Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finanse osobiste

Jaki bank wybrać? Który ma najlepsze warunki? Ranking 2024

Jaki bank wybrać, jeśli chcesz założyć konto bankowe? Który bank ma najlepsze warunki kredytowe, a który konta oszczędnościowe? W jakim banku otworzyć konto walutowe? Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę szukając najlepszej oferty bankowej? Sprawdzamy.

Biorąc pod uwagę zasadę, że “jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” nie zawsze warto korzystać z oferty jednego banku. Nawet, jeśli oferta obejmuje wszystkie produkty, z których chcesz korzystać. Kluczem w wyborze najlepszego banku, jest porównanie ofert wielu instytucji dla każdego produktu finansowego oddzielnie (np. za pomocą rankingu kont osobistych, porównywarki kredytów gotówkowych, hipotecznych itp. ).

Przegląd rynku najlepiej zrobić tuż przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy kredytowej czy otwarciem rachunku osobistego. Oferty zmieniają się dynamicznie. Aktualne porównanie pozwala nie tylko skorzystać na lepszym oprocentowaniu, niższych kosztach, ale też dodatkowych warunkach promocyjnych.

Lista banków w Polsce

Wybór najlepszego banku nie jest prosty, bo liczba takich instytucji działających w Polsce jest spora.

Wśród tych najważniejszych można wymienić:

Jak zatem wybrać najlepszy bank? Wszystko zależy od przyjętego kryterium  i oferty banków. Można kierować się największą liczbą klientów, najdłuższym stażem obecności banku na rynku, rozpoznawalnością, największą liczbą bezpłatnych bankomatów w Polsce czy opinią innych. Przede wszystkim jednak warto po prostu zwrócić uwagę na ofertę i jej dopasowanie do Twoich indywidualnych potrzeb.

Izabela Stachura Izabela Stachura

W jakim banku otworzyć konto osobiste?

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to właściwie produkt finansowy pierwszej potrzeby. Standardowo wymagany dla przelewu wynagrodzenia, pozwala gromadzić środki, realizować przelewy, a jego posiadanie umożliwia zaciągnięcie kredytu gotówkowego bez składania dodatkowych dokumentów. Konto osobiste to podstawa, z którą można łączyć inne produkty: konto oszczędnościowe, konto walutowe, debet w rachunku, kartę debetową czy wielowalutową.

Idealne rozwiązanie dla każdego nie istnieje. Jednak poszukując rachunku ROR warto zwrócić uwagę na koszty. Zwykle otwarcie rachunku jest bezpłatne, podobnie jak wydanie pierwszej karty debetowej. Prowadzenie konta, wypłaty gotówki z bankomatu mogą już wiązać się z dodatkowymi opłatami. Część banków umożliwia ograniczenie kosztów, ale pod pewnymi warunkami: może to być wymóg wpływów w określonej wysokości co miesiąc czy odpowiednia liczba transakcji kartą debetową.

Obok kosztów ważne są dodatkowe funkcjonalności: czyli możliwość połączenia z kontem wielowalutowym czy oszczędnościowym na atrakcyjnych warunkach. Na te elementy warto zwrócić uwagę, jeśli masz w planach oszczędzanie czy zagraniczne podróże i chcesz zaoszczędzić na przewalutowaniu.

Jeśli interesują Cię tylko podstawowe funkcjonalności konta, to głównym kryterium wyboru możesz uczynić koszty. W takim przypadku sprawdź czy bank pobiera opłaty z tytułu założenia konta i jego prowadzenia, wypłaty z bankomatów, czy trzeba zapłacić za kartę debetową- jej wydanie i używanie oraz jakie są warunki, żeby korzystać z tych funkcjonalności za darmo.

Co oferuje rynek? Konto bankowe to jedne z podstawowych produktów oferowanych przez banki. Nadal jednak pozostaje pytanie jaki bank wybrać i gdzie założyć konto osobiste? Sprawdź nasz Ranking kont osobistych. Ułatwi Ci to porównanie oferty banków i wybór konta bankowego, które najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Jaki bank ma najlepszą ofertę dla młodych?

Konto oszczędnościowe, konto osobiste, karta debetowa, możliwość realizacji wypłaty z bankomatów swoich środków i dostęp do funkcjonalnej aplikacji mobilnej – to już standardowa oferta bankowa kierowana do nastolatków (osób, które ukończyły 13 lat i mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych) i ich rodziców.

Najlepsze oferty to te, które pozwalają bezpłatnie korzystać z wszystkich funkcjonalności, a do tego oferują atrakcyjne oprocentowanie zarówno konta osobistego, jak i oszczędnościowego.

Rachunki bankowe mają uczyć młodych ludzi zarządzania własnymi środkami. Najbardziej atrakcyjne oferty są oczywiście bezpłatne dla użytkownika, ale też połączone z bonusami na start (np. pieniądze za założenie konta i spełnienie określonych aktywności).

Gdzie otworzyć konto oszczędnościowe?

Najlepsze produkty oszczędnościowe to te, które pozwalają wypracować największy zysk lub zapewniają największą ochronę przed inflacją. Konta oszczędnościowe, uważane za bezpieczną formę oszczędzania, dają jednocześnie możliwość korzystania z pieniędzy bez utraty wypracowanych odsetek. Trzeba jednak zaznaczyć, że zysk, który można uzyskać dzięki otwarciu konta oszczędnościowego zwykle nie jest zbyt wysoki (adekwatny do poziomu ryzyka).

Kluczem do wyboru najkorzystniejszej oferty będzie jak najwyższe oprocentowanie konta. Warto sprawdzić czas obowiązywania “promocyjnych” warunków i kwotę, którą obejmuje wyższe oprocentowanie. Zwykle na większe odsetki można liczyć w początkowym okresie korzystania z konta oszczędnościowego.

Sprawdź najlepsze konta oszczędnościowe.

W jakim banku wybrać lokatę terminową?

Lokata to drugi obok konta oszczędnościowego bezpieczny sposób na oszczędzanie. Główna różnica pomiędzy tymi dwoma produktami odnosi się do możliwości korzystania z lokowanych pieniędzy. W przypadku lokaty, jej zerwanie przed terminem oznacza z reguły utratę wypracowanych już odsetek.

Największy wpływ na wybór lokaty również powinna mieć wysokość oprocentowania w powiązaniu z okresem, na jaki trzeba zamrozić pieniądze. Dlatego na lokatę najlepiej przeznaczyć pieniądze, co do których masz pewność, że ich w najbliższym czasie nie będziesz potrzebował. Szkoda by było zamrozić swoje środki i nie uzyskać w zamian żadnych profitów, w związku z koniecznością wcześniejszego wycofania pieniędzy.

Warto pamiętać, że warunków do otwarcia lokaty jest zwykle więcej niż tych związanych z kontem oszczędnościowym. Banki wskazują np. minimalną kwotę, którą trzeba zainwestować, żeby liczyć na określony zysk oraz okres lokaty.

Banki wskazują często również minimalną kwotę, którą trzeba zainwestować. Zatem warunków do otwarcia lokaty jest więcej niż tych związanych z kontem oszczędnościowym.

Zanim podejmiesz decyzję, co wybrać, porównaj oferty lokat terminowych w różnych bankach. Łatwo i szybko zrobisz to dzięki naszej Porównywarce lokat.

Który bank ma najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, którego zaciągnięcie może być jedną z ważniejszych decyzji w Twoim życiu. Okres spłaty kredytu hipotecznego może bowiem dotyczyć większości dorosłego życia kredytobiorcy. Dlatego wybór banku i oferty z najkorzystniejszymi warunkami ma wyjątkowo duże znaczenie.

Wymagania w zakresie zdolności kredytowej czy warunki formalne, które trzeba spełnić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny, będą podobne. Różnica dotyczy kosztów. Porównanie warunków w zakresie wysokości oprocentowania, prowizji czy ewentualnych opłat dodatkowych, możesz zrobić za pomocą porównywarki.

