Budowa lub zakup domu w stanie deweloperskim jest ważnym, ale nieostatnim etapem pozwalającym spełnić swoje marzenia o własnym lokum. Pozostaje jeszcze konieczność wykończenia wnętrza. Jeśli nie dysponujemy odpowiednimi oszczędnościami możemy zrealizować ten cel zaciągając kredyt na wykończenie domu.
- Ile kosztuje wykończenie domu?
- Jakim kredytem można sfinansować wykończenie domu?
- Kredyt gotówkowy na wykończenie domu
- Kredyt hipoteczny na wykończenie domu
- Pożyczka hipoteczna na wykończenie domu
- Kiedy warto zaciągnąć hipoteczny na wykończenie domu?
- Co można sfinansować kredytem hipotecznym na wykończenie domu?
- Kto może zaciągnąć kredyt hipoteczny na wykończenie domu?
- Jakie dokumenty są wymagane do kredytu hipotecznego na wykończenie domu?
- Które banki oferują kredyt hipoteczny na wykończenie domu?
- Kredyt hipoteczny na wykończenie domu w ING Banku Śląskim
- Kredyt hipoteczny na wykończenie domu w Credit Agricole
- Kredyt hipoteczny na wykończenie domu w Santander Bank Polska
- Ile kosztuje kredyt hipoteczny na wykończenie domu?
- Ile wynosi wkład własny przy kredycie hipotecznym na wykończenie domu?
- Jak bank wypłaca środki z kredytu hipotecznego na wykończenie domu?
- Na co zwracać uwagę zaciągając kredyt hipoteczny na wykończenie domu?
- Jakie są zalety kredytu hipotecznego na wykończenie domu?
- Jakie są wady kredytu hipotecznego na wykończenie domu?
- Czy warto zaciągnąć kredyt na wykończenie domu?
- Warto wiedzieć
Wykończenie domu sfinansować można na wiele sposobów. Od najbardziej oczywistych, jak zaangażowanie środków własnych, przez zaciągnięcie nieoprocentowanej pożyczki od rodziny, na finansowym wsparciu ze strony banku kończąc. Do wyboru mamy kredyt gotówkowy, pożyczkę hipoteczną i kredyt hipoteczny. Z uwagi na wysoką maksymalną kwotę i wieloletni okres spłaty często wybieramy ostatnią z wymienionych opcji. Czy słusznie?
Ile kosztuje wykończenie domu?
Mając na uwadze drożejące materiały budowlane oraz koszty robocizny, wykończenie domu w 2022 roku jest zdecydowanie droższe niż rok wcześniej. Ostatecznie potrzebna kwota zależy od wielkości pomieszczeń, zakresu zaplanowanych prac, jakości użytych materiałów oraz stawek zaangażowanych w pracę ekip remontowych. Wykończając dom ze stanu surowego zamkniętego musimy liczyć się m.in. z koniecznością:
- ułożenia instalacji
- tynkowania ścian i sufitów
- położenia podłóg
- pomalowania ścian i sufitów
- montażu drzwi wewnętrznych.
Mając na uwadze zróżnicowane czynniki nie można jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje remont lub wykończenie domu w 2022 roku. Zgodnie z danymi serwisu Extradom szacunkowy minimalny koszt wykończenia domu wynosi 800 zł za m2. Oczywiście wybór lepszej jakości materiałów, mała dostępność specjalistów budowalnych i wysoki standard mogą podwyższyć koszty – trudno tu nawet określić maksymalny limit.
Posiłkując się przytoczoną stawką minimalną, wykończenie domu o powierzchni 140 m2 oznaczać będzie nakłady nie mniejsze niż 112.000 zł. Jeśli mamy trudności z oszacowaniem ostatecznych kosztów musimy przed rozpoczęciem prac sporządzić wstępny kosztorys. Następnie możemy pomyśleć o sposobie sfinansowania takiego przedsięwzięcia.
