Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Lokata terminowa czy konto oszczędnościowe? Gdzie lepiej odkładać zaskórniaki?

Oszczędzanie to trudny temat, bo zdecydowanie bardziej wolimy wydawać niż odkładać. Jednak żeby pozbywać się pieniędzy, to najpierw trzeba je mieć. A te najłatwiej zdobyć regularnie oszczędzając. W tym momencie większość z nas ma dylemat: gdzie odkładać gotówkę – do skarpety, na konto oszczędnościowe, czy może lepiej założyć lokatę?

 

Konto oszczędnościowe – wady i zalety

Konto oszczędnościowe bardzo często prowadzone jest jako dodatek do podstawowego rachunku bankowego. Bez problemu można je otworzyć przy okazji zakładania konta osobistego. Rozwiązanie to z uwagi na swobodny dostęp do środków finansowych idealnie sprawdza się jako miejsce do gromadzenia  niewielkich rezerw przeznaczonych na krótkoterminowe cele, np. wakacje, remont mieszkania czy organizację świąt. Do zalet konta oszczędnościowego można zaliczyć również:

Oczywiście konto oszczędnościowe ma też swoje wady, które mogą skutecznie zniechęcić do pomnażania środków finansowych w ten sposób. Można do nich zaliczyć:

 • przeważnie bardzo niskie oprocentowanie (przy zakładaniu konta banki oferują dużo korzystniejsze warunki, ale tylko na określony czas),
 • niektóre banki określają maksymalną liczbę darmowych przelewów z konta oszczędnościowego – pozostałe są płatne,
 • łatwy dostęp do zgromadzonych na rachunku środków bywa przeszkodą w skutecznym pomnażaniu oszczędności.

Lokata terminowa – wady i zalety

Lokata terminowa to najprościej mówiąc pożyczka udzielona przez klienta instytucji finansowej. Umowa zawierana jest na określony czas i w zamian za powierzone środki finansowe zapewnia wynagrodzenie w postaci odsetek. Okres lokaty może wynosić od jednego dnia do nawet kilku lat. Taki sposób pomnażania oszczędności polecany jest w przypadku, kiedy jesteśmy pewni, że powierzone środki nie będą nam potrzebne w okresie trwania depozytu. Do bezdyskusyjnych zalet lokaty zaliczyć możemy:

 • gwarantowany i pewny zysk – można oszacować go przed założeniem lokaty, ponieważ większość banków oferuje oprocentowanie stałe,
 • szeroki wachlarz dostępnych na rynku lokat – bez problemu wybrać można rozwiązanie spełniające indywidualne oczekiwania klienta,
 • bezpieczeństwo wsadu zapewniają gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG),
 • widmo utraty odsetek w przypadku zerwania lokaty przed terminem zniechęca do sięgania po odłożone środki.

Niestety przyroda nigdy nie oferuje rozwiązań idealnych, dlatego lokata terminowa, podobnie jak konto oszczędnościowe, ma też swoje wady. Zaliczamy do nich:

 • konieczność zamrożenia kapitału na określony termin,
 • przedterminowe zerwanie lokaty najczęściej związane jest z częściową lub całkowitą utratą odsetek,
 • stosunkowo niski zysk w porównaniu do innych metod inwestowania kapitału,
 • minimalna kwota wsadu – w przypadku lokat kierowanych do klienta masowego jest to zazwyczaj kilkaset złotych.

Co się zatem wybrać?

Konkluzja jest niejednoznaczna, gdyż to każdy powinien samodzielnie zadecydować, która forma pomnażania oszczędności jest wygodniejsza. W przypadku spontanicznego odkładania wolnej gotówki zdecydowanie lepiej sprawdzi się konto oszczędnościowe. Większe sumy, które odkładamy z myślą o realizacji konkretnego celu, np. na kupna samochodu, mieszkania czy rozkręcenia własnej działalności gospodarczej lepiej przechowywać na lokacie.

Grunt to wybrać najbardziej dopasowaną do własnych potrzeb i możliwości ofertę – pomagają w tym rankingi lokat terminowych i kont oszczędnościowych, rzetelnie porównujące aktualne propozycje banków pod kątem oprocentowania, kwoty wsadu, terminu inwestycji oraz wielu innych parametrów.

 

Czytaj tez: Jak obliczyć zysk z lokaty?

Czytaj też: Alternatywne metody pomnażania oszczędności – fundusze inwestycyjne

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments