Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finanse osobiste

Za zakupy zapłacisz oczami – PayEye w Empiku

Fintech PayEye, Mastercard i Empik chcą jeszcze bardziej ułatwić zakupy posiadaczom kart płatniczych. Chodzi o możliwość płacenia spojrzeniem, a właściwie dokonywania płatności biometrycznych poprzez terminale eyepos. W których salonach Empiku zapłacisz za zakupu oczami i jak to działa? Przeczytaj nasz artykuł.

Wyobraź sobie, że jesteś w sklepie, oglądasz książkę i postanawiasz ją kupić. Zwykle w takiej sytuacji idziesz do kasy i szukasz karty płatniczej lub urządzenia mobilnego (coraz rzadziej gotówki), aby zapłacić. Teraz nie musisz już robić nawet tego, bo za swoje zakupy możesz zapłacić spojrzeniem.

Mastercard, Empik i PayEye 12 czerwca 2024 roku uruchamiają płatności spojrzeniem, które działają dzięki połączeniu biometrii tęczówki oka i twarzy. Przy współpracy z fintechem PayEye oraz partnerem technologicznym programu – Planet Pay, konsumenci będą mogli przetestować płatność za zakupy spojrzeniem w pięciu Empikach w Polsce. Jest to pierwszy w Europie pilotaż płatności biometrycznych w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Wypowiedź eksperta

Mastercard jest pionierem innowacyjnych i zwiększających bezpieczeństwo metod płatności oraz standaryzacji. Polska natomiast jest idealnym miejscem dla tak przełomowego programu pilotażowego. To właśnie nasz kraj był jednym z pierwszych, w którym zostały wprowadzone płatności zbliżeniowe kartami Mastercard, a polscy konsumenci są liderami w zakresie otwartości na innowacje. Pilotaż, który inicjujemy dzisiaj z Empikiem i PayEye to także potwierdzenie zaangażowania Mastercard w rozwój lokalnych technologii oraz wspieranie polskiego rynku elektronicznych płatności. Wierzymy, że biometria może zapewnić konsumentom najlepsze w swojej klasie doświadczenia, równoważąc wygodę i bezpieczeństwo, i nie możemy się doczekać skalowania naszego programu tutaj w Polsce.
Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe

Salony Empiku, w których uruchomiono pilotaż płatności biometrycznych

Spośród ponad 350 salonów Empiku w całej Polsce do pilotażu zostało wytypowanych 5 lokalizacji:

  • Warszawa Westfield Mokotów,
  • Wrocław Bielany,
  • Kraków Kazimierz,
  • Poznań Posnania,
  • Czeladź M1.

Wypowiedź eksperta

Empik to unikalna na rynku marka, łącząca innowacyjność z ponad 75-letnią historią. Byliśmy jednym z pionierów polskiego e-commerce i omnichannel, proponując klientom rozwiązania, które niejednokrotnie wyprzedzały rynek i wyznaczały nowy standard w usługach subskrypcyjnych, sposobach dostawy czy nowoczesnych formach płatności. Widzimy, że nasi klienci są otwarci na innowacje i chętnie korzystają z nowych technologii i udogodnień, bo widzą, że przekładają się one na jeszcze szybsze, wygodniejsze i, co równie istotne w dzisiejszym świecie, bezpieczne zakupy. Dlatego z tym większym entuzjazmem jako polski lider sprzedaży omnikanałowej dołączamy do pierwszego w Europie pilotażu płatności biometrycznych w ramach programu Mastercard Biometric Checkout. Jestem dumna, że to właśnie klienci Empiku jako pierwsi skorzystają z tego innowacyjnego rozwiązania. Wierzę, że bezpieczeństwo i wygoda zakupów, jaką zapewnia biometria, to już nie przyszłość, a teraźniejszość płatności w handlu.
Ewa Szmidt, prezeska Grupy Empik

Czym jest PayEye i jak działa?

PayEye to polski fintech, który rozwija autorską technologię bezgotówkowych płatności biometrycznych w sklepach z wykorzystaniem fuzji biometrii oka oraz twarzy. takie płatności zadziałają wtedy, kiedy sklep będzie wyposażony w specjalny terminal eyepos.

Płatność biometryczna oczami:

  • Trzeba pobrać darmową aplikację i założyć konto.
  • W aplikacji należy zrobić selfie i podpiąć swoją kartę płatniczą.
  • Dzięki temu idąc na zakupy klienci nie mają potrzeby wyjmowania gotówki, telefonu lub portfela – płatność zrealizowana zostanie jednym spojrzeniem.
  • Realizacja transakcji możliwa jest na autorskich terminalach eyepos.

Czy da się zapłacić oczami przez przypadek? Twórcy technologii zapewniają, że nie. Instalacja terminala w sklepie wymaga precyzyjnej kalibracji, dzięki czemu nie ma ryzyka, że przypadkiem spojrzymy na terminal i zapłacimy.

Wypowiedź eksperta

Udział w Mastercard Biometric Checkout Program to ogromne wyróżnienie i zwieńczenie naszej ciężkiej pracy nad najlepszą technologią biometryczną na świecie. Wierzymy, że płatności spojrzeniem to rozwiązanie globalne, które niezależnie od szerokości geograficznej zapewnia konsumentom najwyższe bezpieczeństwo, komfort użytkowania oraz niesamowite doświadczenia. Współpraca z takimi markami jak Mastercard i Empik to dla nas niesamowita przygoda i cieszymy się, że wspólnie stworzyliśmy program, w którym kupujący mogą przetestować usługę PayEye na taką skalę.
Daniel Jarząb, dyrektor generalny PayEye

Czy konsumenci chcą płacić oczami?

Według raportu firmy IDEMIA, obecnie widać rosnącą popularność technologii, która korzysta z zabezpieczeń biometrycznych. Na całym świecie, 74% konsumentów deklaruje pozytywne nastawienie do technologii biometrycznych. Natomiast w Polsce 4 na 5 respondentów przyznaje, że korzysta lub korzystało z zabezpieczeń biometrycznych, a wśród osób w wieku 18-25 lat już praktycznie każdy miał kontakt z biometrią.

Czy płatności biometryczne są bezpieczne?

Program Mastercard Biometric Checkout jest oparty na globalnie obowiązującym zestawie norm opracowanych przez Mastercard, których przestrzegają banki, sprzedawcy i dostawcy technologii, co pozwala zapewnić bezpieczeństwo i prywatność podczas dokonywania płatności biometrycznych. Program Biometric Checkout podlega zasadom odpowiedzialności Mastercard za dane, zgodnie z którymi konsumenci mają prawo kontrolować sposób udostępniania swoich danych osobowych i czerpać korzyści z ich użytkowania.

W ramach programu Biometric Checkout, Mastercard nie przetwarza żadnych danych biometrycznych, ale zapewnia, że tacy interesariusze jak Empik i PayEye, zachowują najwyższy poziom bezpieczeństwa i prywatności podczas realizacji płatności biometrycznych w sklepie.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments