Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Jak obliczyć zysk z lokaty? Ile można zarobić na lokacie?

Na to ile zarobimy na lokacie ma wpływ wiele czynników. Należą do nich oprocentowanie, czas trwania lokaty, kapitalizacja odsetek, inflacja, podatek od zysków kapitałowych oraz kwota jaką zdeponujemy. Tworząc wzór służący obliczeniu z lokaty trzeba zatem wziąć pod uwagę wszystkie te elementy.

Oprocentowanie, czyli zysk z lokaty w skali roku

Oprocentowanie niemal wszystkich lokat terminowych komunikowane jest przez banki w skali roku (jeśli jest inaczej powinno być to wyraźnie zaznaczone). Z tego też powodu we wzorze na obliczenie zysku z lokaty trzeba uwzględnić okres jej trwania. Co więcej, mimo że banki najczęściej czas ten podają w miesiącach, to do właściwych obliczeń potrzebna nam będzie ilość dni trwania lokaty.

Zakładając lokatę na 3 miesiące w lipcu, nasze pieniądze będą zdeponowane przez 92 dni (31 w lipcu, 31 w sierpniu oraz 30 we wrześniu). Jeśli tę samą lokatę założymy w styczniu, czas jej trwania wyniesie 90 dni (31 dni w styczniu, 28 w lutym i 31 w marcu). W drugim przypadku pieniądze zdeponowane na lokacie będą pracować o 2 dni krócej. Wynika z tego, że lokata założona w lipcu zapewni nominalnie wyższy zysk, pomimo tego że parametry obu depozytów są takie same.

Kapitalizacja odsetek – im częściej tym lepiej

Na zysk z lokaty ma także wpływ częstotliwość kapitalizacji odsetek. Na czym ona polega? Najogólniej mówiąc jest to czas, kiedy bank dopisuje odsetki do naszej lokaty. Może to być koniec każdego dnia, miesiąca lub termin zapadalności (końca) lokaty. Aktualnie lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek praktycznie nie istnieją. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest kapitalizacja na koniec okresu trwania lokaty.

Dlaczego kapitalizacja jest ważna? Otóż jeśli zakładamy lokatę na 3 miesiące, a kapitalizacja następuje pod koniec każdego miesiąca jej trwania, oznacza to, że odsetki od naszych pieniędzy będą doliczane każdego miesiąca. Po pierwszej kapitalizacji odsetek wzrośnie więc kapitał naszej lokaty, a to oznacza, że odsetki w kolejnym miesiącu będą już naliczane od wyższej kwoty. Zatem im częściej następuje kapitalizacja, tym większy zysk z lokaty – na naszą korzyść działa tzw. procent składany.

Podatek od zysków, czyli podziel się odsetkami

Niestety to co zarobimy na odsetkach, nie jest jeszcze kwotą, która zasili nasze konto. Od naliczonych odsetek trzeba bowiem odjąć jeszcze tzw. podatek Belki w wysokości 19%. Przy miesięcznej kapitalizacji odsetek będzie on uszczuplał nasze zyski każdego miesiąca. Jeżeli natomiast odsetki naliczane są na koniec okresu lokaty, podatek zapłacimy tylko raz. Krótko mówiąc, im częstsza kapitalizacja, tym częstszy podatek.

Ile zarobisz na odsetkach?

Biorąc pod uwagę wszystkie opisane wyżej parametry, a także kwotę potencjalnego depozytu, można samodzielnie obliczyć przyszły zysk z lokaty. Służy temu odpowiedni wzór, który przedstawia się następująco:

Kwota depozytu x ilość dni utrzymywania lokaty x oprocentowanie w skali roku / 365 dni

Legenda:

kwota depozytu – środki, które zamierzamy przekazać na lokatę,

ilość dni utrzymywania lokaty – czas na jaki otwieramy lokatę,

oprocentowanie w skali roku – stawka  według której naliczane będą odsetki z depozytu,

365 – liczba dni w roku (niektóre banki obliczają zysk z lokaty w oparciu o rok liczący 360 dni – warto zatem dopytać o to doradcę lub sprawdzić ten parametr w regulaminie oferty).

Zysk z lokaty – przykład 

W celu lepszego przyswojenia prezentowanego wzoru, posłużmy się przykładem. Załóżmy, że otwieramy lokatę 5000 zł na 3 miesiące z oprocentowaniem na poziomie 4%, gdzie kapitalizacja odsetek następuje pod koniec okresu umownego. Wzór naszych obliczeń będzie zatem wyglądał następująco:

5000 x 90 x 0,04/365 = 5049,32 zł

Jak widać na lokacie zarobimy więc 49,32 zł. Niestety to jeszcze nie kwota jaka wróci na nasze konto razem ze środkami z wpłaconymi na lokatę. Od naliczonego zysku należy bowiem potrącić jeszcze tzw. podatek Belki w wysokości 19%. W naszym przykładzie podatek ten będzie wynosił:

0,19 x 49,32 = 9,37 zł

Wynika z tego, że rzeczywisty zysk z lokaty (zysk netto) równy jest:

49,32 – 9,37 = 39,95 zł

Zrób to sam – to proste

Jak widać samodzielne obliczenie potencjalnego zysku z lokaty nie stanowi problemu, o ile znamy wszystkie parametry depozytu i wiemy, jak zrobić to prawidłowo. W razie wątpliwości można posłużyć się kalkulatorami internetowymi, które po wpisaniu odpowiednich parametrów, zwracają rzeczywisty zysk z lokaty. Dzięki temu decyzję o założeniu lokaty, poprzedzić możemy dokładną analizą opłacalności oferty.

 

Czytaj też: Co nam mówi numer konta bankowego?

Czytaj też: Alternatywne metody pomnażania oszczędności – obligacje skarbowe

PORÓWNAJ LOKATY
Katarzyna Gaweł
Oceń artykuł
4.8

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
szymon
szymon
4 miesięcy temu

ok