Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

Na czym polega płatność Masterpass?

Szybkość, wygoda i bezpieczeństwo to trzy najczęściej wymieniane zalety płatności realizowanych przy pomocy portfela elektronicznego Masterpass. Sprawdzamy jak działa ta usługa i kto może z niej korzystać.

Wyniki badania popularności zakupów realizowanych na urządzeniach mobilnych, przeprowadzonego przez Mastercard w 2018 r., wskazują ich coraz większą powszechność, również wśród polskich internautów. W 2018 r. 60% e-konsumentów zadeklarowało, że robi zakupy na swoim smartfonie co najmniej okazjonalnie, a 13% (co dziesiąty badany) podało smartfon jako jedyne narzędzie używane do realizacji zakupów online.

Jako największe zalety tego kanału sprzedaży internauci wskazywali szybkość zarówno w zakresie składania zamówień bez konieczności wychodzenia z domu, o każdej porze i wybranym miejscu a także płatności typu “one-click”. Brak konieczności wpisywania ciągu liczb kart debetowych czy logowania się do banku, co znacznie wydłuża proces płatności, zapewniają portfele elektroniczne takie jak Masterpass.

Masterpass – co to takiego?

Masterpass to rodzaj elektronicznego portfela, który umożliwia bezpieczną i szybką realizację płatności online. Można wyróżnić Portfele Bankowe dedykowane dla osób, które posiadają kartę wydaną przez bank partnerski lub Portfele Masterpass przeznaczone dla klientów, którzy nie posiadają co prawda karty banku partnerskiego, ale chcą korzystać z wygody i bezpieczeństwa usługi Masterpass od Mastercard.

Portfel Masterpass – jak działa?

Możliwość robienia zakupów przez internet to szeroki wybór produktów i usług, oszczędność czasu i wygoda. Jednak korzystanie z tradycyjnych form płatności bardzo często wiąże się z koniecznością wpisywania wielu danych i informacji, w tym również z karty płatniczej takich jak numer karty, jej datę ważności, imię i nazwisko posiadacza czy kod CVC. Portfel Masterpass natomiast znacząco przyśpiesza płatności, bo dane z karty wystarczy zapisać tylko raz w momencie aktywacji usługi, a dla akceptacji operacji wystarczy podać tylko login i PIN.

Na czym polegają płatności Masterpass?

Płatność online za pośrednictwem usługi Masterpass to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które eliminuje konieczność wpisywania za każdym razem wszystkich danych z karty, a co za tym idzie również możliwość pomyłki np. przy wprowadzaniu numeru karty. Na czym polegają płatności Masterpass?

 • Pierwszy krok to aktywacja usługi i przypisanie karty do elektronicznego portfela. W trakcie płatności w sklepie online należy wybrać logo Mastercard, wybrać portfel: bankowy lub Masterpass od Mastercard, a następnie zalogować się podając login i hasło i wybrać kartę do realizacji płatności oraz adres dostawy, a następnie sfinalizować zakupy.

Kto może skorzystać z płatności Masterpass?

Portfel elektroniczny Masterpass to uniwersalne rozwiązanie skierowane zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm. Usługa Masterpass pozwala na korzystanie z kart debetowych, kredytowych, jak i przedpłaconych. Wbrew pozorom mogą to być nie tylko karty z logo Mastercard, ale także:

 • Visa
 • American Express
 • Diner’s Club
 • Discover
 • JCB

Choć należy zaznaczyć, że w zależności od wybranego portfela nie każda z wyżej wymienionych kart może być akceptowana.

Jak zarejestrować się w Masterpass?

To proste. Wystarczy wejść na stronę główną Masterpass i kliknąć przycisk z napisem “Rejestracja”. Do szybkiej aktywacji warto wcześniej przygotować telefon i kartę płatniczą, którą chcemy przypisać do elektronicznego portfela. A następnie w oknie aktywacji należy kliknąć przycisk “Zaczynamy”.  W kolejnych krokach należy:

 • uzupełnić swoje dane: imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail,
 • utworzyć hasło,
 • zaakceptować Regulamin i potwierdzić przeczytanie i zrozumienie Informacji o ochronie prywatności Masterpass,
 • zaakceptować zgody marketingowe, które pozwolą na prezentowanie ofert specjalnych i aktualnych promocji oraz przesyłanie ich na adres poczty elektronicznej lub smsem,
 • podać kod SMS wysłany na podany wcześniej numer telefonu,
 • dodać kartę wprowadzając wymagane dane a następnie potwierdzić kartę.

Drugi sposób rejestracji jest możliwy w momencie realizowania zakupów przez internet poprzez kliknięcie przycisku Masterpass, który pojawi się na koniec transakcji, choć nie zawsze taka opcja może być dostępna.

