Polski. Opłaty najczęściej pojawiają się przy wypłatach z bankomatów obcych. 

 4. Czy wypłata kodem BLIK jest bezpieczna?

  Wypłata kodem BLIK jest raczej bezpieczna, ale nie zwalnia Cię to z konieczności zachowania odpowiedniej ostrożności. Posługując się kodem BLIK niwelujesz ryzyko zeskanowania danych Twojej karty płatniczej. Zawsze, kiedy generujesz kod BLIK w aplikacji banku pojawia się czas jego ważności. Zazwyczaj wynosi on około 2 minut. Później staje się on bezużyteczny, co zwiększa bezpieczeństwo potencjalnej operacji. 

 5. Gdzie wpisać kod BLIK podczas wypłaty z bankomatu?

  Aby wypłacić pieniądze BLIKIEM z bankomatu w pierwszej kolejności wybierz zakładkę BLIK na ekranie maszyny. Następnie wpisz kod BLIK, który wygenerujesz w aplikacji bankowej w swoim telefonie. Po określeniu kwoty i zaakceptowaniu operacji nastąpi wypłata gotówki. Zabierz pieniądze z bankomatu i potwierdzenie transakcji (jeśli go potrzebujesz). 

Porównaj konta osobiste
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments