Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finanse osobiste

Renta wdowia 2024 – co się zmieni w rencie rodzinnej po zmarłym małżonku?

Co to jest renta wdowia i co ma zmienić obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej?

Sejm przeprowadził 7 lutego pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Pod projektem przygotowanym przez Lewicę i OPZZ podpisało się ponad 200 tys. osób.

Czym jest renta wdowia?

Według twórców projektu, renta wdowia ma być realnym wsparciem dla prawie 1,5 miliona osób – głównie kobiet. Dlaczego kobiet? Bo osobami z najniższymi emeryturami są właśnie kobiety – ich świadczenia są nawet 40% niższe niż emerytury mężczyzn.

Obecnie renta wdowia jest rodzajem renty rodzinnej po zmarłym. Przysługuje osobom, które spełniają określone warunki, którymi są:

 • Wiek – co najmniej 50 lat lub stać się niezdolnym do pracy w ciągu 5 lat od śmierci współmałżonka.
 • Odpowiedzialność za dzieci – wychowywanie co najmniej jednego dziecka uprawnionego do renty rodzinnej.
 • Opieka nad dzieckiem niezdolnym do samodzielnej egzystencji.

Nowelizacja ustawy o rencie wdowiej zakłada, że renta rodzinna będzie miała możliwość:

 • zachowania dotychczasowych świadczeń z dodatkowym 50% świadczeniem po zmarłym współmałżonku.
 • wybór pobierania 100% renty rodzinnej po zmarłym, zwiększonej o 50% własnego świadczenia.

Kiedy znika jedno z małżonków, bynajmniej nie znika połowa kosztów utrzymania domu, czy mieszkania. Koszty energii, koszty ogrzewania, koszty mediów – to wszystko zostaje na barkach już nie dwóch, a tylko jednej osoby. Ponad 70% Polek i Polaków opowiada się za możliwością łączenia świadczeń – świadczeń emerytalnych ze świadczeniem związanym z rentą po zmarłym małżonku. Deklarujemy, jako Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pełną gotowość do dalszych prac nad projektem renty wdowiej w komisji, a gdyby został przyjęty przez Sejm, zakładamy możliwość techniczną i finansową wdrożenia go w życie po około sześciu miesiącach.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej

Co teraz się dzieje ze świadczeniami po śmierci współmałżonka?

Aktualne zapisy mówią, że po zmarłym małżonku, w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. To oznacza, że osoba owdowiała może zachować swoją emeryturę lub z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłej osobie.

Wysokość renty po mężu to 85% jego świadczenia. Renta jest przyznawana wdowie dożywotnio, ale gdy skończy ona 60 lat, czyli osiągnie wiek emerytalny, wtedy może zwrócić się do ZUS o naliczenie własnej emerytury, jeżeli kiedykolwiek pracowała.

Ile można zyskać na nowej rencie wdowiej?

Nowa Lewica przygotowała stronę rentawdowia.pl, gdzie możemy znaleźć przykładowe wyliczenia renty rodzinnej po zmarłym małżonku.

Przykład 1. Pan Mirosław był emerytem policyjnym. Pobiera emeryturę policyjną w wysokości 4000 zł brutto. Jego żona, pani Ewa jest emerytowaną nauczycielką i pobiera emeryturę z ZUS w kwocie 2000 zł brutto. Pan Mirosław umiera.

 • Stan obecny. Po śmierci pana Mirosława pani Ewa otrzyma po nim rentę rodzinną w kwocie 3400 zł brutto, jeśli zrezygnuje z własnej emerytury.
 • Projekt ustawy. Po śmierci pana Mirosława pani Ewa otrzyma po nim rentę rodzinną w kwocie 3400 zł brutto powiększoną o kwotę 1000 zł brutto. W ten sposób jej renta rodzinna będzie wynosić 4400 zł brutto.

Przykład 2. Pani Katarzyna jest emerytowaną główną księgową i pobiera emeryturę z ZUS w kwocie 5000 zł brutto. Jej mąż, pan Paweł, który był kierowcą autobusu, pobiera emeryturę z ZUS w kwocie 3500 zł brutto. Pan Paweł umiera.

 • Stan obecny. Po śmierci pana Pawła pani Katarzyna nie otrzyma żadnego dodatkowego świadczenia, ponieważ renta rodzinna, która by jej przysługiwała po mężu, jest niższa od jej własnej emerytury.
 • Projekt ustawy. Po śmierci pana Pawła emerytura pani Katarzyny zostanie zwiększona o 1487,5 zł brutto. W ten sposób jej emerytura będzie wynosić 6487,5 zł brutto.

Przykład 3. Pan Jan i pani Zofia są rolnikami. Oboje pobierają emerytury rolnicze. Pan Jan w kwocie 1400 zł, pani Zofia – 1300 zł brutto. Pan Jan umiera. Pamiętajmy, że sposób obliczania emerytur rolniczych i rent rodzinnych w ubezpieczeniu społecznym rolników jest dość skomplikowany. Wymaga on uwzględnienia kwoty emerytury podstawowej oraz części składkowej i części uzupełniającej świadczenia, które są indywidualnie zróżnicowane. Z tego powodu przy hipotetycznym obliczaniu wysokości świadczeń niezbędne jest przyjęcie wielu założeń. Przykład jest więc bardzo hipotetyczny.

 • Stan obecny. Po śmierci pana Jana pani Zofia nie otrzyma żadnego dodatkowego świadczenia, ponieważ renta rodzinna, która by jej przysługiwała po mężu, jest niższa od jej własnej emerytury.
 • Po śmierci pana Jana emerytura rolnicza pani Zofii zostanie zwiększona o 585,9 zł brutto. W ten sposób jej emerytura rolnicza będzie wynosić 1885,9 zł brutto.
Porównaj konta osobiste
Wojciech Piesta
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anna
anna
5 dni temu

przepracowałam 48 lat na etacie w szpitalu oraz przez 13 lat pracowałam dodatkowo zawsze wiedziałam ,ze moje świadczenie będzie większe niż męża ,który był na rencie Zmarł w wieku 62 lat Moja ciężka praca na zmiany ,nocami , w święta pozwoliła mi uzyskać emeryturę ponad 5 tys netto. Podobno jestem w dobrej sytuacji finansowej ,nigdy nie dostałam 14 ,płaciłam większy podatek, teraz prawdopodobnie nie dostanę renty wdowiej ,bo przekroczę pułap. Czy warto było się tak męczyć, myśleć ,planować ,narażać swoje i rodziny życie (covid) Cały czas jestem karana ,czy jestem gorszym obywatelem ,kto dostanie składki mojego męża ?.

0

adam
adam
7 dni temu

Czy te zmiany będą dotyczyć tylko osób które uzyskają uprawnieni do dodatku do renty/emerytury po wejściu ustawy czy będzie działała też wstecz dla osób już będących na emeryturze i korzystających już z renty rodzinnej?

Fhyu
Fhyu
26 dni temu

Początkowo mówiono, że projekt zakłada możliwość dodatkowego otrzymania 50% emerytury/renty zmarłego małżonką. Nagle mówi się o 50% renty rodzinnej, która już wynosi mniej, bo 85% emerytury zmarłego. Skąd ta niekorzystna różnica?