Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Kredyt na motocykl – co, gdzie i jak?

Jesteś fanem motocykli? Zastanawiasz się gdzie szukać dodatkowej gotówki na wymarzony model? Rozwiązaniem może być kredyt na motocykl. Sprawdź jakie warunki musisz spełnić, żeby uzyskać takie finansowanie.

Według danych portalu motocykl-online, tylko w marcu 2021 r. w Polsce sprzedano 2223 sztuk nowych motocykli. To spory wzrost, bo z uwagi na stan epidemiczny wprowadzony w kraju, ucierpiał również ten segment rynku motoryzacyjnego. W marcu 2020 r. spadki sprzedaży motocykli i motorowerów sięgały 46,4%, a w kwietniu prawie 50%. Aktualne wzrosty dotyczą też kupna motocykli używanych, szczególnie tych sprowadzanych z zagranicy – w marcu zarejestrowano ich 7092 sztuk (o 87,9% więcej niż przed rokiem). Łączna liczba zarejestrowanych używanych jednośladów w pierwszym kwartale 2021 r. to 13.178 sztuk. Największą popularnością w tym roku cieszą się marki BMW i Honda, a także Yamaha.

Czy istnieje taki produkt jak kredyt na motocykl?

Kredyt na motocykl to finansowanie celowe, które pozwala na zakup pojazdu. NIektóre banki posiadają w swojej ofercie kredyt na motocykl, który pozwala również na finansowanie zakupu quada, skutera lub motoroweru. Jednak najczęściej poszukując takiej oferty spotkasz się z kredytem na samochód, który umożliwia również zakup innego pojazdu m.in. motocykla. Wysokość kredytu zależy od ceny pojazdu. Jednym z warunków uzyskania kredytu na motocykl lub samochód są dodatkowe zabezpieczenia spłaty zobowiązania wymagane przez bank. Najczęściej chodzi o przewłaszczenie na zabezpieczenie. Cechą charakterystyczną tej formy finansowania jest też adresat przelewu. Pieniądze z kredytu są przekazywane najczęściej na konto bankowe wystawcy faktury lub osoby wskazanej w umowie kupna-sprzedaży motocykla.

Jakim kredytem można sfinansować zakup motocykla?

Sposobów uzyskania gotówki na zakup wymarzonego motocykla może być kilka. Jeśli decydujesz się na pożyczkę w banku, to wcale nie musi to być kredyt na motocykl, ale również zwykły kredyt gotówkowy. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności podawania powodu zaciągnięcia pożyczki a także mniej formalności. Przy kredycie gotówkowym bank nie będzie również wymagał zabezpieczeń typu przewłaszczenie na zabezpieczenie i wpis kredytodawcy do dowodu rejestracyjnego czy cesji praw z polisy AC. Wystarczy posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Dodatkowym atutem tej formy finansowania jest szybka decyzja kredytowa. Przy złożeniu wniosku online pieniądze można otrzymać nawet w ciągu 24 h od złożenia wniosku. Decyzja kredytowa będzie jeszcze szybsza, jeśli wniosek złożysz w banku, w którym posiadasz rachunek, a tym samym bank zna twoją historię wpływów na konto.

Kredyt na używany motocykl – czy to możliwe?

Banki sfinansują zakup zarówno nowego, jak i używanego motocykla od osoby fizycznej czy komisu. Niektóre oferty zawierają jednak ograniczenia w zakresie wieku pojazdu. Inne umożliwiają co prawda kupno motocykla w każdym wieku, ale im on jest starszy, tym kredyt będzie wyżej oprocentowany.

Przykład:

Kredyt w mBank na pojazd do 3 lat wiąże się z oprocentowaniem nominalnym 6,49%. Jeśli pojazd ma od 4 do 6 lat to oprocentowanie będzie większe: 6,99%. Finansowanie kupna motocykla w wieku od 7 lat i więcej oznacza nominalne oprocentowanie kredytu w wysokości 7,20%.
Jakie dokumenty wymagane są przy kredycie na motocykl?
Wymagania zależą od oferty banku. Najczęściej do wniosku potrzebne będą:
– dokument potwierdzający tożsamość kupującego – zwykle dowód osobisty,
– dokumenty potwierdzające źródło i wysokość osiąganych dochodów – podstawą uzyskania finansowania może być nie tylko umowa o pracę, ale również renta czy emerytura, działalność rolnicza, dochody otrzymywane z zagranicy czy inna udokumentowana działalność – szczegóły w zakresie potrzebnych dokumentów określa bank,
– dokumenty dotyczące kupowanego pojazdu.

Podstawą kredytu na motocykl jest również dodatkowe zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Najczęściej będzie to przewłaszczenie na zabezpieczenie, ale nie zawsze z koniecznością wpisu kredytodawcy do dowodu rejestracyjnego.

Jakie są warunki uzyskania kredytu na motocykl?

Oprócz posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej, osoba która decyduje się na kredyt na motocykl, musi liczyć się z dodatkowymi obowiązkami i ograniczeniami. Pod uwagę trzeba wziąć:
– wiek pojazdu – bez problemu można otrzymać finansowanie na nowy pojazd, kredyt na używany motocykl zależy od wieku pojazdu, ale też zwykle będzie droższy,
– ubezpieczenie Autocasco – bank może wymagać zawarcia, w innych przypadkach dobrowolnej, polisy AC z dodatkowym wymogiem cesji praw na jego rzecz. Konieczność wykupienia polisy to dodatkowy koszt, z którym musi liczyć się kredytobiorca.
– dodatkowe zabezpieczenia spłaty zobowiązania – zwykle ustanowione na pojeździe przewłaszczenie na zabezpieczenie lub zastaw rejestrowy.
– dodatkowe wymogi kredytodawcy – ich rodzaj zależy od banku, ale może to być konieczność przeprowadzania terminowych serwisów gwarancyjnych, wymóg złożenia określonych dokumentów w placówce banku i innych.

Kredyt na motocykl – który bank ma taką ofertę?

Ofert kredytów na kupno pojazdów jest kilka. Finansowanie na motocykl oferuje m.in.:

Kredyt na motocykl w ofercie mBanku

Możesz pożyczyć nawet do 120.000 zł, przy czym przy kwocie do 70.000 zł wszystkie formalności załatwisz wygodnie online. Pieniądze można pożyczyć na zakup samochodu lub motocykla nowego lub używanego. Okres spłaty można rozłożyć maksymalnie na okres 84 miesięcy. Po otrzymaniu pożyczki bank daje aż 120 dni na wybór i zakup pojazdu. Pożyczkę można bez dodatkowych kosztów spłacić wcześniej albo wydłużyć okres jej spłaty. Korzystając z kredytu nadal pozostajesz jedynym właścicielem motocykla. Bank nie wymaga wpisania go do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Dla zabezpieczenia spłaty kredytu wymagane jest tzw. przewłaszczenie warunkowe.

Kredyt na motocykl w ofercie Banku BNP Paribas

Kwotę kredytu do 500.000 zł można przeznaczyć na zakup samochodu osobowego, ciężarowego, skutera, jachtu, quada a także motocykla. Możliwość finansowania obejmuje zarówno nowe, jak i używane pojazdy bez ograniczenia wieku. Kredyt można uzyskać w oddziale banku, a także komisie czy u dealerów. Warunkiem uzyskania tego rodzaju finansowania jest pełna zdolność do czynności prawnych oraz stałe dochody. Bank akceptuje różne źródła dochodu m.in.: umowy o pracę, emeryturę, rentę, dochody z działalności gospodarczej, działalności rolniczej czy innej udokumentowanej działalności np. z czynszu za najem czy wykonywania wolnych zawodów.

Kredyt na motocykl w ofercie Santander Consumer Bank

Bank kredytuje zakup nowego lub używanego pojazdu. Motocykl nie może mieć jednak więcej niż 7 lat w momencie spłaty ostatniej raty. Przedmiotem kredytu może być motocykl kupiony w salonie, komisie a także od osoby fizycznej – również pojazd sprowadzony z zagranicy. W ramach zabezpieczenia bank wymaga przewłaszczenia pojazdu z wpisaniem go w dowodzie rejestracyjnym oraz cesji praw z polisy AC z możliwością odstępstwa. Dodatkowym atutem tej oferty jest możliwość uzyskania kredytu z drugą osobą. Współkredytobiorcą może być członek rodziny, ale nie tylko – może to być również osoba niespokrewniona. Co więcej współkredytobiorca może być współwłaścicielem pojazdu, ale nie musi.

Podsumowanie

Wybór pomiędzy kredytem gotówkowym a kredytem na motocykl albo inną formą finansowania zależy od decyzji kupującego. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Dlatego najlepiej wcześniej zrobić rozeznanie rynku i sprawdzić co się bardziej opłaca. Ofert kredytów na motocykl jest mniej, ale zawsze warto też porównać proponowane warunki w kilku miejscach. Różnice mogą dotyczyć nie tylko kosztów, ale też form wymaganego dodatkowego zabezpieczenia spłaty zobowiązania czy kwestii wieku pojazdu.

Warto wiedzieć

  1. Na rynku finansowym można znaleźć kredyt na motocykl, choć częściej będą to oferty kredytu na samochód, który pozwala również sfinansować zakup innych pojazdów.
  2. W ramach kredytu na motocykl banki wymagają dodatkowych zabezpieczeń spłaty zobowiązania np. przewłaszczenia na zabezpieczenie czy cesji z polisy AC.
  3. Zakup motocykla można sfinansować też innym kredytem czy pożyczką.
  4. W 2021 r. największą popularnością wśród fanów motocykli cieszą się marki BMW, Honda i Yamaha.
PORÓWNAJ KREDYTY
avatar
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments