Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finanse osobiste

Renta wdowia 2024 – co się zmieni w rencie rodzinnej po zmarłym małżonku?

Co to jest renta wdowia i co ma zmienić obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej?

Sejm przeprowadził 7 lutego pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Pod projektem przygotowanym przez Lewicę i OPZZ podpisało się ponad 200 tys. osób.

Czym jest renta wdowia?

Według twórców projektu, renta wdowia ma być realnym wsparciem dla prawie 1,5 miliona osób – głównie kobiet. Dlaczego kobiet? Bo osobami z najniższymi emeryturami są właśnie kobiety – ich świadczenia są nawet 40% niższe niż emerytury mężczyzn.

Obecnie renta wdowia jest rodzajem renty rodzinnej po zmarłym. Przysługuje osobom, które spełniają określone warunki, którymi są:

 • Wiek – co najmniej 50 lat lub stać się niezdolnym do pracy w ciągu 5 lat od śmierci współmałżonka.
 • Odpowiedzialność za dzieci – wychowywanie co najmniej jednego dziecka uprawnionego do renty rodzinnej.
 • Opieka nad dzieckiem niezdolnym do samodzielnej egzystencji.

Nowelizacja ustawy o rencie wdowiej zakłada, że renta rodzinna będzie miała możliwość:

 • zachowania dotychczasowych świadczeń z dodatkowym 50% świadczeniem po zmarłym współmałżonku.
 • wybór pobierania 100% renty rodzinnej po zmarłym, zwiększonej o 50% własnego świadczenia.

Kiedy znika jedno z małżonków, bynajmniej nie znika połowa kosztów utrzymania domu, czy mieszkania. Koszty energii, koszty ogrzewania, koszty mediów – to wszystko zostaje na barkach już nie dwóch, a tylko jednej osoby. Ponad 70% Polek i Polaków opowiada się za możliwością łączenia świadczeń – świadczeń emerytalnych ze świadczeniem związanym z rentą po zmarłym małżonku. Deklarujemy, jako Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pełną gotowość do dalszych prac nad projektem renty wdowiej w komisji, a gdyby został przyjęty przez Sejm, zakładamy możliwość techniczną i finansową wdrożenia go w życie po około sześciu miesiącach.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej

Co teraz się dzieje ze świadczeniami po śmierci współmałżonka?

Aktualne zapisy mówią, że po zmarłym małżonku, w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. To oznacza, że osoba owdowiała może zachować swoją emeryturę lub z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłej osobie.

Wysokość renty po mężu to 85% jego świadczenia. Renta jest przyznawana wdowie dożywotnio, ale gdy skończy ona 60 lat, czyli osiągnie wiek emerytalny, wtedy może zwrócić się do ZUS o naliczenie własnej emerytury, jeżeli kiedykolwiek pracowała.

Ile można zyskać na nowej rencie wdowiej?

Nowa Lewica przygotowała stronę rentawdowia.pl, gdzie możemy znaleźć przykładowe wyliczenia renty rodzinnej po zmarłym małżonku.

Przykład 1. Pan Mirosław był emerytem policyjnym. Pobiera emeryturę policyjną w wysokości 4000 zł brutto. Jego żona, pani Ewa jest emerytowaną nauczycielką i pobiera emeryturę z ZUS w kwocie 2000 zł brutto. Pan Mirosław umiera.

 • Stan obecny. Po śmierci pana Mirosława pani Ewa otrzyma po nim rentę rodzinną w kwocie 3400 zł brutto, jeśli zrezygnuje z własnej emerytury.
 • Projekt ustawy. Po śmierci pana Mirosława pani Ewa otrzyma po nim rentę rodzinną w kwocie 3400 zł brutto powiększoną o kwotę 1000 zł brutto. W ten sposób jej renta rodzinna będzie wynosić 4400 zł brutto.

Przykład 2. Pani Katarzyna jest emerytowaną główną księgową i pobiera emeryturę z ZUS w kwocie 5000 zł brutto. Jej mąż, pan Paweł, który był kierowcą autobusu, pobiera emeryturę z ZUS w kwocie 3500 zł brutto. Pan Paweł umiera.

