Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finanse osobiste

Wpłatomat – jak działa wpłatomat?

Getty Images

Masz gotówkę, ale nie chcesz jej nosić przy sobie i jednocześnie nie chcesz stać w kolejce w banku? Wpłać pieniądze przez wpłatomat. Środki znajdą się na Twoim rachunku w niedługim czasie, a w najgorszym wypadku – w kolejnym dniu roboczym. Zapoznaj się z artykułem, a dowiesz się, jak działa wpłatomat i ile kosztuje wpłata pieniędzy za jego pomocą.

Liczba wpłatomatów sukcesywnie rośnie. NBP poinformowało, że w na koniec 2023 r. urządzeń pełniących jednocześnie funkcje wpłatomatu i bankomatu było 22 100, czyli o 577 sztuk więcej niż w trzecim kwartale ubiegłego roku. Cieszy to z pewnością klientów banków ceniących sobie automatyzację. Z wpłatomatami nie trzeba rozmawiać, wypełniać żadnych druków, a środki potrafią być na koncie w kilka sekund po włożeniu karty płatniczej.

Co to jest wpłatomat?

Wpłatomat to maszyna, która umożliwia wpłacanie gotówki bezpośrednio na rachunek bankowy. Dzięki temu urządzeniu nie musisz stać w kolejkach w placówkach bankowych lub na poczcie, aby zasilić swoje konto. Część wpłatomatów (w tym wszystkie wolnostojące np. na deptakach) działa całą dobę, dlatego możesz dokonywać wpłat w dni świąteczne lub w środku nocy.

Wpłatomaty znajdują się w pobliżu lub wewnątrz banków, centrów handlowych, lotnisk, na dworcach i ulicach. Można się na nie natknąć nawet na większych statkach wycieczkowych. Lokalizację najbliższego wpłatomatu znajdziesz na stronie internetowej swojego banku lub operatora wpłatomatów.

Ciekawostką jest, że wpłatomaty zostały wynalezione wcześniej niż bankomaty. Maszynę działającą jak dzisiejszy wpłatomat opatentowano w 1960 r. a bankomat – dwa lata później. O wpłatomatach wkrótce zapomniano. Pojedyncze egzemplarze wprowadzono do użytku w USA w 1989 r., ale prawdziwy rozkwit tych maszyn przypada na ostatnich kilka lat.

Jaka jest różnica między wpłatomatem a bankomatem?

Wpłatomaty służą do wpłacania pieniędzy na konto bankowe, a bankomaty na odwrót – do wypłaty gotówki z rachunku. W praktyce wiele bankomatów jest jednocześnie wpłatomatami – tzn. możesz dokonać w nich dwóch rodzajów operacji. Zdarzają się jeszcze maszyny pełniące wyłącznie funkcję wpłatomatu, ale jest ich ok. 12 000 wobec 22 000 maszyn działających dwojako.

Jak rozpoznać, czy masz do czynienia z bankomatem, wpłatomatem, czy może z oboma urządzeniami naraz? Po oznaczeniach. Na bankomatach jest zazwyczaj wyłącznie napis Bankomat, a na maszynach dwufunkcyjnych: Bankomat + Wpłatomat.

Z każdego bankomatu i wpłatomatu możesz skorzystać za pomocą karty płatniczej. Większość umożliwia też wykonywanie operacji kodem BLIK, a niektóre posiadają funkcję zbliżeniową.

Wyposażone są w nią np. wszystkie wpłatomaty Planet Cash, które współpracują z kilkoma popularnymi bankami i fintechem ZEN. Oznacza to, że klienci współpracujących instytucji nie muszą nosić karty plastikowej ze sobą, aby dokonać wpłaty gotówki. Wystarczy im karta wirtualna podpięta do portfela Google Pay lub Apple Pay.

Jak działa wpłatomat?

Wpłatomaty działają na zasadzie odwrotnej do bankomatu. Przyjmują pieniądze i deponują ją na właściwym koncie bankowym. System na podstawie numeru karty płatniczej lub numeru BLIK identyfikuje powiązany z nim rachunek klienta i pobiera gotówkę wsuniętą do specjalnej szczeliny. Wpłacane pieniądze pojawią się na rachunku natychmiast lub w najbliższym dniu roboczym – ten temat rozwijamy w dalszej części artykułu.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu?

Na rynku funkcjonują wpłatomaty różnych operatorów. Najpopularniejsze są wpłatomaty Euronet i Planet Cash, ale bez problemu można znaleźć maszyny, których właścicielami są banki. Wszystkie te urządzenia działają bardzo podobnie, ale ich obsługa może różnić się detalami.

Np. w niektórych najpierw należy wstukać PIN, a dopiero później wybrać rodzaj transakcji, a w innych odwrotnie. W każdym razie ich interfejsy są bardzo intuicyjne i ktoś, kto korzystał raz w życiu z wpłatomatu jednego operatora, nie będzie miał problemów z innym.

Wpłatomaty rozpoznają numer konta na podstawie numeru karty debetowej lub numeru BLIK. Proces wpłacania gotówki w każdym przypadku przebiega tak samo. Pokrótce można go opisać tak, że klient wkłada kartę płatniczą do wpłatomatu lub wpisuje kod BLIK, umieszcza pieniądze w przegródce, bankomat je pobiera i tyle. To prawda – operacja jest szybka i łatwa.

Jednak aby transakcja przebiegła bezproblemowo, musisz pamiętać o kilku zasadach związanych z umieszczanymi w szufladce pieniędzmi.

Banknoty:

  • nie mogą być uszkodzone,
  • nie mogą być zwinięte w rulon, złożone, spięte gumką czy spinaczem,
  • mogą być wymieszane nominałami (możesz podczas jednorazowej transakcji wpłacić 100 zł i 50 zł),
  • mogą być ułożone raz rewersem od góry, raz awersem lub na odwrót.

Po włożeniu gotówki, ale jeszcze przed zaakceptowaniem wpłaty, wpłatomat wyświetli kwotę, która według systemu zostanie wpłacona. Jeżeli nie zgadza się ona z sumą umieszczonych pieniędzy, możesz przerwać transakcję, a maszyna zwróci Ci pobraną gotówkę.

Ze względów bezpieczeństwa weź potwierdzenie wpłaty. Dzięki temu zyskasz dowód, który możesz przedstawić w banku, w razie ewentualnych rozbieżności pomiędzy zadeklarowaną kwotą wpłaty a faktyczną wysokością zaksięgowanej kwoty na koncie lub awarii wpłatomatu.

Spróbuj tego

Jeżeli dokonujesz wpłaty w urządzeniu swojego banku, środki powinny zaksięgować się na koncie natychmiast - możesz to sprawdzić w aplikacji mobilnej banku jeszcze przed odejściem od wpłatomatu. Zawsze jednak pamiętaj, aby zabrać z maszyny kartę płatniczą.

Poniżej opisujemy kilka metod wpłaty pieniędzy we wpłatomacie. Pamiętaj, że poszczególne kroki mogą się różnić w zależności od maszyny, ale systemy są tak zaprojektowane, że poprowadzą Cię „za rękę”.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu za pomocą karty płatniczej?

Do wpłaty gotówki możesz użyć swojej karty debetowej. Chodzi o tę kartę płatniczą, którą bank wydał Ci do rachunku.

Sprawdziliśmy, jak wygląda wpłata w tej formie we wpłatomatach Planet Cash, które umożliwiają także wpłaty zbliżeniowe.

  1. Zbliż lub włóż kartę do urządzenia i wybierz na ekranie: Wpłatomat.
  2. Wpisz sumę, którą wpłacasz i umieść gotówkę w przegródce.
  3. Poczekaj, aż wpłatomat przeliczy pieniądze i wyświetli kwotę na ekranie.
  4. Jeżeli suma się zgadza – zaakceptuj ją.
  5. Pieniądze powinny znaleźć się na Twoim koncie od razu.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu przy pomocy BLIKa?

Jeżeli nie masz w ogóle karty do konta lub nie nosisz jej przy sobie, możesz wpłacić pieniądze za pomocą kodu BLIK. Musisz oczywiście posiadać telefon z aplikacją mobilną swojego banku.

Wpłata gotówki kodem BLIK jest równie prosta, co wpłata kartą, różni się wyłącznie detalami. Poniżej instrukcja, jak taka operacja przebiega we wpłatomacie Millenium Bank S.A.

  1. Wybierz na ekranie wpłatomatu: Wpłata BLIK.
  2. Wygeneruj kod BLIK i wpisz go na klawiaturze wpłatomatu.
  3. Wsuń gotówkę do przegródki.
  4. Na ekranie wpłatomatu wyświetli się wpłacona suma – zatwierdź ją bądź nie.
  5. Jeżeli potrzebujesz, weź papierowe potwierdzenie wpłaty.

Jak wpłacić gotówkę pieniądze na inne konto bankowe?

Zasadniczo wpłatomat służy do wpłacania gotówki na własny rachunek bankowy. Nie ma urządzenia, które umożliwiałoby np. ręczne wstukanie numeru konta i przekazanie na niego pieniędzy. Jednak możesz to obejść rejestrując konto w usłudze Euronet Online. Proces rejestracji składa się z dwóch etapów.

  1. Podajesz swoje dane w formularzu na stronie https://mojwplatomat.pl/ i wykonujesz zwrotny przelew weryfikacyjny.
  2. Udajesz się do wpłatomatu Euronet i przypisujesz swoją kartę do rachunku.

Po założeniu konta możesz podać do siedmiu numerów rachunków bankowych, na które chcesz wpłacić pieniądze. Gotówkę wpłacisz we wszystkich wpłatomatach Euronet za pomocą karty i swojego nr ID (otrzymasz go w procesie rejestracji).

Ile pieniędzy można wpłacić na konto za pomocą wpłatomatu?

Wpłatomaty nie mają limitu kwotowego przyjmowanej gotówki. Ograniczone są natomiast liczbą banknotów. Z reguły w jednej transakcji mogą przyjąć do 50, 150, 200 lub 300 banknotów. Wpłatomaty, mimo że wyglądają bardzo podobnie, występują w kilku modelach różniących się m.in. pojemnością i stąd te rozbieżności.

Spróbuj tego

Jeżeli chcesz wpłacić większą kwotę, zadbaj po prostu o jak najwyższe nominały. Możesz też oczywiście zlecić kilka operacji jedna po drugiej, ale przypominamy, że instytucje finansowe mogą pobierać prowizję za wpłatę w obcym urządzeniu.

Chyba każdy o tym wie, ale z redaktorskiego obowiązku należy dodać, że o ile wpłatomaty nie mają górnego limitu wpłaty, tak posiadają dolny. Wynosi on 10 zł, czyli najmniejszy nominał banknotu. Żaden wpłatomat na terenie Polski nie przyjmuje bilonu (tak samo jak żaden bankomat go nie wypłaca).

Kiedy pieniądze wpłacone we wpłatomacie dotrą na konto?

Musisz wiedzieć, że możesz dokonywać wpłat gotówkowych we wpłatomatach swojego banku lub zewnętrznego operatora. W Polsce takimi operatorami wpłatomatów są Euronet i Planet Cash (oraz mało znany Cashline). Te firmy podpisują z bankami specjalne umowy, na mocy których klienci instytucji finansowych mogą korzystać z ich urządzeń.

Natomiast w takie współprace nie wchodzą banki pomiędzy sobą. Oznacza to, że np. klient mBanku S.A. nie wpłaci pieniędzy w maszynie należącej do ING Banku Śląskiego S.A. lub na odwrót. Wpłata gotówki jest dla dostępna wyłącznie we wpłatomacie swojego banku lub operatora współpracującego.

Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ czas dotarcia pieniędzy na konto zależy od wpłatomatu, który został użyty do transakcji.

Z zasady wpłata pieniędzy dokonana w maszynie swojego banku powinna być widoczna na koncie natychmiast. Od tej reguły są jednak wyjątki w niektórych bankach.

  • mBank S.A. – pieniądze są księgowane do godziny, a w wyjątkowych sytuacjach do czterech.
  • Alior Bank S.A. – gotówka powinna dotrzeć na rachunek bankowy w ciągu godziny, ale wpłaty po godz. 23:00 księgowane są kolejnego dnia po godz. 5:00.
  • Credit Agricole S.A. – standardowo księgowanie trwa około 10 minut, ale w godzinach od 23:00 do 6:00 wydłuża się do 30 minut.

Natomiast Euronet przyjmuje wpłaty gotówki w dwóch trybach: standardowym i ekspresowym. W przypadku wpłaty standardowej pieniądze trafią na konto właściciela najpóźniej kolejnego dnia roboczego a ekspresowej – w ciągu 30 minut.

Wpłata standardowa kosztuje 0,4% kwoty transakcji, za tryb wpłaty ekspresowej doliczane jest dodatkowo 5 zł.

Jeżeli jesteś klientem banku:

usługa wpłaty gotówki we wpłatomatach Euronet jest dla Ciebie realizowana na preferencyjnych warunkach: nie musisz rejestrować się w systemie Euronet Online, a wpłacone przez Ciebie pieniądze zaksięgują się w ciągu 30 minut.

Ile kosztuje korzystanie z wpłatomatu?

Przeanalizowaliśmy opłaty za wpłaty we wpłatomatach własnych oraz obcych. Tak naprawdę do tych drugich zaliczają się wyłącznie wpłatomaty Planet Cash i Euronet. Możesz się spotkać też z urządzeniem od Cashline, ale aktualnie przyjmuje ono wpłaty wyłącznie od klientów mBanku S.A.

Nazwa BankuWpłata we wpłatomacie własnymWpłata we wpłatomacie obcym
Alior Bank S.A.0 zł5 transakcji w miesiącu bezpłatnie. Od 6. wpłaty: Planet Cash: 0,35% kwoty i min. 1 zł; pozostałe: 0,6% kwoty i min. 1 zł
BNP Paribas S.A.0 zł5 zł
Credit Agricole S.A.0 zł0 zł
PKO BP0 zł0,5% kwoty, min. 2 zł
Millenium Bank S.A.0 złdo 10 000 zł wpłaty w miesiącu - za darmo; po przekroczeniu kwoty 0,4% pobierane od nadwyżki
ING Bank Śląski S.A.0 zł0 zł
Santander Bank Polska S.A.0 zł-
mBank S.A.0 zł0 zł w Planet Cash i Cashline; 0,5% min. 5 zł w Euronet

Tabela potwierdza, że wpłatomaty własne są zawsze bezpłatne. Z kosztami natomiast trzeba się liczyć, korzystając z maszyn obcych. Ale też nie zawsze. Jak widzisz – Credit Agricole S.A. i ING Bank Śląski S.A. nie pobierają opłat za wpłaty we wpłatomatach innych operatorów.

Nietypową taryfę stosuje Millenium Bank Polska S.A. Wpłatomaty własne tego banku są darmowe, a w innych zostanie naliczona prowizja dopiero po przekroczeniu 10 000 zł wpłaty w jednym miesiącu.

Jak wpłacić gotówkę na konto bez wpłatomatu?

Wpłatomaty stały się popularne kilka lat temu. Przed tym okresem ludzie także dysponowali gotówką, którą nieraz chcieli przetransferować na swój rachunek bankowy. Wtedy robiło się to w oddziale banku (swojego lub obcego) lub w placówce poczty.

Dziś te sposoby ciągle funkcjonują, choć stają się coraz mniej popularne. Klientów odstraszają kolejki na poczcie, a placówek bankowych jest coraz mniej, ponieważ instytucje starają się przenieść obsługę do sieci.

Poza tym pojawiły się inne metody na wpłatę gotówki – równie szybkie jak wpłatomat, ale łatwiej dostępne (szczególnie w mniejszych miejscowościach).

Żabka – sieć sklepów z sympatycznym płazem umożliwia posiadaczom kart VISA i Mastercard wpłatę gotówki w swoich placówkach. Warunek? Należy kupić jakiś produkt i poinformować sprzedawcę przy kasie o zamiarze wpłaty pieniędzy.

Przy pierwszej wpłacie daną kartą płatniczą, sprzedawca ma obowiązek wylegitymować wpłacającego z dowodu osobistego. Żabka przyjmuje wpłaty od 1 gr do 500 zł, przy czym ta druga kwota jest jednocześnie limitem dziennym.

Uwaga – w Żabce nie wpłacisz pieniędzy BLIK-iem, jedyna dostępna opcja to kartą płatniczą.

Co zrobić w razie awarii wpłatomatu podczas wpłaty gotówki?

Wpłatomaty i bankomaty to urządzenia naszpikowane elektroniką, więc czasem się psują. Jeżeli przytrafi Ci się awaria podczas wpłacania gotówki (np. ekran zgaśnie, zawiesi się), zgłoś to bezpośrednio firmie, do której należy wpłatomat (dane firmy znajdziesz na wpłatomacie).

Jeżeli do tego czasu zdążyłeś wpłacić pieniądze, zabierz potwierdzenie wpłaty i wszystkie inne dokumenty, które zdążyły się wydrukować.

W sytuacji, kiedy operacja przy bankomacie przebiegła „zwyczajnie”, a środki nie znalazły się na Twoim koncie w przewidywanym czasie, złóż reklamację do swojego banku. Reklamację możesz złożyć pisemnie, na infolinii, osobiście w oddziale a w niektórych bankach poprzez aplikację.

Uwaga!

Bank ma 15 dni na odpowiedź na reklamację (35 dni w szczególnie skomplikowanych przypadkach). Nie martw się, Twoje pieniądze nie zaginą. Systemy we wpłatomatach rejestrują wszystkie operacje i są w stanie wykryć, że w rozliczeniach jest niezgodność i zlokalizować zagubione środki.

Jakie banki oferują możliwość wpłaty gotówki we wpłatomacie?

Wszystkie banki mają własną sieć wpłatomatów. Niektóre z nich posiadają bardzo wiele urządzeń, a inne dysponują skromną flotą maszyn. Z wpłatomatu danej instytucji skorzysta tylko klient tej właśnie instytucji.

Zdarza się zatem, że ktoś ma w pobliżu wiele urządzeń obcego banku, ale brakuje mu własnego. Taka osoba może użyć wpłatomatu obsługiwanego przez Euronet lub Planet Cash.

W przypadku Euronetu, klienci niektórych banków muszą się najpierw zarejestrować w systemie Euronet Online.

Natomiast Planet Cash współpracuje aktualnie z:

  • ING Bank Śląski S.A.,
  • mBank S.A.,
  • BNP Paribas S.A.,
  • Alior Bank S.A.,
  • Millenium Bank S.A.,
  • VeloBank S.A,
  • Credit Agricole S.A.,
  • Bank Pocztowy S.A.,
  • Grupa BPS,
  • fintechem ZEN.

Osoby posiadające konta w powyższych instytucjach nie muszą się nigdzie rejestrować, aby móc korzystać z wpłatomatów Planet Cash. Taką funkcję otrzymali automatycznie. Z drugiej strony – klienci innych banków nie mogą „dołączyć” do Planet Cash, nawet gdyby chcieli.

Czy warto korzystać z wpłatomatu?

Wpłatomaty to szybki i prosty sposób na zasilenie rachunku bankowego. W Polsce mamy ich już ponad 22 000 z czego wiele jest czynnych 24 h na dobę. Wpłatomaty własne są darmowe, ale za obce mogą być naliczane opłaty.

Koszty te nie są duże i zależą od wartości transakcji. Wpłatomaty stanowią dobrą alternatywę dla placówek pocztowych i bankowych – nie trzeba przy nich stać w kolejkach, a i sama transakcja przebiega zazwyczaj szybciej.

Źródła:

  • https://nbp.pl/wp-content/uploads/2024/05/2023-Q4-inf-o-kartach-platniczych-plik.pdf
  • https://euronet.pl/klient-indywidualny/wplata-pln/
  • https://www.bnpparibas.pl/_fileserver/item/1512312https://static.credit-agricole.pl/asset/t/o/i/toip-indywidualni-01022024_28576.pdf
  • https://www.bankmillennium.pl/delegate/managedfiles/1733/latest
  • https://www.ing.pl/_fileserver/item/1000192https://www.santander.pl/regulation_file_server/time20240621160546/download?id=167309&lang=pl_PL

Warto wiedzieć

  1. Wpłatomat to oddzielna funkcja w niektórych bankomatach pozwalająca wpłacić gotówkę na swoje konto. Banki mają wpłatomaty własne oraz korzystają z maszyn operatorów niezależnych. Do tych drugich należą Euronet, Planet Cash oraz mało znany Cashline (obsługuje klientów mBanku S.A.).
  2. Wpłatomatem można zasilić konto za pomocą karty płatniczej lub kodu BLIK.
  3. Z zasady nie da się wpłacić pieniędzy wpłatomatem na rachunek innej osoby. Jedyny sposób to rejestracja w systemie Euronet Online, a następnie przypisanie tego numeru rachunku jako jeden z numerów, na który będą dokonywane wpłaty.
  4. Wpłaty we własnym wpłatomacie są bezpłatne.
  5. Wpłacone pieniądze pojawiają się na koncie natychmiast (w przypadku wpłaty we własnym wpłatomacie) albo w kolejnym dniu roboczym.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jak się korzysta z wpłatomatu?

    Wpłatomat to maszyna odwrotna do bankomatu, czyli służąca do wpłacania gotówki na swoje konto. W praktyce bankomat i wpłatomat jest jednym urządzeniem z dwiema funkcjami. Jeżeli chcemy z niego skorzystać jak z wpłatomatu, musimy na ekranie wybrać komunikat: Wpłata gotówki (lub podobny, zależy od operatora urządzenia). Obsługa maszyny jest bardzo intuicyjna i ktoś, kto choć raz wypłacał z niej pieniądze, nie będzie miał problemów, aby je wpłacić.

  2. Czy pieniądze z wpłatomatu są od razu na koncie?

    Wpłatomaty własne księgują pieniądze natychmiast (z drobnymi wyjątkami, które opisaliśmy w artykule). Natomiast dłużej trzeba poczekać w przypadku maszyny niezależnego operatora (np. Euronet lub Planet Cash). Gotówka umieszczona w tych maszynach może być widoczna na koncie po 30 minutach, tego samego dnia w godzinach wieczornych lub w najbliższym dniu roboczym – wszystko zależy od banku, wpłatomatu, dnia, a nawet godziny dokonania wpłaty.

  3. Ile można wpłacić jednorazowo do wpłatomatu?

    We wpłatomatach nie ma limitu kwotowego, lecz limit banknotów. Niektóre maszyny przyjmują do 50 banknotów, inne do 150 a jeszcze inne do 300. To zależy od modelu wpłatomatu. Wobec tego wpłacając dużą sumę pieniędzy, należy zaopatrzyć się w możliwie najwyższe nominały.

  4. Po jakim czasie pieniądze z wpłatomatu są na koncie PKO?

    Jeżeli gotówka została wpłacona we wpłatomacie PKO, na koncie pojawi się w czasie rzeczywistym. Z kolei, jeśli wpłacający skorzystał z maszyny obcej, musi liczyć się z czasem oczekiwania od kilku godzin do najbliższego dnia roboczego. Sposób na szybką wpłatę, gdy w pobliżu nie ma wpłatomatu PKO, to wpłata pieniędzy w urządzeniu Euronetu i wybór trybu ekspresowego (wpłata zaksięguję się wtedy do 30 minut).

  5. Czy trzeba mieć kartę, żeby wpłacić pieniądze do bankomatu?

    Karta płatnicza to jedna z dwóch powszechnie dostępnych metod wpłacania gotówki. Można także użyć kodu BLIK. W takiej sytuacji należy zabrać ze sobą do wpłatomatu smartfon, aby mieć dostęp do aplikacji mobilnej banku.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
2 lat temu

Hmm…dlaczego w artykule jest podana informacja, że wpłata we wpłatomacie dla PKO BP jest objęta prowizją w przypadku Konto za Zero. Według TOiP wpałata we wpłatomatach własnych PKO BP jest darmowa. Podobnie jest w przypadku Santander Bank, gdzie wpłaty dla posiadaczy Konto jakie Chcę we wpłatomatach własnych również jest bezpłatne.