Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Konto oszczędnościowe dla dziecka

Konto oszczędnościowe dla dziecka to sposób na gromadzenie funduszy na przyszłość, właściwie już od momentu urodzenia dziecka. Choć oferty rachunków oszczędnościowych dostępnych na rynku są dość podobne, to jednak przed podjęciem decyzji, którą z nich wybrać, warto sprawdzić szczegółowe warunki oszczędzania: w tym oprocentowanie konta czy koszty jego prowadzenia. Jak założyć konto oszczędnościowe dla dziecka?

Według Raportu z badania “Finanse Polaków w czasie COVID-19. Jak pandemia wpłynęła na portfele i zwyczaje finansowe Polaków?” przeprowadzonego w październiku 2020 r. na zlecenie Federacji Konsumentów i Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego:

 • 33% respondentów deklarowało, że oszczędza regularnie (co miesiąc przeznacza na ten cel określoną kwotę),
 • 29% badanych oszczędza od czasu do czasu (kilka razy w roku),
 • 20% oszczędza sporadycznie (w razie uzyskania dodatkowych pieniędzy np. premii),
 • 18% nie oszczędza w ogóle.

Główny cel oszczędzania to nieprzewidziane wydatki – tak zadeklarowało 53% osób biorących udział w badaniu. Tylko 13 % wskazało, że oszczędza na edukację dzieci.

Czym jest i jak działa konto oszczędnościowe dla dziecka?

Konto oszczędnościowe dla dziecka to rachunek bankowy, który może być powiązany z rachunkiem rozliczeniowo-oszczędnościowym lub występować samodzielnie. Głównym celem otwarcia takiego konta jest oszczędzanie. Rachunek oszczędnościowy jest oprocentowany, dzięki czemu pozwala nie tylko na gromadzenie, ale także pomnażanie środków.

Pieniądze można wpłacać na konto praktycznie bez żadnych limitów. Natomiast częsta wypłata środków z konta oszczędnościowego, może być kosztowna – bank zwykle nie nalicza żadnych opłat tylko za pierwszy przelew wychodzący z rachunku oszczędnościowego w miesiącu.

Czy można założyć konto oszczędnościowe dla dziecka?

Banki dają możliwość założenia konta oszczędnościowego dla dziecka praktycznie od momentu jego urodzenia do ukończenia 18 lat. Różnice dotyczą przede wszystkim możliwości zarządzania pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku. Dzieci w wieku do 13 lat nie posiadają zdolności do czynności prawnych.

Dlatego w przypadku konta oszczędnościowego zakładanego dla najmłodszych, całością środków zgromadzonych na rachunku dysponuje rodzic dziecka. Z chwilą osiągnięcia 13 lat dziecko zyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych, co oznacza, że może zaciągać zobowiązania np. zawrzeć określone umowy, ale tylko za zgodą opiekuna prawnego. Nastolatek może zatem korzystać z konta oszczędnościowego, jeśli jego rodzice wyrażą na to zgodę.

Jak założyć konto oszczędnościowe dziecku?

Do otwarcia konta oszczędnościowego potrzebne będą dokumenty potwierdzające tożsamość dziecka, takie jak:

 • skrócony odpis aktu urodzenia,
 • paszport,
 • dowód,
 • legitymacja szkolna.

Jeśli dziecko ma inne nazwisko niż rodzic, bank może wymagać przedstawienia skróconego odpisu aktu urodzenia. Potrzebny będzie również dowód osobisty rodzica, który zakłada konto oszczędnościowe dla dziecka. Dodatkowym warunkiem może być także wymóg otwarcia konta osobistego dla dziecka albo posiadania rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego w banku, w którym ma być otwarte konto dla dziecka, przez rodzica. Konto oszczędnościowe dla dziecka może być założone tylko za zgodą opiekuna prawnego.

Czym różni się konto oszczędnościowe dla dziecka od lokaty?

Choć konto oszczędnościowe i lokatę łączy ten sam cel czyli oszczędzanie, to jednak są to dwa odmienne produkty finansowe. Lokata wiąże się z zamrożeniem środków na określony z góry czas: np. trzy miesiące. Oznacza to, że osoba która otworzyła lokatę, nie może w tym czasie swobodnie korzystać z powierzonych pieniędzy.

W przypadku konta oszczędnościowego zgromadzone na rachunku środki, można w każdej chwili wypłacić (zwykle jedna wypłata z rachunku oszczędnościowego jest za darmo, a za każdą kolejną trzeba będzie zapłacić).

Lokata jest oprocentowana, a odsetki są naliczane na koniec okresu na jaki została założona. Konto oszczędnościowe także jest oprocentowane, choć zwykle na niższym poziomie. Natomiast odsetki są dopisywane do rachunku oszczędnościowego na koniec każdego miesiąca.

Lokatę może otworzyć osoba pełnoletnia, ale w określonych przypadkach również może zrobić to dziecko. Przykładowo oferta banku BNP Paribas Lokata dla Samodzielniaka to możliwość założenia lokaty na okres 3 miesięcy z oprocentowaniem stałym w wysokości 0,5% w skali roku. Maksymalna kwota lokaty to 5.000 zł.

Oferta kierowana jest do dzieci w wieku od 13 do 18 lat. Dziecko może założyć lokatę samodzielnie, ale musi mieć na to zgodę rodzica np. wyrażoną wcześniej w Systemie Bankowości Internetowej lub w oddziale banku.

Dziecko może samodzielnie korzystać z konta oszczędnościowego z chwilą uzyskania ograniczonej zdolności do czynności prawnych czyli od ukończenia 13 lat, ale zgodę na to musi wyrazić jego opiekun prawny, najczęściej rodzic.

Jak efektywnie odkładać pieniądze dla dziecka?

Sposoby oszczędzania są różne. Lokata czy konto oszczędnościowe to tylko przykłady dwóch rozwiązań. Jednak w każdym przypadku warto trzymać się kilku zasad. Ważne jest:

 • regularne oszczędzanie – nawet niewielkie kwoty, ale np. wpłacane na konto oszczędnościowe co miesiąc przez kilka czy kilkanaście lat, mogą już stanowić spore wsparcie dla dziecka na opłacenie studiów czy realizację innego dorosłego celu,
 • określenie sposobu korzystania ze środków – rodzice powinni zdecydować czy oszczędzają pieniądze, aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości i wówczas przekażą zgromadzone mu środki czy też całą lub część kwoty oddadzą do dyspozycji dziecka wcześniej, żeby nauczyć je samodzielnego zarządzania własnymi pieniędzmi,
 • wykorzystanie środków tylko w określonym celu – pieniędzy zaoszczędzonych dla dziecka, nie należy traktować jako środków własnych, które mogą być wykorzystane np. w razie trudnej sytuacji finansowej. Oszczędności powinny zostać przekazane dziecku według przyjętego wcześniej modelu: wraz z osiągnięciem pełnoletności lub wcześniej.

Jakie banki oferują konta oszczędnościowe dla dzieci?

Na rynku można znaleźć zarówno oferty kont oszczędnościowych dla dzieci, które wymagają otwarcia rachunku osobistego dla dziecka lub rodzica, jak i całkowicie samodzielnych produktów finansowych. Konto oszczędnościowe dla dziecka można otworzyć m.in. w takich bankach jak:

Pierwsze Konto Oszczędnościowe dla dziecka – oferta Banku PKO BP

Konto można założyć dla dziecka w wieku od urodzenia do ukończenia 18 lat. Oferta jest adresowana dla właścicieli PKO Konta Pierwszego ( dla młodzieży w wieku 13-18 lat) i PKO Konta Dziecka (dla dziecka poniżej 13 lat). Zaletą tej oferty jest brak opłat za prowadzenie konta, a także za przelewy krajowe autoryzowane kodem SMS czy za dostęp do serwisu internetowego PKO Junior i iPKO.

Aktualne oprocentowanie konta jest niewielkie i wynosi 0,01% w skali roku. Przy systematycznym oszczędzaniu można zyskać bonus: 0,5% – warunkiem są systematyczne wpłaty w kwocie od 20 zł do 1.000 zł i brak wypłat przez kolejne 3 miesiące. Odsetki są kapitalizowane co miesiąc.

Dziecko może zacząć samodzielnie dysponować środkami zgromadzonymi na koncie z chwilą ukończenia 13 lat, jeśli dostanie na to zgodę od rodzica. W momencie osiągnięcia przez dziecko 18 lat, konto zmieni się w Konto Oszczędnościowe Plus.

Rachunek Oszczędnościowy Mój Skarb w Banku Pekao

Konto oszczędnościowe można założyć dla dziecka w wieku od urodzenia do ukończenia 18 lat. Jednym z warunków otwarcia rachunku jest posiadanie przez dziecko lub jego rodzica konta osobistego w banku Pekao. Krajowe polecenia przelewów oraz przelewy wewnętrzne realizowane w ramach konta są bezpłatne. Jednak autoryzacja transakcji za pomocą kodu SMS wynosi 20 groszy.

Oprocentowanie konta jest zmienne i aktualnie wynosi 0,06% w skali roku. Osoby, które otworzą konto w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r., mogą liczyć na promocyjne warunki: oprocentowanie 2 % w skali roku do kwoty 3.000 zł przez okres 92 dni od momentu otwarcia rachunku oszczędnościowego.

Promocja jest jednak skierowana do ograniczonego kręgu osób: dzieci w wieku od 6 do 12 lat, dla których zostanie otwarty Pakiet PeoPay KIDS czyli aplikacja, która ma na celu naukę oszczędzania i zarządzania pieniędzmi. Odsetki zostaną dopisane do salda rachunku na koniec każdego miesiąca.

Otwarte Konto Oszczędnościowe dla dziecka w ING Banku Śląskim

Rachunek oszczędnościowy można założyć dla dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat. Konto dla dziecka, które ukończyło 13 lat można założyć przez internet za pośrednictwem aplikacji Moje ING. W przypadku młodszych dzieci, trzeba udać się do dowolnego oddziału banku ING. Aktualne oprocentowanie konta wynosi 0,05% w skali roku dla rachunków prowadzonych w złotówkach i 0,01% dla rachunków prowadzonych w euro, dolarach lub funtach brytyjskich.

Otwarcie konta jest bezpłatne, podobnie jak wpłaty i wypłaty BLIKIEM we wpłatomatach ING Banku Śląskiego i sieci Planet Cash. Kosztowne będą transakcje realizowane w oddziale banku – zarówno wpłata, jak i wypłata z konta to koszt 10 zł. Samodzielne zarządzanie środkami zgromadzonymi na koncie oszczędnościowym jest dostępne dla dzieci, które ukończyły 13 lat.

Konto oszczędnościowe dla dziecka – podsumowanie

Oszczędzanie to proces długoterminowy i wymagający sporo cierpliwości. Nagrodą będzie możliwość przekazania dorastającemu dziecku sporej, bo uzbieranej przez lata kwoty. Zgromadzone środki mogą okazać się dużym wsparciem w drodze do realizacji założonego celu: sfinansowania studiów czy pomocy w kupnie pierwszego mieszkania.

Konto oszczędnościowe dla dziecka może być narzędziem, które ułatwi efektywne odkładanie pieniędzy. W szczególności, że jest to rozwiązanie dużo bardziej elastyczne niż lokata bankowa.

Warto wiedzieć

 • Konto oszczędnościowe, to rachunek bankowy oprocentowany, dzięki czemu daje możliwość gromadzenia i pomnażania środków.
 • Rachunek oszczędnościowy to elastyczne rozwiązanie, które pozwala wypłacić pieniądze w każdym momencie bez ryzyka utraty odsetek – odmiennie od lokaty.
 • Konto oszczędnościowe można otworzyć dla dziecka tuż po jego urodzeniu, aż do ukończenia przez nie 18 roku życia.
 • Tylko nastolatek w wieku od 13 do 18 lat może samodzielnie korzystać z konta oszczędnościowego, jeśli jego rodzice wyrazili na to zgodę.
PORÓWNAJ KONTA
Izabela Stachura
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments