Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Dobra lokata bankowa, czyli czym jest kapitalizacja odsetek?

Oprocentowanie i okres – to atrybuty którymi zazwyczaj kierujemy się przy wyborze lokaty bankowej. Jest jednak parametr, który powoduje, że depozyty o tym samym okresie i tej samej stopie procentowej, dają zupełnie inny zysk. Czym jest kapitalizacja odsetek i jak ostatecznie wpływa na osiągane w przyszłości korzyści?

Jak często dopisywane są odsetki?

Zgodnie z definicją kapitalizacja odsetek, jest częstotliwością dopisywania odsetek do kapitału zdeponowanego na lokacie bankowej. Aktualnie najczęściej spotykanym wariantem jest jednorazowe doliczenie odsetek do powierzonego kapitału. Następuje ono w dniu zakończenia umowy. Jest to wariant najmniej korzystny dla klienta. Niestety obecne realia rynkowe nie dają w tej kwestii pola manewru.

Wyobraźmy sobie jednak sytuację, w której banki zabiegając o nasze oszczędności, oferują częstszą niż jednorazowa kapitalizację odsetek. Kwartalną, miesięczną, tygodniową, a najlepiej dzienną. W ocenie atrakcyjności oferty działa bardzo prosta zasada – im częściej bank dopisuje odsetki do kapitału lokaty, tym lepiej dla nas. O pełni szczęścia można mówić, kiedy naliczone odsetki (wraz z kapitałem) podlegać będą oprocentowaniu w kolejnych okresach. Dzięki temu skorzystamy z zasady procentu składanego, istotnie maksymalizując przyszły zysk z lokaty bankowej.

Czytaj też: Ile tak naprawdę kosztuje nas podatek Belki?

Kapitalizacja odsetek – studium przypadku

Teoria teorią, ale warto potwierdzić magię kapitalizacji, posługując się konkretnym przykładem. Jak wspominaliśmy wcześniej, w naszym interesie jest, aby bank dopisywał odsetki do kapitału naszego depozytu z największą, możliwą częstotliwością. Różnice w rentowności przedstawimy na przykładzie kapitalizacji dziennej, miesięcznej i jednorazowej (przypadającej na koniec okresu umowy). Każdorazowo zysk pomniejszony zostanie o obowiązkowy podatek Belki. Parametry lokaty prezentują się następująco:

  • Kwota lokaty – 50 000 zł,
  • Okres umowy – 12 miesięcy,
  • Oprocentowanie – 4% w skali roku,
  • Podatek od zysków kapitałowych – 19%.

Rozpocznijmy od największego kawałka tortu, gdzie odsetki naliczane są z częstotliwością dzienną. Zakładając taki depozyt, nasz stan posiadania zwiększy się o 1 645 zł. Przy kapitalizacji miesięcznej liczyć możemy na 1 644 zł zysku, a w przypadku kapitalizacji jednorazowej, przypadającej na koniec okresu umowy, otrzymamy 1620 zł. Różnica pomiędzy najbardziej optymistycznym, a najmniej korzystnym wariantem wynosi 25 zł. Pamiętać należy, że zarówno wzrost kwoty lokaty, jak i wydłużenie jej terminu, pogłębiać będzie przedstawioną różnicę.

Zrób to sam – wzór na obliczenie kapitalizacji

Akapit ten dedykujemy głównie osobom, którym szczególnie bliski jest slogan – zrób to sam. Aby samodzielnie wyliczyć wartość kapitału końcowego (uwzględniającego dodane odsetki), który uzyskamy po zakończeniu umowy lokaty, skorzystać można  z poniższego wzoru:

K = K0 ⋅ (1 + x/y )yt

Gdzie:

  • K0 – kapitał początkowy
  • K – kapitał końcowy
  • y – liczba kapitalizacji w roku (np. m=4 jeśli kapitalizacja odsetek następuje kwartalnie)
  • t – okres trwania depozytu (zakładamy, że jest wielokrotnością okresów kapitalizacji)
  • x – nominalna stopa procentowa

Czy warto walczyć o kapitalizację?

Zapewne część z was pamięta, jak wyglądał rynek lokat terminowych, na dzień przed wybuchem kryzysu finansowego. Wysokie stopy procentowe w połączeniu z zaciętą walką o klienta spowodowały, że nietrudno było sięgnąć po depozyt o oprocentowaniu ocierającym się o dwucyfrowe wartości. W wyniku wzmożonej konkurencji, także dużo łatwiej było skorzystać z lokaty oferującej atrakcyjną kapitalizację odsetek.

Aktualnie depozyty o kapitalizacji częstszej niż jednorazowa, traktować można w kategoriach białego kruka. Nawet jeśli uda się go schwytać, ograniczenia kwotowe spowodują, że potencjalna korzyść będzie niemal niezauważalna. Mimo niesprzyjającego trendu warto wiedzieć, czym jest kapitalizacja. Świadomość ta może okazać się doskonałym orężem w przypadku negocjacji warunków wysokokwotowych lokat bankowych.

 

Czytaj też: Najlepsze lokaty bankowe – jak dokonać skutecznego wyboru?

Czytaj też: Lokata walutowa – czy warto ją wybrać?

PORÓWNAJ LOKATY
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments