Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

Konto bankowe bez stałych wpływów – gdzie i jak założyć?

Rachunek w banku to jedno z narzędzi, które daje nam możliwość efektywnego zarządzania własną gotówką, a także gromadzenia oszczędności czy uzyskania kredytu. Założenie konta osobistego jest proste, a dostęp do internetu umożliwia przejście całego procesu online i bez wychodzenia z domu. Sprawdzamy czy można oraz gdzie i jak założyć konto bankowe bez stałych wpływów.

Według danych portalu PRNews.pl na koniec 2021 r. banki uniwersalne prowadziły ponad 35 milionów kont osobistych. Aktualnie możliwości założenia rachunku mają nie tylko osoby pełnoletnie, ale za zgodą i z udziałem opiekunów prawnych, konto mogą mieć również dzieci. 

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy znajduje szerokie zastosowanie, nie tylko do przelewu wynagrodzenia, a e-konto i możliwość korzystania z bankowości internetowej znacznie ułatwia i przyspiesza proces realizacji płatności oraz umożliwia kontrolę nad domowymi finansami. Rachunek w banku to również koszty, choć bezpłatne konto, to opcja z której dość łatwo skorzystać, również osobom, które nie mają lub nie chcą kierować stałych dochodów na konto osobiste.

Jakie możliwości daje rachunek w banku? 

Rachunek rozliczeniowo – oszczędnościowy to najbardziej uniwersalny produkt bankowy. Umożliwia:

Jeszcze większe możliwości i wygodę daje nam dostęp do bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej – wówczas sprawdzenie stanu konta czy realizacja płatności przez internet zajmuje tylko chwilę

Ale to nie wszystko. Z poziomu bankowości elektronicznej możemy samodzielnie połączyć konto osobiste z rachunkiem walutowym i korzystając z bankowego kantoru walut wymieniać pieniądze taniej niż w stacjonarnych kantorach. Idąc dalej, wybór karty debetowej z funkcją wielowalutową zapewni możliwość płacenia kartą czy wypłaty gotówki z bankomatu za granicą bez kosztów przewalutowania. 

W podstawowym zakresie rachunek bankowy daje możliwość kumulowania kapitału, nie tylko na podstawie przelewu wynagrodzenia co miesiąc, ale również transakcji własnych pomiędzy kontami. 

Wszystko to w duchu bankowania smart. Z nowoczesnym kontem bankowym mamy możliwość płacenia bez konieczności noszenia portfela: płatności zbliżeniowe smartfonem lub zegarkiem oraz BLIKiem, a także kupowanie biletów komunikacji miejskiej, realizowanie płatności za parking już z poziomu aplikacji banku czy zamawiania taksówek. 

Czym jest i jak działa konto bankowe bez stałych wpływów? 

Konto bankowe, na które nie wpływa co miesiąc stała określona kwota, to standardowy rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, który w podstawowym zakresie zapewnia realizację klasycznych transakcji finansowych: przelewów, płatności przy pomocy karty debetowej czy wypłaty gotówki z bankomatu, a w szerszym zakresie: możliwość oszczędzania, zarządzania finansami i zaspokajania potrzeb kredytowych

Otwarcie rachunku ROR nie wiąże się natomiast z koniecznością zapewnienia stałych dochodów pod postacią wynagrodzenia za pracę, renty, emerytury czy stypendium. Stały wpływ na konto czy deklaracja w tym zakresie nie ma żadnego znaczenia w kwestii możliwości uruchomienia rachunku bankowego. Dlatego pomimo braku wpływów na konto, rachunek działa na podobnych zasadach jest ten z zapewnionym regularnym wpływem środków. 

Korzystanie z pełni możliwości jakie daje nam posiadanie rachunku osobistego, będzie jednak wymagać przelewu środków, nawet tych nieregularnych i realizowanych od czasu do czasu.  

Kto może założyć konto w banku bez stałych dochodów?

Możliwość założenia rachunku osobistego w banku ma każdy bez względu na to czy i w jakiej wysokości dochody otrzymuje. Jednak warto zauważyć, że stałe wpływy i aktywne korzystanie z rachunku bankowego może wpłynąć na obniżenie kosztów jego prowadzenia. Tym niemniej otwarcie rachunku rozliczeniowo – oszczędnościowego (ROR) jest dostępne dla każdej osoby pełnoletniej.

Stałe przelewy mogą być korzystne przede wszystkim z uwagi na możliwość szacowania zdolności kredytowej posiadacza rachunku przy wniosku o kredyt, bez konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów finansowych. Bank może ocenić zdolność kredytową klienta tylko na podstawie historii przepływów pieniężnych na rachunku bankowym. Jeśli pieniądze wpłacane są nieregularnie, wówczas ocena sytuacji finansowej klienta starającego się o kredyt może wiązać się z koniecznością sprostania większej liczbie formalności.  

Rachunek można założyć również dla dziecka, jednak jego otwarcie wymaga współdziałania: rodzica (lub innego opiekuna prawnego) i dziecka. Rachunek bankowy dla dziecka w wieku poniżej 13 rodzic otworzy samodzielnie.

Jak założyć konto bankowe bez stałych wpływów?

Sposób otwarcia rachunku bankowego zależy od opcji, które udostępnia nam bank. Jednak coraz częściej cały proces można przejść bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy przygotować dowód osobisty i smartfon. 

Wniosek o konto osobiste można złożyć online. Telefon służy zarówno do odebrania kodu, wysłanego przez banki do potwierdzenia danych, jak i zrobienia zdjęcia dowodu. Tożsamość można potwierdzić przelewem weryfikacyjnym na wskazany przez bank numer konta, a także dzięki selfie, oraz za pośrednictwem kuriera, jak i oczywiście tradycyjnie w placówce banku.

Całą procedurę można również przejść podczas wideokonferencji z konsultantem.

Jakie dokumenty trzeba przygotować do otwarcia rachunku w banku?

Osoba dorosła powinna przygotować:

 • dowód osobisty.

Jest to obowiązkowy dokument tożsamości, którym zgodnie z przepisami powinien dysponować każdy pełnoletni obywatel w Polsce. Dowód osobisty należy przygotować bez względu na sposób złożenia wniosku. Będzie on potrzebny zarówno podczas osobistej wizyty w oddziale, jak i przy wniosku składanym online. 

W przypadku założenia konta osobistego dla dziecka potrzeby będzie zarówno dowód rodzica (lub innego opiekuna prawnego) oraz dokument tożsamości dziecka. Tu bank akceptuje szerszy zakres dokumentów:

 • dowód osobisty
 • paszport
 • legitymację szkolną

Rachunek dla osoby niepełnoletniej w wieku poniżej 13 lat rodzic założy sam, natomiast konto dla starszego dziecka od 13 lat wymaga również jego obecności podczas osobistej wizyty w banku. 

Ile kosztuje prowadzenie rachunku bankowego, jeśli nie mamy stałych dochodów?

Koszty prowadzenia rachunku bez stałych dochodów nie powinny znacząco odbiegać od tych określonych dla osób, którym konto potrzebne jest do przelewu wynagrodzenia czy emerytury co miesiąc. Tym bardziej, że taki podział wydaje się sztuczny i banki nie różnicują ofert stosując takie kryterium.

Najczęściej dla eliminacji miesięcznych opłat wystarczy określona aktywność kartą debetową. Realizacja płatności kartą lub Blikiem oraz zasilenie rachunku raz w miesiącu niewielką kwotą – w zależności od banku może to być 500 zł albo np. 1.000 zł pozwoli już na obniżenie kosztów prowadzenia rachunku do zera. Część banków umożliwia korzystanie z podstawowych funkcjonalności konta osobistego bez kosztów bez żadnych dodatkowych warunków.  

Szczegółowe warunki zawsze jednak warto sprawdzić w ramach konkretnej oferty, bo te mogą się między sobą znacznie różnić. 

Jakie usługi banku dostępne w ramach konta będą bezpłatne? 

Najczęściej użytkownik rachunku ma w pakiecie:

 • bezpłatne otwarcie rachunku osobistego
 • bezpłatne przelewy zwykłe
 • bezpłatne zlecenia stałe
 • bezpłatne wpłatomaty własne
 • internetowy serwis transakcyjny bez dodatkowych kosztów
 • darmowe przelewy internetowe
 • bezpłatne wypłaty z bankomatów własnych banku

Otwarcie i prowadzenie konta może być bezwarunkowo darmowe, a czasem będzie wymagać spełnienia określonych warunków.

W jakim banku można założyć konto bez posiadania stałych wpływów?

Jak już wcześniej wspomniano banki nie wprowadzają kryterium posiadania stałych dochodów, jako warunku koniecznego do otwarcia konta bankowego. Najbardziej korzystne rozwiązanie dla każdego, bez względu na wysokość dochodów własnych, jest darmowe konto bankowe. Propozycję prowadzenia rachunku osobistego znajdziemy w większości banków komercyjnych. Jednak dopiero weryfikacja kilku ofert oraz ranking darmowych kont bankowych umożliwia wybór najbardziej korzystnego rozwiązania i obniżenie kosztów.

Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska

Podstawowe koszty:

 • 0 zł za przelewy zwykłe oraz darmowe przelewy natychmiastowe 
 • 0 zł a za wypłaty z bankomatów własnych banku oraz BLIKiem
 • 0 zł za wpłaty realizowane za pośrednictwem wpłatomatów własnych banku
 • 0 zł za prowadzenie rachunku i opłaty za kartę – pod warunkiem zasilenia konta kwotą minimum 500 zł i płatności min. 1 raz BLIKiem lub kartą
 • 14 zł to miesięczna opłata za rachunek, jeśli nie spełnimy warunków w zakresie aktywności i wpływów na konto (8 zł za kartę i 6 zł za prowadzenie konta w danym miesiącu)

Rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy można otworzyć w dowolnym oddziale, na stronie, w aplikacji mobilnej lub za pośrednictwem infolinii. Cały proces trwa około 20 minut. Dłużej, jeśli zdecydujemy się na podpisanie umowy za pośrednictwem kuriera – wówczas rachunek zostanie otwarty po dostarczeniu podpisanych dokumentów przez kuriera do banku – czyli około 4 dni od złożenia wniosku.

Dodatkowym bonusem dla osób korzystających z rachunku w Banku Santander będzie zwrot za rachunki do 300 zł rocznie (1% i do 25 zł miesięcznie).

eKonto w mBanku

Podstawowe koszty:

 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta – bez żadnych warunków
 • 0 zł za kartę pod warunkiem łącznej kwoty transakcji w miesiącu w wysokości 350 zł
 • 0 zł za wypłatę środków za granicą
 • 0 zł za wypłatę pieniędzy z bankomatów w Polsce w kwocie od 100 zł
 • 0 zł za wpłatę środków we wpłatomatach sieci mBanku, Planet Cash, Cashline
 • 0 zł za transakcje BLIK

Rachunek można otworzyć przez stronę internetową lub aplikację mobilną. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcję, to przy spełnieniu dodatkowych warunków pod postacią jednorazowego wpływu w wysokości 1.000 zł w ciągu 7 dni kalendarzowych od otwarcia konta i minimum 8 transakcji kartą  w miesiącu otwarcia konta lub kolejnym, możemy zyskać 150 zł. Dodatkowo 200 zł za aktywność i 100 zł, jeśli otworzymy rachunek dla dziecka.

Nest Konto w Nest Banku

Podstawowe koszty:

 • 0 zł prowadzenie konta
 • 0 zł za wpłaty i wypłaty BLIKIEM z bankomatów
 • 0 zł za wpłaty i wypłaty z bankomatów Euronet w Polsce – wypłaty z innych bankomatów wiąże się z opłatą 6 zł za transakcję
 • 0 zł przelewy europejskie SEPA
 • 0 zł pierwsza karta debetowa – wydanie każdej kolejnej to jednorazowy koszt w wysokości 25 zł 
 • 6 zł za wypłaty z bankomatów za granicą 

Rachunek można otworzyć online dzięki rozmowie video, przelewem lub w oddziale banku.

Konto osobiste Direct w ING Banku Śląskim

Podstawowe koszty:

 • 0 zł – prowadzenie konta osobistego
 • 0 zł za kartę płatniczą – pod warunkiem realizacji transakcji za minimum 300 zł miesięcznie
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów własnych banku i Planet Cash
 • 0 zł za krajowe przelewy w złotówkach

Rachunek ROR można otworzyć przez stronę internetową, na selfie w aplikacji lub za pomocą Mojego ING – ta opcja jest dostępna dla osób, które już korzystają z usług Banku.

Aktywne korzystanie z konta może przynieść dodatkowe korzyści: 200 zł przy spełnieniu określonych przez bank aktywności, pół roku darmowego ubezpieczenia Moja Ochrona.

Powyższe oferty zostały zweryfikowane i są aktualne na dzień 21.10.2022 r. 

Co wybrać bezpłatny Podstawowy Rachunek Płatniczy czy klasyczne konto bankowe?

Wprowadzenie Podstawowego Rachunku Płatniczego w Polsce to realizacja unijnej dyrektywy PAD. Przepisy miały na celu ułatwienie dostępu do bezpłatnego korzystania z usług finansowych osobom, które do tej pory, głównie ze względu na koszty, nie miały własnego rachunku bankowego.

Podstawowy Rachunek Płatniczy nadal jest obecny w ofercie banków, jednak korzystanie z niego wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Na pewno nie jest to konto dla wszystkich. PRP może bowiem otworzyć tylko osoba, która nie ma aktywnego rachunku osobistego w innym banku.

Brak kosztów obejmuje m.in.:

 • 0 zł za prowadzenie rachunku
 • 0 zł za wydanie i obsługę karty debetowej 
 • 0 zł za wypłatę środków z bankomatów własnych banku
 • 0 zł za 5 wypłat gotówki z bankomatów obcych
 • 0 zł za 5 przelewów w miesiącu

Jednak kluczowe znaczenie dla PRP ma określenie “podstawowy” – bo tylko takie transakcje będziemy mogli zrealizować. Za pomocą tego typu konta nie uda się zaciągnąć kredytu. Klient nie ma również dostępu do produktów oszczędnościowych.

Zatem jeśli zależy nam na korzystaniu z pełnej oferty, jaką daje nam klasyczny rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, wówczas lepiej wybrać taką opcję, zamiast PRP.

Źródła:

 • https://www.pb.pl/raport-prnews-pl-rynek-kont-osobistych-iv-kw-2021-1162140

Warto wiedzieć

 1. Możliwość otwarcia rachunku osobistego ma każdy bez względu na wysokość osiąganych dochodów.
 2. Otwarcie konta wymaga złożenia wniosku. Można to zrobić online, za pomocą wideokonferencji lub osobiście w banku.
 3. Darmowe konto osobiste można zyskać dzięki określonym aktywnościom – najczęściej wykonując kartą transakcje bezgotówkowe. Część kont bankowych jest w określonym zakresie bezpłatnych bezwarunkowo.
 4. Korzystanie z bankomatów w Polsce tych, które są własnością banku, bardzo często jest bezwarunkowo bezpłatne.
 5. Bankowość internetowa ułatwia kontrolę nad domowymi finansami i daje możliwość realizacji transakcji bezgotówkowych przez całą dobę, bez względu na godziny pracy banku.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie konto bez stałych dochodów?

  Właściwie każdy rachunek osobisty można otworzyć bez konieczności posiadania dochodów, które gwarantują stałe miesięczne wpływy na konto. Brak przelewów może jednak mieć wpływ na koszty prowadzenia rachunku. Aktywne korzystanie z karty oraz wpłaty na rachunek to najczęstsze wymagania, które umożliwią bezpłatne prowadzenie rachunku i brak opłat za kartę. 

 2. Jaki bank nie pobiera prowizji za prowadzenie konta?

  Prowizji za prowadzenia rachunku nie pobiera m.in. Nest Bank, mBank czy ING Bank Śląski. Jednak poszukując odpowiedniego rozwiązania dla siebie warto sprawdzić aktualne oferty. 

 3. W jakim banku założyć konto bez opłat?

  Otwarcie rachunku bankowego najczęściej jest możliwe bez kosztów. Bank może natomiast naliczać opłaty z innego tytułu: prowadzenia rachunku, za użytkowanie karty, za wypłatę środków z bankomatów obcych itp. Koszty może generować korzystanie z dodatkowych funkcji, innych niż standardowe – np. przelewy natychmiastowe – w zależności od praktyki banku mogą być zawsze płatne, całkowicie bezpłatne lub płatne powyżej ustalonego miesięcznego limitu do wykorzystania.

 4. Czy można założyć konto w banku bez stałego zameldowania?

  Tak. Dotyczy to przede wszystkim obcokrajowców, którzy przebywają na terytorium Polski bez stałego meldunku. Wymagane dokumenty potrzebne do otwarcia rachunku bankowego to zwykle paszport, karta pobytu, umowa najmu mieszkania (potrzebna do ustalenia adresu zamieszkania), umowa o pracę na czas określony powyżej 6 miesięcy, zaświadczenie z uczelni na przyjęcie na studia itp.

 5. Czy posiadanie konta w banku jest darmowe?

  Samo otwarcie rachunku rozliczeniowo – oszczędnościowego zwykle nie generuje kosztów. Bank może za to naliczać opłaty z tytułu prowadzenia konta, najczęściej po to aby zmobilizować klienta do aktywnego korzystania z rachunku. Przelewy na rachunek i z konta, płatności kartą, BLIKiem bardzo często wystarczą, aby konto było darmowe.

 6. Kto może otworzyć Podstawowy Rachunek Bankowy?

  Podstawowy Rachunek Płatniczy to rozwiązanie skierowane do osób, które nie posiadają innego aktywnego rachunku osobistego. Warto też pamiętać, że taki rodzaj rachunku umożliwia realizację jedynie podstawowych transakcji. Opcja zaciągnięcia kredytu lub otwarcia rachunku oszczędnościowego nie jest dostępna dla posiadaczy PRP. 

 7. Czym charakteryzuje się konto bankowe bez stałych dochodów?

  Rachunek w banku, na który nie wpływają cyklicznie dochody, właściwie nie różni się od tego, który jest wykorzystywany do przelewu wynagrodzenia czy emerytury.

Porównaj konta osobiste
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments