Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty

Kredyt na remont mieszkania – czym jest i gdzie wziąć?

Kredyt na remont mieszkania to rozwiązanie pomocne zarówno w realizacji niewielkiego odświeżenia mieszkania, jak i generalnego remontu. Pieniądze można pozyskać w ramach kredytu gotówkowego, jak i kredytu zabezpieczonego hipoteką. Sprawdź, który rodzaj zobowiązania będzie korzystniejszy i dlaczego.

Koszty usług remontowych, jak i kupna materiałów w 2022 r. wzrosły prawie dwukrotnie. Według danych portalu Extradom koszty wykończenia mieszkania w średnim standardzie wynoszą około 1.900 zł za m2. Jeszcze rok temu kwota ta wahała się pomiędzy 1.000 a 1.600 zł. Oczywiście kwota potrzebna do sfinansowania remontu będzie różna w zależności od zakresu prac, powierzchni mieszkania czy standardu użytych materiałów. Tym niemniej może się okazać, że zgromadzone oszczędności nie wystarczą i trzeba będzie posiłkować się kredytem.  Na szczęście banki oferują kilka rozwiązań z przeznaczeniem na ten cel. 

Czym jest kredyt na remont mieszkania? 

Kredyt na remont mieszkania to kredyt celowy, który można przeznaczyć na określony umową zakres prac remontowych, zgodnie z przygotowanym wcześniej kosztorysem. Oferta kredytów z przeznaczeniem na remont dostępna jest w większości banków komercyjnych. Typowy kredyt celowy, który można przeznaczyć na remont mieszkania, to kredyt hipoteczny. Prace remontowe można oczywiście sfinansować kredytem gotówkowym, a ten daje większą swobodę w wydatkowaniu środków, również na inny cel.

Jaki kredyt na remont mieszkania? 

Poszukując możliwości sfinansowania remontu na mieszkanie w banku mamy trzy podstawowe opcje: kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny na remont i pożyczkę hipoteczną. Każda z tych propozycji wiąże się z trochę innym zakresem formalności.  

Kredyt gotówkowy

Biorąc pod uwagę liczbę formalności i czas oczekiwania na decyzję kredytową, to kredyt gotówkowy na remont jest najbardziej przyjaznym dla kredytobiorcy rozwiązaniem. Zaletą jest również jego uniwersalny charakter. Uzyskane środki można bowiem wykorzystać dowolnie według potrzeb, bez konieczności przedstawiania faktur czy rachunków za zakupione materiały czy usługi ekipy remontowej. 

Jak złożyć wniosek o kredyt gotówkowy?

Wniosek kredytowy można złożyć online, telefonicznie lub w placówce banku. Wcześniej warto przygotować dokumenty finansowe wymagane przez kredytodawcę. Przy umowie o pracę będzie to standardowo zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Czasem do oceny sytuacji finansowej wnioskodawcy wystarczy wyciąg z rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie lub inny stały dochód. 

Jakie są wady i zalety kredytu gotówkowego na remont?

Ograniczenie formalności, brak dodatkowych zabezpieczeń i możliwość zawarcia umowy nawet w dniu złożenia wniosku to plusy tej formy finansowania. Są też jednak minusy. Przede wszystkim wyższe koszty – z uwagi na brak konieczności dodatkowego zabezpieczenia spłaty, ten produkt jest postrzegany przez banki jako bardziej ryzykowny, co przekłada się na wyższą prowizję i marżę niż przy kredycie zabezpieczonym hipoteką. Kredyt gotówkowy to też wyższa rata, za którą odpowiedzialny jest krótszy dopuszczalny okres kredytowania – do 10 lat.  

Kredyt hipoteczny 

Kredyt zabezpieczony hipoteką daje największe możliwości sfinansowania dużego remontu mieszkania. Warunki kredytu hipotecznego takie jak: długi okres kredytowania, nawet do 35 lat, i wysoka kwota możliwa do pożyczenia sprawiają, że będzie to rozwiązanie dla osób, które planują istotne zmiany w mieszkaniu, a nawet generalny remont. 

Niskie, w porównaniu do kredytu gotówkowego koszty, to zasługa odpowiedniego zabezpieczenia. Ustanowienie hipoteki na nieruchomości ogranicza ryzyko banku w związku z udzieleniem kredytu, co przekłada się na bardziej atrakcyjne oprocentowanie. 

Niższe koszty i długi okres kredytowania (do 35 lat) wiążą się jednak z większą liczbą formalności. Maksymalna kwota kredytu hipotecznego ograniczona jest wartością nieruchomości (do 80%), dlatego konieczne będzie przygotowanie wyceny, co wydłuży cały proces związany z wydaniem decyzji kredytowej. 

Dla niektórych minusem może być również sposób procedowania sprawy. Wniosek o kredyt hipoteczny można co prawda złożyć przez internet, ale najczęściej nie obejdzie się bez konieczności osobistej wizyty w banku. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość, bo czas na wydanie decyzji i podpisanie umowy kredytu to 21 dni. 

Kredyt hipoteczny to produkt celowy, co oznacza że uzyskaną kwotę można przeznaczyć jedynie na z góry wskazany w umowie kredytowej cel.  Jeśli chcemy wziąć kredyt na remont, to bank na pewno będzie też wymagał przygotowania kosztorysu inwestycji.    

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna, to produkt bardzo podobny do kredytu hipotecznego. Długi okres spłaty, wysoka kwota finansowania powiązana z wartością nieruchomości oraz niższe niż przy kredycie gotówkowym koszty, to cechy wspólne. Różnice dotyczą głównie przeznaczenia uzyskanych środków – przy pożyczce hipotecznej cel może być ustalony dowolnie.  

Jak wybrać najlepszy kredyt na remont mieszkania?

Na początek warto zacząć od ustalenia zakresu prac i kosztów remontu. To właśnie one będą potem determinowały wybór kredytu adekwatnego do potrzeb. Pomocne będzie przygotowanie kosztorysu, nawet jeśli nie decydujemy się na kredyt hipoteczny. Koszty materiałów i prac do wykonania można oszacować samodzielnie, albo zlecić to firmie którą zatrudnimy do przeprowadzenia remontu. Kolejny krok to już wybór konkretnej oferty. Warto wcześniej zbadać swoją zdolność kredytową, co lepiej pozwoli oszacować możliwości co do uzyskania określonej kwoty.

Porównując parametry ofert kredytowych warto wziąć pod uwagę:

 • kwotę kredytu – zarówno maksymalną, jak i minimalną – przykładowo nie każdy remont można sfinansować kredytem hipotecznym, nawet jeśli zależy nam na maksymalnym wydłużeniu spłaty czy obniżeniu kosztów. Banki często wprowadzają ograniczenia w zakresie minimalnej kwoty, którą można uzyskać w ramach tego zobowiązania. 
 • okres kredytowania – trzeba tu znaleźć złoty środek, bo krótki okres spłaty przełoży się na niższe koszty, ale i na wysoką miesięczną ratę. Natomiast maksymalne wydłużenie okresu kredytowania spowoduje co prawda, że rata będzie niska, ale za to koszty wzrosną.
 • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) – znajomość tego parametru ułatwi szybkie porównanie kredytu.
 • dodatkowe wymagania stawiane przez bank – liczbę wymaganych dokumentów, sposób złożenia wniosku – czy procedura realizowana jest online czy wymaga osobistej wizyty w banku, konieczność wykupienia ubezpieczenia kredytuitp. 

Ile można pożyczyć na remont mieszkania? 

Kwota kredytu zależy od rodzaju wybranego finansowania. Przy kredycie gotówkowym można maksymalnie pożyczyć około 200.000 zł – 250.000 zł. Więcej można otrzymać w ramach kredytu hipotecznego. Maksymalna kwota jest ograniczona wartością nieruchomości, która stanowi  zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku kupna nieruchomości, na remont można uzyskać standardowo nie więcej niż do 80% wartości nieruchomości.

Przy kredycie hipotecznym banki określają minimalną wartość, o jaką klient może złożyć wniosek – zwykle nie mniej niż 10.000 zł.   

Kiedy wybrać kredyt hipoteczny a kiedy kredyt gotówkowy na remont mieszkania? 

Kredyt hipoteczny na remont mieszkania jako produkt długoterminowy sprawdzi się zwłaszcza przy generalnym remoncie, który wymaga sporego zaangażowania środków finansowych. Wówczas większa liczba formalności i dłuższy okres oczekiwania na wydanie decyzji  stanowią na tyle nieznaczne utrudnienia, że warto złożyć wniosek. Tym bardziej, że wszelkie niedogodności zostaną wynagrodzone dzięki preferencyjnym warunkom kredytowym. 

Kredyt gotówkowy natomiast sprawdzi się przy realizacji mniejszego remontu np. odświeżenia mieszkania, kiedy potrzebna kwota będzie niższa. Szybsze zakończenie procedury związanej z rozpatrzeniem wniosku i mniejsza liczba formalności to atut, który sprawdzi się również w przypadku nagłej potrzeby finansowej np. konieczności uzyskania środków na dokupienie brakujących materiałów czy sfinansowania zwiększonego zakresu prac już w czasie trwania remontu. 

Każdą z tych opcji należy dobrać do własnych indywidualnych potrzeb uwzględniając wady i zalety obu rozwiązań. Warto też pamiętać, że kwota kredytu zależy od zdolności kredytowej wnioskodawcy.  

Gdzie wziąć kredyt na remont mieszkania? 

Kredyt to produkt finansowy zastrzeżony ustawą dla działalności banków i to właśnie na stronie banków można szukać takich ofert. Porównanie poszczególnych parametrów ułatwią dostępne w internecie porównywarki kredytu gotówkowego, jak i hipotecznego. Dla zobrazowania różnic w zakresie wysokości dostępnej kwoty finansowania oraz okresu spłaty, poniżej przedstawiamy po trzy oferty kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego.   

Oferty kredytów gotówkowych na remont mieszkania

Kredyt gotówkowy w Credit Agricole:

 • Maksymalna kwota kredytu – do 200.000 zł
 • Maksymalny okres kredytowania wynosi – do 120 rat
 • Dodatkowe informacje – gwarancja stałej raty przez cały okres kredytowania

Kredyt gotówkowy w mBanku

 • Kwota – do 200.000 zł
 • Okres spłaty – do 120 rat
 • Dodatkowe informacje – o 50% niższa prowizja z kodem WARTO

Kredyt gotówkowy w Santander Bank Polska

 • Kwota – do 300.000 zł
 • Okres spłaty – do 120 rat
 • Dodatkowe informacje: kredyt na dowolny cel konsumpcyjny, w tym również na spłatę innych zobowiązań

Oferty kredytów hipotecznych na remont mieszkania

Kredyt hipoteczny w Credit Agricole

 • Kwota – minimalna kwota kredytu: od 40.000 zł 
 • Okres spłaty – do 35 lat
 • Dodatkowe informacje: finansowanie do 80% wartości nieruchomości

Kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim

 • Kwota – od 10.000 zł 
 • Okres spłaty – do 35 lat
 • Dodatkowe informacje: bank nie wymaga wkładu własnego, o ile remont to jedyny cel kredytu

Kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska

 • Kwota – od 100.000 zł do 10 mln zł
 • Okres spłaty – do 30 lat
 • Dodatkowe informacje: finansowanie do 90% wartości nieruchomości

Wszystkie oferty kredytowe zostały zweryfikowane na dzień 28.09.2022 r. 

Warto wiedzieć

 1. Remont mieszkania można sfinansować zarówno kredytem gotówkowym, jak i kredytem hipotecznym.
 2. Całkowity koszt kredytu uzależniony jest od kwoty i okresu spłaty zobowiązania. 
 3. Kredyt hipoteczny na remont mieszkania będzie tańszy, ale wymaga spełnienia większej liczby formalności.
 4. Mniejszy remont obejmujący np. odświeżenie mieszkania lepiej sfinansować kredytem gotówkowym. Natomiast kredyt hipoteczny może sprawdzić się w razie większej inwestycji (wykończenie mieszkania czy generalny remont). 
 5. Zarówno przy kredycie gotówkowym, jak i hipotecznym do uzyskania finansowania konieczne jest posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. 

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czym jest kredyt na remont mieszkania?

  Kredyt na remont to produkt celowy, a pozyskane środki można przeznaczyć na cel określony w umowie. Typowym kredytem z przeznaczeniem na remont będzie kredyt hipoteczny, bo kredyt gotówkowy można wykorzystać dowolnie.

 2. Czy można wziąć kredyt hipoteczny na remont mieszkania?

  Tak. Środki pozyskane w ramach kredytu hipotecznego można wykorzystać nie tylko na kupno mieszkania, ale również na remont. Przy czym taki cel kredytu będzie uwzględniony w umowie. 

 3. Jak wziąć kredyt na remont mieszkania?

  Wniosek o standardowy kredyt gotówkowy na remont mieszkania można złożyć zarówno online, przez telefon jak i tradycyjnie w oddziale banku. Całą procedurę można też przejść bez wychodzenia z domu – łącznie z zawarciem umowy. W przypadku kredytu hipotecznego, który wiąże się z większą liczbą formalności, sam wniosek wraz z załącznikami też można złożyć online, ale podpisanie umowy może wiązać się z koniecznością osobistej wizyty w banku

 4. Ile można pożyczyć na remont mieszkania?

  W przypadku kredytu gotówkowego maksymalna kwota to około 200.000 – 250.000 zł. Wysokość kredytu hipotecznego ograniczona jest wartością nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Zwykle jednak banki określają minimalną kwotę, którą można pożyczyć w ramach takiego produktu. 

 5. Ile kosztuje kredyt na remont mieszkania?

  Wysokość kosztów zależy od oferty banku. Na podstawowe koszty kredytu składają się: prowizja i oprocentowanie (zależy od marży banku i wysokości wskaźnika WIBOR). Przy zobowiązaniu zabezpieczonym hipoteką całkowity koszt kredytu będzie niższy, niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments