Telefon zamiast karty płatniczej – poznajcie BLIKa

mężczyzna z telefonem w dłoniach nad włączonym laptopem
Źródło obrazka: depositphotos

Wyobraźcie sobie, że robiąc zakupy czy wypłacając gotówkę z bankomatu, kartę płatniczą zostawiacie w domu. Pomyślcie o cyfrowych czekach, przekazywanych swoim bliskim oraz o przelewach błyskawicznie realizowanych na numer telefonu. Teraz to możliwe. Przed wami BLIK – superbohater Polskiego Standardu Płatności.

 

Jesteśmy świadkami galopującego postępu i świat finansów nie jest tutaj wyjątkiem. Klienci banków uciekają w coraz to nowsze rozwiązania. Trudno w to uwierzyć, ale przed laty niepodzielnie królował przelew w papierowej formie. Wypełnienie druczku wymagało nie lada skupienia, a konieczność wizyty na poczcie pochłaniała nasz bezcenny czas. Później banki przeniosły się do sieci, a w naszych portfelach na dobre zadomowił się plastikowy pieniądz.

Kolejnym krokiem ku nowoczesności może okazać się metoda, która na nowo zdefiniuje pojęcie płatności przelewem czy wypłatę gotówki z bankomatu. Sposób pozwalający lepiej zarządzać zgromadzonym budżetem, oferując zarazem wygodę i wysoki poziom bezpieczeństwa. W ten trend doskonale wpisuje się system płatności mobilnych BLIK, stworzony przy współpracy sześciu polskich banków: Alior Banku, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku i PKO Banku Polskiego.

Oferta skierowana jest do osób korzystających z aplikacji mobilnych banków uczestniczących w systemie. Użytkownik smartfona, posługując się jednorazowym kodem, realizować może płatności w punktach usługowych i w sklepach. Może również wypłacać gotówkę z bankomatów bez użycia karty, zlecać przelewy na wybrany numer telefonu oraz generować czeki cyfrowe. Wszystko wskazuje na to, że BLIK ma mocne zadatki na finansowego superbohatera, który odprawi do lamusa dotychczasowe rozwiązania. Oceńmy jednak jego wartość w kluczowych dla użytkownika momentach.

BLIK – gotówkę wypłaca kodem

Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy wzmożoną działalność cyfrowych przestępców. Określenie skimming odmienione zostało już przez wszystkie przypadki, jednak wciąż natrafiamy na historie osób, okradzionych przy pomocy tej podstępnej metody. Profesjonalne modyfikacje bankomatów, często nie pozwalają na właściwe rozpoznanie zagrożenia. Bezdyskusyjnie najsłabszym ogniwem całego procesu jest karta płatnicza, która po zeskanowaniu, może zostać wykorzystana przez osoby trzecie. Zanim ofiara zwietrzy szwindel z reguły jest za późno.

A co jeśli karta zostałaby zastąpiona jednorazowym kodem? Ciągiem sześciu cyfr o skróconym terminie ważności? Brzmi to jak zły sen ukrytych w ciemnościach przestępców i rzeczywiście nim jest. BLIK, superbohater finansowego świata, nie używa karty, dlatego nigdy nie padł ofiarą skimmingu. Co gorsza propaguje to rozwiązanie pośród klientów banków, narażając się tym samym na gniew typów spod ciemnej gwiazdy. Ale jak właściwie wypłacić gotówkę jest bez użycia karty?

BLIK dbając o wizerunek nigdy nie nosi przy sobie portfela. Wyobraźcie sobie opięty, lateksowy strój wypchany w pewnym miejscu pękatym pularesem. To zbyt wiele, nawet dla finansowego super herosa. BLIK za to nigdy za to nie rozstaje się ze swoim smartfonem. W pogoni za gotówką korzysta z sieci bankomatów placówek zrzeszonych w systemie oraz urządzeń sieci Euronet i Planet Cash. Wybiera zawsze opcję obsługi transakcji bez karty. Następnie przy pomocy aplikacji mobilnej zainstalowanej w telefonie generuje kod, dbając o to, aby nikt nie podpatrzył wyświetlonego ciągu cyfr. Swoją drogą potencjalny złodziej musiałby wykazać się nie lada gibkością, gdyż termin ważności kodu wynosi zaledwie dwie minuty. Po wprowadzeniu hasła, bankomat wypłaca żądaną kwotę.

Czytaj też: Karty prepaid – czym są i czy to już ich koniec?

BLIK – płaci bezpiecznie i szybko

Ludzie bywają roztargnieni. Każdemu z was zdarzyło się kiedyś zapomnieć portfela. Poziom irytacji sięga zenitu, kiedy przy kasie uświadamiacie sobie, że zakupy bez pieniędzy to nie najlepszy pomysł. Dopada was wściekłość, kiedy podczas tankowania samochodu, przypominacie sobie, że karta płatnicza radośnie dynda w kieszeni płaszcza, przerzuconego przez biurowy fotel. Jedynym ratunkiem zdaje się telefon do przyjaciela, który podrzuci na miejsce kilkaset złotych. Tak się składa. że ten sam telefon mógłby uratować was w tych niekomfortowych sytuacjach.

BLIK z opisanych wcześniej przyczyn nigdy nie nosi przy sobie portfela. Nie wyobraża sobie jednak życia bez drobnych zakupów. Rezygnacja z szybkiej kawy na stacji paliw również nie wchodzi w rachubę. Aby nie komplikować sytuacji, płacąc w punktach sprzedaży, posługuje takimi samymi kodami, jak przy transakcjach bankomatowych. Korzystając z aplikacji mobilnej generuje hasło, które następnie wprowadza w terminalu płatniczym lub przekazuje sprzedawcy. W określonych sytuacjach transakcja musi zostać dodatkowo potwierdzona pinem. Banki dla płatności bez pinu najczęściej wprowadzają limit 3 transakcji po 50 złotych każda. I żeby nie było – BLIK równie chętnie kupuje w sieci.

BLIK – wystawia czeki i przelewa na numer telefonu

Obserwując poczynania naszego bohatera, stwierdzić można, że proponowane rozwiązania warte są przysłowiowej świeczki. Z drugiej strony jednak uświadamiamy sobie pewne ograniczenia. Co zrobić kiedy dopadnie nas podwójne nieszczęście – znajdziemy się bez portfela poza zasięgiem sieci? Błyskotliwy superbohater znalazł wyjście także z tej sytuacji. To czeki BLIK.

Czeki również generowane są przy pomocy aplikacji mobilnej. Tworząc dokument ustalić można kwotę oraz termin ważności czeku, który sięga nawet 72 godzin. Następnie do indywidualnego numeru czeku ustalamy hasło i z tak przygotowanym zapleczem możemy ruszać w drogę. Oczywiście nasz bank dokona blokady na rachunku, opiewającej na kwotę czeku. W przypadku braku realizacji transakcji, kwota ta wróci spowrotem na nasze konto. Dodatkowym atutem rozwiązania, jest możliwość przekazywania czeków osobom trzecim. BLIK uważa, że za pomocą czeków skutecznie wspiera swoich sojuszników, działających często w trudnych warunkach.

Ostatnim udogodnieniem pozwalającym inaczej spojrzeć na pojęcie przelewu bankowego, jest transfer środków finansowych na numer telefonu. Rozwiązanie o tyle wygodne, że 26 cyfrowy numer rachunku bankowego, zastąpiony zostaje dużo krótszym numerem telefonu. Pieniądze wysyłacie i odbieracie równie łatwo jak SMSy. Aby korzystać z tej funkcjonalności wystarczy w aplikacji mobilnej uruchomić opcję transferów na numer telefonu. Co ważne przelewów dokonywać możemy również do osób nie korzystających z aplikacji mobilnej. Wiąże się to niestety z wydłużeniem całego procesu.

BLIK – słabe strony superbohatera

Jak większość superbohaterów BLIK ma również swoje słabe punkty. Pierwszym z nich jest ograniczona liczba banków oraz punktów usługowo-handlowych korzystających z systemu. Istotnie zmniejsza to zasięg całego przedsięwzięcia. Po drugie BLIK jest bohaterem lokalnym, działającym wyłącznie na terenie Polski. Kolejną wadą są ograniczenia technologiczne objawiające się brakiem sieci czy niespodziewaną awarią telefonu. BLIK doskonale pamięta, kiedy niefortunnie upuszczony telefon, odbił się od kratki ściekowej i zniknął w odmętach głębokiego kanału. Nie zapłacił za paliwo. Do domu wracał pieszo.

Dużym zarzutem wobec BLIKa jest również brak opcji zbliżeniowej. Pomimo wygody i bezpieczeństwa jednorazowych kodów, istnieją rozwiązania, pozwalające dokonywać płatności w jeszcze prostszy sposób. Często aby zrealizować transakcję, wystarczy zbliżyć telefon do terminala – to wszystko. Zupełnie niedawno, bo 17 listopada, polski rynek powitał cudowne dziecko Google – Android Pay. System, który ma szansę odebrać klientów rosnącego w siłę BLIKa. Odwołując się do tytułu popularnego filmu „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów”, czeka nas zacięta walka obozów promujących swoje unikalne rozwiązania. Tym razem jednak na starciu herosów zyskają zwykli śmiertelnicy. Bez względu na wynik.

 

Czytaj też: Zróbmy sobie dobrze – pożyczki społecznościowe

Czytaj też: Centralna informacja o rachunkach bankowych – na tropie zapomnianego konta

avatar

Powiązane tematy

Komentarze: