Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

Konto Revolut a komornik – co warto wiedzieć?

Na założenie rachunku bankowego w ramach konta Revolut decyduje się coraz więcej osób. Chociaż Revolut jest stosunkowo młodą instytucją finansową istniejącą od 2015 roku, obecnie na koncie Revolut swoje środki gromadzi już 35 milionów osób różnych narodowości. Znaczny odsetek dotyczy posiadanych polskich rachunków, których jest obecnie około 3 mln. Jednym z najczęściej zadawanych pytań co do Revoluta, jest kwestia tego, czy z rachunków Revolut prowadzonych przez osoby zadłużone może być przeprowadzona egzekucja należności. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Z poniższej treści dowiesz się, czym jest Revolut i czy przechowywanie na tego typu koncie środków finansowych jest opłacalne dla dłużników oraz czy środki gromadzone na koncie Revolut widoczne są dla instytucji komorniczych i windykacyjnych.

Czym jest konto Revolut?

Revolut początkowo był firmą prowadzoną jako start up. Licencję bankową marka otrzymała w 2015 roku i od tamtej pory określana jest jako bank specjalistyczny o nazwie Revolut Bank UAB. Siedziba banku Revolut znajduje się na Litwie. Konto bankowe w tej instytucji posiadają jednak klienci z całego świata, w tym blisko 3 mln Polaków.

Od momentu, kiedy Revolut uzyskał licencję bankową, rozwija się prężnie, a jednym z najbardziej znanych udogodnień oferowanych klientom jest prosta aplikacja mobilna do wykonywania tanich, międzynarodowych płatności internetowych.

Konto Revolut to również możliwość korzystania z karty wielowalutowej. Klienci banku mogą dokonywać transakcji walutowych oraz wypłat w bankomatach za granicą. W ramach aplikacji mobilnej, jak i na stronie konta Revolut dostępna jest też platforma, na której środki zgromadzone na rachunku bankowym Revolut można zainwestować i w ten sposób pomnożyć posiadane oszczędności.

Posiadanie konta Revolut a system Ognivo

Istnieje też interesująca zależność, taka jak Revolut a komornik. Revolut Bank UAB na chwilę obecną nie widnieje w systemie Ognivo, co powoduje, że środki zgromadzone na kontach bankowych dłużników nie są widoczne dla organu egzekucyjnego.

System Ognivo zapewnia komunikację online pomiędzy takimi instytucjami finansowymi jak banki komercyjne, banki spółdzielcze, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-rozliczeniowe, podmioty egzekucji komorniczej, komornicy sądowi itp. organy.

W systemie Ognivo komornik sądowy może sprawdzić dane dotyczące konta danego dłużnika i kwotę znajdującą się na kontach bankowych dłużników. Na podstawie systemu Ognivo możliwe jest zatem rozpoczęcie działań związanych z egzekucją komorniczą i zajęcie środków zgromadzonych na rachunku bankowym.

Czy komornik może zająć rachunek bankowy Revolut?

Egzekucji komorniczej można dokonać w przypadku, gdy dany rachunek bankowy czy wykaz posiadanych środków jest objęty systemem Ognivo. Wówczas komornik może zająć konto. W przypadku konta Revolut, którego nie obejmuje system Ognivo, zajęcie komornicze jest niemożliwe.

Revolut a komornik, a w zasadzie pytanie, czy komornik może zająć konto Revolut, jest szczególnie istotne dla osób, które zagrożone są zajęciem komorniczym, a jednocześnie chciałyby tego uniknąć i nadal wypłacać pieniądze na swoje potrzeby.

W przypadku działań związanych z komornikiem i zajęciem środków nie ma kwoty wolnej od egzekucji. polskie prawo przewiduje wyłącznie pozostawienie kwoty potrzebnej do wykonania podstawowych opłat czy żywności. Jest to 75% obowiązującej w danym roku płacy minimalnej.

Czy konto w Revolut Bank UAB może być sposobem na uniknięcie zajęcia środków przez komornika sądowego?

Chociaż środki finansowe z konta Revolut nie podlegają takiemu działaniu jak zajęcie komornicze, nie jest wykluczone, że w najbliższej przyszłości konto Revolut zostanie objęte systemem Ognivo. Warto jednak mieć na uwadze, że zarówno właściciele, jak i przedstawiciele banku specjalistycznego Revolut podkreślają fakt stałej współpracy z organami komorniczymi, do których należy egzekucja należności. Wśród takich instytucji znajduje się również polski komornik.

Osoby, które posiadają konto Revolut, powinny też postępować zgodnie z przepisami prawa i zasądzonymi wyrokami sądowymi.

Warto wiedzieć

  1. Rachunek bankowy prowadzony w ramach konta Revolut zakładany jest w instytucji pod nazwą Revolut Bank UAB z siedzibą na Litwie.
  2. Na koncie Revolut działającym na korzystnych warunkach swoje środki zgromadzone ma 3 miliony Polaków.
  3. Komornicy sądowi uzyskują informacje związane ze środkami posiadanymi przez dłużnika na podstawie systemu Ognivo.
  4. Środki znajdujące się na koncie Revolut nie są widoczne w systemie Ognivo.
  5. Uznaje się, że dostęp komornika do pieniędzy na koncie Revolut i zajęcie ich nie jest możliwe. Mimo że Revolut nie uczestniczy w systemie Ognivo, warto pamiętać, iż przedstawiciele banku współpracują ze wszystkimi organami komorniczymi i windykacyjnymi.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Co to jest konto Revolut?

    Revolut to konto walutowe z kartą płatniczą. Klienci banku w ramach prowadzenia rachunku bankowego mogą wykonywać transakcje walutowe, w tym wypłacać pieniądze z bankomatów za granicą na bardzo korzystnych warunkach, bez dodatkowych prowizji.

  2. Czy konto Revolut objęte jest tajemnicą bankową?

    W przypadku konta Revolut podobnie jak rachunków prowadzonych w innych bankach obowiązuje tajemnica bankowa. Jednak w sytuacji, gdy komornicy sądowi mają dokonać egzekucji komorniczej, polskie prawo przewiduje uchylenie tej tajemnicy. Dostęp komornika do konta Revolut jest jednak niemożliwy, ponieważ rachunku nie obejmuje system Ognivo.

  3. Czy komornik może zająć środki znajdujące się na koncie Revolut?

    Bank specjalistyczny Revolut nie jest objęty systemem Ognivo. W związku z tym komornik nie może zająć środków zgromadzonych przez dłużnika na takim koncie. Jest tak nawet w sytuacji, gdy kwota na rachunku bankowym Revolut jest wystarczająca na spłatę zasądzonego zadłużenia. Warto zaznaczyć jednak, że bank Revolut współpracuje z wieloma instytucjami na rynku finansowym, w tym komornikami.

  4. Dlaczego komornik nie ma możliwości zajęcia środków z konta Revolut?

    Podstawą dla ustalenia środków posiadanych przez osobę zadłużoną jest system Ognivo, z którego mogą korzystać instytucje egzekucyjne, komornicy sądowi, banki komercyjne i inne podmioty finansowe. Zajęcie komornicze możliwe jest do przeprowadzenia na podstawie danych znajdujących się w tym systemie. Konta Revolut nie widnieją w systemie Ognivo.

  5. Czy konto Revolut jest widoczne dla urzędów skarbowych?

    W rozumieniu prawa bankowego rachunki bankowe prowadzone przez klientów Revolut nie są traktowane jako rozliczeniowe. W związku z tym nie są widoczne w wykazie, który prowadzony jest przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Tym samym rachunki Revolut nie są też widoczne dla urzędów skarbowych.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments