Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Karty Kredytyowe

Platynowa karta kredytowa – czym się wyróżnia i ile kosztuje?

Platynową kartę kredytową mogą wyrobić osoby o odpowiednio wysokich dochodach. Jej użytkownicy korzystają z szeregu drobnych przywilejów. Sprawdzamy czy są one warte zachodu, a sama platynowa karta kredytowa równie prestiżowa co kiedyś.

Maksymalny limit zadłużenia rachunku karty kredytowej zawsze zależy od zdolności kredytowej posiadacza. Kolory kart nie mają bezpośredniego przełożenia na limit.

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to forma kredytu odnawialnego. Pozwala pożyczać pieniądze od banku po prostu dokonując płatności kartą. Posiadacz karty wykorzystuje w ten sposób limit zadłużenia, które w każdej chwili może spłacić, odnawiając możliwości zaciągania tego kredytu na przyszłość.

Aktualnie karty kredytowe korzystają z limitu bez odsetkowego, który pozwala nie płacić odsetek od pożyczonej kwoty jeśli zwrócisz ją odpowiednio szybko.

Prawidłowe korzystanie z karty kredytowej wygląda mniej więcej tak:

 • Klient/posiadacz karty płaci kartą np. za zakupy. W ten sposób dokonuje transakcji bezgotówkowych. Wliczają się one do limitu operacji potrzebnych, by standardowa karta była bezpłatna.
 • Pożyczona kwota odejmowana jest od limitu zadłużenia. Przykładowo klient miał 150 000 limitu, jeśli wykorzysta 75 000 zł, to może pożyczyć od banku kolejne 75 000 zł bez zawierania dodatkowej umowy kredytowej.
 • Klient spłaca całkowicie kartę przed upływem okresu bez odsetkowego. Np. jeśli ma okres 54-dniowy może spłacić całość po 40 dniach od zaciągnięcia zobowiązania.
 • Za każdym razem gdy karta jest całkowicie spłacona, można natychmiast wykorzystać ją ponownie, po raz kolejny korzystając z limitu bezodsetkowego.
 • Jeśli klient nie zdąży spłacić karty w okresie bezodsetkowym, zapłaci odsetki od pożyczonej aktualnie kwoty. Zostaną one odliczone od limitu na karcie powodując konieczność dokonania wyższej spłaty w przyszłości.Dla większości użytkowników karta kredytowa jest rozwiązaniem awaryjnym, służącym jako rezerwa na wypadek chwilowego braku gotówki. Może też być konieczna w transakcjach z firmami zagranicznymi (zwłaszcza z USA), wypożyczaniu samochodu za granicą i podobnych przypadkach.Oznaczane metalami lub kolorami karty kredytowe (srebrna, złota, platynowa i czarna) są oprócz tego symbolem statusu i przepustką do darmowego korzystania z niektórych usług.

Czy trzeba płacić za obsługę karty kredytowej?

Obsługa kart kredytowych jest płatna, ale banki oferują wiele promocji w tym zakresie. Spełniając odpowiednie warunki można korzystać z karty kredytowej bezpłatnie. Nie dotyczy to jednak kart VIP, które zawsze są płatne, ale oferują w zamian liczne usługi za darmo. Oczywiście platynowa karta kredytowa może być dodana darmowo do wyjątkowych produktów inwestycyjnych, bank rezerwuje takie premie dla najbardziej opłacalnych klientów.

Jakie są rodzaje kart kredytowych?

Wszystkie karty kredytowe spełniają te samą funkcję. Pozwalają płacić za zakupy, wypłacić gotówkę z bankomatu, dokonać przelewu z kartu lub zabezpieczyć transakcję z firmą zagraniczną. Różnice pomiędzy typami kart są bardzo rozmyte, ponieważ banki rywalizują pomiędzy sobą i oferują karty na nieco różniących się warunkach. Zdarza się, że to co w jednym banku jest dostępne tylko dla platynowej i czarnej karty, w innym dotyczy też karty złotej czy nawet srebrnej. Bardzo zróżnicowane są też wymagania dotyczące sytuacji finansowej klienta. Czasami posiadacz prestiżowej karty kredytowej musi udowodnić miesięczne dochody netto powyżej 20 000 zł, by w ogóle móc się o nią ubiegać. Innym razem wystarczy połowa tej kwoty i całkiem przeciętna historia kredytowa.

Zazwyczaj używane są karty następujących rodzajów:

 • standardowa karta kredytowa;
 • personalizowana karta kredytowa – Różni się od standardowej raczej tylko wyglądem, przeważnie nawet nie jest dodatkowo płatna lub jest to opłata symboliczna;
 • srebrna karta – Pierwsza z kart „VIPowskich”. Faktycznie jest aktualnie bardzo prosta do uzyskania w większości banków i mogą z niej korzystać całkiem przeciętnie zarabiający użytkownicy;
 • złota karta – Karta, która daje już pewne przywileje (np. ubezpieczenia, obsługę VIP) i stawia przed użytkownikiem wymagania dotyczące zarobków. Wciąż są one do spełnienia dla dużej części użytkowników;
 • platynowa karta – Prestiżowa karta dla osób o wysokich dochodach i stabilnej sytuacji finansowej. Jej posiadacze mają szereg przywilejów.
 • czarna karta – Elitarna karta dla milionerów. Wymaga posiadania znacznych aktywów, pozwala w wielu wypadkach omijać standardowe procedury.

Trzeba pamiętać, że oznaczanie kart kolorami to raczej zwyczaj iż niepisane porozumienie między bankami, a wystawcami kart (głównie MasterCard i Visa) niż jakiekolwiek przepisy. Jeśli jakiś bank uparłby się oznaczyć najbardziej elitarną kartę kolorem zgniłozielonym, mógłby to zrobić.

Co to jest platynowa karta kredytowa?

Platynowa karta to przede wszystkim rozwiązanie prestiżowe. Oczywiście można jej użyć tak samo jak zwykłej, ale jest też pewnym symbolem statusu materialnego. Nawet nie bardzo wysokiego. Banki obniżają wymagania, by móc zaproponować platynowe karty jak największej grupie odbiorców, przez co stają się one produktem coraz mniej elitarnym. W niektórych wypadkach wystarczają dochody ok. 10 000 zł miesięcznie, by móc wyrobić taką kartę. 20 000 zł to raczej maksymalne wymaganie. Oczywiście dla wielu osób może to znaczna kwota, ale warto pamiętać, że nie mówimy w tym wypadku o srebrnej, ani złotej karcie. Kartę platynową kilka lat temu mogli wyrobić jedynie bardzo zamożni klienci banków.

Daje dostęp do dodatkowych usług i wsparcia ze strony banku. Mogą to być ubezpieczenia podróżne, obsługa VIP, dedykowana tylko dla takich klientów infolinia, dostęp do bardziej atrakcyjnych lokat i rozwiązań inwestycyjnych.

Wszystkie te premie dla użytkowników są raczej drobnymi dodatkami, które mają zapewnić użytkownikowi odrobinę więcej komfortu.

Jakie korzyści daje platynowa karta kredytowa?

Korzyści mogą być uzależnione od banku. Każdy bank ma swoje produkty dodatkowe, w tym oszczędnościowe i inwestycyjne, które oferuje klientom premium. Posiadanie platynowej karty kredytowej zawsze umieszcza klienta w gronie VIPów. Oprócz tego wśród premii dla posiadaczy kart platynowych pojawiają się stosunkowo często:

 • Możliwość bezpłatnego korzystania z saloników prasowych na lotniskach (priority pass),
 • Ubezpieczenie podróżne obejmujące cały świat, w tym ubezpieczenie bagażu,
 • Dedykowana infolinia dla klientów VIP,
 • Wsparcie asystenta bankowego przy transakcjach i inwestycjach,
 • Ustanowienie limitu na karcie do ok. 150 000 – 250 000 zł,
 • Bezpłatne przewalutowanie transakcji na przynajmniej kilka walut,
 • Zasadę zerowej odpowiedzialności za nieautoryzowane transakcje.

Ta ostania premia ma kilka zastrzeżeń, ale można potraktować ją jak dodatkowe ubezpieczenie swoich środków.

Ile kosztuje platynowa karta kredytowa?

Koszty karty platynowej zależne są od banku. Przeważnie wynoszą do 500 zł rocznie. Opłata jest naliczana raz w roku, bez opłat miesięcznych i dodatkowych kosztów. W wyjątkowych sytuacjach karta platynowa może okazać się tańsza od standardowej. Zwłaszcza osoby często płacące w walutach obcych i potrzebujące stałego ubezpieczenia podróżnego szybko orientują się, że karta ta zwraca się i nawet przynosi pewne oszczędności.

Jak wnioskować o platynowe karty kredytowe?

Wniosek możesz złożyć online w aplikacji lub serwisie transakcyjnym, za pośrednictwem infolinii/wideolinii banku lub w jego oddziale.

Polecamy pierwszą opcję. Po zalogowaniu na swój profil odnajdź sekcję wnioski. Banki mają sprawne wyszukiwarki, więc jeśli wpiszesz „wniosek o platynową kartę” powinno się udać.

Wypełnił prawidłowo wniosek i zatwierdź jego wysłanie. Określ potrzebny Ci limit kredytowy. Jeśli jesteś stałym klientem danego banku, prawdopodobnie uzyskasz podpowiedź o jaki limit możesz bezpiecznie wnioskować.

W ciągu najbliższych dni (czasami tylko jednego dnia) bank zatwierdzi wniosek i przedstawić Ci sposób wysłania karty oraz podpisania umowy. Jeśli korzystasz z obsługi VIP i masz wyrobiony podpis elektroniczny, być może uda się podpisać umowę online, ale nie we wszystkich bankach będzie to możliwe.

Po otrzymaniu karty aktywuj ją, ustal PIN i jeśli ci to odpowiada, zapisz kartę w smartfonie by móc używać go do płatności.

Platynowa karta kredytowa Mastercard czy Visa?

Różnice między dwoma, teoretycznie rywalizującymi ze sobą, dostawcami kart kredytowych są znikome. Obie firmy mają swoje programy lojalnościowe i oferują niewielkie premie po spełnieniu odpowiednich warunków, ale nie polecamy kierowania się wyborem dostawcy karty przy wyborze karty kredytowej.

Jakie są oferty banków na karty platynowe?

Platynowe karty kredytowe oferują banki komercyjne, ale nie wszystkie. Nie wynika to z braku chęci obsługi klienta VIP, raczej z różnic w nazewnictwie i dostosowaniu oferty bankowej do potrzeb klientów.

ING Bank Śląski – Pozwala na wyrobienie platynowej karty kredytowej z limitem do 200 000 zł. Formalnie karta kosztuje 650 zł rocznie, ale można zmniejszyć koszt do 0 zł spełniając warunki banku.

PKO BP – Daje dostęp do platynowych kard kredytowych, ale traktuje je bardzo podobnie do standardowych.

Santander – Platynowa kartę kredytową Santander można wyrobić bez szczególnych wymagań (potrzebna ogólna zdolność kredytowa). Płaci się za nią 42 zł miesięcznie, ale opłat można uniknąć.

mBank – Oferuje karty platynowe przede wszystkim klientom korporacyjnym.

Czym platynowa karta kredytowa różni się od zwykłej karty kredytowej?

Przede wszystkim drobnymi przywilejami, z jakich korzysta jej posiadacz. Ubezpieczenie bagażu w podróżach zagranicznych, dostęp do saloników prasowych na lotniskach, obsługa VIP w banku, dostęp do usług bankowych na szczególnych zasadach. Limit na karcie kredytowej oznaczonej metalem jest też przeważnie znacznie wyższy niż w przypadku standardowych kart. Mówimy tu raczej o kwotach rządu kilkuset tysięcy zł, ale trzeba pamiętać, że sam limit zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej klienta, nie od koloru karty. Klient nie ma też obowiązku ustanawiać wysokiego limitu.

Czym platynowa karta kredytowa różni się od złotej karty kredytowej?

Wszystkie premie, które daje złota karta kredytowa, otrzymasz tez w przypadku karty platynowej. Z platynowej karty kredytowej możesz natomiast skorzystać na kilka dodatkowych sposobów. Szczegóły zależą oczywiście od banku, ale z reguły złote karty kredytowe nie dają ci dostępu do saloników prasowych na lotniskach, dostępu do niektórych produktów inwestycyjnych na preferencyjnych warunkach i pozwalają na limit kredytowy znacznie poniżej tego platynowego.

Złota karta kredytowa była symbolem prestiżu kilkanaście lat temu, ale od tamtej pory jej wartość mocno zdewaluowała. Większość samodzielnych specjalistów czy drobnych przedsiębiorców jest w stanie sobie na nią pozwolić. W niektórych bankach da się wyrobić taką kartę bez wkraczania w II próg podatkowy.

Aktualnie kolor karty kredytowej może być nieco mylący, ponieważ niektóre banki zaczęły wymagać srebrne karty właściwie bez żadnych wymagań, a złote użytkownikom, którzy zarabiają o połowę ponad średnią krajową.

Warto wiedzieć

 1. Wymagania i korzyści dotyczące platynowych kart różnią się w zależności od banku,
 2. Platynowa karta jest silniejsza od złotej, ale słabsza od czarnej.
 3. By wyrobić platynową kartę trzeba zarabiać minimum 10 000 – 20 000 zł miesięcznie i mieć dobrą historię kredytową.
 4. Limit karty kredytowej tego typu może sięgać kwoty rzędu 200 000 zł. Oczywiście klient może wybrać mniejszy limit typu 50 000 zł.
 5. Użytkownicy mogą liczyć na darmowe usługi concierge.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Co oznacza platynowa karta kredytowa?

  Użytkownik posiadający platynową kartę kredytową ma kilka dodatkowych bonusów jak bezpłatny pakiet ubezpieczeń i usługi concierge. Na pewno ma też zdolność kredytową, by dostać na karcie limit rzędu 100 000 zł.

 2. Co to jest karta platynowa?

  Platynowa karta to standardowa karta kredytowa umożliwiająca płatności zbliżeniowe, przelewy na konto i wypłatę gotówki w bankomacie, która dodatkowo daje użytkownikowi pakiet darmowych usług.

 3. Kto może mieć platynową kartę?

  Osoby o odpowiednio wysokich dochodach.

 4. Jak uzyskać platynowa kartę?

  Zawnioskować o jej wyrobienie w banku. Jeśli masz odpowiednio wysokie dochody i zdolność kredytową wystarczającą na przyznanie interesującego Cię limitu, na pewno się uda.

 5. Ile trzeba mieć pieniędzy żeby mieć czarna kartę?

  Czarna karta kredytowa jest przyznawana wyłącznie milionerom. Trzeba mieć aktywa (lokaty, akcje, produkty inwestycyjne, sumę na koncie) na kwotę minimum miliona zł.

 6. Ile trzeba zarabiać żeby mieć czarna kartę?

  Głównym wymaganiem, żeby otrzymać czarną kartę kredytową są aktywa/środki na koncie, a nie dochody. Oczywiście bez wysokich dochodów się ich nie uzyska, ale nie ma tu sztywnego limitu.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments