Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Wypłata gotówkowa w kasie banku — zaczekasz nawet kilka dni

Najpopularniejszym w Polsce sposobem wypłaty gotówki z własnego konta jest bankomat. Co zrobić, kiedy potrzebujesz dużej kwoty i chcesz wypłacić ją w oddziale banku? Czy w czasach cyfrowego pieniądza można to zrobić od ręki, a jeśli tak, to jaką kwotę można wypłacić? Sprawdzamy!

Kiedyś bank był miejscem, w którym był sejf — koniecznie z pancernym i okrągłym włazem. W sejfie było złoto, pieniądze i inne kosztowności, które rozpalały wyobraźnię nie tylko rabusiów, ale również zwykłych ludzi.

Dziś banki nie przypominają Fort Knox ani podobnych fortec. Znacznie bliżej im do kawiarni, do których przychodzi się, żeby pogawędzić o pieniądzach. Coś wpłacić, a innym razem coś wypłacić, porozmawiać o możliwości pomnożenia oszczędności czy pożyczenia pieniędzy. Tym razem skupimy się na wypłatach gotówkowych, ale najpierw wyjdźmy na ulicę, gdzie stoją bankomaty.

Po pieniądze idziemy do bankomatu

W październiku 2019 roku ukazał się raport opublikowany przez NBP „Informacja o kartach płatniczych II kwartał 2019 roku”. Publikacja potwierdza, że trend rezygnacji z papierowego pieniądza nadal się umacnia i Polacy raczej wybierają elektroniczne formy płatności — w II kwartale 2019 roku przy użyciu kart przeprowadzono 1,4 mld transakcji bezgotówkowych, co w porównaniu do poprzedniego kwartału stanowiło wzrost o 15%. Samych kart płatniczych było w tym czasie 42,1 mln.

Wciąż jednak papierowe banknoty w kieszeni dają nam pewność, że uregulujemy swój rachunek, kiedy np. terminal płatniczy ulegnie awarii. To tłumaczy olbrzymią popularność bankomatów — na koniec czerwca 2019 roku w Polsce było 22 808 tych urządzeń. Transakcji wypłat z bankomatów było 163,4 mln, więc o 10% więcej niż w poprzednim kwartale. Łączna wartość wypłat wyniosła 88,1 mld zł, co w porównaniu do kwartału poprzedniego oznacza wzrost o 12%. Każdego dnia statystyczny polski bankomat używany jest aż 79 razy.

Średnia wartość pojedynczej wypłaty w bankomacie to 539 zł, a co z wyższymi kwotami, kiedy np. potrzebujesz 190 000 zł w gotówce, bo planujesz zakup działki budowlanej? Czy można wybrać się do banku i poprosić o taką kwotę?

Do oddziału po grubą kasę

Zostawmy bankomaty i z ulicy wróćmy do oddziałów banków. Okazuje się, że zwykle już od 20 000 zł zaczynają się schody i po prostu nie da się od ręki wypłacić wyższej kwoty w oddziale banku. Nie wynika to ze złej woli bankierów czy procedur kontrolnych. Tych pieniędzy po prostu w oddziale nie ma.

Jeśli chcesz podjąć więcej niż 20 000 zł — poniżej wymieniamy dokładne kwoty dla 10 największych banków w Polsce — to wcześniej powinieneś zgłosić chęć wypłaty gotówki przez telefon lub bankowość elektroniczną.

Poszczególne banki mają różne procedury awizowania większych wypłat. Najczęściej pieniądze trafiają do oddziału w 1-3 dni robocze. Pamiętaj jednak, że oddziały w dużych miastach mogą mieć szybszy dostęp do gotówki niż oddziały w mniejszych miastach. Co ciekawe, np. w PKO Banku Polskim w nie trzeba awizować wypłat do 25 000 zł, ale w niektórych większych placówkach da się od ręki wypłacić nawet do 50 000 zł.

BankWypłata w PLNWypłata w EURWypłata w USD
PKO Bank Polski25 000 (w niektórych większych oddziałach do 50 000)1 000 (w niektórych większych oddziałach do 2 500)wymagane zgłoszenie każdej kwoty
Alior Bank25 0003 0002 000
Santander Bank Polska20 000równowartość 5 000 PLNrównowartość 5 000 PLN
Bank Pekao S.A.20 0002 0002 000
ING Bank Śląski20 0002 0002 000
Credit Agricole20 0002 0001 500
BNP Paribas20 0001 0001 000
Idea Bank20 0001 000wymagane zgłoszenie każdej kwoty
mBank20 000500500
Bank Millennium20 000wymagane zgłoszenie każdej kwotywymagane zgłoszenie każdej kwoty
Getin Noble Bank10 0002 0002 000
Nest Bank10 000nie prowadzi wypłat i wpłat w walutach obcych

Zapomnij o gotówce, teraz pieniądze nosi się w smartfonie

Wydaje się, że kwota 20 000 zł to nie są kosmiczne pieniądze, ale w większości polskich banków wypłatę o wyższej wartości trzeba już awizować. Czy to oznacza, że gotówka odchodzi do lamusa i czas zacząć żegnać się z pachnącymi banknotami, bo pieniądze staną się już tylko ciągiem cyfr na ekranach naszych bankowych aplikacji mobilnych?

NBP regularnie porównuje elementy polskiego systemu płatniczego z systemami innych krajów Unii Europejskiej i wydaje z tej okazji raporty. Porównując te dane, bez trudu można zauważyć, że z roku na rok maleje udział pieniądza gotówkowego w agregacie podaży pieniądza M1.

 

Agregaty pieniężne to różne miary ilości pieniądza w gospodarce, które można szybko zamienić na gotówkę bez znacznej utraty ich wartości. Agregat M1 obejmuje:
– pieniądz gotówkowy (monety i banknoty w obiegu poza sektorem bankowym),
– wkłady w bankach i podobnych instytucjach płatne na żądanie (depozyty bieżące).

 

W 2001 roku udziału pieniądza gotówkowego w agregacie podaży pieniądza M1 wynosił 32,3%, w 2007 roku spadł do 23%, a w 2017 roku osiągnął pułap 20,4%. W Unii Europejskiej pieniądz gotówkowy stanowi tylko 15% agregatu M1.

Jednocześnie w „Tygodniku Gospodarczym PIE” czytamy, że w Polsce każdego roku rośnie liczba urządzeń akceptujących elektroniczne instrumenty płatnicze. W latach 2010-2018 liczba terminali POS wzrosła 3-krotnie osiągając w 2018 roku 786 tys. sztuk — co w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców daje 20,5 tys. sztuk (średnia dla UE to 30,8 tys. sztuk na 1 mln mieszkańców).

Wypłata gotówkowa w kasie banku — awizuj i nie czekaj

Nie ma rady, jeśli potrzebujesz więcej niż 20 000 zł w gotówce, trzeba to zgłosić telefonicznie, przez internetowy system transakcyjny lub odwiedzić placówkę banku i poinformować bankiera. Dane NBP i innych instytucji finansowych wskazują jednak, że gotówka znika z obiegu na naszych oczach, więc wypłaty dużych kwot będą też coraz rzadsze. Być może niedługo nie będziemy do niczego potrzebować placówek bankowych?

 

Czytaj też: Gwałtowny wzrost płacy minimalnej — czy to gotowa recepta na kryzys?

Czytaj też: Rezygnacja z PPK – jak wypisać się z programu?

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile można wypłacić z banku na raz?

  Limit wypłat z banku zależy od Twojego banku i rodzaju konta, ale zazwyczaj wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych dziennie. Jeśli potrzebujesz więcej gotówki, musisz zgłosić to wcześniej w swoim oddziale bankowym.

 2. Jak wypłacić większą gotówkę z banku?

  Jeśli chcesz wypłacić większą ilość gotówki, najlepiej skontaktować się z bankiem z wyprzedzeniem, aby upewnić się, że mają dostępne środki. W niektórych przypadkach bank może również wymagać dodatkowych informacji lub dokumentacji w związku z tak dużą transakcją.

 3. Ile kosztuje wypłata pieniędzy w banku?

  Koszt wypłaty pieniędzy z banku zależy od konkretnego banku i rodzaju konta, które posiadasz. Często wypłaty z bankomatów własnego banku są bezpłatne, podczas gdy wypłaty z bankomatów innych banków mogą wiązać się z opłatą.

 4. Ile kosztuje wypłata gotówki w sklepie?

  Koszt wypłaty gotówki w sklepie zależy od polityki danego sklepu oraz od Twojego banku. Niektóre sklepy oferują bezpłatne wypłaty, ale mogą obowiązywać określone limity.

 5. Co jest potrzebne aby wypłacić pieniądze z banku?

  Aby wypłacić pieniądze z banku, zazwyczaj potrzebujesz swojej karty płatniczej lub dowodu osobistego. Jeśli chodzi o dużą ilość gotówki, bank może również wymagać od Ciebie potwierdzenia źródła tych środków.

 6. Limit pojedynczego zlecenia realizowanego w oddziale to 10 000 PLN lub 2 000 EUR, USD, GBP i CHF. Limit można zwiększyć lub zmniejszyć. Dla zleceń realizowanych w bankomacie kwota zlecenia musi być podzielna przez 50 i nie przekraczać 4 000 PLN.

PORÓWNAJ KONTA
Wojciech Piesta
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tyhju
tyhju
2 lat temu

rzad klamie caly czas tak jak z ropa czy bedzyna muwili ze pod nie bedzie no i co sie stalo ropa po 10 zl

Emeryt
Emeryt
2 lat temu

Dlaczego w placowkach Millenium nie chcą wypłacic poniżej 2500zł??!!

Pozytywka
Pozytywka
2 lat temu

No ciekawe, nawet bardzo, szczególnie w kontekście słów Pana Prezesa Glapińskiego cyt.: „Eliminacja gotówki byłaby działaniem sprzecznym ze społecznymi oczekiwaniami (!). (…) gdy pojawiają się kryzysy, zwłaszcza bankowe (…) rośnie zapotrzebowanie na gotówkę.(…) W Polsce po wybuchu pandemii, wzrósł popyt na gotówkę, w obiegu znajduje sie 340 mld zł. gotówki (!!!).”