Kalkulator rat kredytu hipotecznego pomoże Ci w oszacowaniu miesięcznych kosztów. Ostateczna oferta zależy jednak od Twojej zdolności kredytowej. Dlatego do wystąpienia z wnioskiem o kredyt hipoteczny warto przygotować się wcześniej:

  • spłacić inne zobowiązania,
  • zrezygnować z ewentualnej karty kredytowej czy debetu w koncie, które obniżają zdolność kredytową,
  • zadbać o dobrą historię kredytową,
  • zgromadzić odpowiednio wysoki wkład własny.

Dobra zdolność kredytowa to większa możliwość wynegocjowania lepszych warunków kredytowych.

Bezpieczny kredyt hipoteczny 2% – w jakim banku?

Aktualną listę banków, które oferują Bezpieczny kredyt 2% znajdziesz na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego. Według danych opublikowanych na stronie BGK na dzień 22 stycznia 2024 r. umowę z BGK o współpracy w zakresie Bezpiecznego kredytu podpisały następujące banki:

  • Alior Bank S.A.
  • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
  • Bank Ochrony Środowiska S.A.
  • Bank PEKAO S.A.
  • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
  • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie
  • mBank S.A.
  • PKO Bank Polski S.A.
  • Santander Bank Polska S.A.
  • SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem S.A.
  • VeloBank S.A.
  • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Podstawowe warunki kredytowe będą podobne – zgodne z wymogami ustawy. Różnice dotyczą m.in. wysokości pobieranej przez banki marży czy kosztów dodatkowych, takich jak ubezpieczenie kredytu. Zastanawiasz się który bank oferuje najlepsze warunki? Sprawdź nasz poradnik Do którego banku po Bezpieczny kredyt 2%.

Z cieszącego się dużą popularnością bezpiecznego kredytu 2% mogą skorzystać osoby, które złożyły wnioski o finansowanie do końca 2023 r. W dniu 1 stycznia 2024 r. BGK wydał komunikat, w którym ogłosił wstrzymanie przyjmowania przez banki wniosków o ten rodzaj finansowania. Na horyzoncie jednak jest już nowy program, który zakłada dopłaty do kredytów na pierwsze mieszkanie. Program Mieszkanie na start ma ruszyć od połowy 2024 r.

Jak wybrać najlepszy bank? Na co zwrócić uwagę?

Poszukując najlepszej oferty banku, obok kosztów produktów finansowych, warto również zwrócić uwagę na kwestie związane z jakością obsługi klienta i własnymi wymaganiami w tym zakresie. Będą to m.in. takie kwestie jak:

  • Dostęp do bankowości elektronicznej – powinien być standardem i dawać możliwość załatwienia większości spraw przez internet i oczywiście płatności bezgotówkowych przez internet czy np. BLIKI-em.
  • Wygodna aplikacja mobilna – jeśli na co dzień korzystasz ze smartfona, wygodna i intuicyjna aplikacja mobilna, która pozwoli na szybki dostęp do konta, wygenerowanie kodu BLIK, wykonanie szybkiego przelewu czy nawet złożenie wniosku o kredyt, powinna również być elementem, na który warto zwrócić uwagę np. Przy wyborze konta osobistego.
  • Liczba placówek bankowych – jeśli jesteś tradycjonalistą i doceniasz możliwość bezpośredniego kontaktu z pracownikiem banku, zwróć uwagę, ile placówek wybranego banku jest w Twojej okolicy. Choć na etapie zakładania konta internetowego dostęp do placówek stacjonarnych banku może wydawać się nieistotny, to jednak w praktyce czasem kontakt tylko przez czat lub infolinię sprawi, że załatwienie sprawy tą drogą niekoniecznie może być szybkie i proste.
  • Liczba bankomatów – choć płatności kartą są wygodne, a pieniądze możesz wypłacić zarówno z bankomatu, jak i np. w najbliższym sklepie za pomocą opcji cashback, to wysoka liczba bankomatów własnych banku zwykle daje możliwość wypłaty pieniędzy bez dodatkowych kosztów i jest po prostu wygodna. Według danych portalu Cashless największą liczbę urządzeń własnych na koniec IV kwartału 2022 r. miał Bank PKO BP – 2998 sztuk i każdy z nich dawał możliwość wypłaty środków BLIKIEM.
  • Aktualne warunki promocyjnekarta wielowalutowa do konta za darmo, możliwość otwarcia rachunku oszczędnościowego z wysokim oprocentowaniem, pieniądze w zamian za wyrobienie karty kredytowej czy bonusy za otwarcie rachunku dla dzieci (np. łatwe do uzyskania pieniądze na start) – to tylko niektóre przykłady benefitów, które można uzyskać przy okazji skorzystania z nowej oferty bankowej. Najczęściej jednak taka oferta kierowana jest do nowych klientów. Tym bardziej warto śledzić aktualne propozycje banków i zmienić bank dla lepszych warunków.

Źródła:

  • https://www.knf.gov.pl/podmioty/Podmioty_sektora_bankowego/Banki_w_formie_spolek_akcyjnych
  • https://www.pb.pl/raport-liczba-klientow-w-bankach-i-kw-2023-1190232
  • https://www.cashless.pl/13164-ranking-cieci-bankomatow-w-polsce-4-kw-2022-r
  • https://www.bgk.pl/bip/komunikat-z-01012024-r-o-wstrzymaniu-przyjmowania-przez-banki-wnioskow-z-dniem-02-01-2024-r-z-prognoza-doplat-na-rok-2024-1/

Warto wiedzieć

  1. Wybór najlepszego banku ułatwi aktualne  porównanie oferty banków dla każdego poszukiwanego produktu finansowego oddzielenie.
  2. Porównywarki i rankingi kont osobistych czy kredytów to narzędzia, które ułatwią wybór oferty.
  3. Koszty to tylko jeden z elementów, który warto porównać przed wyborem rachunku osobistego.
  4. Dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb klienta to podstawa wyboru zarówno kont osobistych, konta oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego czy kredytu.
  5. Nie ma jednego najlepszego banku – porównanie ofert kilku z nich jest kluczowe w wyborze najbardziej atrakcyjnej oferty.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. W którym banku najlepiej założyć konto?

    Najlepsze rozwiązanie to konto z niskimi opłatami, wygodną aplikacją mobilną, bezpłatnym BLIKIEM, które spełnia inne indywidualne potrzeby klienta. Porównaj i sprawdź ofertę kilku banków. Zobacz co proponuje Santander Bank Polska, Bank Millennium, BNP Paribas, Alior Bank, Bank Pekao, ING Bank Śląski czy inny bank komercyjny. Każdy z nich ma w swojej ofercie konta osobiste. 

  2. Który bank jest najbardziej wiarygodny?

    Wiarygodność banku można oceniać pod różnym kątem. Popularności, stażu na rynku, opinii innych klientów, stosowanych zabezpieczeń dla powierzonych środków klientów czy oceny profesjonalnych agencji ratingowych. Warto pamiętać, że wszystkie banki w Polsce są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (do kwoty 100.000 euro) a ich działalność regulowana jest przepisami ustawy Prawo bankowe. W tym zakresie są pewne i wiarygodne. 

  3. Jaki jest najlepszy bank?

    Trudno wybrać jeden najlepszy bank, bo w swoich wyborach kierujemy się indywidualnymi kryteriami i potrzebami. Lepiej porównać oferty i wybrać najbardziej atrakcyjną. 

  4. Który bank ma najmniejsze opłaty?

    Opłaty bankowe dla każdego produktu będą konstruowane inaczej. Otwarcie bezwarunkowo bezpłatnego konta jest coraz trudniejsze, choć koszty mogą być niższe po spełnieniu określonych aktywności. Poszukujesz konta osobistego? Sprawdź aktualny ranking kont osobistych.  

  5. Który bank na najwięcej klientów?

    Według danych Puls Biznesu na koniec I kwartału 2023 r. najwięcej klientów obsługiwał Bank PKO BP.  

Porównaj konta osobiste
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments