Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Zaledwie 28 kliknięć pozwoli ci założyć konto osobiste przez internet

Decydując się na założenie konta osobistego najczęściej zwracamy uwagę na koszty prowadzenia rachunku, karty debetowej oraz na opłaty związane z wypłatami z bankomatów. Podeszliśmy do tego tematu inaczej i sprawdziliśmy, jaka minimalna liczba kliknięć pozwala na założenie konta przez internet.

OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Osoby zakładające swoje pierwsze konto lub poszukujące kolejnego rachunku w dalszym ciągu zainteresowane są dostępem do bankowości elektronicznej. Zgodnie z raportem Związku Banków Polskich (NetB@nk) w IV kwartale 2019 r. liczba rachunków klientów indywidualnych z dostępem do bankowości internetowej wyniosła ponad 37,41 mln. To stanowi wzrost o 0,38% w stosunku do poprzedniego kwartału.

W tym samym okresie o 1,18% zwiększyła się także liczba klientów. Byli to klienci, którzy przynajmniej raz w miesiącu zalogowali się na swój rachunek przez internet. Mając na uwadze ten trend, postanowiliśmy sprawdzić, jaka jest najkrótsza droga do założenia konta osobistego, mierzona liczbą kliknięć i podstron.

Założenie konta osobistego przez internet a liczba kliknięć

Analizując rynek kont osobistych w Polsce postanowiliśmy sprawdzić, które banki starają się upraszczać procedury związane z zakładaniem rachunków przez internet. Jako miarę pozwalającą pozycjonować podmioty w rankingu przyjęliśmy minimalną liczbę kliknięć. Także przeanalizowaliśmy liczbę podstron, które trzeba „przejść”, aby założyć konto. Przyjęta przez nas metoda weryfikacji tożsamości klienta to odwiedziny kuriera, a w szczególnych przypadkach wizyta w oddziale banku. Proces zakładania konta prowadziliśmy równolegle za pomocą komputera i smartfona.

Persona – czyli kto ubiega się za założenia konta przez internet?

Założyliśmy, że osoba zakładająca konto osobiste przez internet ukończyła 18 lat. Dodatkowo jest rezydentem, posiada obywatelstwo polskie i pełną zdolność do czynności prawnych. Mieszka w budynku wielorodzinnym w średnim mieście. Modelowy klient ubiega się o rachunek prowadzony w złotych wraz z podstawową kartą płatniczą. Dodatkowo wybiera dowód osobisty, jako źródło danych o sobie (na ich podstawie zawarta zostanie odpowiednia umowa). Wraz z kontem nie będzie korzystać z żadnych produktów dodatkowych, jak rachunek oszczędnościowy czy debet.

Jaka jest minimalna liczba kliknięć pozwalających na założenie konta przez komputer?

Mając zdefiniowanego modelowego klienta przystąpiliśmy do wnioskowania o założenie konta osobistego za pomocą komputera. Wyniki analizy prezentuje poniższa grafika.

grafika minimalna liczba kliknięć do założenia konta osobistego w wybranych bankach

Na pierwszym miejscu rankingu uplasowały się ex aequo konta osobiste oferowane przez Bank Millennium, Nest Bank oraz Credit Agricole – do założenia rachunku potrzebne jest 28 kliknięć. O czołówkę zestawienia otarł się Bank Pekao (weryfikacja tożsamości w oddziale z uwagi na brak możliwości skorzystania z kuriera) i Getin Bank wymagające o jedno kliknięcie więcej. Stawkę zamyka mBank na równi z BNP Paribas – minimum 40 kliknięć. W rankingu nie uwzględniliśmy Citibanku ponieważ nie było możliwości dokończenia procesu z poziomu komputera.

Jaka jest minimalna liczba podstron pozwalających na założenie konta przez komputer?

Analiza minimalnej ilości podstron niezbędnych do „przejścia” w celu założenia konta osobistego, prowadzi do pewnych przetasowań w rankingu. Zmiany prezentuje poniższa grafika.

infografika minimalna liczba podstron do założenia konta

Jedynym bankiem, który utrzymał pierwszą pozycję w dwóch kategoriach jest Credit Agricole z Kontem dla Ciebie – wymagane „przejście” przez 5 podstron. Na drugim miejscu ex aequo uplasował się Getin Bank z Kontem Proste Zasady, a tuż za nim Nest Bank z Nest Kontem. W końcówce stawki mBank i BNP Paribas zamieniły się pozycjami.

Konta osobiste zakładane przez smartfona

Sprawdziliśmy również, jak sytuacja kształtuje się, kiedy chcielibyśmy założyć konto osobiste korzystając ze smartfona. Wyniki dotyczące zarówno liczby kliknięć, jak i wymaganych podstron, były tożsame z rezultatami osiągniętymi z poziomu komputera. Wszystko wskazuje na to, że banki dążą do ujednolicania procedur związanych z zakładaniem kont osobistych.

Który bank prowadzi najwięcej kont osobistych dla klientów indywidualnych?

Zgodnie z raportem PRNews.pl w pierwszym kwartale 2020 roku najwięcej ROR-ów (konta osobiste prowadzone w złotych, bez rachunków oszczędnościowych) prowadził PKO Bank Polski wraz z Ineligo – ponad 8 mln. Tuż za nim, co nie powinno być niespodzianką, uplasował się drugi państwowy gigant. Bank Pekao mógł się pochwalić 4,2 mln rachunków. Kolejne miejsca należą do mBanku (3,9 mln), Santander Bank Polska (3,8 mln) i Banku Millennium (3,3 mln).

Warto przy tym pamiętać, że bierzemy pod uwagę konta aktywne, co nie oznacza, że są regularnie używane przez swoich właścicieli. Mogą być to rachunki dodatkowe założone m.in. z uwagi na ciekawą ofertę lokat czy atrakcyjne programy emerytalne. Liczbę rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych prowadzonych przez działające na terenie Polski banki prezentują poniższe statystyki.

Z przedstawionych danych wynika, że lider prowadzi dwukrotnie więcej kont osobistych dla klientów indywidualnych niż plasujący się na drugiej pozycji Bank Pekao. Z kolei zamykający stawkę BOŚ Bank prowadzi aż 34 razy mniej ROR-ów niż PKO Bank Polski i Inteligo. Jak widać państwowy kolos nie musi przez najbliższe lata obawiać się o swoją pozycję w tym segmencie rynku. Ciekawostką jest, że zarówno lider, jak i podmiot zamykający stawkę to banki kontrolowane przez polski kapitał.

Czy powinniśmy zwracać uwagę na liczbę kroków niezbędnych do założenia konta online?

Badany przez nas aspekt traktujemy bardziej jako ciekawostkę i bazę porównawczą do analizy dalszych posunięć banków, mających na celu ułatwienie dostępu do usług i produktów finansowych. Wyróżniamy szereg innych czynników wpływających na wybór konta. Najczęściej są to opłaty za prowadzenie rachunku i wydaną do niego kartę czy koszt wypłaty gotówki z bankomatów. Poza tym różnica pomiędzy liderem, a bankiem zamykającym stawkę to 12 kliknięć. Trudno jest sobie wyobrazić, że element ten miałby wpłynąć na ostateczną decyzję potencjalnego klienta.

Większą różnicę zaobserwowaliśmy w trakcie analizy liczby podstron. Zakładając konto w mBanku musimy „przejść” ich o 10 więcej, niż w przypadku Credit Agricole. Różnica ta może wynikać z faktu, że niektóre banki chcą bardziej szczegółowo opisywać proces, czyniąc go zarazem bardziej zrozumiałym dla odbiorcy. Warto w tym miejscu wrócić do liczby ROR-ów prowadzonych przez banki na koniec IQ 2020 r. Sam mBank posiadał ich 3,9 mln, a Credit Agricole – 1,1 mln. Potwierdza to założenie, że klienci widzą ważniejsze czynniki wpływające na ostateczny wybór konta osobistego.

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments