Fintech PayEye, Mastercard i Empik chcą jeszcze bardziej ułatwić zakupy posiadaczom kart płatniczych. Chodzi o możliwość płacenia spojrzeniem, a właściwie dokonywania płatności biometrycznych poprzez terminale eyepos. W których salonach Empiku zapłacisz za zakupu oczami i jak to działa? Przeczytaj nasz artykuł.
Wyobraź sobie, że jesteś w sklepie, oglądasz książkę i postanawiasz ją kupić. Zwykle w takiej sytuacji idziesz do kasy i szukasz karty płatniczej lub urządzenia mobilnego (coraz rzadziej gotówki), aby zapłacić. Teraz nie musisz już robić nawet tego, bo za swoje zakupy możesz zapłacić spojrzeniem.
Mastercard, Empik i PayEye 12 czerwca 2024 roku uruchamiają płatności spojrzeniem, które działają dzięki połączeniu biometrii tęczówki oka i twarzy. Przy współpracy z fintechem PayEye oraz partnerem technologicznym programu – Planet Pay, konsumenci będą mogli przetestować płatność za zakupy spojrzeniem w pięciu Empikach w Polsce. Jest to pierwszy w Europie pilotaż płatności biometrycznych w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.
Wypowiedź eksperta
PayEye w programie Mastercard Biometric Checkout!🚀@PayEyePolska, @MastercardPL i @empik uruchamiają pierwszy w Europie pilotaż płatności biometrycznych opartych o fuzję biometrii tęczówki oka i twarzy w ramach globalnego programu #MastercardBiometricCheckout. pic.twitter.com/3J6edTwpX8
— PayEye (@PayEyePolska) June 5, 2024
Salony Empiku, w których uruchomiono pilotaż płatności biometrycznych
Spośród ponad 350 salonów Empiku w całej Polsce do pilotażu zostało wytypowanych 5 lokalizacji:
- Warszawa Westfield Mokotów,
- Wrocław Bielany,
- Kraków Kazimierz,
- Poznań Posnania,
- Czeladź M1.
Wypowiedź eksperta
Czym jest PayEye i jak działa?
PayEye to polski fintech, który rozwija autorską technologię bezgotówkowych płatności biometrycznych w sklepach z wykorzystaniem fuzji biometrii oka oraz twarzy. takie płatności zadziałają wtedy, kiedy sklep będzie wyposażony w specjalny terminal eyepos.
Płatność biometryczna oczami:
- Trzeba pobrać darmową aplikację i założyć konto.
- W aplikacji należy zrobić selfie i podpiąć swoją kartę płatniczą.
- Dzięki temu idąc na zakupy klienci nie mają potrzeby wyjmowania gotówki, telefonu lub portfela – płatność zrealizowana zostanie jednym spojrzeniem.
- Realizacja transakcji możliwa jest na autorskich terminalach eyepos.
Czy da się zapłacić oczami przez przypadek? Twórcy technologii zapewniają, że nie. Instalacja terminala w sklepie wymaga precyzyjnej kalibracji, dzięki czemu nie ma ryzyka, że przypadkiem spojrzymy na terminal i zapłacimy.
Wypowiedź eksperta
Czy konsumenci chcą płacić oczami?
Według raportu firmy IDEMIA, obecnie widać rosnącą popularność technologii, która korzysta z zabezpieczeń biometrycznych. Na całym świecie, 74% konsumentów deklaruje pozytywne nastawienie do technologii biometrycznych. Natomiast w Polsce 4 na 5 respondentów przyznaje, że korzysta lub korzystało z zabezpieczeń biometrycznych, a wśród osób w wieku 18-25 lat już praktycznie każdy miał kontakt z biometrią.
Czy płatności biometryczne są bezpieczne?
Program Mastercard Biometric Checkout jest oparty na globalnie obowiązującym zestawie norm opracowanych przez Mastercard, których przestrzegają banki, sprzedawcy i dostawcy technologii, co pozwala zapewnić bezpieczeństwo i prywatność podczas dokonywania płatności biometrycznych. Program Biometric Checkout podlega zasadom odpowiedzialności Mastercard za dane, zgodnie z którymi konsumenci mają prawo kontrolować sposób udostępniania swoich danych osobowych i czerpać korzyści z ich użytkowania.
W ramach programu Biometric Checkout, Mastercard nie przetwarza żadnych danych biometrycznych, ale zapewnia, że tacy interesariusze jak Empik i PayEye, zachowują najwyższy poziom bezpieczeństwa i prywatności podczas realizacji płatności biometrycznych w sklepie.