 • Stan obecny. Po śmierci pana Pawła pani Katarzyna nie otrzyma żadnego dodatkowego świadczenia, ponieważ renta rodzinna, która by jej przysługiwała po mężu, jest niższa od jej własnej emerytury.
 • Projekt ustawy. Po śmierci pana Pawła emerytura pani Katarzyny zostanie zwiększona o 1487,5 zł brutto. W ten sposób jej emerytura będzie wynosić 6487,5 zł brutto.

Przykład 3. Pan Jan i pani Zofia są rolnikami. Oboje pobierają emerytury rolnicze. Pan Jan w kwocie 1400 zł, pani Zofia – 1300 zł brutto. Pan Jan umiera. Pamiętajmy, że sposób obliczania emerytur rolniczych i rent rodzinnych w ubezpieczeniu społecznym rolników jest dość skomplikowany. Wymaga on uwzględnienia kwoty emerytury podstawowej oraz części składkowej i części uzupełniającej świadczenia, które są indywidualnie zróżnicowane. Z tego powodu przy hipotetycznym obliczaniu wysokości świadczeń niezbędne jest przyjęcie wielu założeń. Przykład jest więc bardzo hipotetyczny.

 • Stan obecny. Po śmierci pana Jana pani Zofia nie otrzyma żadnego dodatkowego świadczenia, ponieważ renta rodzinna, która by jej przysługiwała po mężu, jest niższa od jej własnej emerytury.
 • Po śmierci pana Jana emerytura rolnicza pani Zofii zostanie zwiększona o 585,9 zł brutto. W ten sposób jej emerytura rolnicza będzie wynosić 1885,9 zł brutto.
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamila
Kamila
1 miesiąc temu

Alina,ale le z Twojej ciężkiej pracy odprowadzałaś bardzo wysokie składki na ZUS i na emeryturze dostaniesz bardzo wysokie świadczenie . Gdyby Twój mąż z Waszego wspólnego budżetu odprowadzał składki ,pobierałby emeryturę ,jeżeli zmarł i pozostawił składki ,to oczywiste ,że powinnaś je odziedziczyć . Jeżeli nie miałaś męża to oczywiste ,że nie masz czego i po kim dziedziczyć .

Joanna J
Joanna J
1 miesiąc temu

Renta wdowia nie jest żadną łaską od Państwa bo zmarły współmałżonek odprowadzał składki ZUS i część tych składek powinna wrócić do wdowy lub wdowca.

Zofia
Zofia
1 miesiąc temu

Jestem w wieku emerytalnym, pobieram świadczenie renty rodzinnej stałej po moim mężu, ponieważ mój mąż był osobą niepełnosprawną i wymagał stałej opieki drugiej osoby, nie mogłam podjąć stałej pracy… Czy w moim przypadku mam prawo do renty wdowiej?

Alina
Alina
2 miesięcy temu

W moim życiu myślałam o przyszłości, uczyłam się i studiowałam, podejmowałam wielkie ryzyko pracy na wysokich stanowiskach, nie korzystałam z urlopów wychowawczych, zwolnień chorobowych i naprawdę ciężko pracowałam, a dzisiaj, może było lepiej wyjść bogato za mąż i dostać dobrą rentę wdowią – może wyższą niż moja emerytura – NIE JEST TO SPRAWIEDLIWE. PROSTE – każdemu dodać 30% do swojej emerytury – PROSTE I UCZCIWE

Joanna
Joanna
3 miesięcy temu

A co z osobami rozwiedzionymi lub samotnymi. Czy nie lepiej byłoby dać osobie samotnej dodatek w zależności od wysokości emerytury od 100 do 1000 zł. Np osoby mające emeryturę 2000 do 2500 dostawały by 1000zl, osoby mające emeryture2500 zl- 3000 zł dostawały by 900 zł it. Tak to jest niesprawiedliwe wobec innych grup

Kamila
Kamila
1 miesiąc temu
Reply to  Joanna

Owdowiałym należą się składki ,które pozostawili bliscy zmarli ,inni nie mają czego dziedziczyć