Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradnik kart bankowych

Jak płacić telefonem? Zobacz, jak zastąpić kartę płatniczą smartfonem

Smartfon czyli urządzenie do zadań specjalnych. Dzwonisz, robisz zdjęcia, korzystasz z internetu, płacisz telefonem. Właściwie trudno sobie wyobrazić brak tego urządzenia na co dzień w plecaku, torebce czy kieszeni spodni. Sprawdź, jak zrezygnować z portfela na stałe i zastąpić kartę płatniczą smartfonem.


Płatności telefonem to wygodna alternatywa dla noszenia portfela. Smartfon sprawdzi się, zarówno kiedy chcesz kupić wodę podczas porannego biegania, nieplanowanej wcześniej wizyty w kawiarni czy standardowych zakupów. Generalnie wszędzie tam, gdzie jest terminal płatniczy i możliwość korzystania z tradycyjnej karty debetowej.

Przyzwyczajenie i wcześniejsze nawyki do płatności kartą mogą rodzić pytanie czy takie rozwiązanie jest na pewno bezpieczne i rzeczywiście tak proste. Sprawdzamy zatem jak płatności telefonem wyglądają w praktyce.

Jak płacić telefonem?

Szerokie funkcjonalności smartfonów sprawiają, że te urządzenia na dobre zagościły w naszej codzienności. Smartfon mamy przy sobie nawet wtedy, kiedy biegamy czy spacerujemy bez dokumentów czy kart płatniczych. W tym momencie telefon może zastąpić zarówno aparat telefoniczny, dowód osobisty (jeśli korzystasz z aplikacji mObywatel) czy kartę płatniczą.

Płatności telefonem realizowane są zbliżeniowo, bez konieczności uruchomienia aplikacji banku. Płacenie telefonem będzie możliwe przy odblokowanym smartfonie i włączonej komunikacji bliskiego zasięgu NFC.

Jak płacić telefonem zbliżeniowo?

Płatności zbliżeniowe telefonem umożliwia technologia NFC (z ang. Near Field Communication) czyli moduł, który jest wykorzystywany do szybkiej i bezprzewodowej wymiany informacji pomiędzy dwoma urządzeniami, które znajdują się w bliskiej od siebie odległości. W module NFC do komunikacji wykorzystywane są fale radiowe, a wymiana informacji może dotyczyć zarówno dwóch smartfonów, jak i w przypadku płatności zbliżeniowych, smartfona i terminala płatniczego.

Realizacja płatności zbliżeniowej telefonem wymaga włączenia NFC na swoim urządzeniu. Potem wystarczy tylko odblokować telefon i przyłożyć do terminala płatniczego bez uruchamiania samej aplikacji banku.

Jak włączyć funkcję NFC w telefonie?

Funkcję NFC można zwykle włączyć lub wyłączyć na dwa sposoby. Pierwszy łatwiejszy to uruchomienie górnego paska narzędzi, który możesz rozwinąć przesuwając na Twoim smartfonie palcem od góry w dół. Jeśli napis NFC się pojawi i jest podświetlony, to moduł jest włączony. Jeśli nie jest podświetlony, trzeba go uaktywnić poprzez kliknięcie.

Drugi sposób to wyszukanie odpowiedniej opcji w ustawieniach: może to być Łączność, Udostępnianie lub Połączenia i aktywację NFC w tym miejscu.

Trzeba też pamiętać, że nie każdy smartfon posiada funkcję NFC. Jeśli chcesz płacić zbliżeniowo telefonem, przed zakupem smartfona, sprawdź czy Twój wymarzony model obsługuje płatności zbliżeniowe.

Porównaj najlepsze

karty kredytowe

Sprawdź oferty

Płatności telefonem krok po kroku

Bez względu na rodzaj oprogramowania na telefonie czy wybór banku, w którym masz konto, płatności telefonem w każdym przypadku będą wyglądały podobnie.

Jak płacić telefonem przy pomocy BLIK-a?

BLIK to sześciocyfrowy kod, z którego możesz skorzystać przy płatności za zakupy w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym. Według danych na stronie dostawcy tego rozwiązania, już 18 banków w Polsce obsługuje BLIKA, dzięki temu i Ty możesz korzystać na co dzień z tego rozwiązania.

Do płatności BLIKiem potrzebujesz zainstalować na swoim telefonie aplikację banku, z którego usług korzystasz. Wygenerowanie kodu wymaga zalogowania się do aplikacji mobilnej, a więc konieczny będzie również dostęp do internetu. Kolejny krok to kliknięcie w ikonę BLIKa i wygenerowanie kodu, który jest aktywny przez 2 minuty. W tym czasie podaj go kasjerowi, a następnie zatwierdź transakcję w aplikacji.

Jak płacić telefonem z systemem IOS?

Telefony Apple zamiast aplikacji Google Pay oferują własne rozwiązanie: Apple Pay. Aby płacić smartfonem ze znaczkiem ugryzionego jabłuszka wystarczy dodać posiadane karty płatnicze do Portfela na iPhonie.

A potem już płacić zbliżeniowo według schematu:

  • naciśnij dwukrotnie przycisk boczny
  • po pojawieniu się na ekranie domyślnej karty płatniczej spójrz na telefon, żeby uwierzytelnić płatność za pomocą Face ID lub podaj kod
  • przyłóż telefon do terminala i poczekaj na komunikat „Gotowe”

Jeśli chcesz zapłacić domyślną kartą z Touch ID, to odblokuj telefon za pomocą przyłożenia palca do czytnika Touch ID, a potem przybliż telefon do terminala.

W razie chęci zmiany karty domyślnej na inną, gdy na ekranie Twojego iPhona pojawi się karta domyślna, stuknij w nią, a następnie wybierz tą, którą chcesz zapłacić. Kolejne kroki są już typowe dla płatności telefonem. Uwierzytelnij płatność, a potem przyłóż telefon do terminala do momentu pojawienia się informacji „Gotowe”.

Jak płacić telefonem systemem Android?

Jeśli masz telefon z systemem Android, który jest wyposażony w moduł płatności zbliżeniowych NFC, możesz korzystać z wygodnych płatności zbliżeniowych. Potrzebujesz jeszcze zainstalować aplikację mobilną banku lub skorzystać z innych rozwiązań w zakresie wirtualnego portfela np. Google Pay.

Płatność np. w sklepie stacjonarnym możesz zrealizować po odblokowaniu telefonu i przyłożeniu urządzenia do terminala. W zależności od czułości urządzenia czasem, aby transakcja doszła do skutku być może trzeba będzie zdjąć etui osłaniające, ale zwykle wystarczy samo przyłożenie telefonu.

Podczas płatności zbliżeniowych telefonem wystarczy samo jego odblokowanie, bez konieczności uruchamiania aplikacji mobilnej banku.

Jak płacić telefonem z Google Pay?

Google Pay to wirtualny portfel, który pozwala na szybkie płatności telefonem. Możliwość przypisania w jednym miejscu wielu kart płatniczych różnych banków sprawia, że jest to aplikacja bardzo uniwersalna, praktyczna i bezpieczna. Podczas płatności Google Pay nie udostępnia bowiem prawdziwego numeru Twojej karty.

Płatności zbliżeniowe realizowane są zgodnie ze schematem:

  • odblokuj telefon
  • włącz moduł NFC
  • zbliż telefon do terminala płatniczego

Jak płacić telefonem przy pomocy aplikacji banku?

Aplikacja banku pozwala na realizację płatności zbliżeniowych według schematu opisanego w poprzednim akapicie dla płatności z Google Pay. Czyli bez konieczności uruchomienia samej aplikacji.

Dostęp do internetu będzie potrzebny tylko w razie wyboru płatności BLIKIem. Standardowe płatności zbliżeniowe telefonem wymagają przede wszystkim włączonego modułu NFC.

Czy płatności telefonem są bezpieczne?

Płatności telefonem są bezpieczne, jeśli przestrzegasz podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Czyli:

  • Chronisz dostęp do danych telefonu hasłem lub musisz odblokować go danymi biometrycznymi: odciskiem palca lub wizerunkiem twarzy. To pierwsza zapora, która utrudni dostanie się do Twoich pieniędzy na koncie, nawet w przypadku kradzieży telefonu. W przypadku analogicznej sytuacji kradzieży portfela, dostęp do pieniędzy dla złodzieja od razu stoi otworem.
  • Stosujesz oprogramowanie antywirusowe na telefonie..
  • Nie klikasz w podejrzane wiadomości, które np. każą Ci podać dane do Twojego konta czy ściągnąć oprogramowanie niewiadomego pochodzenia.

Źródła:

  • https://blik.com/
  • https://pay.google.com/intl/pl_pl/about/
  • https://support.apple.com/pl-pl/guide/iphone/iphbd4cf42b4/ios

Warto wiedzieć

1. Płatności zbliżeniowe telefonem sprawdzą się w punktach usługowych i sklepach stacjonarnych zamiast typowej płatności kartą.

2. Do realizacji płatności zbliżeniowej nie trzeba uruchamiać aplikacji mobilnej. Wystarczy odblokować telefon i przyłożyć go do terminala. Płatności zbliżeniowe telefonem wymagają również włączonej funkcji NFC.

3. Do płatności BLIKiem potrzebna jest zainstalowana aplikacja banku, w którym masz konto.

4. Płatności telefonem bez użycia fizycznej karty debetowej mogą być realizowane zarówno przez użytkowników smartfonów z systemem android, jak i IOS.

5. Płatności BLIKiem wymagają dostępu do internetu i uruchomienia aplikacji banku.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Jaka aplikacja do płatności telefonem?

    Możesz korzystać z aplikacji Google Pay, pod którą podepniesz kilka kart płatniczych różnych banków albo z aplikacji bankowej czyli tej, którą udostępnia bank, który prowadzi Twoje konto.

  2. Jak ustawić płatności NFC w telefonie?

    NFC uruchomisz bezpośrednio w ustawieniach telefonu. Sprawdź też panel sterowania, który zawiera szereg szybkich dostępów, w tym również może ikonkę NFC. Uruchomisz go przesuwając palcem od góry w dół na swoim smartfonie.

  3. Jak najlepiej płacić telefonem?

    Nie ma jednej najlepszej drogi. Każda, którą wybierzesz i którą chcesz używać będzie dobra. Jeśli korzystasz z usług tylko jednego banku i jednej karty płatniczej, to możesz płacić telefonem przy pomocy aplikacji bankowej. Jeśli masz więcej kart, bardziej może się sprawdzić rozwiązanie typu Google Pay. czy Apple Pay dla iPhonów.

  4. Jaka jest najlepsza aplikacja do płacenia telefonem?

    Możesz korzystać albo z aplikacji mobilnej swojego banku, albo rozwiązań typu wirtualny portfel Google Pay. Każde rozwiązanie ma swoje zalety. Jeśli chcesz korzystać z aplikacji banku, to nie możesz wybrać jakiejkolwiek, ale tylko aplikację mobilną swojego banku.

  5. Czy żeby płacić telefonem trzeba mieć włączoną aplikację?

    Jeśli chcesz płacić telefonem zbliżeniowo wystarczy, że odblokujesz telefon i masz włączone płatności NFC. Nie musisz włączyć aplikacji.  

  6. Jak działają płatności zbliżeniowe?

    Płatności zbliżeniowe wymagają uruchomienia modułu NFC na telefonie. To rozwiązanie umożliwia przesyłanie informacji pomiędzy dwoma urządzeniami za pomocą fal radiowych na niewielką odległość. 

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments