Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty

Kredyt na motocykl – co, gdzie i jak?

Źródło: Getty Images

Marzy Ci się zakup motocykla, ale nie masz wystarczających środków? Zastanów się nad pożyczeniem ich z banku. Jeżeli wybierzesz raty na miarę swoich możliwości, nie odczujesz dużego obciążenia. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak wygląda finansowanie motocykla kredytem.

Jak mówią statystki Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w marcu 2024 r. zarejestrowano w Polsce 5 399 nowych jednośladów, z czego 79% stanowiły motocykle. Ta liczba wzrośnie, jeżeli weźmiemy pod uwagę też używane pojazdy. Na zakup motocykla nie decydują się wyłącznie miłośnicy „wiatru we włosach”, ale też osoby, które wybierają go ze względów praktycznych. Poruszanie się jednośladem pozwala uniknąć korków i szybko przemieścić się z punktu A do B.

Kredyt na motocykl – na czym polega?

Kredyt na motocykl to ogólna nazwa finansowania zakupu jednośladu. Kredyt, który banki handlowo nazywają „kredytem na motocykl” tak naprawdę może zostać przeznaczony na zakup:

 • motocykla,
 • skutera,
 • motoroweru,
 • a czasem także quada.

Niektóre instytucje finansowe pozwalają kredyt samochodowy przeznaczyć na kupno jednośladu.

Zarówno kredyt na motocykl, jak i samochodowy to kredyty celowe. Oznacza to, że pozyskane przez nie środki możesz wydatkować tylko na określony cel – w omawianym przypadku na zakup motocykla. Co więcej – nie kupisz jakiegokolwiek motoru czy skutera. W umowie kredytowej wpisywane są dane identyfikujące jednoślad np. nr marka, model, nr VIN.

Z tego powodu przychodząc z wnioskiem o kredyt, musisz mieć już upatrzoną maszynę albo skorzystać z pośrednictwa dealera lub komisu. Te firmy mają najczęściej podpisane umowy z bankami. Procedura wygląda wtedy tak, że wybierasz z oferty dealera pojazd i sporządzacie umowę. Przy okazji możesz zakupić pakiet dealerski, czyli zestaw ubezpieczeń. Minus takiego rozwiązania jest taki, że dealer (komis) współpracuje z ograniczoną liczbą banków i ubezpieczycieli i czasem niedostępne są bardzo dobre oferty funkcjonujące na rynku.

Spróbuj tego

Kredyt zaciągniesz zarówno na zakup używanego motocykla, jak i nowego. W przypadku kredytu na pojazd używany może występować limit wieku maszyny. Banki finansują zakup pojazdu także od osób prywatnych. Możesz zatem kupić używany motocykl od znajomego czy znaleziony na jednym z portali z ogłoszeniami motoryzacyjnymi.

Pieniądze z kredytu bank przelewa na konto sprzedającego. Nie otrzymasz ich do ręki czy na własny rachunek bankowy.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt na motocykl?

Raczej nikogo nie dziwi, że aby otrzymać kredyt trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową. Jednak w przypadku kredytu samochodowego lub na motocykl, jako kredytobiorca musisz dodatkowo zgodzić się na rzeczy, które przy tradycyjnych kredytach nie występują.

Po pierwsze – wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie. Zabezpieczenie kredytu daje bankowi gwarancję skutecznej windykacji w razie, gdyby kredytobiorca zaprzestał spłacać raty. Przy kredytach na motor i samochód stosowane są najczęściej trzy formy zabezpieczeń.

 • Cesja z polisy AC – polega na przeniesieniu praw z Autocasco na kredytujący bank. Wyobraźmy sobie sytuację, że ktoś kradnie właścicielowi motocykl albo sam motocyklista rozbija maszynę w kraksie. W obu przypadkach mamy do czynienia ze szkodą całkowitą. Strata boli podwójnie, ponieważ maszyna przepadła, a kredyt trzeba wciąż spłacać. Istnieje prawdopodobieństwo, że sfrustrowany właściciel motoru pieniądze z AC przeznaczy na zakup kolejnego pojazdu, a o ratach zapomni, czekając na ruchy windykacyjne instytucji finansującej. Dzięki cesji praw z polisy AC bank ma gwarancję, że pieniądze z ubezpieczenia trafią bezpośrednio na jego (banku) konto.
 • Przewłaszczenie na zabezpieczenie to inna forma zabezpieczenia, którą reguluje art. 101 ustawy Prawo Bankowe:

Co mówi prawo?

Zabezpieczenie wierzytelności banku może być dokonane w drodze przeniesienia na bank przez dłużnika lub osobę trzecią, do czasu spłaty zadłużenia wraz z należnymi odsetkami i prowizją, prawa własności rzeczy ruchomej (...).

Przy przewłaszczeniu kredytobiorca godzi się, aby instytucja pożyczkowa była (formalnym) właścicielem lub współwłaścicielem motoru do czasu spłacania zobowiązania, a bank wyraża zgodę, aby kredytobiorca korzystał z motocykla.

 • Zastaw rejestrowy działa z kolei tak, że w przypadku niespłacania kredytu samochodowego lub na motocykl, bank ma prawo przejąć pojazd. Aby ustanowić zabezpieczenie kredytu w tej formie, trzeba spisać umowę zastawniczą i wpisać zastaw do Rejestru Zastawów. Ustanowienie zastawu na pojeździe co do zasady powinno zostać odnotowane w dowodzie rejestracyjnym.

Drugi temat niespotykany przy innych kredytach niż na motocykl lub samochód dotyczy polisy Autocasco. Z zasady ubezpieczenie AC jest nieobowiązkowe. Jednak banki warunkują zawarcie umowy o kredyt umową o AC. Na dodatek ubezpieczenie Autocasco musi spełniać warunki brzegowe wymagane przez bank, przez co nie zawsze możesz kupić po prostu najtańszą polisę.

Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku o kredyt na motocykl?

Banki wymagają standardowych dokumentów, czyli potrzebne są:

 • dowód osobisty,
 • dokument potwierdzający dochody: umowa o pracę lub zaświadczenie o zarobkach, odcinek emerytury lub renty; w przypadku osób na własnej działalności: wyciągu z KPiR i zaświadczeń z ZUS i US o braku zaległości.

Dodatkowo musisz przedstawić dokument dotyczący kupowanego pojazdu – ten zależy od miejsca nabycia i stanu prawnego motocykla. Takimi dokumentami mogą być:

 • dowód rejestracyjny (ksero),
 • potwierdzenie zawarcia umowy kupna-sprzedaży motocykla lub faktura,
 • zaświadczenie o braku wpisu pojazdu w Rejestrze Zastawów.

Bank wyda decyzję po przeanalizowaniu Twojej zdolności. Sprawdzi, czy osiągane przez Ciebie dochody są wystarczające, aby stać Cię było na spłacanie rat. Zbada też Twoją historię kredytową w bazach typu BIK i KRD.

Już po zawarciu umowy bank zobowiąże Cię do dostarczenia polisy AC w określonym czasie. Ubezpieczenie Autocasco musisz przedstawiać w banku co roku, aby udowodnić instytucji, że spełniasz warunki umowy, tj. utrzymujesz ważne AC przez cały okres spłaty.

Porównaj najlepsze

Sprawdź oferty

Jak złożyć wniosek o kredyt na motocykl?

Zasady złożenia wniosku o kredyt na motocykl są takie same jak w przypadku innych produktów finansowych. Polegają one na dostarczeniu odpowiednich dokumentów, oczekiwaniu na decyzję i podpisaniu umowy.

W Santander Bank Polska S.A. Twoja droga o kredyt motocyklowy rozpoczyna się od wypełniania formularza na stronie banku. Skontaktuje się z Tobą pracownik i przekaże Ci, co masz zrobić dalej.

W jakim banku można otrzymać kredyt na motocykl?

Aktualnie niewiele banków ma oferty kredytów celowych – na motocykl czy samochód. Instytucje stawiają na pożyczki i kredyty gotówkowe, ponieważ te są dla nich korzystniejsze. Tego rodzaju finansowanie możesz przeznaczyć na zakup pojazdu, o czym piszemy dalej.

Santander Bank Polska S.A. jako jeden z niewielu posiada ofertę kredytu na zakup pojazdu typu motocykl, motorower, skuter lub quad. Maszyna może być nowa lub używana. Warunek jest taki, że jej wiek w momencie spłaty ostatniej raty nie może przekroczyć 84 miesięcy (7 lat). Okres spłaty – do 36 miesięcy. Bank wymaga zabezpieczenia typu przewłaszczenie pojazdu i cesji praw z polisy AC z możliwością odstępstwa. W Santander Bank Polska możesz wybrać trzy rodzaje spłaty.

Kredyt z ratą:

 • miesięczną równą lub malejącą – czyli najpopularniejszy rodzaj kredytu, w którym spłacasz co miesiąc ratę w tej samej wysokości lub z upływem czasu coraz mniejszą,
 • balonową – niewielką ratę płacisz raz w roku, a resztę spłacasz w ramach ostatniej, wysokiej raty,
 • miesięczną i ostatnią ratą balonową – w pierwszych miesiącach płacisz małe raty, ale ostatnia wynosi np. 80% kapitału; to rozwiązanie pomiędzy tradycyjną ratą miesięczną oraz ratami balonowymi.

Przykład:

rata balonowa w opcji 4×25 oznacza, że klient spłaca cztery raty (płatne raz do roku) o wartości 25% zobowiązania.

O czym trzeba wiedzieć:

Balonowy kredyt motocyklowy funkcjonuje na zasadzie leasingu lub wynajmu. Do momentu całkowitej spłaty pojazd jest własnością banku.

BNP Paribas S.A. posiada w swojej ofercie kredyt samochodowy, który możesz przeznaczyć także na motocykl, a nawet na jacht. Pojazd nie może być starszy niż 20 lat w chwili spłacenia. Maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł a okres kredytowania – 10 lat. Zaciągnąć kredyt możesz bezpośrednio w banku lub u współpracującego z nim dealera albo w komisie. Bank wymaga zabezpieczenia w formie cesji praw do odszkodowania z polisy AC.

Na jakich warunkach można otrzymać kredyt na motocykl?

 • Santander Bank Polska S.A. – przykładowe parametry kredytu: cena motocykla 19 700 zł; brak wpłaty własnej; zmienna stopa oprocentowania kredytu: 10,99%; całkowity koszt kredytu 6 210,57 zł obejmuje: prowizję: 609,28 zł, odsetki: 4 881,29 zł, miesięczną opłatę za prowadzenie rachunku kredytowego: 15 zł. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 15,14 %, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy; całkowita kwota kredytu do zapłaty: 25 910,57 zł; wysokość 47 miesięcznych rat 539,81 zł, ostatnia rata korygująca 539,50 zł.
 • BNP Paribas S.A. – kwota kredytu: 47 298 zł; całkowita kwota do zapłaty 77 288,86 zł; oprocentowanie stałe 13,70%; całkowity koszt kredytu 29 990,86 zł (w tym: prowizja 5 486,57 zł, odsetki 24 504,29 zł), RRSO: 19,61%; 69 miesięcznych rat równych w wysokości 1 104,13 zł oraz ostatnia rata wyrównująca w wysokości 1 103,89 zł.

Przykładowe koszty kredytu samochodowego zostały opracowane w oparciu o ofertę kredytową banków aktualną na dzień 09.05.2024 r.

Jakie są wady i zalety kredytu na motocykl?

Kredyt na motocykl warto dokładnie przemyśleć. Motocykle to nie są pojazdy całoroczne, a uzależnione od pogody. Mimo dobrej sytuacji finansowej i odpowiedniej zdolności nieraz po prostu nie opłaca się brać kredytu, jeżeli pojazd ma być używany kilka razy w roku.

Wady kredytu:

 • odsetki i inne opłaty podwyższające koszt maszyny,
 • ograniczenia np. co do wieku uniemożliwiają sfinansowanie zakupu starego motocykla, który jest marzeniem wielu miłośników jednośladów,
 • zobowiązanie do spłaty trwa dłuższy czas, więc istnieje ryzyko problemów, jeżeli w przyszłości sytuacja finansowa kredytobiorcy się pogorszy.

Zalety kredytu:

 • możliwość dokonania zakupu niemal od ręki, bez konieczności odkładania środków,
 • spłata podzielona jest na raty dostosowane do budżetu kredytobiorcy,
 • spłacanie rat jest elementem budowania pozytywnej historii kredytowej, która ułatwi w przyszłości zaciągnięcie kolejnego kredytu.

Jakim są inne sposoby finansowania kupna motocykla?

Zamiast ubiegać się o kredyt, możesz wybrać leasing. Leasing nie jest zarezerwowany tylko dla przedsiębiorców, możesz się o niego starać także, jeżeli nie masz firmy. Na czym polega leasing motocykla?

Spróbuj tego

Właścicielem pojazdu jest bank (leasingodawca), Ty masz prawo użytkować go jak własny, ale w zamian za to spłacasz raty. Na tę okoliczność podpisujecie umowę o leasing konsumencki. Po jej zakończeniu możesz wykupić motocykl po atrakcyjnej cenie.

Czym różni się kredyt na motocykl od kredytu gotówkowego?

Alternatywą dla kredytu samochodowego czy leasingu motocykla jest standardowy kredyt gotówkowy lub pożyczka gotówkowa. Oba rodzaje finansowań są na dowolny cel. Możesz przeznaczyć pozyskane środki, na co tylko chcesz. Bank nie będzie tego sprawdzał, ani pytał o to we wniosku (a jeżeli zapyta, to tylko dla celów statystycznych).

Jaki jest wobec tego cel zaciągania specjalnego kredytu na motocykl, skoro można pożyczyć gotówkę? Koszty kredytu. Kredyty samochodowe i na motocykl są po prostu niżej oprocentowane. Jeżeli wiesz, że za pożyczone środki kupisz pojazd, często bardziej opłaca Ci się kredyt celowy niż gotówkowy.

Kredyt na motocykl czy leasing – co się bardziej opłaca?

Zarówno kredyt gotówkowy, na motocykl, jak i leasing wiążą się z dodatkowymi opłatami. W przypadku kredytu są to odsetki i prowizje a w przypadku leasingu – czynsz inicjalny (opłata wstępna). Opłacalność obu form finansowania warto więc poprzedzić porównaniem oferty banku i leasingodawcy oraz konkretną analizą kosztów każdej z nich.

Źródła:

 • https://www.pzpm.org.pl/
 • https://www.santanderconsumer.pl/kredyty-samochodowe/kredyt-na-motocykl,4.html
 • https://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/kredyty/kredyt-samochodowy

Warto wiedzieć

 1. Kredyt na motocykl jako oddzielny produkt kredytowy ma w ofercie Santander Bank Polska S.A. Natomiast w BNP Paribas S.A. można zaciągnąć kredyt samochodowy z przeznaczeniem na zakup motocykla. (Zgodnie z ofertą aktualną na dzień 09.05.2024 r.)
 2. Za środki z kredytu można kupić zarówno nowy motocykl, jak i używany. Ograniczeniem może być wiek pojazdu w momencie spłaty ostatniej raty.
 3. Alternatywą dla kredytu na motocykl jest leasing motocykla lub kredyt gotówkowy. Ten drugi można przeznaczyć na dowolny cel. Kredyt gotówkowy jest z reguły nieco droższy niż kredyt celowy na motor.
 4. Banki przy kredytach na motocykl badają zdolność kredytobiorcy w taki sam sposób jak przy innych kredytach. Sprawdzają jego zarobki i przeprowadzają kontrole w bazach typu BIK i KRD.
 5. Banki udzielając kredytu samochodowego lub motocyklowego, wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Może nią być cesja praw z polisy AC, przewłaszczenie pojazdu na zabezpieczenie albo zastaw rejestrowy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak sfinansować zakup motocykla?

  Można wziąć kredyt gotówkowy na dowolny cel lub kredyt na motocykl, który przeznaczony jest wyłącznie na zakup jednośladu. Alternatywą jest leasing polegający na tym, że leasingobiorca korzysta z motocykla będącego własnością leasingodawcy w zamian za comiesięczne raty.

 2. Czy można kupić motor na raty?

  Tak. Oferty kredytu na motocykl dostępne są w niewielu bankach, ale wszystkie udzielają kredytów gotówkowych. A te można przeznaczyć na dowolny cel, a więc i na zakup motoru.

 3. Czy opłaca się brać kredyt na motocykl?

  Kredyt na motocykl, jak każdy produkt finansowy nie jest darmowy. Bank pobiera od niego odsetki. To kredytobiorca powinien zdecydować, czy w jego przypadku będzie on opłacalny. Jeżeli motocykl ma być używany tylko kilka razy w sezonie, być może lepsze będzie skorzystanie z wypożyczalni motocykli.

 4. Co to jest kredyt 50 na 50?

  Polega on na tym, że kredytobiorca wpłaca z własnych środków 50% wartości pojazdu będącego przedmiotem kredytowania. Drugie 50% kredytuje bank. Tę część kredytobiorca spłaca w uzgodnionych ratach. Z uwagi na wysoki wkład własny kredyty 50 na 50 są dość tanie.

 5. W jakim banku znajdę najlepszy kredyt na motocykl?

  Zgodnie z ofertą banków aktualną na maj 2024 r. celowy kredyt na motocykl możesz otrzymać w bankach: BNP Paribas S.A. i Santander Bank Polska S.A. Drugi bank ma niższe oprocentowanie, ale BNP Paribas S. A. oferuje za to dłuższy okres spłaty.

Porównaj najlepsze

Sprawdź oferty
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments