Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

Czek BLIK – jak działa i czy jest bezpieczny?

W dniu dzisiejszym skupimy się na stosunkowo nowej funkcjonalności – usłudze czek blik, która zrewolucjonizowała system płatności poprzez wyeliminowanie konieczności jednoczesnego posiadania telefonu, dostępu do internetu, dostępu do rachunku bankowego etc. Przybliżymy czym dokładnie jest czek blik, kiedy możemy korzystać z tej innowacji oraz wyjaśnimy, czy czek blik jest rozwiązaniem bezpiecznym.

Czeki blik z upływem czasu zyskują na popularności. Wypłata blik jest już czynnością powszechnego zastosowania. Czeki blik czeka zapewne ta sama przyszłość. Wszystko zależy od tego, ile dodatkowych podmiotów z sektora bankowego przystąpi do tej rewolucyjnej i niezwykle przydatnej usługi. Czekiem blikiem możemy posługiwać się zarówno w przypadku transakcji w sklepie stacjonarnym oraz w sytuacji, gdy chcemy wypłacić pieniądze z bankomatu. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o usłudze czek blik i dlaczego warto z niej korzystać?

Co to jest czek BLIK?

Czek blik to innowacyjne rozwiązanie w sektorze bankowym, które dedykowane jest dla osób, które chcą dokonać płatności w sklepie stacjonarnym lub chcą pobrać gotówkę z bankomatu w sytuacji, gdy nie mają dostępu do telefonu, komputera, internetu i nawet do rachunku bankowego. Za pomocą czeku blik możemy bezproblemowo dokonać powyższych transakcji w sposób bezpieczny i niezwykle intuicyjny.

Jak działa czek BLIK?

Aby opisać jak działa czek blik należy w pierwszej kolejności wyjaśnić, że działa on sugestywnie i bardzo przyjaźnie dla każdego użytkownika. Czek blik działa na zasadzie przekazania drugiej osobie informacji związanych z numerem czeku, kwoty, kodu PIN lub hasła (lub umożliwia samodzielne skorzystanie z takiej opcji, bez przekazywania danych danej).

Istotny jest fakt, iż do jego obsługi nie trzeba posiadać telefonu, komputera, tabletu, dostępu do Internetu oraz nie potrzebujemy dostępu nawet do konta bankowego i bankowości elektronicznej. Cały proces odbywa się na podstawie raz wygenerowanego czeku i przekazanych danych drugiej osobie lub wykorzystanych samodzielnie.

Jak utworzyć czek BLIK?

Aby utworzyć czek blik należy skorzystać z opcji jego generowania przy użyciu aplikacji mobilnej banku. Następnie należy przekazać danej osobie SMS z numerem czeku oraz w kolejnej, najlepiej odrębnej wiadomości w innej formie (np. w formie wiadomości elektronicznej e-mail), numer PIN. Powyższe gwarantuje bezpieczeństwo całej transakcji.

Po otrzymaniu powyższych danych, dana osoba sama może zrealizować czek blik szybko, intuicyjnie i bezproblemowo w większości bankomatów w kraju.

Jaka jest ważność czeku BLIK?

Ważność czeku blik zależy od każdego z klientów banku. Jest to kwestia ustalana indywidualnie. W praktyce oznacza to, że czek blik może mieć ważność np. 15 min, ale może być również ważny maksymalnie do 72 godzin od momentu, gdy klient zdecyduje się wystawić czek blik.

Momentem, od którego należy liczyć ważność czeku blik jest, w którym klient zdecydował się wygenerować czek blik.

Jak zrealizować czek BLIK?

Aby sprawnie zrealizować czek blik należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  • Należy wygenerować czek blik w bankowości internetowej banku (przy użyciu aplikacji mobilnej użytkownika banku);
  • Należy przekazać SMS dziewięciocyfrowy numer czeku blik;
  • Należy przekazać np. na adres e-mail numer PIN do czeku blik (bezpieczne i sugerowane rozwiązanie w przypadku użycia dwóch odrębnych źródeł komunikacji);
  • Na ekranie bankomatu należy wybrać opcję „Wypłata BLIK”;
  • Następnie należy postępować zgodnie ze wskazówkami konkretnego bankomatu (mogą się one różnić w zależności od banku, operatora i zastosowanego oprogramowania);
  • Bankomat wyświetli komunikat proszący o podanie numer czeku oraz kwoty do pobrania;
  • Należy wpisać numer czeku blik i sprawdzić jego poprawność wprowadzenia;
  • Następnie należy potwierdzić numer czeku wciskając przycisk lub wybierając opcję „Akceptuj”;
  • Na wyświetlaczu bankomatu wyświetli się komunikat z prośbą o wprowadzenie kodu PIN do czeku blik;
  • Należy wpisać wcześniej uzyskany kod PIN i zaakceptować transakcję;
  • Należy odebrać pieniądze, przeliczyć je w celu potwierdzenia zgodności realnej wypłaty z dyspozycją.

Z powyższej usługi można skorzystać w dowolnym bankomacie, który obsługuje taką funkcjonalność. Często pojawia się pytanie czy musisz wypłacić całą kwotę z czek bliku? Otóż nie. Ważnym jest, aby nie przekroczyć wcześniej ustalonego w czeku limitu kwotowego.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że czek BLIK jest jednorazowy i po wykorzystaniu traci ważność. Do kolejnej transakcji niezbędny jest kolejny czek (należy wygenerować kolejny, nowy czek). Tytułem przykładu należy wskazać, że użytkownik aplikacji IKO może posiadać maksymalnie 2 aktywne czeki.

Natomiast w przypadku transakcji w sklepie stacjonarnym należy podać numer czek oraz hasło. W łatwy sposób można zapłacić czekiem za zakupy stacjonarne.

Jak wypłacić czek BLIK z bankomatu?

Aby dokonać wypłaty gotówki w bankomacie należy wcześniej wygenerować czek blik w bankowości internetowej (aplikacji mobilnej). Następnie należy udać się do bankomatu i na ekranie bankomatu wybrać opcję „Wypłata BLIK”. Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami, które będzie wyświetlać bankomat (w zależności od rodzaju bankomatu, rodzaju banku oraz rodzaju oprogramowania konkretnego bankomatu procedura ta może się nieznacznie różnić).

Należy podać kwotę i wprowadzić numer czeku. Na samym końcu należy wprowadzić kod PIN, który został ustanowiony do konkretnego czeku i zatwierdzić całą operację.

Warto jest w tym miejscu zaznaczyć, że sugerowanym rozwiązaniem jest należyte sprawdzenie czy numer czeku jest poprawny, gdyż to głównie na tym etapie dochodzi do największej ilości błędów i w efekcie do nieskutecznej transakcji. Dodatkowo warto jest przestrzegać i zwrócić uwagę na termin ważności czeku.

Zatem wystarczy znać numer czeku oraz kod PIN, aby bezproblemowo i bezpłatnie wybrać pieniądze z bankomatu w formie czeku blik (bez konieczności używania karty płatniczej).

Jakie banki obsługują czeki BLIK?

W chwili opracowywania publikacji (stan na 20.09.2023 r.), do banków, które obsługują czeki blik należą m.in.:

Z oczywistych względów nie zostały wymienione powyżej banki – Nobel Bank oraz Getin Bank – z uwagi na ostanowienie o ogłoszeniu upadłości Getin Banku (Getin Nobel Bank) w lipcu 2023 r.

Przed tym zdarzeniem oba wyżej wymienione podmioty z sektora bankowego mogły poszczycić się obsługą czeków blik, tym samym powodując, że liczba banków obsługujących tę usługę zbliżyła się do pięciu banków (w chwili obecnej są to tylko trzy banki).

Jaka jest perspektywa rozwoju i wdrożenia usługi czeków blik w innych bankach? Wydaje się, że usługa ta będzie zyskiwać na popularności – dzięki temu coraz więcej banków zdecyduje się do przystąpienia do tej innowacji. Jednakże przyjdzie nam jeszcze poczekać na finalną ocenę tej funkcjonalności w odniesieniu do szerszego kręgu podmiotów ją obsługujących.

Transakcje przy użyciu blika zyskały sympatię użytkowników, którzy polubili transakcje tradycyjnym kodem blik i być może tak samo będzie w przypadku czeku blik. Kod blik zrewolucjonizował system płatności, czek blik w dalszym ciągu oczekuje na powtórzenie tego spektakularnego sukcesu. Warto jest śledzić w jakich bankach będzie kolejno uruchamiać się ta ciekawa i warta uwagi opcja płatności.

Czy czek BLIK jest bezpieczny?

Należy wyjaśnić, że blik czek jest rozwiązaniem bezpiecznym. Szczególnie w sytuacji, gdy korzystamy z opcji rozdzielenia doręczenia danych (numeru czeku oraz kodu PIN/hasła) w odrębnych formach – SMS i e-mail. Bezpieczeństwo blik czeków zwiększa również sam system zabezpieczeń bankowych funkcjonujących w instytucjach bankowych.

Warto wiedzieć

  1. Czek blik jest funkcjonalnością w sektorze bankowym, która jest w pełni bezpieczna (ważne jest, aby pamiętać PIN do czeków BLIK, który samodzielnie ustanawiamy w aplikacji mobilnej bądź bankowości internetowej naszego banku. Sugerowanym rozwiązaniem jest również ustawienie limitów transakcji dla czeków blików – limit dla pojedynczego czeku na poziomie samodzielnie ustalanym przez klienta banku. Można je odrębnie ustanowić dla wypłat gotówki oraz odrębnie dla transakcji związanych z zakupami stacjonarnymi. Dodatkowo warto jest zwrócić uwagę na datę ważności czek bliku – to dodatkowo wzmacnia bezpieczeństwo całej operacji);
  2. Czek blik daje możliwość zachowania pełnej anonimowości (czek blik jest anonimowy);
  3. Czek blik ma bardzo szerokie zastosowanie (m.in.: czeki bliki można wykorzystać przy wypłatach z bankomatu oraz przy transakcjach w sklepach stacjonarnych);
  4. Coraz więcej banków obsługuje czeki blik, zatem atrakcyjność tego typu funkcjonalności powinna stopniowo wzrastać (zwiększenie dostępności tego typu rozwiązania w finansach);
  5. Czek bliku nie da się cofnąć i jest działaniem jednorazowym (warto jest ostrożnie korzystać z funkcji blik czek i przemyśleć daną transakcję), szczególnie, że po wykorzystaniu czek traci swoją ważność i niezbędne jest ewentualne wygenerowanie nowego czeku.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Na czym polega czek BLIK?

    Realizacja czeku blik polega na podaniu dziewięciocyfrowego numeru czeku (9 cyfrowy numer czeku) i hasła. Innowacja czeków blik polega na tym, że do ich obsługi nie potrzebujemy telefonu, tabletu, dostępu do internetu oraz nie potrzebujemy dostępu nawet do konta bankowego i bankowości elektronicznej.

  2. W jakim banku czek BLIK?

    Usługa czek blik dostępna jest w takich bankach jak m.in.: Bank Millennium, Santander Bank Polska oraz PKO BP (PKO Bank Polski). Należy spodziewać się, że usługa płatności czekiem blik będzie stopniowo zwiększała swój zasięg o kolejne banki np. niezwykle innowacyjny bank BNP Paribas, który zapewne dołączy do tego grona.

  3. Jak się wypłaca czek BLIK?

    Aby wypłacić czek blik w bankomacie należy opcję na ekranie bankomatu „Wypłata czek blik”. Następnie należy wszystkie wymagane dane: kwotę wypłaty, numer czeku blik oraz PIN.

  4. Gdzie wykorzystać czek BLIK?

    Z usługi czek blik można korzystać m.in.: podczas wypłat z bankomatu oraz podczas zakupów w sklepach stacjonarnych.

  5. Jak odebrać czek BLIK na telefon?

    Należy podać numer czeku i hasło wybranej osobie w formie wiadomości SMS lub wiadomości elektronicznej e-mail, która jest obsługiwana przez telefon tej osoby (w praktyce najlepiej przekazywać takie dane osobno – wystarczy przekazać je odrębnie wiadomością SMS i e-mail). Jeżeli chcemy natomiast skorzystać z usługi płatności na telefon, należy skorzystać z pokrewnej opcji, która nazywa się „Blik na telefon”.

  6. Czy da się cofnąć czek BLIK?

    Z uwagi na szybkość transakcji realizowanych przy użyciu funkcjonalności czek blik, cofnięcie takiej dyspozycji w praktyce jest wysoce ograniczone, wręcz niemożliwe.

  7. Ile kosztuje czek BLIK?

    Czek blik zyskuje na swojej popularności właśnie ze względu na fakt, iż wypłata blik czekiem jest darmowa. Czeki z uwagi na bezpłatność korzystania z ich funkcjonalności powinny stopniowo zdobywać udział w sektorze bankowym.

  8. Jak długo jest ważny czek BLIK?

    Ważność czeku blik ustalana jest samodzielnie przez klienta banku. W praktyce jest to okres do 72 godzin. Sugerowanym rozwiązaniem jest wprowadzanie możliwie najkrótszych okresów ważności czeku blik (z perspektywy bezpieczeństwa w sektorze bankowym). Zrealizowanie jednego czeku blik powoduje, że aby zrealizować kolejną transakcję wymagane jest wygenerowanie nowego czeku blik. Czeki tracą ważność zaraz po zrealizowaniu.

  9. Czy czek BLIK jest jednorazowy?

    Czek blik jest usługą jednorazową, jego ograniczenia sprowadzają się również do limitu kwotowego oraz czasowego. Część banków wymaga określenia rodzaju usług, które będą realizowane przy użyciu czek bliku (czy będzie to wypłata z bankomatu czy może płatność w sklepie stacjonarnym). Zatem czeki są jednorazowe (w myśl zasady jeden czek = jedna transakcja).

  10. Jak zrealizować czek BLIK w aplikacji?

    Obsługa funkcji czek blik w aplikacji mobilnej banku jest niezwykle intuicyjna i prosta. W praktyce funkcja czek blik w bankach dostępna jest w zakładce „Blik”. Następnie należy wybrać opcję „Czek Blik” i zdefiniować parametry tego czeku. Następnie należy zaakceptować dyspozycję i przystąpić do skorzystania z uruchomionej funkcjonalności.

  11. Czy BLIK czek na telefon jest anonimowy?

    Tak, blik czek na telefon jest anonimowy. Pozwala to na dokonywanie płatności w sposób, który ochroni naszą prywatność (zapewnienie pełnej anonimowości).

Porównaj konta osobiste
Adrian Chruszcz
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments