Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Oszczędzanie

Czym są detaliczne obligacje skarbowe i czy są lepsze od lokat?

Getty Images

W poniższej publikacji skupię się na przybliżeniu zagadnienia związanego z detalicznymi obligacjami skarbowymi, które oferuje Skarb Państwa, który występuje w roli bezpiecznego emitenta. Dokonam charakterystyki tego specyficznego produktu finansowego, wskażę informacje natury praktycznej, które umożliwiają bardziej świadome podjęcie decyzji w zakresie wyboru takiej formy oszczędzania pieniędzy.

Na potrzeby przedmiotowego tematu odniosę się również do tematu lokat bankowych. Lokaty bankowe są obok obligacji skarbowych najchętniej wybieraną formą oszczędzania (lokowania) pieniędzy. Popularność obu tych produktów finansowych wynika przede wszystkim z wysokiej skali bezpieczeństwa opisywanych produktów.

Czym są obligacje skarbowe?

Na wstępie wyjaśnię co to są obligacje skarbowe. Otóż obligacje skarbowe (obligacje Skarbu Państwa) to bardzo bezpieczna i prosta forma lokowania pieniędzy w papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa. Emitowane są od dawna na wszystkich rynkach finansowych i stanowią podstawowy instrument finansowy na świecie. Uznawane są za najbezpieczniejszą i jedną z bardziej atrakcyjnych lokat kapitału zarówno dla klientów indywidualnych, jak i podmiotów prawnych.

Podkreślenia wymaga fakt, iż Emitentem w tym przypadku jest Skarb Państwa, dlatego bezpieczeństwo tego instrumentu (produktu) finansowego jest tak wysoko oceniane. Detaliczne obligacje skarbowe łączą w sobie główne cechy optymalnej formy oszczędzania i charakteryzują się:

  • bezpieczeństwem powierzonych pieniędzy i gwarancją ich zwrotu wraz z należnymi odsetkami;
  • atrakcyjnym zyskiem;
  • możliwością szybkiego wycofania pieniędzy w każdym czasie.

Oferta detalicznych papierów skarbowych (detalicznych obligacji skarbowych) zachęca do stworzenia własnego (indywidualnego), przemyślanego portfela oszczędnościowego złożonego z papierów o zróżnicowanym horyzoncie czasowym, różnych zasadach oprocentowania, naliczania odsetek etc.

W ofercie adresowanej do klientów indywidualnych (tzw. inwestorzy indywidualni) znajdują się następujące typy oszczędnościowych obligacji skarbowych:

  • 3-miesięczne (OTS);
  • 1-roczne (ROR);
  • 2-letnie (DOR);
  • 3-letnie (TOS);
  • 4-letnie (COI);
  • 6-letnie (EDO);
  • 10-letnie (ROS);
  • 12-letnie (ROD).

Są one przeznaczone są dla osób fizycznych, stowarzyszeń i innych organizacji społecznych i zawodowych oraz fundacji wpisanych do rejestru sądowego (oficjalna strona Portalu Rejestrów Sądowych). Obligacje oferowane są w cyklach miesięcznych. Wyjaśnienie wymaga fakt, iż wartość nominalna jednej detalicznej obligacji Skarbu Państwa wynosi 100,00 złotych, co umożliwia rozpoczęcie inwestycji w papiery skarbowe osobom dysponującym relatywnie niedużymi funduszami i jest bardzo atrakcyjne dla szerokiego grona potencjalnych odbiorców.

Istnieją również tzw. obligacje hurtowe, które oferowane są dla dużych inwestorów, jednakże tematyka ta wymaga omówienia w odrębnej publikacji z uwagi na szeroki i odrębny zakres uregulowania tego zagadnienia.

A jak wygląda to zagadnienie z punktu widzenia obowiązujących przepisów prawa?

W tym miejscu warto jest odnieść się bezpośrednio do przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. 2023 r. poz. 1270) – zw. dalej: „ustawą”. Zgodnie bowiem z art. 100 ustawy:

Obligacja skarbowa jest papierem wartościowym oferowanym do sprzedaży w kraju lub za granicą, oprocentowanym w postaci dyskonta lub odsetek. Obligacja skarbowa sprzedawana jest na rynku pierwotnym (skarbowe papiery wartościowe są zbywane na rynku pierwotnym odpłatnie):

  1. z dyskontem (wyjaśnienie – co oznacza, że cena emisyjna jest niższa niż wartości nominalna obligacji);
  2. według wartości nominalnej (wyjaśnienie – co oznacza, że cena emisyjna jest równa wartości nominalnej obligacji);
  3. powyżej wartości nominalnej (wyjaśnienie – co oznacza, że cena emisyjna jest wyższa od wartości nominalnej obligacji);

– i wykupywana po upływie okresu, na jaki została wyemitowana.

Słowo praktycznego komentarza

Obligacje detaliczne zostały doskonale scharakteryzowane w publikacji odnoszącej się do Finansów Publicznych – obligacje oferowane w sprzedaży detalicznej zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2010 r. w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sieci sprzedaży detalicznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 520).

Miejscem ich emisji jest rynek pierwotny, a uprawnionymi do ich nabywania co do zasady są osoby fizyczne, osoby prawne lub spółki nieposiadające osobowości prawnej, przy czym obligacje oferowane jako skarbowe papiery oszczędnościowe mogą być nabywane przez osoby fizyczne, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe oraz fundacje wpisane do rejestru sądowego, a w przypadku nierezydentów również wpisane do innego rejestru urzędowego.

Jednocześnie obligacje te mogą podlegać obrotowi na rynku wtórnym pomiędzy wskazanymi nabywcami przy zachowaniu warunków określonych w przepisach regulujących obrót dewizowy, a także obrót instrumentami finansowymi, ofertę publiczną i warunki wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz nadzór nad rynkiem kapitałowym, z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających z odrębnych przepisów.

Przykładowo instrumenty te podlegają obrotowi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wyjątek w tym zakresie stanowią obligacje będące skarbowymi papierami oszczędnościowymi, którymi obrót może następować pomiędzy podmiotami wskazanymi powyżej, które są uprawnione do ich nabywania. Papiery tego typu są na okaziciela i mają postać zdematerializowaną, jak również podlegają rejestracji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A.

Obecnie agentami emisji są Bank PKO BP S.A. i Bank PEKAO S.A. Oferowane są w walucie polskiej lub w euro, a ich nominał wynosi 100,00 złotych lub wielokrotność tej kwoty albo 100,00 euro lub wielokrotność tej kwoty. Ich dystrybucja realizowana jest w formach subskrypcji, zamiany (dla posiadających obligacje podlegające wykupowi), poprzez sprzedaż w punktach sprzedaży obligacji (dla określonych grup nabywców) czy sprzedaż za pomocą systemów teleinformatycznych (wyłącznie osobom fizycznym będącym rezydentami).

Oprocentowanie obligacji jest naliczane od jej wartości nominalnej, w okresach odsetkowych określonych w liście emisyjnym, natomiast od dnia wykupu nie podlegają oprocentowaniu – tak M. Tyniewicki. Finanse publiczne. Komentarz, red. J. M. Salachna, Warszawa 2024, art. 100.

Uwaga!

Rodzinne obligacje (rodzinne obligacje Skarbu Państwa) przeznaczone są dla beneficjentów programu Rodzina 800+!

Warto jest również przy okazji wspomnieć o Rodzinnych Obligacjach Skarbowych (tzw. rodzinne obligacje). Jak czytamy na oficjalnej stronie rządowej poświęconej obligacjom detalicznym.

Rodzinne Obligacje Skarbowe to produkt kierowany do osób otrzymujących świadczenie w ramach programu „Rodzina 800+”. Rodzinne Obligacje Skarbowe to bezpieczna forma oszczędzania, zapewniająca zysk. Dzięki nim zrealizujesz przyszłe potrzeby Twoich dzieci. Możesz oszczędzać już od 100,00 złotych.

W ofercie znajdują się obligacje 6-letnie (ROS) i 12-letnie (ROD), termin wykupu obligacji pozwala swobodnie dostosować okres oszczędzania do przyszłych planów. Oprocentowanie obligacji rodzinnych, oparte jest na inflacji powiększonej o preferencyjną marżę. Jednocześnie kapitalizacja odsetek po każdym rocznym okresie odsetkowym, znacznie zwiększa zyskowność tej formy oszczędzania. Dlatego też warto jest się zainteresować tym produktem finansowym.

Każdorazowo zasadnym jest sprawdzenie konkretnej oferty/produktu finansowego na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów.

Jak działają obligacje skarbowe?

Obligacje Skarbu Państwa działają jak każde inne potwierdzenie długu. W tym wypadku państwo ma dług wobec posiadacza obligacji i musi go zwrócić z odsetkami w określonym terminie. Kapitalizacja odsetek następuje albo po zakończeniu okresu umowy, albo po każdym kolejnym roku od zakupu. Wraz z zakończeniem terminu emitent obligacji (Skarb Państwa) odkupuje je od posiadaczy.

Pojedyncza obligacja detaliczna jest dowodem zadłużenia państwa na (przykładowo) 100,00 złotych. Właściwie nie musi mieć formy fizycznej, ale traktujemy ją bardzo podobnie do banknotu. Przedstawia sobą pewną wartość, która może być spieniężona, ale też oddana w zastaw. Jak wspomnieliśmy wyżej działanie obligacji jest bardzo zbliżone do złożenia środków na lokacie kapitałowej (tzw. lokata bankowa). Nawet podatek płaci się taki sam – gdyż wynosi on 19%.

Przykład

Pani Ala kupiła 100 obligacji 3 miesięcznych (OTS) oprocentowanych na 3%, każda o wartości 100 zł. Po 3 miesiącach odsprzedała je Skarbowi Państwa. Ponieważ oprocentowanie liczy się w skali roku, pani Ala zarobi: 3% x 100 x 100 x ¼ = 75,00 złotych. Zapłaci od tego 19% podatku, więc otrzyma 60,75 złotych i odzyska swoje 10 000,00 złotych.

Dobrze jest również przywołać inny przykład z życia codziennego.

Przykład

Pan Błażej kupił 100 obligacji rocznych oszczędnościowych (ROR), oprocentowanych na 6,75%, każda o wartości 100,00 złotych. W trakcie roku oprocentowanie nie zmieniło się – czyli nie zmieniły się też stopy procentowe. Co miesiąc pan Błażej otrzymywał odsetki od obligacji, które sumowały się do 6,75% x 100 x 100 = 675,00 złotych. Zapłaci od tego 19% podatku, więc otrzyma 546,75 złotych i odzyska swoje 10 000,00 złotych.

W dalszej kolejności wskazuję również na inny przykład, które również doskonale opisuje schemat funkcjonowania obligacji.

Przykład

Pani Cecylia kupiła 100 obligacji rocznych oszczędnościowych (ROR), oprocentowanych na 6,75%, każda o wartości 100,00 złotych. Po 6 miesiącach musiała zdecydować się na wcześniejszy wykup obligacji. W trakcie roku oprocentowanie nie zmieniło się – czyli nie zmieniły się też stopy procentowe. Co miesiąc pani Cecylia otrzymywała odsetki od obligacji, które sumowały się do 6,75% x 100 x 100 x ½ = 337,50 złotych. Zapłaci od tego 19% podatku, więc otrzyma 273,37 złotych i odzyska swoje 10 000,00 złotych. Niestety będzie też musiała zapłacić opłatę za wcześniejszy wykup wynoszącą 100 x 50 groszy, czyli 50,00 złotych. Jej ostateczny zysk wyniósł więc 223,37 złotych.

Jakie są rodzaje obligacji skarbowych?

Istnieje bardzo dużo rodzajów obligacji skarbowych. Poniżej przedstawiam aktualną tabelę przedstawiającą dostępne obligacje Skarbu Państwa (aktualne na dzień sporządzania publikacji – 17 czerwca 2024 r.):

Rodzaje obligacji skarbowych (stan na dzień 17 czerwca 2024 r.)
L.p.Nazwa (symbol)OprocentowanieOkresKrótki opis
1OTS3.00%Obligacje 3-miesięczneStałoprocentowe
2ROR5.95%Obligacje roczneZmiennoprocentowe
3DOR6.15%Obligacje 2-letnieZmiennoprocentowe
4TOS6.20%Obligacje 3-letnieStałoprocentowe
5COI6.55%Obligacje 4-letnieIndeksowane inflacją
6EDO6.80%Obligacje 10-letnieIndeksowane inflacją
7ROS6.75%Obligacje 6-letnieIndeksowane inflacją
8ROD7.05%Obligacje 12-letnieIndeksowane inflacją
Pozostałe rodzaje obligacji (IKE i IKZE)
9Obligacje-IKE (Indywidualne Konto Emerytalne)a)       Roczne oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym (ROR)
 b)       Dwuletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym (DOR)
 c)       Trzyletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (symbol TOS)
(Wyjaśnienie – maksymalny limit wpłat na IKE w 2024 r. wynosi 23 472 zł)d)       Czteroletnie indeksowane oszczędnościowe obligacje skarbowe (COI)
e)       Dziesięcioletnie emerytalne oszczędnościowe obligacje skarbowe (EDO)
10Obligacje-IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego)a)       Roczne oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym (ROR)
b)       Dwuletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym (DOR)
c)       Trzyletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (symbol TOS)
(Wyjaśnienie – maksymalny limit wpłat na IKZE w 2024 r. wynosi 9 388,80 zł, natomiast w przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność 14 083,20 zł)d)       Czteroletnie indeksowane oszczędnościowe obligacje skarbowe (COI)
e)       Dziesięcioletnie emerytalne oszczędnościowe obligacje skarbowe (EDO)
Źródło: www.obligacjeskarbowe.pl

Porównaj najlepsze

lokaty

Sprawdź oferty

Jakie jest oprocentowanie obligacji skarbowych?

Oprocentowanie obligacji skarbowych jest różne w zależności od wybranej oferty produktowej. Jako przykład mogę wskazać, że oprocentowanie w przypadku, gdy zdecydujesz się na wybór obligacji 3-letniej TOS wyniesie 6,20% (jest to rodzaj stałoprocentowego oprocentowania).

Kolejnym przykładem może być obligacja 12-letnia ROD, która oferuje 7,05% (jest to rodzaj oprocentowania, które jest indeksowane inflacją).

Dla tych, którzy zdecydowani są na wybór obligacji na krótszy okres, istnieje możliwość zakupu obligacji 3-miesięcznych OTS, które oferują 3,00% (jest to rodzaj stałoprocentowego oprocentowania). W praktyce jest to jedna z częściej wybieranych opcji, jednakże daje stosunkowo najniższe zyski z obligacji. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest wybór dłuższych obligacji skarbowych (tj. powyżej 1 roku).

Jak kupić obligacje skarbowe?

Wskazuję, że jest to niezwykle proste. W praktyce są cztery opcje na zakup obligacji skarbowych. Poniżej przedstawiam dostępne opcje (dostępne kanały sprzedaży), które charakteryzuje bardzo czytelna i łatwa forma obsługi. Każdy jest w stanie znaleźć opcję, która odpowiada jego indywidualnym preferencjom.

Pierwsza możliwość zakupu obligacji skarbowych

  • Za pośrednictwem internetu pod adresem: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl

Druga możliwość zakupu obligacji skarbowych

  • W oddziałach PKO Banku Polskiego S.A. w całym kraju (tutaj znajdziesz punkty sprzedaży obligacji skarbowych – Punkt Sprzedaży Obligacji).

Trzecia możliwość zakupu obligacji skarbowych

  • W Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego (tutaj znajdziesz punkty sprzedaży obligacji skarbowych – Punkt Sprzedaży Obligacji).

Czwarta możliwość zakupu obligacji skarbowych

  • Za pośrednictwem telefonu pod numerami: 801 310 210 lub (+48) 81 535 66 55 (wyjaśnienie praktyczne – obsługa możliwa jest dopiero po rejestracji klienta w Punkcie Sprzedaży Obligacji i aktywacji dostępu przez telefon).

Czy możliwy jest przedterminowy wykup obligacji skarbowych?

Tak (można wcześniej wykupić obligacje skarbowe). Jak czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie rządowej – w przypadku obligacji skarbowych istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia oszczędzania – oznacza to, że Ty jako nabywca możesz wycofać wpłacone pieniądze (zwrócić dowolną liczbę posiadanych obligacji).

Jest to tzw. przedterminowy wykup. W przypadku skorzystania z tej możliwości, wartość narosłych odsetek zostanie jednak pomniejszona o opłatę, której wysokość określona jest w liście emisyjnym danej obligacji. Wynosi ona:

  • 50 groszy za każdą sztukę obligacji rocznej (ROR);
  • 70 groszy za każdą sztukę obligacji 2-letniej (DOR), 3-letniej (TOS) i 4-letniej (COI);
  • 2,00 złote za każdą obligację 10-letnią (EDO).

Przykład

Pan Zbigniew kupił 1 stycznia 2021 r. obligacje 4-letnie oszczędnościowe. 1 stycznia 2022 r. minął pierwszy rok posiadania obligacji i pan Zbigniew otrzymał odsetki od swoich obligacji. 1 kwietnia 2022 r. musiał jednak sprzedać obligacje. W momencie odsprzedaży otrzymał jeszcze odsetki wyliczone za pierwsze 3 miesiące 2022 r. Sprzedając obligacje przed terminem pan Zbigniew musi liczyć się z opłatą za wcześniejszy wykup.

Czy obligacje skarbowe są bezpieczne?

Zdecydowanie wskazuję, że obligacje skarbowe są bardzo bezpieczne. Bezspornie jest to najbezpieczniejsza forma oszczędzania, gdyż emitentem jest Skarb Państwa i to Państwo gwarantuje wypłatę zysków. Dodatkowo nie możemy zapominać o tym, że zakup obligacji oprócz tego, że bezpieczny jest również bardzo prosty – obligacje skarbowe posiadają prostą konstrukcję, która nie wymaga wiedzy fachowej. Są łatwo dostępne (duża liczba punktów sprzedaży, zakup przez Internet lub telefon – czym szerzej w poprzednim rozdziale niniejszej publikacji).

Czy obligacje skarbowe są korzystniejsze od lokat bankowych?

Na tak postawione pytanie nie można odpowiedzieć w jednoznaczny sposób. Zdecydowanie wskazuję, że oba z tych rozwiązań są bezpieczne i korzystne dla osób bardziej pragmatycznych. Często zdarza się, że lokaty bankowe będą oferować nieco wyższe oprocentowanie. Zdecydowanie obligacje skarbowe są najbezpieczniejsze, ale dają też stosunkowo niższe zyski aniżeli lokaty bankowe lub inne tego typu instrumenty (produkty) finansowe.

Czy warto inwestować w obligacje skarbowe w 2024 roku?

Wyjaśniam, że każda decyzja odnośnie do oszczędzania jest słusznym ruchem. Dla osób bardziej pragmatycznych inwestowanie w obligacje skarbowe w 2024 r. jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Umożliwia ulokowanie środków finansowych i ich ochronę (chociaż częściową) przed skutkami inflacji.

Rekomenduję inwestowanie w obligacje skarbowe części swoich środków finansowych, jednakże warto jest rozważyć i przeanalizować również inne opcje na ulokowanie nadwyżki naszych środków finansowych. Pamiętajmy – dobrym rozwiązaniem jest każdorazowa dywersyfikacja portfela (wybieranie różnych produktów finansowych etc.).

 

Źródła:

  1. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. 2023 r. poz. 1270);
  2. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2010 r. w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sieci sprzedaży detalicznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 520);
  3. Oficjalna strona rządowa odnośnie obligacji skarbowych;
  4. M. Tyniewicki [w:] Finanse publiczne. Komentarz, red. J. M. Salachna, Warszawa 2024, art. 100.

Warto wiedzieć

  1. Obligacje skarbowe są alternatywą dla lokat kapitałowych i z nimi powinny być porównywane (obligacje oszczędnościowe).
  2. Przed inflacją częściowo chronią jedynie obligacje indeksowane inflacją, które pojawiają się w limitowanych seriach.
  3. Obligacje można sprzedać przed terminem, ale często nie jest to opłacalne.
  4. Aktualnie możesz nabyć obligacje na 3 miesiące, rok, 2, 3, 4, 6, 10 i 12 lat (oferta aktualna na dzień 17 czerwca 2024 r.).
  5. Od zysku z obligacji trzeba zapłacić podatek Belki. Bank PKO BP i Bank Pekao S.A. odliczy ten podatek przed wypłaceniem Ci odsetek z obligacji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czym różnią się obligacje skarbowe od obligacji korporacyjnych?

    Obligacje skarbowe oferowane są przez Skarb Państwa. Natomiast obligacje korporacyjne to dłużne papiery wartościowe emitowane przez dane przedsiębiorstwa (nie zaś Skarb Państwa) w celu pozyskania kapitału. Dodatkowo należy wskazać, że są to instrumenty finansowe, które obowiązują emitenta (przedsiębiorcę) do regularnych wypłat odsetek oraz zwrotu wartości nominalnej w danym dniu.

  2. Gdzie można kupić obligacje skarbowe?

    Istniej wiele możliwości zakupu obligacji skarbowych. Do najpopularniejszy należy nabycie obligacji poprzez biura maklerskie. Istnieje bardzo duża liczba punktów sprzedaży. Jest też opcja zakupu przez Internet lub telefon.

  3. Czy od zysku z obligacji skarbowych potrącany jest podatek?

    Tak. Należy pamiętać o tym, aby we własnych kalkulacjach uwzględnić podatek, który wynosi 19%. Bank PKO BP i Bank Pekao S.A. odliczy ten podatek przed wypłaceniem Ci odsetek z obligacji.

  4. Ile kosztuje pojedyncza obligacja Skarbu Państwa?

    Obligacja skarbowa (obligacja Skarbu Państwa) jest stosunkowo tania. Jedna obligacja kosztuje 100,00 złotych (jest to dość niski koszt jednej obligacji). Powoduje to, że jest to produkt finansowy, który może być skierowany do szerokiego kręgu odbiorców (niski prób wejścia/przystąpienia do oszczędzania).

  5. Kto może kupić detaliczne obligacje skarbowe?

    Krąg osób jest niezwykle szeroki. Obligacje oszczędnościowe mogą nabywać zarówno osoby fizyczne będące rezydentami i nierezydentami, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe oraz fundacje wpisane do rejestru sądowego. Mowa tu o KRS.

  6. Czy obligacje skarbowe mogą być zabezpieczeniem spłaty kredytu?

    Tak. Obligacje skarbowe mogą być zabezpieczeniem spłaty kredytu. Obok obligacji skarbowych takim zabezpieczeniem spłaty kredytu mogą być również środki pieniężne, bony skarbowe etc.

  7. Kto oferuje detaliczne obligacje skarbowe?

    Dostęp do detalicznych obligacji skarbowych jest bardzo prosty. Detaliczne obligacje skarbowe oferują dwa banki w Polsce. Należą do nich Bank PKO BP oraz Bank Pekao S.A.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

38 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dagmara
Dagmara
1 rok temu

Jak to wygląda w praktyce?

Sas
Sas
1 rok temu
Reply to  Dagmara

Sama się chętnie dowiem, coraz mocniej zastanawiam się czy nie skorzystać z tego rozwiązania…

Zuzanka
Zuzanka
1 rok temu
Reply to  Sas

nie ma na co czekać tylko po prostu inwestować

Dagmara
Dagmara
1 rok temu
Reply to  Zuzanka

Czemu tak myślisz?

opel
opel
1 rok temu
Reply to  Dagmara

twoje pieniadze w domu traca codziennie procent infacji conajmniej

Wera
Wera
1 rok temu
Reply to  opel

racje, to straszne jak szybko pieniądz traci na wartości..

Sara
Sara
1 rok temu
Reply to  Dagmara

państwo odpowiada całym swoim majątkiem przed osobami, które kupują takie papiery wartościowe.

Wera
Wera
1 rok temu
Reply to  Dagmara

bo to bardzo bezpieczna metoda, państwo ręczy za nią swoim majątkiem tak po krótce

opel
opel
1 rok temu
Reply to  Zuzanka

inflacja jest duza wiec im dluzej zwlekamy tym wiecej na niej tracimy

Sara
Sara
1 rok temu
Reply to  opel

lepiej wykupić obligacje niż trzymać oszczędności w skarpecie!

Dagmara
Dagmara
1 rok temu
Reply to  Sara

W sumie zawsze opcja na pomnożenie kapitału będzie korzystniejsza dla nas…

Wera
Wera
1 rok temu
Reply to  Dagmara

Tylko trzeba dobrze sobie to wszystko rozplanować żeby przypadkiem nagle nie potrzebować pieniędzy które zainwestowaliśmy

Wera
Wera
1 rok temu
Reply to  opel

myslisz że obligacje to jedyna tak dobra metoda inwestowania i oszczędzania ? czy coś jeszcze by się znalazło ?

Sara
Sara
1 rok temu
Reply to  Zuzanka

Dokładnie, to bardzo bezpieczna metoda w gruncie rzeczy

Dagmara
Dagmara
1 rok temu
Reply to  Sara

Chyba nie ma zbyt wielu opcji żeby na obligacjach stracić pieniądze prawda?

Wera
Wera
1 rok temu
Reply to  Dagmara

nie wiem w sumie czy w ogóle można na ty stracić, co najwyżej można wyjść na 0

Sara
Sara
1 rok temu
Reply to  Sas

Nie ma nad czym się zastanawiać, obligacje to dobre rozwiązanie aby zacząć oszczedzać

Wera
Wera
1 rok temu
Reply to  Sara

A Ty masz wykupione obligacje ? Wiesz czym się najlepiej kierować ?

Wera
Wera
1 rok temu
Reply to  Sas

Obligacje to dobry sposób na oszczędzanie, myslę że warto w to zainwestować

Zuzanka
Zuzanka
1 rok temu
Reply to  Dagmara

normalnie kupujesz obligacje i po prostu patrzysz jak rosną:)

Dagmara
Dagmara
1 rok temu
Reply to  Zuzanka

A gdzie się je kupuje?

opel
opel
1 rok temu
Reply to  Dagmara

przykladowo ja zakupilem w swoim banku pekao tym z żubrem

Sara
Sara
1 rok temu
Reply to  Dagmara

Zerknij na Pekao – mają wszystko fajnie rozpisane

Dagmara
Dagmara
1 rok temu
Reply to  Sara

Wykupiłaś tam obligacje?

Wera
Wera
1 rok temu
Reply to  Dagmara

Planujesz zakupić obligacje ? Masz już jakiś plan jak je wybrać ?

Wera
Wera
1 rok temu
Reply to  Dagmara

Daga- w PEKAO

opel
opel
1 rok temu
Reply to  Zuzanka

ja kupilem infacyjne i jestem zabezpieczony na wysokośc infalcji plus 1%

Sara
Sara
1 rok temu
Reply to  opel

przez cały okres trwania obligacji ?

Dagmara
Dagmara
1 rok temu
Reply to  Sara

Właśnie, jak to wygląda w praktyce?

Wera
Wera
1 rok temu
Reply to  Dagmara

7,00 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, w kolejnych rocznych okresach odsetkowych: marża 1,00% + inflacja, z wypłatą odsetek co roku „

Wera
Wera
1 rok temu
Reply to  opel

a które wybrałes? 4 czy 10 letnie ?

Sara
Sara
1 rok temu
Reply to  Zuzanka

szkoda tylko że tyle czasu trzeba czekać na zysk, no ale coś za coś

Dagmara
Dagmara
1 rok temu
Reply to  Sara

A jak szybko możemy spodziewać się zysku?

Wera
Wera
1 rok temu
Reply to  Dagmara

Zależy jakie obligacje wykupiłaś, niektóre mają wypłacane odsetki co rok a niektóre po całym okresie , trzeba się dobrze wczytać

Wera
Wera
1 rok temu
Reply to  Zuzanka

Mozna to wszystko online załątwić czy trzeba po bankach jeżdzić ?

Sara
Sara
1 rok temu
Reply to  Dagmara

Musisz wybrać odpowiedni rodzaj i wykupić – voila 😀

Dagmara
Dagmara
1 rok temu
Reply to  Sara

Na jakiej podstawie warto wybrać rodzaj obligacji?

Wera
Wera
1 rok temu
Reply to  Dagmara

To jest w sumie dobre pytanie, sama się nad tym mocno zastanawiam..