Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty

Kredyt na motocykl – co, gdzie i jak?

Jesteś fanem motocykli? Zastanawiasz się gdzie szukać dodatkowej gotówki na wymarzony model? Rozwiązaniem może być kredyt na motocykl. Sprawdź jakie warunki musisz spełnić, żeby uzyskać takie finansowanie.


Według danych portalu motocykl-online, tylko w marcu 2021 r. w Polsce sprzedano 2223 sztuk nowych motocykli. To spory wzrost, bo z uwagi na stan epidemiczny wprowadzony w kraju, ucierpiał również ten segment rynku motoryzacyjnego. W marcu 2020 r. spadki sprzedaży motocykli i motorowerów sięgały 46,4%, a w kwietniu prawie 50%. Aktualne wzrosty dotyczą też kupna motocykli używanych, szczególnie tych sprowadzanych z zagranicy – w marcu zarejestrowano ich 7092 sztuk (o 87,9% więcej niż przed rokiem). Łączna liczba zarejestrowanych używanych jednośladów w pierwszym kwartale 2021 r. to 13.178 sztuk. Największą popularnością w tym roku cieszą się marki BMW i Honda, a także Yamaha.

Kredyt na motocykl czyli jaki?

Kredyt na motocykl to finansowanie celowe, które pozwala na zakup pojazdu. Niektóre banki posiadają w swojej ofercie kredyt na motocykl, który pozwala również na finansowanie zakupu quada, skutera lub motoroweru. Jednak najczęściej poszukując takiej oferty spotkasz się z kredytem na samochód, który umożliwia również zakup innego pojazdu m.in. motocykla. Wysokość kredytu zależy od ceny pojazdu. Jednym z warunków uzyskania kredytu na motocykl lub samochód są dodatkowe zabezpieczenia spłaty zobowiązania wymagane przez bank. Najczęściej chodzi o przewłaszczenie na zabezpieczenie. Cechą charakterystyczną tej formy finansowania jest też adresat przelewu. Pieniądze z kredytu są przekazywane najczęściej na konto bankowe wystawcy faktury lub osoby wskazanej w umowie kupna-sprzedaży motocykla.

W większości wypadków szukając kredytu na motocykl, klienci banków trafiają na dokładnie te same oferty, które pozwalają sfinansować zakup samochodu.

Dostępne są kredyty na motocykl z ratami równymi, z ratami 50/50 i z ratą balonową.

Jakim kredytem można sfinansować zakup motocykla?

Sposobów uzyskania gotówki na zakup wymarzonego motocykla może być kilka. Jeśli decydujesz się na pożyczkę w banku, to wcale nie musi to być kredyt na motocykl, ale również zwykły kredyt gotówkowy. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności podawania powodu zaciągnięcia pożyczki a także mniej formalności. Przy kredycie gotówkowym bank nie będzie również wymagał zabezpieczeń typu przewłaszczenie na zabezpieczenie i wpis kredytodawcy do dowodu rejestracyjnego czy cesji praw z polisy AC. Wystarczy posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Dodatkowym atutem tej formy finansowania jest szybka decyzja kredytowa. Przy złożeniu wniosku online pieniądze można otrzymać nawet w ciągu 24 h od złożenia wniosku. Decyzja kredytowa będzie jeszcze szybsza, jeśli wniosek złożysz w banku, w którym posiadasz rachunek, a tym samym bank zna twoją historię wpływów na konto.

Drugim popularnym kredytem wykorzystywanym na zakup motocykla jest klasyczny kredyt samochodowy. Część banków rozciąga swoją samochodową ofertę także na inne pojazdy mechaniczne – motocykle, quady, skutery, a nawet przyczepy campingowe

Kredyt na używany motocykl

Banki sfinansują zakup zarówno nowego, jak i używanego motocykla od osoby fizycznej czy komisu. Niektóre oferty zawierają jednak ograniczenia w zakresie wieku pojazdu. Inne umożliwiają co prawda kupno motocykla w każdym wieku, ale im on jest starszy, tym kredyt będzie wyżej oprocentowany.

Przykład:

Kredyt w mBank na pojazd do 3 lat wiąże się z oprocentowaniem nominalnym 6,49%. Jeśli pojazd ma od 4 do 6 lat to oprocentowanie będzie większe: 6,99%. Finansowanie kupna motocykla w wieku od 7 lat i więcej oznacza nominalne oprocentowanie kredytu w wysokości 7,20%.

Jakie dokumenty wymagane są przy kredycie na motocykl?

Wymagania zależą od oferty banku. Najczęściej do wniosku potrzebne będą:
– dokument potwierdzający tożsamość kupującego – zwykle dowód osobisty,
– dokumenty potwierdzające źródło i wysokość osiąganych dochodów – podstawą uzyskania finansowania może być nie tylko umowa o pracę, ale również renta czy emerytura, działalność rolnicza, dochody otrzymywane z zagranicy czy inna udokumentowana działalność – szczegóły w zakresie potrzebnych dokumentów określa bank,
– dokumenty dotyczące kupowanego pojazdu.

Podstawą kredytu na motocykl jest również dodatkowe zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Najczęściej będzie to przewłaszczenie na zabezpieczenie, ale nie zawsze z koniecznością wpisu kredytodawcy do dowodu rejestracyjnego.

Jakie są warunki uzyskania kredytu na motocykl?

Oprócz posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej, osoba która decyduje się na kredyt na motocykl, musi liczyć się z dodatkowymi obowiązkami i ograniczeniami. Pod uwagę trzeba wziąć:
– wiek pojazdu – bez problemu można otrzymać finansowanie na nowy pojazd, kredyt na używany motocykl zależy od wieku pojazdu, ale też zwykle będzie droższy,
– ubezpieczenie Autocasco – bank może wymagać zawarcia, w innych przypadkach dobrowolnej, polisy AC z dodatkowym wymogiem cesji praw na jego rzecz. Konieczność wykupienia polisy to dodatkowy koszt, z którym musi liczyć się kredytobiorca.
– dodatkowe zabezpieczenia spłaty zobowiązania – zwykle ustanowione na pojeździe przewłaszczenie na zabezpieczenie lub zastaw rejestrowy.
– dodatkowe wymogi kredytodawcy – ich rodzaj zależy od banku, ale może to być konieczność przeprowadzania terminowych serwisów gwarancyjnych, wymóg złożenia określonych dokumentów w placówce banku i innych.

Kto może zaciągnąć kredyt na motocykl?

Kredyty celowe takie jak kredyt na zakup motocykla mogą zostać zaciągnięte zarówno przez osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa.

W przypadku osoby fizycznej, kredytobiorca musi mieć ukończone 18 lat, potwierdzić swoją tożsamość za pomocą odpowiedniego dokumentu, a także mieć odpowiednią zdolność kredytową.

Nie ma szczególnych wymagań w tym zakresie. Kredyt na zakup motocykla mogą zaciągnąć nawet osoby, które nie mają prawa jazdy kategorii A. Nie wolno im prowadzić motocykla, ale mogą go mieć, także na kredyt.

Kredyt na motocykl – który bank ma taką ofertę?

Ofert kredytów na kupno pojazdów jest kilka. Finansowanie na motocykl oferuje m.in.:

Kredyt na motocykl w ofercie mBanku

Możesz pożyczyć nawet do 120.000 zł, przy czym przy kwocie do 70.000 zł wszystkie formalności załatwisz wygodnie online. Pieniądze można pożyczyć na zakup samochodu lub motocykla nowego lub używanego. Okres spłaty można rozłożyć maksymalnie na okres 84 miesięcy. Po otrzymaniu pożyczki bank daje aż 120 dni na wybór i zakup pojazdu. Pożyczkę można bez dodatkowych kosztów spłacić wcześniej albo wydłużyć okres jej spłaty. Korzystając z kredytu nadal pozostajesz jedynym właścicielem motocykla. Bank nie wymaga wpisania go do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Dla zabezpieczenia spłaty kredytu wymagane jest tzw. przewłaszczenie warunkowe.

Kredyt na motocykl w ofercie Banku BNP Paribas

Kwotę kredytu do 500.000 zł można przeznaczyć na zakup samochodu osobowego, ciężarowego, skutera, jachtu, quada a także motocykla. Możliwość finansowania obejmuje zarówno nowe, jak i używane pojazdy bez ograniczenia wieku. Kredyt można uzyskać w oddziale banku, a także komisie czy u dealerów. Warunkiem uzyskania tego rodzaju finansowania jest pełna zdolność do czynności prawnych oraz stałe dochody. Bank akceptuje różne źródła dochodu m.in.: umowy o pracę, emeryturę, rentę, dochody z działalności gospodarczej, działalności rolniczej czy innej udokumentowanej działalności np. z czynszu za najem czy wykonywania wolnych zawodów.

Kredyt na motocykl w ofercie Santander Consumer Bank

Bank kredytuje zakup nowego lub używanego pojazdu. Motocykl nie może mieć jednak więcej niż 7 lat w momencie spłaty ostatniej raty. Przedmiotem kredytu może być motocykl kupiony w salonie, komisie a także od osoby fizycznej – również pojazd sprowadzony z zagranicy. W ramach zabezpieczenia bank wymaga przewłaszczenia pojazdu z wpisaniem go w dowodzie rejestracyjnym oraz cesji praw z polisy AC z możliwością odstępstwa. Dodatkowym atutem tej oferty jest możliwość uzyskania kredytu z drugą osobą. Współkredytobiorcą może być członek rodziny, ale nie tylko – może to być również osoba niespokrewniona. Co więcej współkredytobiorca może być współwłaścicielem pojazdu, ale nie musi.

Czy warto zaciągać kredyt na zakup motocykla?

W większości wypadków kredyty warto zaciągać na:

 • inwestycje, które przyniosą korzyści większe niż koszty kredytu,
 • spełnienie ważnych życiowych potrzeb.

Motocykl dla większości osób jest dobrem raczej luksusowym niż niezbędnym narzędziem. Służy rekreacji i pozwala podróżować w sposób dający dużo przyjemności z jazdy. Motocykle są wspaniałe, nie są natomiast niezbędne. Dlatego polecamy dobrze przemyśleć czy na pewno potrzebujesz motocykla, który kupisz na kredyt.

Jeśli tak – śmiało. Możesz potrzebować własnych dwóch kółek w pracy, albo może to być dla Ciebie coś tak istotnego, że zmotywuje Cię do osiągania większych sukcesów w życiu zawodowym.

Na pewno jednak nie podejmuj decyzji o zaciągnięciu kredytu pod wpływem impulsu, cze przemyśl ją dokładnie.

Kredyt na motocykl czy leasing?

Motocykle, zwłaszcza nowe i mające dużą wartość, mogą być przedmiotem leasingu. Aktualnie na podstawie przepisów o leasingu konsumenckim, osoba fizyczna może być leasingobiorcą. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań, przed wzięciem motocykla w leasing. O ile oczywiście znajdzie się taką ofertę.

Rynek leasingu jednośladów jest znacznie uboższy niż samochodowy. O konkretne oferty warto pytać w salonach i firmach ściśle współpracujących z dealerami. W przypadku nowych motocykli powinno udać się znaleźć rozsądne oferty leasingowe, które będzie można porównać z kredytami na motocykl.

Podsumowanie

Wybór pomiędzy kredytem gotówkowym a kredytem na motocykl albo inną formą finansowania zależy od decyzji kupującego. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Dlatego najlepiej wcześniej zrobić rozeznanie rynku i sprawdzić co się bardziej opłaca. Ofert kredytów na motocykl jest mniej, ale zawsze warto też porównać proponowane warunki w kilku miejscach. Różnice mogą dotyczyć nie tylko kosztów, ale też form wymaganego dodatkowego zabezpieczenia spłaty zobowiązania czy kwestii wieku pojazdu.

Warto wiedzieć

 1. Na rynku finansowym można znaleźć kredyt na motocykl, choć częściej będą to oferty kredytu na samochód, który pozwala również sfinansować zakup innych pojazdów.
 2. W ramach kredytu na motocykl banki wymagają dodatkowych zabezpieczeń spłaty zobowiązania np. przewłaszczenia na zabezpieczenie czy cesji z polisy AC.
 3. Zakup motocykla można sfinansować też innym kredytem czy pożyczką.
 4. W 2021 r. największą popularnością wśród fanów motocykli cieszą się marki BMW, Honda i Yamaha.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy kredyt na motocykl i na samochód są takie same?

  Zasadniczo tak, przy obu pojazdach warunki i zasady dotyczące kredytu będą bardzo podobne,

 2. Czy można wprowadzić motocykl do majątku firmy?

  Tak, podobnie jak każdy inny pojazd.

 3. Czy można dostać kredyt na zakup motocykla zabytkowego?

  Tak, ale nie zawsze uda się skorzystać z standardowej oferty kredytowej. Być może konieczny będzie kredyt gotówkowy, a nie celowy.

 4. Czy warto brać kredyt na motocykl?

  To oczywiście zależy od indywidualnych preferencji, jednak kredyt celowy na motocykl może być tańszy, niż klasyczny kredyt gotówkowy. Dodatkowo zobowiązanie zaciągnięte w banku pomoże szybciej zrealizować marzenie o podróżach jednośladem. Minusem są natomiast dodatkowe koszty i konieczność terminowej spłaty rat. Jeśli kredyt to tylko taki, który uda się bez problemu spłacić. 

 5. Jak kupić motocykl na raty?

  System ratalny na motocykl oferują wybrane salony sprzedaży współpracujące  z bankiem. Najczęściej wszystkie formalności związane z uzyskaniem finansowania można załatwić bezpośrednio w salonie. 

 6. Jak zdobyć pieniądze na motor?

  Rozwiązań jest kilka. Może to być kredyt gotówkowy, leasing konsumencki albo raty. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Różnice dotyczą kosztów, okresu spłaty zobowiązania czy liczby wymaganych formalności. 

 7. Jak sfinansować zakup motocykla?

  Zakup motocykla można sfinansować na kilka sposobów. Możesz skorzystać z oszczędności, jeśli dysponujesz odpowiednią ilością gotówki. Inny sposób to uzyskanie kredytu na motocykl od banku lub innej instytucji finansowej. Takie kredyty są często dostępne na podobnych warunkach co kredyty samochodowe. Alternatywnie, dealerzy motocykli często oferują własne plany finansowania, które mogą obejmować kredyty lub leasing. W każdym przypadku ważne jest, aby dokładnie przeanalizować warunki umowy i upewnić się, że jesteś w stanie sprostać wymaganiom płatności.

PORÓWNAJ KREDYTY
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments