Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

6 banków oferujących przelew na telefon

Numer rachunku bankowego to 26 cyfr. Numer telefonu liczy ich dziewięć, a to tylko jeden z powodów dla którego warto zainteresować się przelewami na smartfona. Sprawdziliśmy, które banki oferują to rozwiązanie.

 

Polacy z coraz większą ufnością podchodzą do nowoczesnych rozwiązań wspierających zarządzanie osobistym budżetem. Trend ten potwierdzają liczby. Zgodnie z Raportem PRNews.pl na koniec czerwca 2018 r. z bankowości mobilnej aktywnie korzystało już ponad 10 mln osób, czyli o 2,4 mln więcej niż rok wcześniej. To ważne, gdyż właśnie aplikacje mobilne najczęściej są “nośnikiem” najbardziej innowacyjnych rozwiązań bankowych. Jednym z nich jest wspomniany przelew na telefon.

Czym jest przelew na telefon?

Przelew na telefon pozwala na błyskawiczne przekazywanie środków pieniężnych pomiędzy użytkownikami aplikacji mobilnych, którzy korzystają z usługi BLIK. Przewaga tego rozwiązania nad standardowymi przelewami opiera się głównie na dwóch filarach – natychmiastowości i darmowości. Pierwsza zaleta wynika z faktu, że rozwiązanie to obsługiwane jest przez system Express Elixir, zapewniający transfer środków w czasie nieprzekraczającym kilkunastu sekund, 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Drugi z kolei odwołuje się do polityki cenowej banków udostępniających usługę bez dodatkowych opłat.

Dużym ułatwieniem jest także istotne ograniczenie danych niezbędnych do skutecznego przekazania środków. W przypadku przelewów standardowych wymagane jest przynajmniej wprowadzenie 26 cyfrowego numeru rachunku bankowego. Dbając o “porządek w papierach” warto uzupełnić także dane osobowe odbiorcy środków, aby w razie potrzeby łatwo zlokalizować wykonaną operację. Zlecając przelew na telefon wystarczy tylko wyszukać adresata z listy kontaktów lub wprowadzić “z palca” jego numer telefonu. Szybkość transferu środków przesyłanych przelewem BLIK prezentuje poniższy spot:

 

 

Przelew na telefon w ofercie 6 banków

Aktualnie do systemu BLIK przystąpiło 13 banków, jednak tylko 6 z nich oferuje szybkie przelewy na numer telefonu. Przedstawiliśmy je w tabeli, którą uzupełniliśmy o dodatkowe informacje. Dotyczą one maksymalnych limitów przelewów oraz ich dopuszczalnej kwoty.

 

BankMaksymalna liczba przelewówMaksymalna kwota pojedynczego przelewuMaksymalna kwota przelewów w ciągu doby
Alior Bank100 miesięcznie5005 000
Bank Millenniumdowolna50010 000
Santander Bank Polskadowolna3 0003 000
ING BŚdowolna200500
mBankdowolna200brak
PKO BP100 dzienniebrak3 000

 

Jak widać, banki oferujące przelewy na numer telefonu prowadzą zróżnicowaną politykę limitowania operacji. Najbardziej szczegółowo do sprawy podchodzi Alior Bank, który jako jedyny określił ograniczenia we wszystkich kategoriach, zastrzegając dodatkowo, że miesięczna kwota przelewów na telefon nie może przekroczyć 30 000 zł. Z kolei klienci korzystający z aplikacji mobilnej ING Banku Śląskiego mogą natrafić na mur w postaci limitu dziennego w wysokości 500 zł. Wydaje się jednak, że w większości przypadków kwota ta może być wystarczająca.

Jak powiązać numer telefonu z numerem rachunku bankowego?

Jeśli korzystamy z aplikacji mobilnej jednego z wymienionych banków i przekonała nas prostota przelewów na telefon to odpowiedni czas, aby przekuć teorię w praktykę. Za przykład posłuży nam aplikacja IKO (PKO BP). Od razu wyjaśniamy, że schemat postępowania w przypadku innych banków jest zbliżony. Wybór ten wynika również z faktu, że IKO jest obecnie najbardziej popularną aplikacją mobilną na rynku – korzysta z niej aktywnie niemal 2,5 mln użytkowników.

Aby rozpocząć przygodę z przelewami na numer telefonu należy po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej powiązać numer telefonu z numerem naszego konta. W tym celu należy kierować się ścieżką USTAWIENIA > PŁATNOŚCI > REJESTRACJA NUMERU TELEFONU. Następnie za pomocą suwaka dokonać akceptacji. W każdym momencie numer może zostać przez nas wyrejestrowany, jednak oznacza to rezygnację z otrzymywania przelewów na telefon.

W jaki sposób zlecić przelew na telefon?

Kiedy operacja przypisywania numerów przebiegła pomyślnie, można przystąpić meritum, czyli zlecenia przelewu na numer telefonu. W tym celu należy:

  • po zalogowaniu się do aplikacji wybrać z dolnego paska ikonę Płatności,
  • kliknąć w ikonę Przelew na Telefon,
  • w dolnej części ekranu, wyświetlającego poradę, wybrać przycisk Nowy Przelew (zdefiniowani wcześniej odbiorcy pojawiłby się już w tym miejscu),
  • wskazać konto z którego ma być zlecony przelew,
  • wprowadzić numer telefonu odbiorcy lub wybrać go z listy kontaktów,
  • określić kwotę przelewu,
  • po uzupełnieniu danych wybierać podświetlony przycisk dalej,
  • gotowe – przelew przekazany do odbiorcy!

Odbiorca przelewu nie korzysta z przelewów na numer telefonu

Należy pamiętać, że aby cała operacja przebiegła szybko i przyjemnie beneficjent przelewu powinien również posiadać aplikację mobilną z powiązanym numerem telefonu. W przeciwnym wypadku realizacja transakcji będzie w dalszym ciągu możliwa, jednak pociągnie za sobą dodatkowe utrudnienia. W mniej korzystnej sytuacji odbiorca otrzyma wiadomość SMS z informacją o kwocie oczekującego przelewu oraz instrukcję instalacji aplikacji IKO. Osoba gotowa podjąć te kroki otrzyma środki kolejnego dnia. Jeżeli operacja nie zostanie zrealizowana w terminie 7 dni pieniądze wrócą na konto nadawcy.

Przelew na telefon – perspektywy na przyszłość

Rosnąca popularność bankowości mobilnej pozwala sądzić, że przelew na telefon ma szansę zagościć na dłużej świadomości użytkowników. Niebagatelne znaczenie w propagowanie tego rozwiązania ma polityka cenowa banków. Aktualnie przelewy na telefon są darmowe. Z drugie strony PKO BP na stronie produktu zastrzega, że udostępnia usługę wszystkim klientom bez pobierania dodatkowych opłat do dnia 31 grudnia 2018 r. włącznie. Co będzie dalej, i jak zachowa się konkurencja, nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Rywalizację z przelewami na telefon mogą nawiązać jedynie przelewy natychmiastowe. Bezpłatność przemawia na korzyść tych pierwszych, jednak trzeba pamiętać o klientach o konserwatywnym podejściu do bankowości, którzy aplikacje mobilne omijać będą szerokim łukiem. Szczególnie, że potrzeba nagłej realizacji przelewu, nie zdarza się codziennie, a transfery Express Elixir mogą być darmowe.

 

Czytaj też: Cashback – łatwa wypłata gotówki ze sklepowej kasy

Czytaj też: Karty wielowalutowe w PLN, EUR, USD i GBP. Jak działają i kto oferuje?

PORÓWNAJ KONTA
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments