Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Co to jest lokata?

Czy zastanawialiście się czym jest lokata terminowa? Postaramy się wyjaśnić w jakim celu banki zabiegają o nasze środki finansowe oraz przybliżymy zasady działania różnego rodzaju depozytów.

kobiece dłonie wieszające na sznurku banknoty stuzłotowe
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Pożyczka dla banku

Lokata terminowa jest umową pomiędzy bankiem a klientem, na podstawie której klient udostępnia bankowi konkretną kwotę pieniędzy na określony czas. Lokatę potraktować możemy więc w kategoriach „pożyczki”, udzielonej instytucji finansowej w zamian za obiecane w przyszłości odsetki. Lokata ma na celu pozyskanie przez bank kapitału, który jest z kolei wykorzystywany do udzielania kredytów.

Lokata terminowa – rodzaje

Odsetki w zależności od lokaty wypłacane mogą być miesięcznie, kwartalnie lub rocznie. Częstotliwość naliczania odsetek do powierzonego kapitału nazywana jest kapitalizacją. Oprocentowanie lokat jest zależne od poziomu stóp procentowych (stopa redyskontowa), ustalanych przez NBP – wraz z jej wzrostem zwiększa się oprocentowanie lokat, ale także i kredytów. Na rynku występują różne typy lokat, np:

  • Lokata terminowa– jest to depozyt w którym klient zobowiązuje się do niepodejmowania środków z banku przez określony czas, po którym zwraca on klientowi powierzoną kwotę powiększoną o odsetki. Zerwanie lokaty przed umówionym terminem powoduje, że klient banku ponosi określone konsekwencje. Z reguły jest to utrata części lub całości wypracowanych odsetek.
  • Lokata rentierska – jest to rodzaj lokaty długoterminowej, gdzie odsetki nie są doliczane do kwoty wsadu, tylko wypłacane są klientowi z określoną częstotliwością. Regularnie wypłacane wynagrodzenie przypomina przekazywanie renty.
  • Lokata progresywna (dynamiczna) – typ lokaty terminowej, w której oprocentowanie rośnie wraz z okresem trwania depozytu lub/i wraz ze zwiększeniem kwoty wsadu. Na ogół klient w tego typu lokacie może odstąpić od umowy przed terminem lub wypłacić część powierzonych środków nie tracąc odsetek.
  • Lokata walutowa – jest to rodzaj depozytu zawieranego w walutach obcych. Na ostateczny zysk z lokaty wpływa nie tylko oprocentowanie, ale także kurs waluty przypadający na dzień zapadalności depozytu. Kiedy zysk nie jest przeliczany na złotówki, ryzyko niekorzystnej zmiany kursu nie występuje.

Pamiętaj o podatku

Lokaty można podzielić także na odnawialne i nieodnawialne. W pierwszej opcji po upływie terminu lokata jest odnawiana automatycznie. W przypadku lokaty nieodnawialnej po upływie terminu umowy środki zostają zwrócone klientowi. Rzeczywistym zyskiem klienta zarabiającego na lokacie są odsetki, pomniejszone o podatek od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki). Rozważając założenie lokaty pamiętać należy również o aktualnym poziomie inflacji. Depozyty oferujące oprocentowanie poniżej wskaźnika opisującego wzrost cen towarów i usług w gospodarce, przynoszą realną stratę.

 

Czytaj też: Najlepsze lokaty bankowe – jak dokonać skutecznego wyboru?

Czytaj też: Darmowe konto osobiste, czyli powszechny dostęp do usług bankowych

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o