Chciałeś wypłacić pieniądze z bankomatu, ale z jakiegoś powodu transakcja nie doszła do skutku, choć pieniądze zostały pobrane z konta? Takie sytuacje niestety się zdarzają. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak odzyskać pieniądze?
Każdego dnia za pomocą bankomatów przeprowadzanych jest dziesiątki tysięcy transakcji. Na ogół wszystko przebiega bez większego problemu. Jak wynika ze statystyk, awarie zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli jednak w czasie wypłacania pieniędzy doszło do awarii, to nie trzeba panikować. Pieniądze można odzyskać. Dowiedz się, co zrobić, gdy bankomat nie wypłacił pieniędzy, a pobrał je z konta.
Dlaczego bankomat nie wypłacił pieniędzy?
Bankomat może odmówić realizacji wypłaty z kilku powodów, zarówno z powodów zależnych od nas, jak i zupełnie niezależnych.
- W pierwszym przypadku odmowa realizacji wypłaty pieniędzy może być wynikiem braku wystarczających środków na koncie, przekroczenia dziennego limitu transakcji lub podania błędnego hasła.
W tych sytuacjach bankomat jednak nie pobierze pieniędzy z konta, jedynie nie zrealizuje wypłaty.
- W drugim przypadku, a więc w sytuacji, gdy bankomat pobrał pieniądze z konta, ale ich nie wypłacił, może być to spowodowane awarią techniczna bankomatu, błędem połączenia bankomatu z bankiem lub jego brakiem (np. gdy sieć banku jest przeciążona) czy też uszkodzeniem karty lub jej silnym zabrudzeniem.
Co prawda nie mamy możliwości uniknięcia takich sytuacji, ale możemy zwiększyć szansę na pozytywne rozpatrzenie reklamacji, np. drukując potwierdzenie transakcji (jest podstawą reklamacji).
Co zrobić, gdy bankomat nie wypłacił pieniędzy?
Sytuacje, gdy bankomat pobrał pieniądze z konta, ale ich nie wypłacił zdarzają się stosunkowo rzadko. W każdej z tych sytuacji można jednak odzyskać utracone środki. Banki mają opracowane odpowiednie procedury zwrotu pieniędzy. Aby jednak do tego doszło, należy poinformować odpowiednią instytucję o zaistniałej sytuacji.
Co istotne, niezależnie od tego, czy wypłacaliśmy pieniądze z bankomatu należącego do naszego czy obcego banku lub operatora, to musimy poinformować instytucję, z którą podpisaliśmy umowę o świadczenie usług, czyli swój bank.
W sytuacji, gdy bankomat pobrał pieniądze z konta, jedynym wyjściem jest złożenie reklamacji. Niezależnie od powodu niewypłacenia pieniędzy czy treści zgłoszenia procedura jest taka sama, nie tylko w Polsce, ale i całej Unii Europejskiej – jeśli więc zagraniczny bankomat pobrał pieniądze z konta, ale ich nie wypłacił, to należy postępować tak samo, jak w kraju.
Reklamację można złożyć kilkoma sposobami, choć nie we wszystkich bankach dostępne są wszystkie wymienione metody:
- w oddziale banku – poprzez pisemny lub ustny wniosek,
- listownie – wysyłając zgłoszenie do banku,
- telefonicznie – dzwoniąc na infolinię banku,
- internetowo – korzystając z bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej (na ogół to najszybsza droga do złożenia reklamacji).
Aby reklamacja mogła zostać rozpatrzona, we wniosku należy podać wszystkie niezbędne informacje, w tym:
- dane właściciela karty,
- informacje o zdarzeniu – data, godzina, miejsce oraz okoliczności,
- wysokość błędnie pobranej kwoty,
- numer bankomatu,
- nazwę banku, do którego należy bankomat,
- dowody nieudanej transakcji – nie są konieczne do rozpatrzenia reklamacji, ale mogą mieć wpływ na jej wynik, dlatego warto zachować potwierdzenie transakcji (wydruk) lub zrobić zdjęcie treści komunikatu w momencie awarii urządzenia.
Po zgłoszeniu sprawy operator banku sprawdzi zapis pracy bankomatu (tzw. logi) i przeliczy znajdującą się w nim gotówkę. Jeśli rzeczywiście doszło do awarii i nie wypłacenia części lub całości kwoty, to operator zanotuje nadwyżkę pieniędzy w urządzeniu, a reklamacja zostanie rozpatrzona pozytywnie.
Kiedy można liczyć na zwrot pieniędzy?
Według przepisów termin rozpatrywania reklamacji w takich przypadkach wynosi do 30 dni, jednak w większości banków reklamacja rozpatrywana jest niemal natychmiast, dzięki czemu pieniądze wracają na konto z reguły w ciągu 24 godzin – czas ten zależny jest jednak od banku i reklamacja może potrwać dłużej, często 1-2 tygodnie. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie za błędnie pobrane pieniądze, w określonym terminie trzeba jednak złożyć odpowiedni wniosek – warto zapytać się w banku o taką możliwość.
Reklamacja została rozpatrzona negatywnie. Co dalej?
Niestety, może zdarzyć się sytuacja, że reklamacja zostanie rozpatrzona negatywnie. W większości przypadków powodem jest stwierdzenie braku nadwyżek w urządzeniu przez operatora bankomatu. W takiej sytuacji bank nie będzie miał podstaw do pozytywnego rozpatrzenia wniosku.
Powodem odmowy zwrotu pieniędzy może być też nie podanie we wniosku wszystkich niezbędnych informacji lub brak jakichkolwiek dowodów na opisaną w nim sytuację. Co wtedy? Jeśli bank odrzuci reklamację, można wystąpić na drogę sądową lub zgłosić sprawę do Bankowego Arbitrażu Konsumenckiego, którego zadaniem jest rozstrzyganie sporów pomiędzy klientami banków a bankami.
Podsumowując, jeśli bankomat pobrał pieniądze z konta, ale ich nie wypłacił, to większości przypadków nie powinniśmy mieć problemów z odzyskaniem niesłusznie pobranych środków, może to jednak potrwać od kilku dni do nawet kilku tygodni.(mcz)