Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Wpłatomat – ile kosztuje przekazanie gotówki na konto?

Gotówkę można przekazać na konto na kilka sposobów – nie zawsze trzeba stać w kolejce do bankowego okienka. Jednym z rozwiązań jest wpłatomat. Sprawdziliśmy ile kosztuje taka usługa.

kobieta wsuwające kartę do bankomatu
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Według danych zebranych przez serwis o nowoczesnych technologiach Cashless wynika, że na koniec czerwca 2020 r. banki działające na polskim rynku finansowym miały już 416 placówek, które nie prowadziły tradycyjnej obsługi wpłat i wypłat gotówki. Tego typu transakcje można było w takim przypadku zwykle zrealizować przy pomocy obecnych w wydzielonych częściach tych placówek bankomatach i wpłatomatach.

Najwięcej oddziałów bez obsługi kasowej ma ING Bank Śląski (147), dalej Plus Bank (84) a także Millennium Bank i BNP Paribas (ponad 40). Wzrost liczby tego typu punktów, może mieć na celu wpływ banków na zmianę przyzwyczajeń konsumentów i wykonywanie większej ilości operacji bankowych samodzielnie, bez konieczności wizyty w oddziale. Drugim sposobem jest podwyższenie opłat za obsługę stacjonarną.

Wpłatomat – co to jest i jak działa?

Wpłatomat to urządzenie, które pozwala na przekazanie pieniędzy na konto o każdej porze dnia – urządzenia są czynne i dostępne dla klientów codziennie i przez całą dobę. Dzięki temu nie trzeba już czekać na otwarcie banku lub placówki pocztowej, żeby bezpiecznie wpłacić gotówkę na konto.

Samo urządzenie jest proste w obsłudze i działa podobnie do bankomatu, z tą różnicą, że zamiast wypłacić, klient wpłaca pieniądze, które następnie zostaną zaksięgowane na jego koncie bankowym.

Korzystanie z wpłatomatów wymaga dwóch elementów: aktywnego rachunku osobistego oraz z reguły karty debetowej. Jak to działa? Wystarczy włożyć kartę do czytnika wpłatomatu, wprowadzić PIN i włożyć odliczoną kwotę pieniędzy do specjalnej szczeliny w urządzeniu, następnie poczekać na przeliczanie gotówki i zaakceptować kwotę. Warto zabrać też ze sobą potwierdzenie dokonania transakcji, na wypadek konieczności zgłoszenia późniejszej reklamacji.

Korzystanie z wpłatomatu bez karty – czy to możliwe?

Tradycyjnie do korzystania z wpłatomatów potrzebna jest karta debetowa. Alternatywą jest system płatności BLIK. Aktualnie usługa jest dostępna dla klientów:

 • ING Banku Śląskiego,
 • Banku Millennium,
 • Banku Pekao S.A.
 • BNP Paribas,
 • Getin Banku,
 • Noble Banku.

Aby wpłacić pieniądze za pośrednictwem wpłatomatu przy pomocy BLIKa, trzeba mieć przy sobie telefon z aplikacją banku, który umożliwia taką transakcję. Pierwszy krok to uruchomienie aplikacji na smartfonie i wybór opcji “wpłata BLIK” we wpłatomacie. Po wyświetleniu na telefonie sześciocyfrowego kodu BLIK, należy przepisać go do wpłatomatu i potwierdzić dokonanie wpłaty w aplikacji, a na koniec włożyć pieniądze do wpłatomatu. Ostatnim krokiem jest potwierdzenie kwoty, która wyświetli się na ekranie urządzenia. Procedura wydaje się skomplikowana, ale w praktyce jest bardzo prosta – wystarczy spróbować.

Korzystasz z wpłatomatów – pamiętaj o kilku zasadach

Przede wszystkim wpłatomaty nie obsługują bilonu – co oznacza, że za ich pośrednictwem można wpłacać tylko banknoty. Ważne, żeby pieniądze nie były pogięte, poplamione czy w inny sposób uszkodzone. Trzeba też pamiętać, że banknoty powinny być równo ułożone i luźne – bez spinaczy czy gumek, które wcześniej ułatwiały ich przechowywanie. Przed włożeniem pieniędzy do wpłatomatu, warto je dla pewności przeliczyć, a po zakończeniu transakcji zachować wydruk z potwierdzeniem.

Księgowanie wpłat – czyli kiedy pieniądze trafią na konto?

Czas księgowań wpłat dokonanych na konto za pośrednictwem wpłatomatów zależą od banku oraz od godziny wpłaty. Zwykle pieniądze powinny pojawić się na rachunku bankowym już w ciągu godziny od dokonania transakcji, chyba że wpłata gotówki miała miejsce w nocy, wówczas pieniądze zostaną zaksięgowane rano, zwykle po godzinie 05.00 lub 06.00.

Przykłady:

 • Credit Agricole – czas zaksięgowania środków na koncie wynosi 75 minut dla transakcji realizowanych w godzinach od 6.00 do 23.00. W pozostałych przypadkach pieniądze pojawią się na koncie po godzinie 6.00.
 • Alior Bank – czas na zaksięgowanie pieniędzy to 60 minut od dokonania wpłaty. Środki wpłacone po godzinie 23.00 zostaną zaksięgowane po godzinie 5.00.
 • mBank – czas na zaksięgowanie wpłaty wynosi około 60 minut, w wyjątkowych sytuacjach może przedłużyć się do 4 godzin.

W przypadku korzystania z wpłatomatów sieci Euronet dostępne są dwa tryby transakcji:

 • standardowy – wpłata na konto następnego dnia (0,4 %),
 • ekspresowy – wpłata na konto w ciągu 30 minut od dokonania transakcji (+5 zł).

Klienci Alior Banku, Banku Pocztowego, Getin Banku, Banku Citi Handlowy, mBanku, Plus Banku, Idea Banku oraz Nest Banku mogą korzystać z wpłatomatów Euronet na preferencyjnych warunkach: bez rejestracji i z księgowaniem w ciągu 30 minut od dokonania transakcji.

Korzystanie z wpłatomatów obcych

Największą liczbę urządzeń w Polsce umożliwiających wpłatę pieniędzy na konto, posiada Euronet – ponad 3000 maszyn. Wpłatomaty ulokowane są zwykle w dogodnych, często uczęszczanych miejscach – galeriach czy pasażach handlowych. Z sieci wpłatomatów może korzystać każdy, bez względu na bank, w którym posiada rachunek. Przed rozpoczęciem korzystania z wpłatomatu wymagana jest wcześniejsza, jednorazowa rejestracja w Euronet Online System. Obowiązek rejestracji nie dotyczy wybranych banków partnerskich.

Aktualnie tylko klienci banku Pekao S.A. i Getin Banku mogą wpłacić pieniądze za pośrednictwem wpłatomatów Euronet wykorzystując BLIK.

Wpłatomat – ile kosztuje przekazanie gotówki na konto?

Koszty zależą od polityki prowadzonej przez bank. Najczęściej dla klienta, który korzysta z wpłatomatu banku, w którym posiada konto, usługa jest bezpłatna. Z prowizją trzeba się liczyć przy wpłatach realizowanych za pośrednictwem urządzeń obcych.

BankNazwa kontaWpłata gotówki we wpłatomacie własnymWpłata gotówki we wpłatomacie obcym
Alior BankKonto Jakże Osobiste0,35% min. 1,00 zł (bankomaty sieci Planet Cash)0,6% min. 1,00 zł
Alior BankKonto Elitarne0,00 zł (bankomaty sieci Planet Cash)0,00 zł
Alior BankKonto Internetowe0,35% min. 1,00 zł (bankomaty sieci Planet Cash)0,6% min. 1,00 zł
Bank MillenniumKonto 3600,00 zł 1% min. 30 zł
Bank MillenniumKonto 360 Student0,00 zł 1% min. 30 zł
Bank Pekao SAKonto Przekorzystne 0,00 zł 0,75% min. 5 zł
Bank PocztowyKonto w Porządku0,5% min. 1 zł 0,5% min. 1 zł 
BNP ParibasKonto Otwarte dla Ciebie0,00 zł 0,5% min 10 zł
Santander Bank PolskaKonto Jakie Chcę 0,00 zł 1% min. 20 zł 
Citi HandlowyCitiKonto0,00 zł 8 zł 
Credit AgricoleKonto dla Ciebie0,00 zł brak informacji
EnveloBankKonto w Porządku0,5% min. 1 zł 0,5% min. 1 zł 
Getin BankKonto Proste Zasady0,00 zł 1,5% min. 20 zł 
Idea BankKonto Idealne0,00% (do 100.000 zł w miesiącu)0,00 zł (do 100.000 zł w miesiącu
ING Bank ŚląskiKonto z Lwem Direct0,00 zł 0 zł (Wpłatomaty sieci Planet Cash)
mBankeKonto0,00 zł 0,2% min. 2 zł. wpłatomaty sieci Euronet
0 zł wpłatomaty sieci Planet Cash, Cashline
Nest BankNest Konto0,00 zł 0 zł - wpłatomaty sieci Euronet 
PKO BPKonto za Zero0,00 zł brak danych

Wpłatomaty – liczba urządzeń w Polsce

Według danych przedstawionych przez serwis Cashless, najwięcej urządzeń pozwalających na wpłatę gotówki posiadają firmy Euronet – 3070 maszyn i IT Card z marką Planet Cash – 1955 urządzeń. Na koniec marca 2020 r. łączna liczba wpłatomatów w kraju wynosiła 8349 sztuk. Liczba wpłatomatów należących do poszczególnych banków przedstawiała się następująco:

 • PKO – 1111 szt.
 • Santander – 933 szt.
 • Pekao – 511 szt.
 • Millennium – 409 szt.
 • mBank – 70 szt.
 • Citi Handlowy – 47 szt.

Wpłatomat, czyli ile kosztuje przekazanie gotówki na konto – podsumowanie

Bezpieczny i łatwy dostęp o każdej porze dnia to największe zalety wpłatomatów. Dodatkowym atutem jest możliwość ominięcia kolejki w banku czy wyeliminowanie konieczności pojawienia się w placówce o określonej porze w godzinach pracy oddziału. Dzięki posiadaniu aplikacji mobilnej banku, większość operacji, w tym korzystanie z wpłatomatów, można przeprowadzić przy pomocy kodu BLIK, bez użycia karty, co jeszcze przyśpiesza proces wpłaty pieniędzy.

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

para emerytów na spotkaniu z pracownicą banku

Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy?

Udzielenie kredytu zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej klienta banku. Oprócz wysokości osiąganych dochodów i comiesięcznych wydatków instytucja udzielająca finansowania...

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o