Intuicyjna aplikacja mobilna Revolut uwielbiana przez osoby podróżujące za granicę okazuje się też doskonałym narzędzie do zarządzania firmowymi środkami i przepływami. Zalety platformy doceniają przedsiębiorcy, którzy dzięki niej mogą korzystać z wielu dodatkowych funkcjonalności ułatwiających realizację procesów związanych z przyjmowaniem płatności, kupowaniem walut, wymianą kryptowalut i automatyzacją procesów księgowych.
- 1. Co to jest Revolut?
- 2. Jakie rachunki dla firm oferuje platforma Revolut?
- 3. Kto może otworzyć konto firmowe w Revolut?
- 3.1. Konto Revolut dla freelancerów
- 3.2. Konta dla firm Revolut Business
- 4. Jakie zalety oferują konta firmowe Revolut?
- 4.1. Najważniejsze zalety bieżących rachunków firmowych na Revolut
- 5. Jak Revolut Business optymalizuje proces przyjmowania zapłaty?
- 5.1. Narzędzia do płatności dostępne z kontem firmowym Revolut
- 5.2. Inteligentne fakturowanie z konta firmowego Revlout
- 6. Jak konto firmowe Revolut ułatwia zarządzanie biznesem?
- 6.1. Karty dla członków zespołu
- 6.2. Kontrola wydatków dzięki limitom i regułom akceptacji
- 7. Ile kosztuje konto firmowe Revolut?
- 7.1. Czy konto Revolut Pro jest za darmo?
- 7.2. Ile kosztuje konto Revolut Business?
- 8. Jakie opłaty i prowizje pobiera Revolut?
- 9. Jak skontaktować się z działem obsługi Revolut?
- 10. W jakich przypadkach konto firmowe Revolut może okazać się niewystarczające?
System Revolut okazuje się doskonałym narzędziem do realizacji wielu twardych procesów biznesowych i analizy danych zebranych na podstawie wydatków zespołów i ich członków. Świetnie realizuje potrzeby branży e-commerce oraz wielu innych przedsiębiorców działających międzynarodowo. Jednak w polskich warunkach rozwiązanie to może okazać się niewystarczające. Powodem jest brak możliwości wpisania rachunku tego wirtualnego banku na białą listę podatników VAT. Czy mimo to Revolut konto firmowe może okazać się dobrym wyborem dla Twojej firmy? Wygląda na to, że tak. Wszystko dzięki zaawansowanej technologii, dzięki której każdy użytkownik może skorzystać z nowoczesnych rozwiązań wprost ze swojego rachunku.
Co to jest Revolut?
Revolut to fintech, który rozpoczął działalność w 2015 roku w Wielkiej Brytanii. Od początku koncentruje się na prowadzeniu wirtualnych rachunków bieżących oraz przetwarzaniu płatności. Umożliwia też inwestowanie i handel walutami i kryptowalutami. Jako platforma do transferów międzynarodowych oferuje m.in. doskonałe warunki w zakresie wymiany walut i kryptowalut. Nowoczesna infrastruktura pozwala też wdrażać wiele nowych rozwiązań ułatwiających realizowanie i przyjmowanie płatności lokalnych i międzynarodowych. Od 2018 roku działa jako licencjonowany bank litewski.
Aplikacja Revolut zdobyła uznanie osób pracujących w międzynarodowych organizacjach. Stała się też narzędziem chętnie wykorzystywanym przez turystów podróżujących po Europie i całym świecie. Oferta dla firm, czyli Revolut Business jest dostępna na rynku od 2017 roku i została wdrożona równolegle z usługą Krypto. Usługi bankowe w Polsce i na Litwie, w tym lokalne numery IBAN są dostępne od 2020 roku.
Oferta Revolut konto firmowe ewoluuje z platformy do wymiany walut i transferów zagranicznych do złożonego systemu płatniczo-księgowego zorganizowanego wokół rachunku bieżącego. Dziś pełni funkcję zaawansowanego narzędzia do zarządzania procesami, takimi jak analiza i kontrola wydatków czy przyjmowanie płatności. Sprawdza się zarówno w dużych organizacjach międzynarodowych, jak i w przypadku osób samozatrudnionych działających na rynku lokalnym. Jak czytamy na stronie Revolut, obecnie z usług platformy korzysta już ponad 45 milionów użytkowników.
Jakie rachunki dla firm oferuje platforma Revolut?
Firma oferuje wirtualne rachunki bankowe dla osób prywatnych korzystających z usług w ramach tzw. codziennej bankowości oraz konta dla firm. Revolut konto firmowe to rozwiązanie zarówno dla samozatrudnionych, jak i firm działających na większą skalę. Kto może założyć rachunek do rozliczeń na tej platformie?
- Uproszczone konto firmowe Revolut Pro – jest rozwiązaniem dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Sprawdzi się także w przypadku pracowników realizujących dodatkowe zlecenia w ramach umów cywilnoprawnych. Co warto podkreślić, aby założyć rachunek Revolut Pro, nie trzeba posiadać wpisu w CEIDG. To doskonała propozycja na start, zarówno dla osób działających lokalnie, jak i dla freelancerów, którzy obsługują klientów zagranicznych.
- Rachunki Revolut Business dla firm i spółek – to konta biznesowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą i spółek. Rachunki są dostępne w ramach subskrypcji i oferowane w czterech planach: Basic, Grow, Scale i Enterprise. Dzięki tym elastycznym rozwiązaniom firmy mogą ograniczyć koszty zawiązane z zarządzaniem finansami w przedsiębiorstwie oraz wydatki ponoszone z tytułu realizowanych i przyjmowanych płatności, przewalutowania i wymiany kryptowalut.
Co więcej, platforma daje też wiele możliwości w zakresie tradingu walutami, w tym możliwość blokowania kursu walut. Pozwala to zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym, które może wpłynąć na rentowność złożonych transakcji czy przedsięwzięć, których realizacja jest rozłożona w czasie.
W wyższych planach użytkownicy zyskują też dostęp do API, dzięki któremu mogą automatyzować przyjmowanie zapłaty we własnych aplikacjach i serwisach, co wydaje się doskonałym rozwiązaniem dla branży e-commerce i osób świadczących usługi w Internecie.
Kto może otworzyć konto firmowe w Revolut?
Założenie konta jest proste, wszystkich formalności można dopełnić online lub mobilnie po zarejestrowaniu się na firmowej platformie. Proces prowadzi użytkownika krok po kroku. Złożenie wniosku o uruchomienie rachunku Revolut konto firmowe nikomu nie powinno sprawić żadnych problemów.
Konto Revolut dla freelancerów
Uproszczone konto firmowe w aplikacji mobilnej to produkt dla przedsiębiorców oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności, które działają na mniejszą skalę. Revolut Pro jest więc ciekawą propozycją dla osób samozatrudnionych i freelancerów. Pozwala uporządkować wydatki i proces przyjmowania płatności, tak aby klienci zawsze mogli szybko i bezpiecznie zapłacić za oferowane im produkty i usługi, a pieniądze z realizowanych transakcji sprzedażowych szybko trafiały na konto freelancera. To doskonałe narzędzie do automatyzowania rozliczeń i wystawiania faktur. Pozwala też na pobieranie należności stacjonarnych.
Konta dla firm Revolut Business
Oferowane tylko zarejestrowanym przedsiębiorcom, w tym: osobom prowadzącym działalność gospodarczą, spółkom osobowym oraz innym spółkom i podmiotom posiadającym osobowość prawną. Revolut Business to świetne rozwiązanie dla branży e-commerce. Sprawdza się też w przypadku dużych i mniejszych firm posiadających rozproszoną strukturę zatrudnienia, które realizują zobowiązania wobec partnerów i pracowników działających w różnych lokalizacjach i rozliczających się w różnych walutach.
Jakie zalety oferują konta firmowe Revolut?
Revolut to platforma do przyjmowania i dokonywania płatności oraz wymiany walut, która działa globalnie. Klienci indywidualni, którzy chętnie korzystają z wielowalutowych kart i rozliczeń podczas podróży, wykorzystują platformę także do przyjmowania należności za pracę i oferowane przez siebie produkty i usługi. Zalety systemu doceniają też mniejsze i większe firmy działające międzynarodowo.
To doskonałe rozwiązanie dla firm zatrudniających pracowników w różnych częściach świata. Dzięki lokalnym numerom rachunków bankowych z oferty Revolut może skorzystać też coraz więcej przedsiębiorców działających lokalnie oraz firmy, które chcą ułatwić dostęp do swoich produktów i usług klientom z innych państw.
Najważniejsze zalety bieżących rachunków firmowych na Revolut
- Transfery pieniężne na całym świecie – aplikacja z kontem firmowym umożliwia prowadzenie rachunków i realizowanie płatności w różnych walutach, co pozwala szybko i bezpiecznie płacić praktycznie w każdym zakątku świata. Firma gwarantuje błyskawiczny dostęp do środków oraz korzystne stawki za wymianę walut po kursie międzybankowym.
- Wypłata gotówki z bankomatów i płatności kartą – do konta można zamówić fizyczną kartę debetową lub wygenerować nawet 200 kart wirtualnych, które pozwolą kontrolować koszty generowane przez każdego członka zespołu, któremu przydzielono kartę i uprawnienia do dysponowania dostępnymi środkami.
- Przyjmowanie należności lokalnych i międzynarodowych – linki do zapłaty, faktury, kody QR i czytniki kart do płatności stacjonarnych oraz liczne integracje, dzięki którym szybko przyjmiesz zapłatę online w swojej aplikacji lub na stronie internetowej to rozwiązanie zarówno dla sklepów internetowych, jak i dla osób oferujących usługi w Internecie.
- Zarządzanie wydatkami firmowymi – system daje możliwość tworzenia zespołów i nadawania uprawnień do dysponowania danymi i środkami na rachunkach, wydawania kart płatniczych dla członków zespołów, dokumentowania kosztów w formie zdjęć papierowych faktur i paragonów, generowania faktur sprzedaży, przyjmowania należności i wiele dodatkowych funkcjonalności.
Jak Revolut Business optymalizuje proces przyjmowania zapłaty?
Aplikacja umożliwia organizację i optymalizację procesu przyjmowania należności, co upraszcza proces sprzedażowy. W praktyce oznacza to, że szybki transfer i korzystne warunki wymiany walut oraz niskie opłaty i prowizje za przewalutowanie i przyjmowanie wpłat, podnoszą rentowność niektórych przedsięwzięć i przyspieszają jej realizację. Łatwy proces zapłaty wpływa też pozytywnie na odczucia klientów, którzy czują się bezpiecznie w intuicyjnym środowisku.
Narzędzia do płatności dostępne z kontem firmowym Revolut
W ramach oferty dostępnej w planach Revolut Business dostępne są też narzędzia, które umożliwiają organizację sprzedaży stacjonarnej.
- Kody QR i czytniki kart Revolut Reader sprawdzą się w każdym fizycznym punkcie sprzedaży produktów i usług.
- Realizację transakcji online ułatwiają integracje z bramkami płatności i wirtualnymi portfelami takimi jak apple pay, z których chętnie korzystają użytkownicy urządzeń mobilnych.
- Dużym uznaniem cieszy się też możliwość fakturowania klientów bezpośrednio z konta firmowego i wysyłanie linków z prośbą o zapłatę.
Inteligentne fakturowanie z konta firmowego Revlout
Warto podkreślić raz jeszcze, że platforma Revolut umożliwia generowanie i wysyłanie faktur wprost z konta firmowego. Dzięki temu nie trzeba korzystać z dodatkowych aplikacji. Cały proces można zrealizować i monitorować z aplikacji mobilnej lub webowej. To duża zaleta wirtualnego konta firmowego.
Jak konto firmowe Revolut ułatwia zarządzanie biznesem?
Użytkownicy konta firmowego na platformie Revolut mają do dyspozycji też szereg narzędzi do organizacji pracy i zarządzania wydatkami zespołu. Firmy mogą tworzyć konta i generować wirtualne i fizyczne karty debetowe dla swoich partnerów i pracowników oraz analizować dane generowane przez użytkowników tak skonfigurowanego systemu.
Karty dla członków zespołu
Dzięki takim kartom można lepiej kontrolować koszty ponoszone przez współpracowników i partnerów oraz sprawnie je dokumentować na podstawie paragonów czy faktur. W aplikacji ustawisz limit na karcie pracownika. Powiadomienia będą przypominać o konieczności wprowadzenia danych na temat dokumentów sprzedażowych – wystarczy zdjęcie paragonu. To świetna funkcja, która ułatwia współpracę z działem księgowości.
Kontrola wydatków dzięki limitom i regułom akceptacji
Funkcje zarządzania zespołem pomogą też zorganizować przepływy pracy związane z realizacją różnych zadań, takich jak akceptacja kosztów i wypłata należności. Zintegrowany system przyspiesza realizacje twardych procesów biznesowych, a dzięki temu realizację zobowiązań wobec kontrahentów i pracowników, co może okazać się źródłem przewagi konkurencyjnej i dodatkowym czynnikiem motywującym do współpracy.
Ile kosztuje konto firmowe Revolut?
Kolejną zaletą konta firmowego na platformie Revolut są korzystne stawki opłat za transakcje oraz prowadzenie kont firmowych w ramach dostępnych planów. Konta dla freelancerów i samozatrudnionych są prowadzone bez opłat miesięcznych. Rachunki dla organizacji o złożonej strukturze są oferowane w kilku korzystnych planach dopasowanych do potrzeb większych i mniejszych organizacji.
Czy konto Revolut Pro jest za darmo?
Rachunek Revolut Pro to rozwiązanie dla osób samozatrudnionych oraz dorabiających freelancerów jest darmowy. Oznacza to, że firma nie pobiera opłat za prowadzenie konta. Płatne jest natomiast przyjmowanie zapłaty za towary i usługi, wypłacanie pieniędzy z bankomatów i realizowanie przelewów. Stawki można uznać za atrakcyjne. Dodatkową zaletą jest elastyczność i funkcjonalność systemu.
Dzięki Revolut Pro freelancerzy mogą szybko i bezpiecznie przyjmować zapłatę za swoją pracę. Do tego celu mogą wykorzystać nowoczesne rozwiązania, takie jak:
- linki do płatności – idealne narzędzie do wysyłania próśb o zapłatę;
- faktury – które można wystawić i wysłać do klienta bezpośrednio z konta firmowego.
Dostępne są też rozwiązania do przyjmowania należności osobiście. W tym celu freelancerzy mogą skorzystać z opcji, takich jak:
- generowanie kodu QR – w aplikacji mobilnej można wygenerować kod, po zeskanowaniu którego klient może zapłacić za produkt lub usługę;
- Revolut reader – czyli czytnik do tradycyjnych płatności zbliżeniowych.
Czytnik Revolut Reader do płatności zbliżeniowych można zamówić online. Urządzenie jest wydawane za jednorazową opłatą o wartości 49 GBP.
Ile kosztuje konto Revolut Business?
O ile rachunki dla samozatrudnionych i osób prowadzących działalność na mniejszą skalę nie podlegają opłacie za prowadzenie, to w przypadku kont w ramach oferty Revolut Business firma pobiera już miesięczny abonament. Przedsiębiorcy mogą wybrać rachunek dostępny w jednym z czterech planów:
- Basic za 50 zł miesięcznie – oferuje podstawowe funkcjonalności i skromny limit wartości nieodpłatnych transakcji wymiany walut. To doskonałe rozwiązanie na dobry początek dla każdej organizacji i startupu działającego na rynku międzynarodowym.
- Grow od 100 zł/miesiąc – to plan dla rozwijających się organizacji. Organizacje decydujące się na konto Grow zyskują m.in. wyższy limit wymiany walut po kursie międzybankowym i niższą niż w planie Basic opłatę za wymianę kryptowalut. Konto Grow to także więcej możliwości handlowania walutami. Dodatkową zaletą tego planu jest też dostęp do API dla firm, dzięki któremu firmy mogą automatyzować przyjmowanie należności w swoich aplikacjach.
- Scale w cenie od 400 zł/miesiąc – oferuje wszystkie funkcjonalności planów Grow i Basic. Dodatkowo dostępny jest wysoki limit wymiany walut po kursie międzybankowym i jeszcze korzystniejsze stawki na przetwarzanie transakcji wymiany kryptowalut.
- Enterprise – to propozycja dla dużych przedsiębiorstw, które oczekują rozwiązań idealnie dopasowanych do swoich potrzeb. Ceny i funkcjonalności planu Enterprise są ustalane indywidualnie.
Warto dodać, że firma przewiduje możliwość opłacania subskrypcji rocznych za plany Grow i Scale. Organizacje wybierające taką opcję mogą zaoszczędzić do 20% w skali roku.
Jakie opłaty i prowizje pobiera Revolut?
Jak wspomnieliśmy powyżej, bank Revolut pobiera głównie opłaty i prowizje za przetwarzanie płatności. Firma specjalizuje się w przetwarzaniu transakcji polegających na wymianie walut, wymianie kryptowalut oraz na przetwarzaniu lokalnych i międzynarodowych płatności zarówno przychodzących, jak i wychodzących.
Cennik podstawowej usługi dla klientów biznesowych opiera się na opłatach za realizację przelewów wychodzących oraz na prowizjach za przyjmowanie płatności i przewalutowanie. Płatne są także wypłaty z bankomatów i transakcje wymiany kryptowalut.
Przypomnijmy raz jeszcze, że w przypadku konta Revolut Pro platforma nie nalicza opłat miesięcznych za prowadzenie rachunku. W pozostałych planach opłata miesięczna zapewnia:
- określony poziom bezpłatnego limitu wymiany walut,
- stałą wartość opłaty za wymianę kryptowalut oraz
- prestiżową kartę Metal, dostępną nieodpłatnie, w ramach abonamentu.
Stawki za przetwarzanie transferów na kontach Revolut Biznes to atrakcyjna oferta. Sprawdźmy, ile zapłacisz za przetwarzanie swoich transakcji po wyczerpaniu darmowego limitu, o ile występuje w wybranym przez Ciebie planie Revolut Biznes.
- Opłata za wypłatę w bankomatach i transakcje gotówkowe – 2%.
- Prowizja za przewalutowanie po kursie międzybankowym – 0,6% w dni robocze, 1% po zamknięciu rynku walutowego.
- Opłata za przelewy lokalne – 1 zł.
- Opłata za przelewy międzynarodowe – 25 zł.
- Opłata za wymianę kryptowaluty – od 1,49% w planie Basic do 0,49 w subskrypcji Scale.
- Opłata za przyjmowanie płatności – od 0,8% + 0,02 EUR.
Stawki są podane w tabeli opłat i prowizji odpowiadającej wybranym planom.
Jak skontaktować się z działem obsługi Revolut?
Właściciele i członkowie zespołów korzystających z konta firmowego na platformie mogą kontaktować się z działem obsługi wyłącznie online. Przypomnijmy, że firma nie ma stacjonarnych punktów obsługi klienta, ani fizycznych placówek. Cała infrastruktura, w tym konsultanci i doradcy są dostępni wyłącznie online.
Eksperci pomocy technicznej pracują przez całą dobę. Można się z nimi skontaktować za pośrednictwem chatu. Rozmowa z ekspertem w celu omówienia indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa wymaga już umówienia się na spotkanie online. Dla większości klientów indywidualnych i biznesowych taka forma kontaktu okazuje się wystarczająca.
W jakich przypadkach konto firmowe Revolut może okazać się niewystarczające?
Szukając oferty na konto firmowe, warto wiedzieć, że oferta Revolut konto firmowe ma też pewne ograniczenia. Wynika to z tego, że konta biznesowe tego wirtualnego banku nie obsługują transakcji realizowanych metodą podzielonej płatności (tzw. MPP) określanych też jako split payment.
Nie ma też możliwości wpisania takiego rachunku na białą listę płatników VAT. Fakt ten rodzi pewne pytania.
- Czy konto Revolut trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?
- Czy urząd skarbowy widzi konto firmowe założone na Revolut?
Firmy mogą obawiać się, że w przypadku transakcji z kontrahentem z kraju, może okazać się, że odmówi on uregulowania swoich zobowiązań, gdyż za płatność na rachunek spoza wykazu grożą pewne sankcje.
Podsumowując, konta Revolut to doskonałe narzędzie w formie intuicyjnej aplikacji, która integruje rachunek firmowy z funkcjami systemów do zarządzania wydatkami i przyjmowania płatności. System ten doskonale sprawdza się w praktyce.
- Konto firmowe Revolut to możliwość wymiany walut i kryptowalut na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach i realizowania szybkich międzynarodowych transferów pieniężnych.
- Jest to doskonałe rozwiązanie do fakturowania i przyjmowania należności oraz kontrolowania firmowych wydatków.
- Niestety, może okazać się niewystarczające do realizowania płatności pomiędzy polskimi firmami z powodu braku możliwości uzyskania wpisu na białą listę podatników VAT.
Jak widać, Revolut konto firmowe z jednej strony okazuje się prostym narzędziem, które ułatwia firmom ekspansje na rynki zagraniczne oraz współpracę z zagranicznymi partnerami, pracownikami i kontrahentami, a z drugiej oferuje praktycznie wszystko do działania w lokalnych punktach obsługi sprzedaży z wyjątkiem możliwości uwzględnienia rachunku na białej liście polskich podatników VAT.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jak założyć konto firmowe Revolut?
Aby założyć konto firmowe na platformie Revolut, wystarczy zarejestrować się i wypełnić krótki formularz, który krok po kroku prowadzi użytkownika przez kolejne etapy. W trakcie należy podać wszystkie dane niezbędne do weryfikacji tożsamości, formy i przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej oraz struktury udziałowców spółki, jeżeli ma to zastosowanie w danym przypadku. Samo wypełnienie formularza nie powinno zająć więcej niż 10 minut.
Czy konto Revolut jest widoczne dla urzędu skarbowego?
Konto firmowe na Revolut nie jest widoczne w rejestrze podatników VAT prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). W związku z tym Urząd Skarbowy nie ma dostępu do danych o takim koncie.
Czy konto Revolut trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?
Podmioty i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek zgłaszania rachunków, na których gromadzą swoje środki, które służą do rozliczeń. W przypadku konta firmowego na Revolut administracja nie ma możliwości pobrania danych o rachunku z publicznych rejestrów, co powoduje, że przedsiębiorca korzystający z takiego konta powinien zgłosić je we własnym zakresie.