Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Ile wynoszą prowizje za wypłaty z bankomatów?

Przy użyciu karty płatniczej czy płatności zbliżeniowych odbywa się codziennie coraz więcej transakcji. Wypłaty gotówki z bankomatów wciąż są popularne i dla wielu osób stanowią nieodłączny element operowania zasobami pieniężnymi. Zdarza się, że na wypłatę gotówki z bankomatu decydujemy się zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Ile kosztuje wypłata środków, gdy chodzi o bankomaty własne? Z jaką prowizją trzeba liczyć się, gdy dokonywana jest wypłata gotówki z obcego bankomatu i jaka wysokość prowizji obejmuje wypłatę pieniędzy za granicą?

Poniższe informacje pozwolą poznać kwoty, jakie pobierane są przez banki za wypłacanie różnych kwot z bankomatów. Jednocześnie artykuł umożliwia porównanie różnych ofert najpopularniejszych banków działających w kraju w kontekście prowizji za wypłaty za pomocą BLIKA.

Czym jest prowizja za wypłatę z bankomatu?

Wypłata pieniędzy z konta posiadanego przez klienta banku jest jednym z jego praw. Może on tego dokonać osobiście w placówce banku lub za pośrednictwem wypłaty z bankomatów. Dzięki drugiej z opcji możliwe jest uzyskanie potrzebnej kwoty niezależnie od pory dnia i nocy bez obecności drugiej osoby. To wygodne rozwiązanie, z którego od dawna chętnie korzysta wiele osób.

Ze skorzystaniem z takiej możliwości wiąże się jednak prowizja za wypłatę z bankomatu. Jest to opłata związana z realizacją usługi wypłaty gotówki. Wysokość prowizji za wypłatę gotówki z bankomatu zależy zazwyczaj od kilku czynników. Wpływa na nią najczęściej rodzaj posiadanej karty i konta, warunki umowy, jaką podpisaną mają posiadacze rachunku, polityka banku czy wysokość kwoty wypłaty.

Prowizje za wypłaty z bankomatów mogą być też stałą kwotą niezależną od wysokości wypłaty gotówki z bankomatu. Niekiedy stanowią również sumę opłaty stałej oraz procentowej, zależnej od wysokości wypłacanej kwoty. Większość banków prowizje od wypłat gotówki przeznacza na utrzymanie i serwisowanie własnych bankomatów lub pokrycie kosztów związanych z realizacją transakcji przeprowadzanych pomiędzy bankami w przypadku, gdy dany klient korzysta z dowolnego bankomatu przy wypłacie gotówki, a nie urządzenia, które należy do placówki, w której ma rachunek.

Czy wypłaty gotówki z bankomatu zawsze są płatne? Od czego to zależy?

Różne rodzaje prowizji mogą zależeć również od ilości wypłat z bankomatu w ciągu miesiąca, jakich dokonują klienci banku. Często jest tak, że właścicielom rachunków przysługują całkowicie darmowe wypłaty gotówki. Niekiedy jednak ilość lub wysokość takich wypłat ustala bank. Prowizja naliczana jest natomiast po przekroczeniu limitu.

Może się również zdarzyć, że za wypłatę pieniędzy do określonej kwoty zapłacimy większą prowizję stałą niż za wybranie wyższej kwoty i odwrotnie. Niekiedy też określane są jednorazowe limity minimalne i maksymalne co do ilości wypłacanej bezpłatnie gotówki, co może też dotyczyć obcych bankomatów, lecz nie musi.

Banki własne i obce a prowizja za wypłatę z bankomatu

W kwestii tego, ile wynoszą prowizje za wypłatę ze swojego bankomatu lub z obcego bankomatu, ogromne znaczenie ma również kategoria banku, do którego należy dany bankomat. Dwie główne kategorie bankomatów to bankomaty własne, w których klienci banków prowadzą swoje rachunki oraz inne banki, firmy i instytucje, w których osoba chcąca wypłacić gotówkę nie prowadzi żadnego rachunku ani konta.

Banki własne najczęściej oferują swoim klientom darmowe wypłaty gotówki. Często też osoby te mają możliwość prowadzenia bezpłatnej bankowości internetowej, jak i rachunku. W przypadku posiadana konta, z którym wiąże się pobieranie opłaty za wypłatę gotówki z bankomatu, najczęściej prowizja ta jest niewielka.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać wypłaty z obcego bankomatu innego banku. Prowizja za wypłatę z bankomatu tego typu będzie jednak wyższa niż w przypadku skorzystania z urządzenia banku własnego. W przypadku bankomatów obcych z prowizji opłacane są koszty zrealizowania transakcji pomiędzy bankami.

Czasami zdarza się, że w pobliżu nie ma bankomatów własnej placówki ani innych banków. Wówczas można wybrać bankomaty należące do sieci Planet Cash lub skorzystać z bankomatu sieci Euronet. Prowizja za wypłatę z bankomatu tego typu jest zbliżona do opłaty pobieranej przez inne banki, zwłaszcza, gdy dana placówka bankowa ma podpisaną z siecią umowę o współpracy.

Obecnie jednak na podobnych zasadach jak z innego bankomatu mogą wypłacać gotówkę klienci banków takich jak ING Bank Śląski, mBank, Bank BNP Paribas, VeloBank czy Credit Agricole (w przypadku Planet Cash) oraz Bank Millennium, BNP Paribas, Alior Bank, Citi Handlowy, mBank, Nest Bank, Bank Pocztowy, VeloBank i Plus Bank (w przypadku Euronet).

Porównaj najlepsze

karty kredytowe

Sprawdź oferty

Wypłata gotówki z innego banku za pomocą karty płatniczej- ile to kosztuje?

Aby przybliżyć orientacyjne koszty związane z prowizją za wypłatę gotówki z bankomatu innego banku, przedstawiamy kilka takich wartości dla niektórych najpopularniejszych banków w kraju oraz najchętniej wybieranych w ramach ich ofert kont.

Najkorzystniej pod względem prowizji za wypłaty z bankomatów innych banków wypadają takie banki jak:

 • ING Bank Śląski i Konto Direct – pierwsza wypłata gotówki w danym miesiącu odbywa się bez pobierania prowizji, a każda kolejna to koszt 5zł (wszystkie wypłaty w Planet Cash są darmowe),
 • mBank i eKonto osobiste – 0 zł przy wypłatach powyżej 100 zł i 2,5 zł w przypadku wypłat równych 100 zł i niższych,
 • Pekao SA i Konto Przekorzystne – 2,3% wypłacanej kwoty (wypłata minimalna to 5 zł).

Stała prowizja w wysokości 2,50 zł to koszt wypłat w Alior Banku (Konto Jakże Osobiste). Na poziomie 5 zł utrzymuje się prowizja w bankomatach takich banków jak Santander Bank Polska (Konto jakie chcę), Bank Millennium (Konto 360 stopni), przy czym w Planet Cash prowizja wynosi 1 zł czy BNP Paribas (Konto Otwarte na Ciebie z kartą Mastercard) i Velo Bank. W ostatnim przypadku wypłaty z bankomatów Planet Cash są darmowe.

6 zł to kwota prowizji, jaką zapłacić trzeba w banku Credit Agricole (Konto dla Ciebie). 10 zł to natomiast prowizja za wypłatę w banku PKO BP (Konto za Zero).

Prowizje przy wypłacie gotówki z bankomatu innego banku za pomocą BLIKa

Wypłata gotówki z bankomatu innego banku możliwa jest do zrealizowania nie tylko za pomocą karty płatniczej, ale również kodu BLIK. Przy zastosowaniu tej metody nieco inaczej kształtują się również koszty związane z prowizją pobieraną przez banki.

Dla wymienionych powyżej placówek wygląda to następująco:

 • ING Bank Śląski – za pierwszą wypłatę w danym miesiącu nie jest pobierana prowizja, jednak za każdą kolejną opłata wynosi 2,5 zł,
 • mBank – brak opłat za wypłaty we wszystkich bankomatach,
 • Pekao SA – za dwie pierwsze wypłaty w danym miesiącu nie jest pobierana prowizja, jeżeli na dany rachunek bankowy wpłyną środki w wysokości minimum 500 zł i zostanie dokonana przynajmniej jedna transakcja bezgotówkowa za pomocą BLIKa lub karty płatniczej. Prowizja wyniesie 0 zł bez konieczności spełniania żadnych warunków dla klientów banku do momentu ukończenia przez nich 26. roku życia,
 • Velo Bank – brak opłat za wypłaty we wszystkich bankomatach,
 • Alior Bank – brak opłat za wypłaty we wszystkich bankomatach,
 • Santander Bank Polska – brak opłat za wypłaty we wszystkich bankomatach,
 • Bank Millennium – brak opłat za wypłaty we wszystkich bankomatach pod warunkiem, że w danym miesiącu wpłyną na dane konto środki w wysokości minimum 1 000 zł i zostanie wykonana co najmniej jedna transakcja bezgotówkowa za pomocą BLIKa lub karty płatniczej,
 • BNP Paribas – brak opłat za wypłaty we wszystkich bankomatach do momentu ukończenia przez daną osobę 26. roku życia,
 • Credit Agricole – brak opłat za wypłaty we wszystkich bankomatach pod warunkiem, że w danym miesiącu wpłyną na dane konto środki w wysokości minimum 1 000 zł i zostanie wykonana co najmniej jedna transakcja bezgotówkowa za pomocą BLIKa lub karty płatniczej,
 • PKO BP – brak opłat za wypłaty we wszystkich bankomatach.

Wypłaty gotówki z bankomatów zagranicznych – prowizja

Zdarza się, że z karty płatniczej i obcych bankomatów korzystamy również za granicą. W takich okolicznościach bardzo rzadko można liczyć na bezpłatne wypłaty. Najczęściej prowizja jest w takich sytuacjach znacznie wyższa niż opłata uiszczana w przypadku obcego bankomatu w kraju. Fakt ten związany jest z koniecznością ponoszenia przez większość banków dodatkowych kosztów związanych z realizacją całej transakcji.

Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą zależy m.in. od takich aspektów jak przewalutowanie transakcji. W tym przypadku banki realizujące wypłaty w obcej walucie wykorzystują własne kursy wymiany. Są one najczęściej nieco mniej korzystne dla osoby dokonującej wypłaty z bankomatów. Ponadto bank nalicza zazwyczaj opłatę za sam fakt przewalutowania. Na ostateczną wysokość prowizji wpływ mają również opłaty międzybankowe. To kwota, którą pobiera bank rodzimy, a także placówka zarządzająca bankomatem.

Klienci sieci danego banku muszą też liczyć się z regulaminem, jaki określa korzystanie z bankomatów za granicą. Polityka banku może pod tym względem zakładać np. darmowe wypłaty gotówki za granicą do określonej kwoty. Operacje gotówkowe powyżej danego progu mogą podlegać określonej prowizji.

Aby zmniejszyć wysokość prowizji za wypłatę pieniędzy za granicą, warto założyć konto walutowe. Klienci banków, którzy skorzystają z takiej opcji, będą mogli wypłacić gotówkę bez ponoszenia kosztów przewalutowania. Dobrym wyborem będą również banki międzynarodowe. Konto osobiste w takiej placówce zapewni każdą wypłatę z bankomatu ze stosunkowo niską prowizją.

Warto wiedzieć

 1. Wypłaty gotówki z bankomatów własnych banków zazwyczaj są darmowe.
 2. Za wypłaty z bankomatów innych banków pobierane są opłaty, z których najczęściej pokrywane są koszty transakcji i serwisowanie urządzeń.
 3. Prowizja za wypłaty z bankomatów zagranicznych bywa wysoka, co wiąże się z przewalutowaniem. Banki wykorzystują też własne kursy wymiany walut.
 4. Aby zmniejszyć prowizję za wypłaty za granicą, warto założyć konto walutowe lub wybrać banki międzynarodowe globalnych sieci.
 5. Wypłaty z bankomatów za pomocą BLIKa najczęściej są tańsze pod względem prowizji niż przy użyciu karty płatniczej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czym jest prowizja za wypłatę z bankomatu?

  Prowizja za wypłatę z bankomatu to kwota, jaką bank pobiera za wypłacanie określonej kwoty. Najczęściej skorzystanie z bankomatu banku własnego jest darmowe. Jednak w przypadku skorzystania z urządzenia innego bankomatu niż ten należący do banku, w którym dana osoba prowadzi rachunek, naliczana jest opłata, czyli prowizja.

 2. Co wpływa na prowizję w poszczególnych bankach?

  Na wysokość prowizji wpływ ma kilka czynników. W pierwszej kolejności istotne jest, czy osoba wybierająca pieniądze jest klientem danego banku. Następnie wysokość pobieranej prowizji może zależeć od polityki banku, rodzaju rachunku, wysokości wypłacanej kwoty, a także tego, czy dana osoba korzysta z bankomatu na terenie kraju, czy za granicą.

 3. Jak nie płacić prowizji w bankomacie?

  Ani uniknąć płacenia prowizji, najlepiej jest skorzystać z bankomatu należącego do placówki, w której masz konto. W takiej sytuacji zazwyczaj wypłatę gotówki z bankomatu można zrealizować bez dodatkowej opłaty.

 4. Z jakich kart można skorzystać w bankomatach Planet Cash?

  Bankomaty należące do Planet Cash oferują wypłaty gotówki na preferencyjnych warunkach. Można z nich skorzystać na podstawie kart wydawanych przez takie banki jak: mBank, ING Bank Śląski, BNP Paribas, BPS, Alior Bank, Velo Bank czy Bank Pocztowy. Ponadto z bankomatów Planet Cash można wypłacić pieniądze za pomocą kodu BLIK. Z usług skorzystają również klienci fintechu ZEN.

 5. Jak płacić mniejszą prowizję za wypłatę z bankomatu za granicą?

  Aby prowizja za wypłaty z bankomatów za granicą była niższa, zaleca się, aby klienci korzystali z usług banków międzynarodowych. Można też założyć konto walutowe. Wówczas podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu za granicą nie będzie pobierana opłata za przewalutowanie.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments