Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Kredyt odnawialny – czym jest limit odnawialny i jak działa?

Kredyt odnawialny to dodatkowe środki na dowolny cel. Doskonale sprawdzi się w razie nieplanowanych wydatków – bo pieniądze są dostępne na rachunku bankowym bez dodatkowych formalności i wniosków. Jedyne ryzyko to przyzwyczajenie i korzystanie z limitu kredytowego przez cały czas.

Według raportu “Preferencje pożyczkowe Polaków” przygotowanego na zlecenie Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego i Federacji Konsumentów, korzystanie z kredytów odnawialnych zadeklarowało 16 % respondentów. Produkty finansowe są najbardziej popularne wśród osób pomiędzy 35 a 49 rokiem życia – 33 %.

Najczęstszym powodem korzystania z pożyczki czy kredytu jest nagły wydatek – tak odpowiedziało 62% ankietowanych lub zaspokojenie pojawiającej się potrzeby – 29 %. W takich sytuacjach kredyt odnawialny sprawdzi się idealnie – bo pieniądze są stale do dyspozycji klienta.

Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to produkt bankowy powiązany z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, w ramach którego klient otrzymuje do dyspozycji określoną sumę pieniędzy. Wysokość udzielonego limitu jest zależna od zdolności kredytowej i osiąganych dochodów. W ramach ofert dostępnych na rynku można uzyskać nawet do 150.000 zł.

Warunkiem uzyskania kredytu odnawialnego jest posiadanie konta w banku, który udziela kredytu lub deklaracja otwarcia takiego rachunku najpóźniej w dniu przyznania limitu. Wartość przyznanego limitu powiększa wysokość posiadanych na koncie środków.

Przykład:
Klient, który uzyskał kredyt odnawialny w wysokości 3.000 zł i posiada środki własne na koncie bankowym w wysokości 5.000 zł, faktycznie dysponuje kwotą 8.000 zł.

Dostęp do pieniędzy jest zagwarantowany przez cały czas trwania umowy, ale faktycznie można z nich skorzystać w momencie, kiedy własne środki zostaną wyczerpane. W odróżnieniu od kredytu gotówkowego nie ma narzuconego z góry harmonogramu spłaty zobowiązania. Natomiast każdy wpływ środków na konto w pierwszej kolejności pokrywa wykorzystany limit. Ten mechanizm działa do momentu, aż saldo na rachunku będzie dodatnie.

Dodatkowe środki można wykorzystać w dowolny sposób – przelać na inne konto, zapłacić za zakupy kartą debetową, wypłacić pieniądze w bankomacie. Cel na jaki można przeznaczyć pieniądze z przyznanego kredytu odnawialnego zależy wyłącznie od klienta. Swoboda wykorzystania przyznanych środków oraz możliwość korzystania z pieniędzy banku wielokrotnie, bez konieczności składania dodatkowych wniosków, to największe zalety kredytu odnawialnego.

Jakie są warunki udzielenia kredytów odnawialnych?

Podobnie jak w przypadku innych zobowiązań finansowych, udzielenie kredytu odnawialnego wiąże się z koniecznością posiadania zdolności kredytowej. Przy czym dla stałych klientów, którzy posiadają już konto w banku, procedura związana z przyznaniem limitu jest ograniczona do minimum. Wysokość dochodów bank ustali w oparciu o historię wpływów na rachunek bankowy, a rzetelność spłaty wcześniejszych zobowiązań analizując rejestry gromadzone przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Nowy klient banku musi być przygotowany na dostarczenie dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych dochodów. Bank może wymagać okazania m.in.:

 • zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu,
 • PIT za ostatni rok,
 • wyciągu z konta bankowego z przelewem wynagrodzenia, emerytury lub renty – zwykle za okres co najmniej 3 miesięcy,
 • decyzji o przyznaniu świadczenia np. emerytury czy renty,
 • książki przychodów i rozchodów – dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Dodatkowe warunki dla każdego kredytobiorcy to:

 • ukończone 18 lat,
 • polskie obywatelstwo,
 • stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski,
 • stałe wpływy na konto bankowe powiązane z kredytem odnawialnym.

Wniosek o kredyt w koncie można złożyć w placówce banku, online w ramach bankowości elektronicznej lub telefonicznie.

Ile kosztuje kredyt odnawialny?

Do kosztów związanych z uzyskaniem kredytu odnawialnego można zaliczyć:

 • oprocentowanie – odsetki liczone są tylko od wykorzystanej kwoty kredytu,
 • prowizję – opłata jednorazowa liczona najczęściej jako procent od udzielonej kwoty kredytu,
 • opłatę za ewentualne podwyższenie kwoty limitu w koncie,
 • opłatę za odnowienie kredytu.

Z uwagi na powiązanie kredytu odnawialnego z rachunkiem oszczędnościowo – rozliczeniowym, należy wziąć pod uwagę również koszty związane z obsługą konta czy opłatą za korzystanie z karty debetowej.

Jakie banki oferują kredyt odnawialny?

Limit w koncie to popularny produkt bankowy, który znajdziesz w ofercie wielu banków. Poniżej warunki uzyskania kredytu odnawialnego w ofercie 9 banków i tabela, która ułatwi porównanie szczegółowych warunków.

W ramach kredytu odnawialnego klient banku może uzyskać stały dostęp do kwoty nawet 150.000 zł. Dodatkowe pieniądze dostępne są praktycznie od razu po akceptacji umowy przez bank. Limit odnawialny można uruchomić przez internet w aplikacji iPKO, telefonicznie lub w oddziale banku. Umowa zawierana jest na rok z możliwością przedłużenia. Spłata odsetek tylko od wykorzystanego limitu, a pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel.

 • Kredyt odnawialny w mBanku

Jesienne zakupy z kredytem odnawialnym to aktualna, promocyjna oferta mBanku. Klient może otrzymać do dyspozycji dodatkowo od 500 zł do 150.000 zł z okresem spłaty do 120 dni. Oprocentowanie w skali roku to 7,20%. Kredyt odnawialny uruchamiany jest na okres 12 miesięcy. Przy regularnych wpływach na konto, umowa zostanie przedłużona bez zbędnych formalności.

W ofercie mBanku można znaleźć jeszcze Kredyt odnawialny w sam raz. Kwota, którą można otrzymać do dyspozycji to tylko 2.000 zł. Klient nie płaci jednak odsetek za wykorzystany limit. Wynagrodzenie dla banku to 20 zł miesięcznie za 2000 zł kredytu na koncie.

Bank obiecuje decyzję o przyznaniu limitu nawet w minutę od złożenia wniosku. Wysokość kredytu odnawialnego jest ustalana indywidualnie dla każdego klienta. Wymagane jest aktywne korzystanie z konta i regularne wpływy na rachunek bankowy. RRSO to tylko 7,40%. Bank nie pobiera prowizji za przyznanie limitu. Wniosek można złożyć w bankowości internetowej czy mobilnej. Umowa podpisywana jest na rok z możliwością przedłużenia.

Prosty kredyt w koncie osobistym bez dodatkowych zabezpieczeń i poręczycieli – to oferta Banku Citi Handlowy. Przez pierwszy rok bez prowizji. Dodatkowo może być również bez odsetek – wystarczy korzystać z limitu do 7 dni w danym miesiącu kalendarzowym. Wniosek można złożyć przez internet – wystarczy podać imię i nazwisko, PESEL, numer telefonu i adres email, i poczekać na kontakt doradcy.

 • Kredyt odnawialny w Alior Banku

Oferta kredytu odnawialnego jest przygotowana w oparciu o zdolność kredytową klienta. Limit w rachunku można uzyskać bez wychodzenia z domu. Wystarczy złożyć wniosek przez bankowość elektroniczną lub zadzwonić na infolinię banku. O kredyt mogą ubiegać się osoby, które mają rachunek ROR w Alior Banku i uzyskują dochody na terenie Polski. Limit jest przyznawany na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia na kolejny okres.

Bank oferuje Indywidualną linię kredytową do 50.000 zł z umową na 6 lub 12 miesięcy. Wniosek można złożyć w dowolnej placówce banku, przez telefon lub bankowość elektroniczną. Oferta jest skierowana do stałych i nowych klientów, którzy zdecydują się na otwarcie konta bankowego, mają stałe dochody i zdolność kredytową.

 • Kredyt odnawialny w Banku Pekao S.A.

Wysokość limitu ustalana jest indywidualnie w zależności od potrzeb klienta i jego zdolności kredytowej. Dla osób, które posiadają już rachunek rozliczeniowy w Pekao S.A., bank przewidział uproszczoną procedurę przyznania limitu – wystarczy tylko dowód osobisty. Nowi klienci będą musieli przedstawić szereg dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych dochodów i regulowanie bieżących zobowiązań typu rachunków za gaz, prąd czy czynsz.

 • Kredyt odnawialny w Banku Millennium

Za uruchomienie dodatkowych środków w ramach limitu w koncie osobistym bank nie pobierze prowizji. Co więcej, odsetki zostaną naliczone tylko w przypadku korzystania z przyznanych pieniędzy powyżej 7 dni w miesiącu. Wniosek o przyznanie linii kredytowej można złożyć w Millnecie, w placówce banku czy przez telefon. Z promocyjnej oferty można skorzystać do 28 lutego 2021 r.

 • Kredyt odnawialny w ING Banku Śląskim

Wniosek o limit w rachunku bankowym można złożyć przez bankowość elektroniczną lub w oddziale banku. Uruchomienie limitu nie wiąże się z żadnymi kosztami, choć w ramach obsługi rocznej trzeba już zapłacić: 1,8 % przyznanego limitu a minimalnie 68 zł. Wysokość kredytu odnawialnego to nie więcej niż 50.000 zł i jest uzależniona od wartości osiąganych dochodów.

BankKwota limituProwizje/ OpłatyRRSOOprocentowanie 
PKO BPklienci indywidualni do 100.000 zł,
bankowość osobista do 150.000zł
0 zł - posiadacze Konta dla Młodych,
2% nie mniej niż 60 zł - posiadacze konta Platinum, Konta Aurum,
2,5% - nie mniej niż 60 zł - przy pozostałych rachunkach
12,66%7,20%
mBank
oferta Jesienne zakupy
od 500 zł do 150.000 zł 0 zł7,20%7,20 %
mBank
oferta Kredyt odnawialny w sam raz
do 2.000zł20 zł miesięcznie za 2.000 zł kredytu na koncie13,64%bez odsetek 
Santander Bank Polskalimit ustalany indywidualnie 0 zł7,40% 7,16%
Citi Handlowylimit ustalany indywidualnie 0 zł za pierwszy rok, 
w kolejnych latach od 1% do 1,75% (w zależności od rodzaju konta) nie mniej niż 50 zł
6,11%5,95%
Alior Banklimit ustalany indywidualnie opłata za przyznanie limitu13,04%7,20%
Credit Agricoledo 50.000 zł opłata roczna - 2,5 % min. 90 zł,
opłata miesięczna - 0,15 % min. 6 zł
12,35%7,20%
Pekao S.A.limit ustalany indywidualnieopłata za przyznanie limitu12,99%7,20%
Bank Millenniumlimit ustalany indywidualnie0 zł7,46%7,20%
ING Bank Śląskido 50.000zł0 zł,
obsługa limitu zadłużenia - 1,8 %min. 68 zł (opłata roczna)
7,79%7,20%

Na czym polega kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to proste i relatywnie tanie rozwiązanie, które gwarantuje łatwy dostęp do gotówki w razie awaryjnej sytuacji. Świadomość, że kwota dostępnych środków na koncie jest duża, może przyczynić się jednak do nadmiernych, niekontrolowanych wydatków. Dlatego limit w koncie powinien być traktowany jako bufor bezpieczeństwa i wykorzystywany w wyjątkowych okolicznościach.

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments