Poznaj usługę, dzięki której płatności w sieci staną się jeszcze wygodniejsze. Realizuj transakcje bez wprowadzania szczegółowych danych – numeru karty, danych właściciela czy kodu CVC/CVV. Sprawdź, co oferuje Visa Checkout i czy czeka nas rewolucja w zakupach przez Internet.
Polska jest pierwszym krajem w Europie, w którym wprowadzono usługę elektronicznego portfela Visa Checkout. Trudno jednoznacznie stwierdzić czym podyktowana była taka decyzja, jednak ruch ten może świadczyć o potencjale, jaki dostrzega w naszym kraju amerykańska organizacja. My z kolei, bez względu na pobudki płatniczego giganta, sprawdzimy co tak naprawdę oferuje usługa Visa Checkout i czy faktycznie uprości nasze dotychczasowe zwyczaje.
Zakupy internetowe – przelewy wczoraj i dziś
Niektóre osoby pamiętają czasy, kiedy procedury związane z opłaceniem zakupów internetowych przyprawiały o tęgi ból głowy. Skuteczna realizacja transakcji wymagała często bezbłędnego wypełnienia polecenia przelewu i złożenia go w okienku pocztowym. Wszystko to sprawiało, że od momentu złożenia zamówienia do otrzymania zakupionego przedmiotu mijało kilka, a nawet kilkanaście dni. Jedynym argumentem uzasadniającym taki porządek rzeczy mogła być tylko wyjątkowa uroda i cena zamówionego towaru.
Na szczęście nadeszły czasy wszechobecnej bankowości elektronicznej, a papierowy druczek zastąpił internetowy przelew. Pomimo zmiany, kupujący w dalszym ciągu musiał zadbać o poprawność danych wprowadzanych do systemu transakcyjnego banku. Przełomem okazały się dopiero tzw. przelewy pay-by-link (PayU, Dotpay, Przelewy24), które zrewolucjonizowały elektroniczny handel. Usługa ta po pierwsze zautomatyzowała proces, zrzucając z użytkownika konieczność wprowadzania danych kontrahenta. Po drugie skróciła czas całej operacji do zaledwie kilku minut.
W sieci płacę kartą
Od wielu lat nic nie stoi na przeszkodzie, aby za zakupy w sieci płacić kartą kredytową, debetową lub przedpłaconą (o ile posiadają taką funkcję). Decydując się jednak na tę metodę, narażamy się na konieczność każdorazowego przekazywania sporej ilości danych wrażliwych, jak: imię i nazwisko, numer i datę ważności karty, adres rozliczeniowy czy trzycyfrowy kod CVC lub CVV znajdujący się na rewersie plastiku. Konieczność ta może być względnie znośna, jedynie pod warunkiem, że zamierzamy zrealizować tylko jedną operację. W przypadku większej ilości transakcji, standardowa płatność kartą to szybka droga do znużenia i głębokiej irytacji. I właśnie w takich momentach z pomocą przybywa Visa Checkout.
Przenieś karty do e-portfela
Zapewne zastanawiacie się, co szczególnego kryje w sobie usługa Visa Checkout? Przede wszystkim to prostota, wygoda i bezpieczeństwo. Wyobraźcie sobie, że przenosicie swoje karty płatnicze do wirtualnego portfela. Wszystkie dane plastików, a także adres dostawy potencjalnych przesyłek wpisujecie tylko raz. Następnie rzucacie się w wir internetowych zakupów, gdzie każdą płatność kartą realizujecie za pomocą kilku kliknięć. Wszystko to bez nużącego i denerwującego przeklepywania danych. Aby stać się posiadaczem e-portfela wystarczy:
- zarejestrować się na stronie usługi Visa Checkout,
- zapoznać się z warunkami świadczenia usługi oraz zaakceptować wymagane zgody,
- podać swoje dane oraz stworzyć login i hasło,
- dodać swoje karty (mogą być to karty Visa, MasterCard, American Express lub Discover),
- wprowadzić adres dostawy.
Nic więcej. Zwracamy tylko uwagę na limity na płatności online, które zdefiniowaliście wcześniej w swoich bankach. Jeżeli planujecie zaszaleć, to sprawdźcie, czy jesteście do tego dobrze przygotowani. Zakupy z powodzeniem realizować można z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu – smartfona, tabletu, laptopa czy komputera stacjonarnego. Sklepy internetowe oferujące aktualnie usługę Visa Checkout to:
Źródło: visa.pl
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Nierzadko zdarza się, że kroki poczynione w stronę ułatwienia życia użytkowników, związane są także z pogorszeniem bezpieczeństwa proponowanej transakcji. Bez obaw – Visa to zbyt duży gracz, aby pozwolić sobie na takie manewry. Organizacja doświadczona w masowym przetwarzaniu danych stosuje wielopoziomowy system zabezpieczeń wykorzystujący m.in. usługę 3-D Secure oraz szyfrowanie danych. Do tego nie musimy zostawiać w wielu miejscach danych wrażliwych, które w niepowołanych rękach mogą być przyczyną wielu nieprzespanych nocy.
Jeżeli przedstawione zalety e-portfela do końca Was nie przekonują i nie widzicie powodów, aby rezygnować ze zdających egzamin przelewów pay-by-link czy płatności BLIK, to mamy dla jeszcze jedną istotną informację. Zupełnie jak w przypadku tradycyjnych płatności kartą, użytkownicy Visa Checkout skorzystać mogą z procedury chargeback. Pozwala ona ubiegać się o zwrot środków w przypadku kłopotów z dostawą lub niezgodności zakupionego przedmiotu z opisem. Skuteczność procedury chargeback doskonale opisuje historia pewnej rodziny i wadliwego drona.
Visa Checkout – co dalej?
Ilość danych związanych z codziennym funkcjonowaniem, z roku na rok się zwiększa. Staramy się zapamiętywać kolejne kody, piny, hasła i autoryzacje wężykiem. Może jednak okazać się, że w przypływie chwilowego spadku formy, nie zalogujemy się systemu bankowości internetowej lub zablokujemy dostęp do służbowego komputera. Wszystko wskazuje na to, że idea elektronicznych portfeli ma szansę zdobyć uznanie szerokiej grupy użytkowników. Zapewne przekonani są o tym również ludzie z Mastercard, którzy równie namiętnie co Visa, promują swoje najnowsze dziecko – Masterpass.
Na koniec zachęcamy do zapoznania się z krótkim filmem przedstawiającym zalety związane z korzystaniem z portfela Visa Checkout:
Czytaj też: Nadchodzi Qlik. Rewolucja w płatnościach
Czytaj też: Karta kredytowa – działanie i wpływ na otyłość
PORÓWNAJ KREDYTY