Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Rodzaje kont osobistych – przegląd dostępnych opcji

Konto osobiste to wygodny i bezpieczny sposób na zarządzanie prywatnym budżetem. Dopasuj zatem rachunek bankowy do swoich potrzeb i sprawdź co w tym zakresie oferuje rynek.

Na koniec III kwartału 2020 r. banki komercyjne prowadziły 34 mln rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (według danych Raportu PRNews). Oznacza to wzrost o 243 tys. rachunków w stosunku do II kwartału 2020 r. i o 1,7 mln w stosunku do 2019 r. Liderem w obszarze otwartych RORów jest PKO BP (8.203.000 w III kw. 2020 r.), dalej Bank Pekao BP (4.342.774), a na trzecim miejscu znajduje się mBank (3.961.360). Przed wyborem konta osobistego warto zadać sobie pytanie o swoje oczekiwania i na ich podstawie dobrać odpowiedni typ rachunku.

Co to jest konto osobiste?

Konto osobiste to rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy (ROR) prowadzony przez bank na rzecz klienta indywidualnego. Konto osobiste jest rachunkiem imiennym, do jego założenia instytucja finansowa wymaga przedstawienia dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Posiadanie rachunku bankowego pozwala na obsługę transakcji finansowych przychodzących i wychodzących. Umożliwia otrzymywanie należności m.in. z tytułu wynagrodzenia, emerytury czy świadczeń socjalnych, jak i regulowanie zobowiązań za prąd, gaz czy zakupy przez internet. Aktualnie, z uwagi na niemal zerowe stopy procentowe, konta osobiste nie pełnią funkcji oszczędnościowej i nie są oprocentowane.

Warunki otwarcia konta osobistego

Rachunek może być indywidualny czyli prowadzony na rzecz jednej osoby lub wspólny, prowadzony na rzecz kilku osób. Konto wspólne może założyć np. małżeństwo, rodzic z dzieckiem, ale także osoby ze sobą niespokrewnione.

Konta bankowe mogą być prowadzone dla osób pełnoletnich, ale także dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, ale mają co najmniej 13 lat. Bank PKO BP jako jedyny prowadzi także rachunki dla dzieci poniżej 13 roku życia. Do założenia konta przez osobę niepełnoletnią wymagane jest z reguły potwierdzenie tej czynności przez opiekuna prawnego. Konto osobiste można założyć bezpośrednio w placówce banku, jak i przez internet.

Rodzaje kont osobistych

Szukając konta osobistego staje przed nami nie tylko wybór odpowiedniego banku, ale także dobranie rozwiązania dobrze wpisującego się w nasze potrzeby. Innymi kryteriami będzie kierować się osoba często podróżująca po świecie i rozliczająca się w walutach obcych, a innymi człowiek ceniący bezpośrednią obsługę w oddziale banku. Warto także pamiętać, że posiadaczami rachunków mogą być również osoby niepełnoletnie, których potrzeby są z reguły inne niż dorosłych.

Konto osobiste w wersji standardowej

Umożliwia wykonywanie wszystkich transakcji finansowych tj. przelewy, wpłaty, wypłaty gotówki, realizacja transakcji gotówkowych i bezgotówkowych za pośrednictwem karty płatniczej wydanej do konta, dostęp do historii wykonanych transakcji, zlecenie stałych przelewów. Dobrze dobrana oferta pozwala cieszyć się darmowym rachunkiem, kartą debetową i wypłatami z bankomatów. Bezpłatność często wiąże się z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków tj. zapewnienie wpływów na konto czy wykonanie określonej liczby transakcji w każdym miesiącu.

Przykład:
Konto 360° w Banku Millennium, w ramach którego zyskasz:

 • premię do 250 zł za założenie konta i aktywność,
 • kartę debetową za 0 zł (użytkowanie karty nie podlega opłacie pod warunkiem 1 płatności kartą i miesięcznych wpływów na kwotę min. 1.000 zł),
 • przelewy BLIKIEM za 0 zł,
 • wypłaty ze wszystkich bankomatów własnych Banku i Planet Cash za 0 zł,
 • przelewy zlecone przez bankowość elektroniczną i infolinię za 0 zł.

Konto osobiste w wersji premium

Pozwala na wszystkie standardowe operacje finansowe dostępne w ramach konta podstawowego, ale także zapewnia dodatkowe przywileje np. możliwość otwarcia rachunku inwestycyjnego z niższymi opłatami, usługi concierge, indywidualnego opiekuna, brak opłat za korzystanie z bankomatów na całym świecie itp.

Otwarcie konta dla klientów VIP zwykle wiąże się z koniecznością zapewnienia określonych miesięcznych wpływów lub utrzymywania aktywów o określonej wartości. Niespełnienie warunków bezpłatności rachunku może słono kosztować. Przykładowo posiadacze Konta Citigold, którzy nie zapewnią w danym miesiącu średniego salda na swoich rachunkach w kwocie min. 400.000 zł, będą musieli zapłacić 220 zł miesięcznie.

Przykład:
Konto Osobiste Prestige w Banku Millennium:

 • dla klientów z aktywami na poziomie min. 100.000 zł lub wpływami na rachunek co najmniej 10.000 zł miesięcznie,
 • bez opłat za prowadzenie konta,
 • 0 zł za kartę do konta,
 • 0 zł za korzystanie ze wszystkich bankomatów na świecie,
 • linia Prestige dostępna przez całą dobę,
 • usługi maklerskie.

Konto dla dzieci i młodzieży

Konto bankowe dla osób niepełnoletnich w wieku 13-18 lat. Zazwyczaj zapewnia dostęp do funkcji płatniczych bez dodatkowych opłat za obsługę karty debetowej czy prowadzenie rachunku. Często konta tego typu pozwalają tworzyć wirtualne skarbonki, dzięki którym dziecko może odkładać pieniądze na dowolny cel i przy okazji wyrabiać w sobie nawyk oszczędzania.

Posiadacze konta dla dzieci i młodzieży mogą z łatwością wykupywać dostęp do serwisów muzycznych czy filmowych bez konieczności posiadania karty kredytowej (w tym celu generowane są specjalne kody), a także doładować swój telefon. Rodzic lub opiekun może sprawować kontrolę nad finansami dziecka wprowadzając limity transakcyjne. Bank może przekazywać również dorosłym powiadomienia push informujące o aktywności na rachunku.

Przykład:
PKO Konto Pierwsze:

 • dla osób w wieku od 13 do 18 lat,
 • prowadzenie konta, obsługa karty debetowej za 0 zł,
 • dostęp do funkcji prośba o przelew – w celu zasilenia konta,
 • karta wielowalutowa do konta,
 • dodatkowo Pierwsze Konto Oszczędnościowe do nauki oszczędzania i zarządzania finansami.

Osoby pełnoletnie do ukończenia 26 roku życia mogą skorzystać z oferty dla młodych. Zaletą takich kont osobistych jest często brak kosztów bez konieczności spełnienia dodatkowych wymogów w zakresie stałych wpływów na rachunek.

Konto oszczędnościowe – dla chcących pomnażać oszczędności

Oprocentowane. Podobne do lokaty, z tą różnicą, że środki z konta oszczędnościowego mogą być w każdym momencie wypłacone. Wypłata pieniędzy częściej niż raz w miesiącu może wiązać się z dodatkową opłatą, przykładowo Bank Millennium za drugi i każdy kolejny przelew w miesiącu pobiera 7,5 zł. Przy obecnie proponowanym oprocentowaniu może to oznaczać konsumpcję wypracowanego zysku. Konto oszczędnościowe można otworzyć w ramach posiadanego RORu lub jako odrębny rachunek bankowy.

Konto walutowe – przydatne nie tylko w czasie podróży

To rodzaj konta prowadzony w walucie obcej. Sprawdzi się m.in. podczas podróży za granicą, kiedy za wykonaną transakcję nie zostanie doliczona opłata za przewalutowanie. Rozwiązanie to jest także niezbędne dla osób otrzymujących wynagrodzenie w walutach obcych, a także osobom oszczędzającym nie tylko w złotych polskich. Konto walutowe można założyć jako usługę dodatkową do RORu lub jako odrębny rachunek bankowy.

Rodzaje kont osobistych – podsumowanie

Decydując się na założenie konta bankowego warto sprawdzić i porównać koszty prowadzenia rachunku i warunki, które trzeba spełnić, aby korzystać z niego bezpłatnie. Często podstawowe czynności, wykonywane podczas codziennych zakupów, mogą spowodować, że rachunek wraz z kartą będą zwolnione z opłat. Wybór rodzaju konta zależy także od wieku, zasobności portfela, stylu życia i szeregu innych czynników, które powodują, że nie zawsze najtańsza propozycja będzie dla nas tą najlepszą.

PORÓWNAJ KONTA
Izabela Stachura
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments