- Na czym polega kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny polega na połączniu kilku (co najmniej dwóch) zobowiązań w jedno. Przyznane w ramach konsolidacji środki, bank przekazuje dotychczasowym wierzycielom, a Ty jako dłużnik zyskujesz jedną (zwykle) niższą ratę do spłaty w miesiącu i jednego wierzyciela. Celem konsolidacji jest przede wszystkim obniżenie miesięcznych obciążeń i uporządkowanie sytuacji finansowej.
- Na co można przeznaczyć kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem celowym, co oznacza, że otrzymane środki możesz przeznaczyć wyłącznie na spłatę innych zobowiązań. W ramach konsolidacji, jeśli Twoja zdolność kredytowa na to pozwoli, możesz również otrzymać dodatkową gotówkę na dowolny cel. Dodatkowe środki otrzymasz na wskazane konto osobiste, natomiast kwota przeznaczona na konsolidację trafi bezpośrednio do dotychczasowych wierzycieli (banków, firm pożyczkowych).
- Jakie kredyty można skonsolidować?
Rodzaje zobowiązań, które podlegają konsolidacji zależą od oferty banku, którą wybierzesz. Najczęściej w ramach konsolidacji można połączyć następujące zobowiązania:
- Kredyt gotówkowy
- Kredyt hipoteczny
- Kredyt ratalny
- Kredyt odnawialny
- Kredyt samochodowy
- Karty kredytowe
- Debet w rachunku osobistym.
- Czy można konsolidować pożyczki pozabankowe?
Konsolidacja pożyczek pozabankowych jest trudniejsza niż typowych produktów kredytowych oferowanych przez banki, ale nie jest to niemożliwe. Możliwość konsolidacji chwilówek i pożyczek ratalnych oferowanych przez firmy pozabankowe, zależy od oferty banku. Warto podkreślić, że kluczowym warunkiem konsolidacji pożyczek pozabankowych będzie odpowiednia zdolność kredytowa wnioskodawcy.
- Ile kredytów można skonsolidować?
Konsolidacja dotyczy minimum dwóch zobowiązań kredytowych/pożyczkowych. Maksymalna liczba podlegających połączeniu zobowiązań zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej wnioskodawcy i oferty banku. Kredyt konsolidacyjny możesz uzyskać na wszystkie lub tylko część posiadanych zobowiązań.
- Jakie są koszty kredytu konsolidacyjnego?
Do typowych kosztów kredytów konsolidacyjnych zaliczamy odsetki i prowizję z tytułu udzielenia finansowania. W zależności od oferty banku mogą pojawić się jeszcze inne opłaty czy koszty np. związane z ubezpieczeniem spłaty kredytu. Szacując koszt kredytu konsolidacyjnego warto również wziąć pod uwagę inne opłaty, zwłaszcza w przypadku konsolidacji kredytu hipotecznego np. związane ze wpisem hipoteki na rzecz nowego wierzyciela do księgi wieczystej czy przygotowaniem wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego.
- Jaki jest okres spłaty kredytu konsolidacyjnego?
Najczęściej maksymalny okres spłaty kredytu konsolidacyjnego wynosi 10 lat (120 miesięcy), choć oferty banków mogą się różnić w tym zakresie. W przypadku konsolidacji kredytów hipotecznych okres kredytowania proponowany przez banki będzie dłuższy - nawet do 30 lat.
- Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt konsolidacyjny?
Podstawowym warunkiem uzyskania kredytu konsolidacyjnego jest dobra zdolność kredytowa i terminowa spłata dotychczasowych zobowiązań. Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego wiąże się również ze spełnieniem określonych warunków formalnych związanych z przedstawieniem wymaganych przez bank dokumentów czy ustanowienia określonych zabezpieczeń spłaty zobowiązania.
- Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku o kredyt konsolidacyjny?
Można wyróżnić trzy kategorie dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku o kredyt konsolidacyjny:
- Dokument tożsamości - standardowo dowód osobisty lub paszport.
- Dokumenty potwierdzające wysokość i źródło dochodów - mogą różnić się w zależności od formy zatrudnienia np. zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, decyzja o przyznaniu renty czy emerytury, wyciąg z rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie itp.
- Dokumenty związane z konsolidowanymi zobowiązaniami - wskazujące rodzaj i wysokość zobowiązania do spłaty oraz podmiot, który je udzielił np. umowy kredytowe, harmonogramy spłaty itp.
- Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt konsolidacyjny?
Wysokość zarobków uprawniających do zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego, to kwestia indywidualna. Podstawą do ustalenia zdolności kredytowej będzie zestawienie osiąganych dochodów z miesięcznymi wydatkami. Dla banku kluczowa będzie informacja, czy osiągane dochody wystarczą do terminowej spłaty zaciąganego zobowiązania.
- Czy można konsolidować kredyty w przypadku opóźnienia w płatności rat dotychczasowych zobowiązań?
Opóźnienie w płatności rat dotychczas spłacanych zobowiązań obniża zdolność kredytową i może być przeszkodą w uzyskaniu kredytu konsolidacyjnego. Konsolidacja to rozwiązanie dla osób posiadających dobrą zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową.
- Czy przy kredycie konsolidacyjnym bank wymaga zabezpieczenia spłaty zobowiązania?
Zabezpieczenie spłaty kredytu konsolidacyjnego obowiązuje przede wszystkim w przypadku konsolidacji kredytów hipotecznych. Wówczas konieczne jest wpisanie hipoteki na rzecz nowego wierzyciela w księdze wieczystej nieruchomości. W przypadku konsolidacji pozostałych zobowiązań bank nie musi, ale może wymagać dodatkowych zabezpieczeń spłaty.
- Jakie korzyści daje konsolidacja kredytów?
Dzięki konsolidacji kredytu możesz zyskać jedną niższą ratę, spłacaną w jednym terminie, na rzecz jednego wierzyciela. W praktyce zatem możesz uporządkować swoją sytuację finansową i odciążyć domowy budżet.
- Czy konsolidacja kredytów obniży miesięczną ratę zobowiązań?
Celem konsolidacji jest uporządkowanie Twojej sytuacji finansowej i odciążenie domowych finansów. Ostateczna wysokość raty kredytu konsolidacyjnego zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, możliwości spłaty i ustaleń z bankiem. Rata kredytu konsolidacyjnego może być niższa niż suma dotychczasowych miesięcznych zobowiązań, ale nie jest to warunek konieczny.
- Czy konsolidacja kredytów wpływa na zdolność kredytową?
Jak każde zobowiązanie finansowe, konsolidacja wpływa na zdolność kredytową. Przy czym niższa rata dzięki konsolidacji może poprawić Twoją zdolność kredytową w porównaniu do sytuacji sprzed udzielenia kredytu konsolidacyjnego.
- Czym różni się kredyt konsolidacyjny od kredytu gotówkowego?
Kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem celowym, który służy połączeniu kilku zobowiązań w jedno w celu łatwiejszej spłaty. Pozyskane środki przekazywane są na rachunki wierzycieli. Natomiast pieniądze z kredytu gotówkowego możesz wydać dowolnie, a bank całą pożyczoną kwotę przekaże na wskazany przez Ciebie rachunek bankowy.
- Czym kredyt konsolidacyjny różni się od kredytu refinansowego?
Konsolidacja oznacza połączenie kilku zobowiązań w jedno. Natomiast refinansowanie to przeniesienie jednego zobowiązania do innego banku. Zarówno kredyt konsolidacyjny, jak i refinansowy mają przynieść Ci korzystniejsze warunki spłaty. Przy czym dla kredytu konsolidacyjnego będzie to przede wszystkim jedna niższa rata, a przy refinansowaniu niższe koszty.
- Czym różni się kredyt konsolidacyjny od pożyczki konsolidacyjnej?
Terminy „pożyczka konsolidacyjna” i „kredyt konsolidacyjny” stosowane dla ofert bankowych możesz traktować jako synonimy. Rozróżnienie może wiązać się z propozycją nieco innych warunków spłaty dla każdej z ofert. Przy czym warto zauważyć, że termin „kredyt” konsolidacyjny (i każdy inny kredyt) zastrzeżony jest dla działalności banków. Pożyczkę mają w swojej ofercie zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe.
- Czy kredyt konsolidacyjny można spłacić przed terminem?
Tak. Kredyt konsolidacyjny możesz spłacić przed terminem określonym w umowie. Taka operacja jest możliwa m.in. na podstawie przepisów ustawy o kredycie konsumenckim i daje Ci szansę oszczędności na odsetkach. Przed podjęciem decyzji o przedterminowej spłacie, sprawdź jednak, czy w umowie o kredyt konsolidacyjny, bank nie zastrzegł dodatkowych opłat z tego tytułu.
- Jak znaleźć najlepszy kredyt konsolidacyjny?
Podstawą wyboru każdego zobowiązania, również kredytu konsolidacyjnego, powinno być porównanie warunków ofert dostępnych na rynku. Ważnym kryterium wyboru są oczywiście koszty, a pod uwagę warto również wziąć pod uwagę dostępny okres kredytowania, rodzaj i liczbę konsolidowanych zobowiązań czy kwotę konsolidacji.