Masterpass a klienci banku Pekao

Klienci banku Pekao S.A. mają do dyspozycji kilka sposobów na realizację płatności za zakupy online. Oczywiście dostępny jest standardowo przelew elektroniczny czy płatność kartą, ale bank daje również możliwość korzystania z usługi Masterpass. Do realizacji płatności wystarczy zalogować się do portfela Masterpass i zaakceptować transakcję PINem.

Dla realizacji płatności zagranicznych np. w razie braku konta walutowego można skorzystać z bankowości mobilnej PeoPay. W takim przypadku jako formę płatności należy wybrać płatności Masterpass, a na kolejnym etapie Peopay.

Czy płatności Masterpass są bezpieczne?

Bezpieczeństwo zapisanych informacji, jak i realizowanych płatności gwarantuje Mastercard – firma znana z wysokich standardów bezpieczeństwa.

Używanie elektronicznego portfela Masterpass jest bezpieczne dzięki:

 • weryfikacji każdej płatności przez użytkownika przy użyciu hasła lub PINu,
 • zaawansowanej ochronie danych, dzięki której dostęp do zapisanych informacji dotyczących karty ma jedynie użytkownik,
 • wyłączeniu odpowiedzialności użytkownika za nieautoryzowane transakcje.

Masterpass a promocje

Korzystanie z Masterpass jest nie tylko wygodne i bezpieczne, ale także się opłaca. Użytkownik elektronicznego portfela może liczyć na promocje i oferty specjalne. Jedną z nich jest możliwość zdobycia atrakcyjnych nagród w ramach programu Bezcenne Chwile. Wystarczy płacić, zbierać punkty i wybierać wyjątkowe nagrody. Jakie? Mogą to być np. pieniądze na zakupy w sklepach partnerskich jak Empik, Douglas czy Allegro. Pełny wykaz możliwych do zdobycia nagród można znaleźć w katalogu programu.

Wady i zalety płatności Masterpass

Wśród zalet usługi Masterpass można wymienić:

 • szybką i łatwą rejestrację,
 • brak kosztów dla użytkownika,
 • możliwość podpięcia kilku różnych kart płatniczych zarówno debetowych, kredytowych czy przedpłaconych,
 • bezpieczeństwo płatności online,
 • możliwość realizowania płatności za pośrednictwem smartfona, tableta czy komputera,
 • dostęp do ofert specjalnych i promocji,
 • gwarancja bezpieczeństwa zapisanych informacji.

Wśród wad tego rozwiązania można wymienić konieczność zapamiętania kolejnego PINu dla potwierdzenia płatności realizowanych za pośrednictwem wirtualnego portfela.

Warto wiedzieć:

 1. Portfel elektroniczny Masterpass daje możliwość realizacji płatności online w sposób szybki i wygodny.
 2. Aktywacja usługi jest prosta i trwa kilka chwil. Dla przyspieszenia całego procesu warto wcześniej przygotować telefon komórkowy i kartę, którą chcesz przypisać do portfela.
 3. Użytkownik usługi Masterpass może przypisać dowolną kartę kredytową, debetową lub przedpłaconą od Mastercard, American Express, Diner’s Club, Discover, JCB lub Visa.
 4. Korzystanie z płatności Masterpass jest bezpieczne dzięki weryfikacji każdej operacji PINem,  zaawansowanej ochronie danych gwarantowanej przez Mastercard i wyłączeniu odpowiedzialności użytkownika za nieautoryzowane transakcje.
 5. Użytkownicy usługi Masterpass mają dostęp do atrakcyjnych promocji i ofert specjalnych np. programu Bezcenne Chwile.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje korzystanie z usługi Masterpass?

  Użytkownik nie ponosi żadnych kosztów związanych z korzystaniem z usługi Masterpass. Warto jednak wspomnieć, że w momencie rejestracji i weryfikacji karty część środków jest blokowana na czas nieprzekraczający 7 dni. Po tym czasie środki zostaną zwolnione.

 2. Które banki w Polsce oferują usługę Masterpass?

  Z usługi portfela bankowego mogą korzystać m.in. posiadacze kart banku Pekao czy Paribas. W listopadzie 2021 r. z oferty usługi Masterpass wycofał się natomiast Santander Bank. 

 3. Co zrobić jeśli mój bank nie ma w swojej ofercie usługi Masterpass?

  Wystarczy wybrać portfel Masterpass od Mastercard zamiast Portfela Bankowego dedykowanego dla osób posiadających kartę banku partnerskiego.

 4. Gdzie mogę płacić dzięki usłudze Masterpass?

  Portfel elektroniczny Masterpass sprawdzi się przy realizacji płatności online w sklepach internetowych w Polsce i na świecie wszędzie tam, gdzie znajdziesz logo Masterpass.

 5. Jakie urządzenie jest potrzebne, aby korzystać z usługi Masterpass?

  Może to być smartfon, tablet, jak i komputer.

PORÓWNAJ KREDYTY
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments