Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Lokata walutowa – czy warto ją wybrać?

Lokata walutowa jest takim samym depozytem bankowym jak lokata złotowa, przy czym gromadzone w polskim banku środki na koncie są w walutach obcych, np. frankach szwajcarskich, euro czy dolarach. Umowa między bankiem a klientem określa warunki prowadzenia takiej usługi dotyczące m.in. czasu jej trwania, minimalnej kwoty i rodzaju waluty oraz zysku wynikającego z oprocentowania wkładu.

banknoty i monety z różnych krajów
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Dla kogo lokata walutowa?

Oferty lokat w walutach obcych, podobnie jak konta walutowe, skierowane są przede wszystkim do osób, które posiadają wolne środki zagraniczne lub otrzymują stałe wpływy w walucie (np. z tytułu renty, emerytury, alimentów, zarobków za granicą, etc.) i nie są zainteresowane ich wymianą na złote. Tego typu lokaty są także propozycją dla osób posiadających zobowiązania walutowe w krajowych bankach – posiadane na lokacie środki mogą służyć do późniejszej obsługi zadłużenia.

Dzięki takiej opcji klient posiadający nadwyżki waluty (np. kupionej w czasie gdy kurs był korzystny) zarabia na lokacie, a z posiadanego konta spłaca raty swojego zobowiązania w walucie, w której wziął pożyczkę, omijając stosowany spread, czyli różnicę kursową stosowaną przez banki. Minimalizuje także w ten sposób tzw. ryzyko kursowe, przez które przy osłabieniu miejscowej waluty musiałby płacić wyższą ratę walutowego kredytu – lokata w tej samej walucie daje wymierne korzyści.

Lokata walutowa – potencjalny zysk

Oprocentowanie lokat walutowych jest znacznie niższe niż złotowych, co wynika z niższych stóp procentowych w zagranicznych bankach centralnych – stąd także spore różnice w oprocentowaniu między lokatami w poszczególnych walutach.

Zarabianie na lokacie walutowej w dużej mierze uzależnione jest od warunków umowy (deklarowanego oprocentowania) i wahań kursowych. Przykładowo: jeśli w momencie zakładania lokaty waluta jest tańsza niż podczas jej wygaśnięcia, zyskiem klienta jest nie tylko oprocentowanie ale i różnica cen kupna-sprzedaży. W ten sam sposób za sprawą różnic kursowych posiadacz lokaty może też stracić, gdy trend jest odwrotny, czyli gdy waluta obca stanieje.

Czy to się w ogóle opłaca?

Opcja lokaty walutowej może być także zabezpieczeniem na wypadek gwałtownej i sporej utraty wartości złotego. Zysk z lokat walutowych, podobnie jak złotowych, jest obłożony podatkiem Belki. Najpierw przelicza się go na złotówki, a następnie potrąca 19 procent należnego podatku. Pomimo, że oprocentowanie wsadu nie zachwyca, lokata walutowa jest z pewnością lepszym rozwiązaniem, niż przetrzymywanie środków na nieoprocentowanym rachunku bankowym.

 

Czytaj też: Jak obliczyć zysk z lokaty?

Czytaj też: Centralna informacja o rachunkach bankowych – na tropie zapomnianego konta

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments