Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Karty wielowalutowe w PLN, EUR, USD i GBP. Jak działają i kto oferuje?

Już 6 banków oferuje karty wielowalutowe, pozwalające ograniczyć koszty transakcji w najpopularniejszych walutach obcych. Sprawdziliśmy zatem, na czym polega ich wyjątkowość oraz jakie koszty towarzyszą tym rozwiązaniom.

symbole walut euro, funta i dolara na tle mapy
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

 

Płatności kartą poza granicami kraju nie muszą być ani drogie, ani stresujące. Niekorzystne kursy wymiany, podwójne przewalutowania czy sięgająca kilku procent prowizja od operacji zagranicznych mogą zrujnować nawet najlepsze wspomnienia z wakacji. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się karty wielowalutowe. Rozwiązanie to pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale eliminuje również konieczność kłopotliwego ukrywania saszety nabitej gotówką.

Jak działa karta wielowalutowa?

Mechanizm działania karty wielowalutowej jest bardzo prosty. Wystarczy wspomniany plastik podpiąć w bankowości elektronicznej pod otwarte wcześniej konta walutowe. System podczas płatności zagranicznej automatycznie rozpozna w jakiej walucie rozliczana jest transakcja i pobierze środki z odpowiedniego rachunku, bez konieczności ich dodatkowego przewalutowania. Ważne jest, aby konto dewizowe zasilone było odpowiednią kwotą. Przykładowo płacąc za nocleg w Berlinie, system powinien pobrać środki zgromadzone na rachunku w euro. Kiedy konto jest puste lub kwota jest niewystarczająca, transakcja realizowana jest z konta podstawowego w złotych, co niestety wiąże się z przewalutowaniem i dodatkową prowizją.

Karta wielowalutowa – oferta rynkowa

Aktualnie kartę wielowalutową oferuje sześć banków: PKO BP, Pekao, ING Bank Śląski, eurobank, Credit Agricole i Citibank. W kolejce ustawia się już BZ WBK planujący udostępnić swój plastik w drugiej połowie 2018 roku. Każda z propozycji pozwala na realizację płatności w PLN, EUR, USD i GBP. Pod kątem dostępnych walut pozytywnie wybija się oferta PKO BP i zrepolonizowanego w ubiegłym roku Banku Pekao.

 

Nazwa bankuPKO BPPekao S.A.ING Bank ŚląskieurobankCredit AgricoleCitibank
Nazwa kartyKarta WielowalutowaMastercard Debit FXKarta Wielowalutowa VisaKarta Multiwalutowa Visa lub MastercardVisa TOUCH! WielowalutowaKarta Debetowa
Oferowane walutyPLN, USD, EUR, GBP, CHF, DKK, NOK, SEKPLN, USD, EUR, GBP, CHFPLN, EUR, USD, GBPPLN, EUR, USD, GBPPLN, EUR, USD, GBPPLN, EUR, USD, GBP
Opłata za wydanie karty0 zł0 zł0 zł0 zł0 zł0 zł
Miesięczna opłata za prowadzenie karty0 zł pod warunkiem posiadania konta w bankowości osobistej (Aurum, Platinium, Platinium II, Złote Konto)3 zł
lub
0 zł pod warunkiem zapewnienia wpływu na konto w wysokości min. 500 zł i min. 1 platności kartą lub Peo Pay
7 zł
lub
0 zł pod warunkiem dokonania transakcji kartą na min. 300 zł miesięcznie
1,9 zł0 zł0 zł / 8 zł w zależności od posiadanego konta i daty jego założenia
Miesięczna oplata za prowadzenie konta wautowego6,9 zł
lub
0 zł dla Złotego Konta Platinium, Platinium II, Aurum
1,10 USD / 0,99 EUR / 1,39 CHF / 0,69 GBP
lub
0 zł
dla posiadaczy Konta Przekorzystnego lub Eurokonta Premium
0 zł0 zł1 zł za każdy rachunek3 zł dla CitiKonta
0 zł dla Citi Priority, Citigold, Citigold Private Client
Wypłata gowki z bankomatów zagranicznych0 zł dla Złotego Konta Platinium, Platinium II, Aurum 2% od wypłacanej kwoty min.
5 zł
lub
0 zł spełniając warunki bezplatności karty
3% od kwoty wyplaty0 EUR / USD / GBP dla kart wydanych do konto Prestige
1,5 EUR / USD / GBP dla kart do pozstałych kont
6 zł3% od kwoty wypłaty min. 10 zł dla Citikonta
0 zł dla Citi Priority, Citigold, Citigold Private Client

Najwięcej walut w PKO BP

Jak wspominaliśmy wcześniej, pod kątem różnorodności walut przoduje oferta PKO BP, gdzie kartę podpiąć można nie tylko pod rachunki prowadzone w złotych polskich, euro, dolarach amerykańskich i funtach brytyjskich, ale również pod konta we frankach szwajcarskich, koronach norweskich, szwedzkich i duńskich. Pekao przy największym polskim banku prezentuje się skromniej, ale dystansuje oponentów możliwością realizacji transakcji w CHF. Wspólnym mianownikiem wszystkich ofert jest brak opłat za wydanie karty wielowalutowej.

Opłaty za prowadzenie karty i kont walutowych

Największe rozbieżności pojawiają się w miesięcznych kosztach związanych z prowadzeniem karty i kont walutowych. Na bezwarunkowo bezpłatne prowadzenie karty wielowalutowej mogą liczyć wyłącznie posiadacze plastiku Visa TOUCH! od Credit Agricole. Na drugim biegunie znajduje się eurobank inkasujący za prowadzenie karty 1,90 zł miesięcznie bez względu na okoliczności. W pozostałych przypadkach prowadzenie karty może być bezpłatne po spełnieniu określonych warunków.

Jeśli chodzi o miesięczny koszt związany z posiadaniem konta walutowego to na uwagę zasługuje oferta ING Banku Śląskiego i Eurobanku, gdzie rachunki prowadzone są za darmo. Jeden złoty za każdy rachunek liczy sobie Credit Agricole. W pozostałych przypadkach opłaty tej można uniknąć decydując się na wskazane przez bank konto osobiste.

Prowizje za wypłaty z bankomatów zagranicznych

Zróżnicowana jest również polityka cenowa związana z wypłatą gotówki z bankomatów zagranicznych. PKO BP, eurobank i Citibank nie obciążają dodatkową prowizją posiadaczy bardziej prestiżowych kont osobistych. Bank Pekao rezygnuje z opłaty w zamian za regularne wpływy na rachunek i dokonywanie transakcji bezgotówkowych. Na końcu stawki uplasował się francuski Credit Agricole inkasujący 6 zł za każdą wypłatę i ING Bank Śląski pobierający aż 3% od kwoty wypłaty.

Citibank bez automatycznego rozpoznawania walut

Wspominaliśmy, że posługując się kartą wielowalutową system samodzielnie rozpozna walutę transakcji i automatycznie pobierze środki z odpowiedniego rachunku (pod warunkiem, że został wcześniej otwarty i zasilony odpowiednią kwotą). Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku oferty Citibanku, który wymaga samodzielnego przepinania karty pomiędzy kontami prowadzonymi w EUR, USD lub GBP. Należy pamiętać, aby po powrocie do kraju ponownie podłączyć kartę do rachunku w PLN, gdyż bank nie zrobi tego automatycznie. Można zrobić to poprzez system bankowości elektronicznej lub dzwoniąc do CitiPhone.

Na co zwracać uwagę korzystając z karty wielowalutowej?

Podstawową, a zarazem najbardziej prozaiczną czynnością, jest założenie odpowiednich rachunków walutowych i zasilenie ich odpowiednią kwotą. Dobrym sposobem na pozyskanie dewiz jest skorzystanie z kantoru internetowego prowadzonego przez bank. Analizując nasze zestawienie z możliwości tej skorzystać mogą klienci PKO BP, Pekao i ING Banku Śląskiego. W przypadku braku środków na koncie walutowym transakcja zrealizowana zostanie z konta w PLN, co spowoduje przewalutowanie i naliczenie dodatkowych opłat.

Druga istotna kwestia kryje się pod tajemniczym skrótem DCC (ang. Dynamic Currency Conversion), czyli dynamiczną konwersją walut. Usługa ta, „zaszyta” w zagranicznych terminalach płatniczych i bankomatach, rozpoznaje w jakiej walucie prowadzona jest karta oraz informuje po jakim kursie nastąpi przewalutowanie. Niestety system może ocenić, że główną walutą naszej karty jest złoty polski, co spowoduje konieczność przewalutowania transakcji. Z tego powodu warto mieć przy sobie niewielką kwotę gotówki na wypadek takich sytuacji.

Podsumowanie

Karta wielowalutowa, z uwagi na przedstawione korzyści, jest rozwiązaniem obowiązkowym dla osób podróżujących za granicę. Niestety z uwagi ograniczony indeks obsługiwanych walut, rozwiązanie to nie sprawdzi się w bardziej egzotycznych destynacjach. Warto zatem sprawdzać, jaka jest oficjalna waluta kraju, który zamierzamy odwiedzić. Zaletą rozwiązania jest również brak konieczności posiadania osobnych kart przypisanych do poszczególnych kont dewizowych. Pozwala to na oszczędność miejsca w portfelu oraz eliminuje ryzyko potencjalnej pomyłki np. płatności w Hiszpanii kartą podpiętą do konta w funtach brytyjskich.

W niedalekiej przyszłości karta wielowalutowa będzie prawdopodobnie proponowana przez większość wiodących instytucji finansowych, oferując dodatkowe i w pełni zautomatyzowane funkcjonalności. Inspiracją dla banków mogą być działające na rynku fintechy. Wystarczy wspomnieć o aplikacji Revolut, pozwalającej przewalutowywać środki finansowe po kursie międzybankowym (bez spreadu), a następnie wydatkować je za pomocą karty opatrzonej logiem MasterCard. Sprawia to, że płatności zagraniczne obarczone są jeszcze niższym kosztem.

 

Czytaj też: MasterPass – płatności na wyciągnięcie palca

Czytaj też: Cashback – łatwa wypłata gotówki ze sklepowej kasy

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o