Jakim kredytem można sfinansować wykończenie domu?
Jeśli nie posiadamy odpowiednich środków na wykończenie domu lub kiedy odłożone przez nas pieniądze mają inne przeznaczenie, warto rozważyć realizację tego celu z finansowym wsparciem banku. Z uwagi na koszty zamykające się często w sześciocyfrowej kwocie nie każdy produkt bankowy spełni swoją rolę. Decydując się na kredyt na wykończenie domu warto wziąć pod uwagę:
Kredyt gotówkowy na wykończenie domu
Kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem, które przeznaczyć można na dowolny cel konsumpcyjny niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Oznacza to, że nie musimy przedstawiać w banku żadnych dokumentów (faktur, paragonów) potwierdzających sposób wydatkowania pożyczonych środków. Nie ma więc żadnego problemu, aby w ten sposób sfinansować wykończenie domu.
Do zalet kredytu gotówkowego zaliczamy proste procedury oraz szybkość wypłaty środków – te mogą się znaleźć na rachunku wnioskodawcy nawet w dniu złożeniu wniosku. Szybka ścieżka dotyczy najczęściej kredytów gotówkowych na niskie kwoty. Przy większych sumach bank bardziej dociekliwie zweryfikuje naszą zdolność kredytową. Trzeba jednak pamiętać, że kredyt gotówkowy można zaciągnąć na maksymalnie 10 lat.
Kredyty gotówkowe z reguły nie wymagają zabezpieczenia o charakterze rzeczowym, jak hipoteka na nieruchomości czy zastaw na samochodzie. Dzięki temu nie trzeba przedstawiać dodatkowych dokumentów związanych z oceną zabezpieczenia. Z jednej strony przyspiesza cały proces, a z drugiej powoduje, że kredyt gotówkowy jest rozwiązaniem droższym niż kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna.
Kredyt hipoteczny na wykończenie domu
Kredytem hipotecznym możemy sfinansować nie tylko zakup lub budowę domu, ale także jego remont i wykończenie. W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego mamy tu jasno określony sposób wydatkowania pożyczonych od banku pieniędzy. Kredyty hipoteczne opiewają najczęściej na wysokie kwoty, a ich maksymalny okres spłaty wynosi nawet 35 lat, co sprawia, że banki bardzo szczegółowo podchodzą do weryfikacji zdolności kredytowej wnioskodawcy (lub wnioskodawców, kiedy o kredyt ubiega się więcej osób).
Głównym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest wpis hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości. Oznacza to, że bank będzie oczekiwał przedstawienia dodatkowych dokumentów związanych z zabezpieczeniem np. wyceny nieruchomości przygotowanej przez rzeczoznawcę majątkowego. Powoduje to dłuższe oczekiwanie na decyzję kredytową i uruchomienie finasowania.
Decydując się na kredyt hipoteczny i należy pamiętać o konieczności posiadania wkładu własnego. W przypadku wykończenia domu podejście banków nie jest jednoznaczne. Przykładowo w ING Banku Śląskim finansowanie jednym kredytem zakupu nieruchomości i jej remontu wymaga posiadania wkładu własnego, a w przypadku samego remontu nie ma takiego wymogu.
Pożyczka hipoteczna na wykończenie domu
Pożyczka hipoteczna, podobnie jak kredyt hipoteczny, wymaga ustanowienia zabezpieczenia na wolnej od wszelkich obciążeń nieruchomości. Największa różnica polega tu na sposobie wydatkowania pożyczonych środków – te można przeznaczyć je na dowolny cel, w tym wykończenie domu. Nie ma tu zatem konieczności przygotowania i przedstawienia w banku kosztorysu wraz z harmonogramem prac remontowych.
Z uwagi na wartościowe zabezpieczenie, oprocentowanie pożyczki hipotecznej może być wyraźnie niższe od oprocentowania kredytu gotówkowego. Pożyczkę hipoteczną można zaciągnąć na okres zbliżony do kredytu hipotecznego. Maksymalna kwota finansowania uzależniona jest od wartości nieruchomości i różni się w zależności od oferty. Maksymalny okres i wysokość pożyczki hipotecznej w wybranych bankach prezentuje się następująco (stan na 22.09.2022 r.):
- Santander Bank Polska – spłata do 20 lat i kwota do 60% wartości zabezpieczenia,
- PKO Bank Polski – spłata do 20 lat i kwota do 60% wartości zabezpieczenia,
- ING Bank Śląski – spłata do 25 lat i kwota do 80% wartości zabezpieczenia.
Kiedy warto zaciągnąć hipoteczny na wykończenie domu?
Jeśli szukamy najtańszego źródła finansowania na wykończenie domu, a przy tym gotowi jesteśmy na dodatkowe procedury związane z wyceną i ustanowieniem zabezpieczenia na nieruchomości, to warto zastanowić się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Oczywiście mówimy tu o remoncie wycenionym na kwotę przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Kredyt hipoteczny będzie też dobrym rozwiązaniem, kiedy chcemy rozłożyć spłatę zobowiązania na okres sięgający nawet 35 lat. Dzięki temu będziemy mogli dostosować wysokość miesięcznej raty do naszych możliwości finansowych. Trzeba przy tym pamiętać, że wydłużenie okresu finansowania bez zmiany innych warunków spłaty, przekłada się wzrost całkowitego kosztu kredytu, bo odsetki od pożyczonego kapitału naliczane są dłużej.
Zaciągając kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, rozumianym jako suma marży banku i stopy WIBOR, musimy pamiętać, że wysokość raty kredytowej na przestrzeni lat będzie podlegać wahaniom. Niezmienność raty w okresie od 5 do 10 lat mogą zapewnić tylko kredyty hipoteczne z okresowo stałym oprocentowaniem.
Podsumowując kredyt hipoteczny na remont mieszkania jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli:
- potrzebujemy kwoty od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych,
- zależy nam na atrakcyjnych warunkach cenowych,
- zależy nam na bardzo długim okresie spłaty,
- jesteśmy gotowi na rozbudowane procedury związane z weryfikacją zdolności kredytowej i ustanowieniem zabezpieczenia na nieruchomości,
- nie potrzebujemy pieniędzy “na wczoraj”.
Co można sfinansować kredytem hipotecznym na wykończenie domu?
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym i pożyczone w ten sposób pieniądze mają dokładnie określone przeznaczenie. W taki sposób możemy sfinansować wykończenie domu w stanie surowym zamkniętym lub deweloperskim. Wszystkie elementy powinny zostać uwzględnione w kosztorysie. Kredyt hipoteczny na wykończenie domu można zaciągnąć m.in. na:
- tynkowanie i malowanie ścian
- wykończenie podłóg
- zakup i montaż sanitariatów
- instalację elektryczną, gazową, wodno-kanalizacyjną
- instalację ogrzewania centralnego
- zakup i montaż grzejników
- stawianie ścianek działowych
- opłacenie ekipy remontowej, ale:
- przebieg prac musi być udokumentowany na zdjęciach
- poniesione koszty muszą być udokumentowane za pomocą faktur i rachunków.
Pieniędzy z kredytu hipotecznego na wykończenie domu nie możemy wydać na elementy, które nie są trwale związane z budynkiem tj. sprzęt RTV i AGD, wyposażenie kuchni, meble i dekoracje. Zakupy tego typu należy sfinansować ze środków własnych lub skorzystać z finansowania w postaci kredytu gotówkowego czy karty kredytowej.
Kto może zaciągnąć kredyt hipoteczny na wykończenie domu?
Kredyt hipoteczny, a także każdy inny produkt kredytowy, dostępny jest dla osób, których sytuacja finansowo-majątkowa daje szansę na terminową spłatę zobowiązania w przyszłości. Tłumaczy to, dlaczego każdorazowo po złożeniu wniosku bank szacuje potencjalne ryzyko takiej operacji. W ramach analizy zdolności kredytowej bank sprawdzi przede wszystkim:
- wysokość i jakość naszych miesięcznych dochodów
- wysokość miesięcznych kosztów stałych wynikających m.in. z konieczności:
- utrzymania gospodarstwa domowego
- posiadania i eksploatacji samochodu
- utrzymania członków rodziny
- spłaty bieżących kredytów i pożyczek
- historię kredytową i ewentualne opóźnienia w spłacie dotychczasowych kredytów i pożyczek.
Kolejnym wymogiem jest konieczność przedstawienia nieruchomości, która stanowić będzie główne zabezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego na wykończenie domu. Nieruchomość musi być wolna od jakichkolwiek obciążeń. Żaden bank raczej nie zgodzi się na wpisanie w hipotekę nieruchomości na drugim miejscu, co ograniczy jego możliwości egzekucji swoich praw w sytuacji, kiedy kredytobiorca przestanie spłacać kredyt.
Decydując się na kredyt hipoteczny na wykończenie domu trzeba liczyć się z koniecznością wniesienia wkładu własnego odpowiadającego 20% lub 10% wartości inwestycji. Trzeba przygotować również harmonogram prac i kosztorys pozwalający ocenić wartość całego przedsięwzięcia.
Jakie dokumenty są wymagane do kredytu hipotecznego na wykończenie domu?
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na remont lub wykończenie domu, z uwagi na dodatkowe zabezpieczenie, wymaga przedłożenia w banku szeregu dokumentów. Wraz z uzupełnionym wnioskiem trzeba przygotować m.in.:
- dokument tożsamości,
- zaświadczenie o zatrudnieniu i osiąganych dochodach,
- wyciąg z konta osobistego, na które wpływa wynagrodzenie,
- deklarację podatkową PIT-37 za ostatni rok lub dwa lata z potwierdzeniem przyjęcia przez Urząd Skarbowy,
- odpis z księgi wieczystej nieruchomości,
- wycenię nieruchomości,
- kosztorys prac wykończeniowych.
Które banki oferują kredyt hipoteczny na wykończenie domu?
Kredyt hipoteczny jest produktem, który znajdziemy w ofercie niemal wszystkich banków uniwersalnych. Wśród celów, na jakie można przeznaczyć środki znaleźć można remont lub wykończenie nieruchomości. Szeroka oferta daje możliwość dopasowania oferty do naszych potrzeb i sytuacji finansowej. Sprawdziliśmy propozycje 3 kredytów hipotecznych, które można przeznaczyć na remont domu (stan na 22.09.2022 r.).
Kredyt hipoteczny na wykończenie domu w ING Banku Śląskim
ING Bank Śląski oferuje kredyt na wykończenie domu w dwóch wariantach. Pierwszy z nich dotyczy celu łączonego, który uwzględnia zakup nieruchomości oraz jej remont. Kwotę na wykończenie domu uwzględniamy we wniosku o kredyt na zakup domu lub mieszkania – minimalna wartość to 10.000 zł za sam remont. Bank deklaruje wsparcie w przygotowaniu kosztorysu.
Drugi wariant jest kredytem hipotecznym na samo wykończenie nieruchomości. Minimalna kwota zobowiązania to 70.000 zł. Nie musimy posiadać wkładu własnego w sytuacji, kiedy nie łączymy celu remontowego z innym celem. Kredytem tym możemy także sfinansować meble oraz sprzęt AGD w zabudowie.
Podstawowe parametry kredytu hipotecznego w ING Banku Śląskim prezentują się następująco:
- kwota kredytu: od 70.000 zł
- okres kredytowania: do 35 lat
- wkład własny: min. 20%
- wcześniejsza spłata: 0 zł
- nadpłata kredytu: 0 zł
- spłata: raty równe lub malejące
Kredyt hipoteczny na wykończenie domu w Credit Agricole
Bank Credit Agricole przygotował dla swoich klientów kredyt hipoteczny na remont mieszkania i domu. Minimalna kwota zobowiązania to 40.000 zł. Bank oferuje nawet 6 miesięcy karencji w spłacie kapitału po wypłacie ostatniej transzy. Po każdych 12 miesiącach spłaty możemy skorzystać z wakacji kredytowych i zawiesić spłatę części kapitałowej raty.
Podstawowe parametry kredytu hipotecznego na remont mieszkania i domu w Banku Credit Agricole prezentują się następująco:
- kwota kredytu: od 40.000 zł
- okres kredytowania: do 35 lat
- wkład własny: min. 20%
- wcześniejsza spłata: 0 zł
- spłata: raty równe lub malejące
Kredyt hipoteczny na wykończenie domu w Santander Bank Polska
Wykończenie domu możemy również sfinansować zaciągając kredyt hipoteczny ze standardowej oferty Santander Bank Polska. Minimalna kwota zobowiązania to 100.000 zł. Możemy skorzystać z karencji w spłacie kapitału w okresie do 6 miesięcy od dnia wypłaty ostatniej transzy. Dotyczy ona tylko części kapitałowej raty.
Podstawowe parametry kredytu hipotecznego w Santander Bank Polska prezentują się następująco:
- kwota kredytu: od 100.000 zł
- okres kredytowania: do 30 lat
- wkład własny: min. 10%
- spłata: raty równe lub malejące
Ile kosztuje kredyt hipoteczny na wykończenie domu?
W przypadku kredytu hipotecznego, nie tylko na budowę domu, nawet niewielkie różnice w oprocentowaniu mogą dać na przestrzeni wielu lat spłaty oszczędności liczone w tysiącach złotych. Symulację można przeprowadzić korzystając z dostępnych w sieci narzędzi tj. kalkulator kredytu hipotecznego. Skupmy się wyłącznie na kwocie kredytu, okresie spłaty i oprocentowaniu nominalnym. Kredyt spłacany jest w ratach równych.
I tak zaciągnięcie kredytu hipotecznego na 100.000 zł z 20-letnim okresem spłaty oznaczać będzie 836 zł miesięcznej raty i całkowitą kwotę do zwrotu na poziomie 200.746 zł (zakładając spłatę zgodnie z harmonogramem i niezmienność rat w całym okresie finansowania.
Wzrost oprocentowania do 9% przełoży się na miesięczną ratę w wysokości 900 zł i całkowitą kwotę do zwrotu na poziomie 215.935 zł. Wzrost oprocentowania nominalnego o 1% spowoduje zatem podwyższenie miesięcznej raty o 64 zł. W całym okresie kredytowania różnica wyniesie 15.189 zł.
Wyliczenia opierają się na uproszczeniu zakładającym, że wysokość miesięcznej raty nie zmieni się w 20-letnim okresie kredytowania. Nie będzie to jednak możliwe, jeśli wybierzemy oprocentowanie zmienne. W przypadku kredytów hipotecznych opartych o oprocentowanie stałe będzie to możliwe częściowo, bo aktualnie stała stawka oferowana jest w okresie od 5 – 10 lat pierwszych lat spłaty. Następnie jest możliwość jej rekalkulacji w oparciu o bieżącą sytuację rynkową lub oprocentowanie przekształcane jest na zmienne.
Na koszt kredytu hipotecznego na remont wpływa też prowizja za udzielenie kredytu, konieczność skorzystania z ubezpieczeń i produktów dodatkowych banku, wycena nieruchomości czy przygotowanie kosztorysu. Trzeba wziąć pod uwagę także opłaty notarialne, sądowe i ewentualne wynagrodzenie dla pośrednika w obrocie nieruchomościami, jeśli prace wykończeniowe łączymy z zakupem domu lub mieszkania.
Ile wynosi wkład własny przy kredycie hipotecznym na wykończenie domu?
Standardowo zaciągnięcie kredytu hipotecznego wymaga wniesienia wkładu własnego odpowiadającego przynajmniej 20% wartości nieruchomości, a w przypadku remontu wartości inwestycji. Jeśli celem zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest zakup domu i jego wykończenie to bank oblicza wkład własny od skumulowanej kwoty finansowania.
Przykładowo przy łączonym kredycie hipotecznym obejmującym kwotę na zakup domu w wysokości 600.000 zł i wykończenie w wysokości 100.000 zł, wkład własny obliczany jest od kwoty 700.000 zł. Przy 20% udziale kredytobiorcy będzie to 140.000 zł – sporo. Niektóre banki, pod warunkiem zastosowania dodatkowych zabezpieczeń, oferują wkład własny obniżony do 10% wartości inwestycji. Co ważne wkład własny nie zawsze musi mieć formę pieniężną i bank może zadowolić się:
- środkami na kontach emerytalnych IKE lub IKZE
- zabezpieczeniem w postaci innej nieruchomości
- zastawem na papierach wartościowych
- działką budowlaną
- zadatkiem dla sprzedającego.
Zaciągając kredyt hipoteczny na samo wykończenie mieszkania lub domu można trafić na bardziej niestandardowe propozycje. Przykładowo w ING Bank Śląski nie wymaga wkładu własnego dla celu remontowego, jeśli nie łączymy go z innym celem (stan na 22.09.2022 r.).
Jak bank wypłaca środki z kredytu hipotecznego na wykończenie domu?
Sposób wypłaty środków z kredytu hipotecznego zależy od konkretnej oferty. Banki stosują tu zróżnicowane podejście. Przy celu łączonym możliwa jest np. wypłata pieniędzy na remont po sfinalizowaniu zakupu nieruchomości jednorazowo lub w transzach.
W drugim przypadku wypłata każdej części kredytu może być uzależniona od przedstawienia dokumentacji fotograficznej obrazującej postępy prac. Możliwa jest również inspekcja ze strony banku. Trzeba też pamiętać o konieczności gromadzenia i archiwizacji wszystkich faktur i rachunków potwierdzających poniesione koszty.
Na co zwracać uwagę zaciągając kredyt hipoteczny na wykończenie domu?
Jak widać kredyt hipoteczny na wykończenie domu to rozwiązanie wymagające większego wysiłku, jednak poświęcony czas i energia mogą przełożyć się na korzystne warunki finansowania. Od strony potencjalnych kosztów warto zwrócić szczególną uwagę na:
- maksymalny okres spłaty
- wysokość oprocentowania nominalnego
- warunki skorzystania z oprocentowania stałego
- wysokość prowizji za udzielenie finansowania
- koszty dodatkowych ubezpieczeń
- rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO)
- konieczność przygotowania operatu szacunkowego
- wymagania dotyczące kosztorysu
- koszty związane z wcześniejszą spłatą lub nadpłatą zobowiązania
- konieczność skorzystania z innych produktów banku
- wymagany wkład własny
- koszty sądowe i notarialne.
Warto również sprawdzić wymagania związane z oceną zdolności kredytowej i liczbą wymaganych dokumentów. Zaciągając kredyt na remont domu w banku, który prowadzi nasze główne konto osobiste, możemy liczyć na prostsze procedury, ponieważ na podstawie dotychczasowej współpracy bank może szybciej ocenić ryzyko związane z udzieleniem finansowania. Choć to bardzo kusząca wizja, to przed podjęciem decyzji dobrze jest porównać oferty innych banków.
Poszukując kredytu hipotecznego na wykończenie domu warto wykorzystać dostępne w sieci narzędzia, jak rankingi, porównywarki czy kalkulatory. Dzięki nim, możemy w szybki i wygodny sposób porównać oferty różnych banków, weryfikując takie elementy, jak: rzeczywista roczna stopa oprocentowania, oprocentowanie nominalne, całkowita kwota do spłaty czy wysokość prowizji.
Jakie są zalety kredytu hipotecznego na wykończenie domu?
Kredyt hipoteczny jest rozwiązaniem pozwalającym pozyskać bardzo wysoką kwotę na remont domu lub mieszkania. Maksymalny limit finansowania zależy od naszej zdolności kredytowej oraz wartości przedstawionego zabezpieczenia. Wysoka kwota nie musi jednak przekładać się na istotne obciążenie domowego budżetu, ponieważ spłatę zobowiązania można rozłożyć nawet na 35 lat.
Należy przy tym pamiętać, że wydłużenie okresu finansowania przekłada się na wzrost całkowitego kosztu kredytu. Rozwiązaniem zbliżonym do kredytu hipotecznego, jest pożyczka hipoteczna, która pozwala pozyskać środki na dowolny cel. To duża wygoda, jednak kredyt hipoteczny jest może być rozwiązaniem tańszym – skalę oszczędności możemy oszacować porównując oferty wielu banków.
Jakie są wady kredytu hipotecznego na wykończenie domu?
Kredyt hipoteczny na wykończenie domu to rozbudowane procedury związane zarówno z oceną naszej zdolności kredytowej, wyceną nieruchomości i skutecznym ustanowieniem zabezpieczeń na rzecz banku. Powoduje to, że oczekiwanie na decyzję kredytową może ciągnąć się przez długie tygodnie. W trakcie oceny wniosku bank może poprosić nas o uzupełnienie dokumentów, co każdorazowo powoduje, że ustawowy 21-dniowy okres na wydanie decyzji kredytowej naliczany jest od początku.
Kredyt hipoteczny na wykończenie domu to także konieczność zgromadzenia wkładu własnego, choć zdarzają się banki, które udzielają finasowania na sam cel remontowy bez takiego wymogu. Decydując się na ten produkt nie pożyczymy pieniędzy na dowolne wydatki.
Zakres prowadzonych prac i zakupów zazwyczaj określony jest w kosztorysie. Nie zawsze też bank przeleje też całą wnioskowaną kwotę na nasze konto. Wypłata może następować w transzach wypłacanych dopiero po udokumentowaniu wykonanych prac i poniesionych kosztów.
Czy warto zaciągnąć kredyt na wykończenie domu?
Kredyt na wykończenie domu warto rozważyć w sytuacji, kiedy kupiliśmy nieruchomość w stanie deweloperskim, zakupiona nieruchomość wymaga koniecznej modernizacji lub budowa domu stanęła w miejscu z uwagi na brak środków. Sposobów na sfinansowanie takiego przedsięwzięcia jest co najmniej kilka. Od kredytu gotówkowego i pożyczki hipotecznej na dowolny cel do kredytu hipotecznego z jasno określonym kierunkiem wydatkowania środków.
Każde z wymienionych rozwiązań różni się dostępnością, maksymalną kwotą finansowania, dopuszczalnym okresem spłaty i ceną. Zaciągając kredyt ze zmiennym oprocentowaniem nie można zapominać o ryzyku zmiany stopy procentowej, które urealniło się na przestrzeni ostatnich miesięcy, windując raty kredytów na poziomy trudne do zaakceptowania przez wielu kredytobiorców. Ostateczną decyzję warto zatem poprzedzić gruntowną analizą ofert oraz wnikliwą weryfikacją warunków umowy kredytowej.
Źródło:
- https://www.extradom.pl/porady/artykul-ile-kosztuje-wykonczenie-domu
Warto wiedzieć
- Decydując się na kredyt na wykończenie domu warto wziąć pod uwagę kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną.
- Kredyt hipoteczny będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy rozłożyć spłatę zobowiązania na okres sięgający nawet 35 lat.
- W zależności od banku kredyt na wykończenie domu może być wypłacony jednorazowo lub w transzach.
- Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na wykończenie domu wymaga przygotowania kosztorysu uwzględniającego harmonogram planowanych prac.
- Nawet niewielka różnica w oprocentowaniu kredytu hipotecznego może w całym okresie spłaty dać oszczędności liczone w tysiącach złotych.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy można wziąć kredyt na wykończenie domu?
Tak. W ofercie banków znajdziemy kilka rozwiązań pozwalających sfinansować taki cel. Jeśli zależy nam na wysokiej kwocie, wieloletnim okresie spłaty i możemy przedstawić zabezpieczenie w postaci nieruchomości to warto sprawdzić ofertę kredytów i pożyczek hipotecznych. Jeśli cenimy sobie uproszczone procedury, szybkość oceny wniosku, a przy tym akceptujemy wyższą cenę, to warto zapoznać się z ofertą kredytów gotówkowych.
Czy do kredytu hipotecznego można dobrać pieniądze na remont?
Tak. Niektóre banki oferują kredyty hipoteczne na cel łączony pozwalający na zakup/budowę nieruchomości, a następnie jej remont lub wykończenie. Dzięki temu możemy pozyskać środki na materiały wykończeniowe, armaturę oraz elementy na stałe związane z nieruchomością. Część banków akceptuje również meble i sprzęt AGD pod zabudowę.
Skąd wziąć pieniądze na wykończenie mieszkania?
Wiele zależy od naszej sytuacji. Jeśli mamy odpowiednio wysokie dochody możemy sfinansować wykończenie mieszkania z bieżących wpływów. Rozwiązaniem może być również nieoprocentowana pożyczka od rodziny. Można pomyśleć również o finansowym wsparciu banku w postaci kredytu gotówkowego, hipotecznego lub pożyczki hipotecznej.
Ile kredytu na wykończenie domu?
Wszystko zależy od zakresu planowanych prac, wielkości pomieszczeń, lokalizacji nieruchomości czy jakości zastosowanych materiałów. Nie bez znaczenia jest także kwota środków własnych, które możemy przeznaczyć na ten cel. Wysokość potencjalnego kredytu na wykończenie domu można określić przygotowując kosztorys inwestycji.
Czy wykończenie domu można sfinansować kredytem gotówkowym?
Tak. Kredyt gotówkowy jest jednym ze sposobów na sfinansowanie wykończenia domu. Brak zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości powoduje, że jest to rozwiązanie droższe od produktów z takim zabezpieczeniem. W zamian otrzymujemy prostsze procedury, szybszą wypłatę pieniędzy i możliwość wydatkowania pożyczonych środków na dowolny cel.
Czy wykończenie domu można sfinansować pożyczką hipoteczną?
Tak. Pożyczkę hipoteczną można przeznaczyć na dowolny cel, w tym wykończenie domu. Warunki oraz maksymalna kwota finansowania w dużej mierze zależą od wartości nieruchomości, która stanie się głównym zabezpieczeniem spłaty pożyczki. Pod kątem kosztów pożyczka hipoteczna plasuje się pomiędzy kredytem gotówkowym, a kredytem hipotecznym.
Jak bank weryfikuje remont i wykończenie domu/mieszkania?
Gdy bank stawia takie wymogi, do aplikacji o kredyt musisz dołączyć plan oraz kosztorys prac wykończeniowych. Na przykład, w przypadku kredytu hipotecznego zarezerwowanego na tego typu działania, musisz dostarczyć dokumentację związaną z remontem i wykończeniem domu, taką jak faktury, rachunki, czy dokumenty fotograficzne.
Kiedy bank wypłaca pieniądze na wykończenie domu?
Kiedy decydujesz się na kredyt hipoteczny przeznaczony na wykończenie domu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że środki z niego będą przekazywane etapami, a kolejna transza będzie wypłacana po zakończeniu określonego etapu remontu. Natomiast kredyty konsumenckie czy pożyczki hipoteczne z reguły wypłacane są w całości, jednorazowo.