Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Co nam mówi numer konta bankowego?

Numer konta bankowego (NRB) to 26 cyfr. W przypadku przelewów zagranicznych ciąg ten poprzedza kod kraju, tworząc numer w formacie IBAN. Sprawdziliśmy co oznaczają poszczególne cyfry rachunku, co może skutecznie ograniczyć ryzyko potencjalnego błędu.

doradca pokazuje coś mężczyźnie i kobiecie na ekranie tabletu
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

 

Zgodnie z raportem NetB@nk na koniec 2018 r. liczba rachunków klientów indywidualnych posiadających dostęp do usług bankowości internetowej przekroczyła 38 mln sztuk. W samym IV kwartale odnotowano 479.397.843 operacji w systemie Elixir, których wartość oszacowano na 1.433,98 mld zł. Rosnąca popularność kanałów zdalnych powoduje, że coraz więcej osób styka się z ryzykiem błędnie zleconego przelewu.

Wymagany wyłącznie numer rachunku bankowego

Osoby realizujące przelewy za pośrednictwem bankowości internetowej muszą wypełnić kilka obowiązkowych pól. Jest to numer rachunku, nazwa beneficjenta przelewu, kwota i data operacji. Należy pamiętać, że transfery pieniężne klientów detalicznych banki realizują na wyłącznie na podstawie NRB. Dane wpisane w rubryce opisującej nazwę odbiorcy nie są weryfikowane i zestawiane z wprowadzonym numerem konta. Z jednej strony to wygoda, z drugiej większe ryzyko popełnienia błędu – wystarczy pomylić jedną cyfrę, a środki finansowe trafią do zupełnie innej osoby.

Numer rachunku bankowego – konstrukcja

Standard NRB definiuje numer konta jako ciąg 26 cyfr. W celu zwiększenia przejrzystości i ograniczenia ryzyka błędu, numer konta prezentowany jest najczęściej w poniższy sposób:

KK AAAA AAAA BBBB BBBB BBBB BBBB

gdzie:

  • KK (2 cyfry) to suma kontrolna całego numeru rachunku, określona na podstawie pozostałych cyfr ciągu,
  • AAAAAAAA (8 cyfr) to numer rozliczeniowy banku lub jego placówki, pozwalający na identyfikację konkretnej instytucji – przydzielany jest przez Narodowy Bank Polski,
  • BBBBBBBBBBBBBBBB (16 cyfr) to numer rachunku klienta.

Numer rozliczeniowy – do którego banku trafi przelew?

Zgodnie z przedstawionym schematem numer rozliczeniowy składa się z ośmiu cyfr, które opisują jednostkę bankową. Analizując kompletny NRB pozycje od 3 do 6 identyfikują konkretną instytucję finansową, a miejsca od 7 do 10 opisują jej oddział. Ostatnia czwórka ważna jest wtedy, gdy np. określony bank jest częścią innej instytucji. Identyfikację banku na podstawie 4 cyfr (pozycja 3-6) przedstawia poniższa tabela:

 

IdentyfikatorNazwa Banku
1010Narodowy Bank Polski
1020PKO Bank Polski
1030Citi Handlowy
1050ING Bank Śląski
1060BPH
1090Santander Bank Polska
1130BGK
1140mBank
1160Bank Millennium
1240Pekao SA
1280HSBC
1320Bank Pocztowy
1320EnveloBank
1470Eurobank
1540BOŚ
1580Mercedes Bank Polska
1610SGB Bank
1670RBS Bank Polska
1680Plus Bank
1750Raiffeisen Bank
1840Societe Generale
1870Nest Bank
1910Deutsche Bank Polska
1930Bank Polskiej Spółdzielczości
1940Credit Agricole
1950Idea Bank
2030BNP Paribas
2070FCE Bank Polska
2120Santander Consumer Bank
2130Volkswagen Bank
2140Fiat Bank Polska
2160Toyota Bank
2190DNB Nord
2480Getin Noble Bank
2490Alior Bank
2490T-Mobile Usługi Bankowe

Numery przypisane do wszystkich banków działających w Polsce możemy bez problemu sprawdzić na stronie Narodowego Banku Polskiego.

Identyfikacja konkretnego klienta

Do całkowitego „odczarowania” numeru rachunku bankowego pozostało jeszcze 16 cyfr. Ciąg ten służy do identyfikacji konkretnego klienta banku i przydzielany jest losowo podczas zakładania konta. W przypadku przelewów zagranicznych wymagane jest wstawienie przed NRB dwuliterowego kodu opisującego dany kraj. Dla Polski będzie to PL. W ten sposób otrzymujemy numer konta w formacie IBAN. Szczegółowe informacje dotyczące międzynarodowego numeru rachunku bankowego opisywaliśmy w tym miejscu.

Po co sprawdzać numer konta bankowego?

Z przeprowadzonej analizy wynika, że numer konta bankowego przypisany jest do konkretnego banku, rachunku i osoby i nie ulega zmianie przez cały czas użytkowania konta. Systemy bankowości internetowej i aplikacje mobilne po wprowadzeniu ciągu cyfr komunikują, do której instytucji skierowany zostanie przelew. W przypadku zgodności daje to pewność, że numer rozliczeniowy został wpisany poprawnie. Nadal jednak trzeba uważać, aby nie popełnić błędu w dalszej części ciągu.

Należy także pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, identyfikacja beneficjenta przelewu odbywa się wyłącznie na podstawie NRB. Banki nie weryfikują dodatkowo, czy numer konta jest zgodny jest z nazwą jego właściciela. Z jednej strony to rozwiązanie wygodne, ułatwiające proces przekazywania środków. Z drugiej strony to czynnik powodujący, że za sprawą błędnie wpisanej cyfry, zlecimy płatność to osoby obcej. Konsekwencje nieuwagi mogą być różne, ale jedno jest pewne – każdy z wariantów będzie na swój sposób bolesny.

 

Sprawdź też: Oszczędzanie na emeryturę – IKE czy IKZE?

Sprawdź też: 13 sposobów na poprawę zdolności kredytowej

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments