Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Kredyt gotówkowy bez prowizji – jakie banki oferują?

Kredyt gotówkowy bez prowizji wydaje się atrakcyjnym sposobem na uzyskanie dodatkowej gotówki. Jaki bank ma w swojej ofercie kredyt gotówkowy bez prowizji? Warto jednak sprawdzić wszystkie koszty jakie wiążą się z uzyskaniem finansowania, dla pewności, że bank nie rekompensuje sobie braku prowizji podwyższeniem innych opłat.

Kredyt gotówkowy to prosty sposób na realizację planów – pieniądze można uzyskać na dowolny cel konsumpcyjny. Warunki, które trzeba spełnić, żeby uzyskać finansowanie to przede wszystkim stałe dochody i dobra historia kredytowa. Banki coraz częściej pozwalają załatwić wszystkie formalności przez internet, a środki bardzo często pojawiają się na koncie w ciągu jednego dnia od złożenia wniosku.

Według danych Biura Informacji Kredytowej w 2019 r. banki i SKOKi udzieliły kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 88,66 mld zł. Większym zainteresowaniem cieszyły się głównie kredyty na kwoty powyżej 30.000 zł. Aktualnie, z uwagi na zaostrzenie polityki kredytowej, banki spodziewają się spadku popytu zarówno na kredyty gotówkowe jak i mieszkaniowe – takie wnioski przyniosła ankieta na II kwartał 2020 r. przeprowadzona przez Departament Stabilności Finansowej NBP wśród przewodniczących komitetów kredytowych kilkudziesięciu największych banków, które działają na rynku polskim. W świetle tych informacji warto sprawdzić, czy oferta kredytów bez prowizji nadal jest dostępna na rynku.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy, to dość łatwo dostępny zastrzyk finansowy dla domowego budżetu, który jednak wiąże się z określonymi obowiązkami – przede wszystkim spłatą zobowiązania z odsetkami w terminie określonym umową. Na całkowite koszty kredytu mają wpływ:

  • Oprocentowanie nominalne – które wpływa na wysokość płaconych przez kredytobiorcę odsetek. Bank indywidualnie określa ich wysokość w granicach wyznaczonych przez ustawę. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego maksymalna wysokość odsetek nie może przekroczyć dwukrotności odsetek ustawowych.
  • Prowizja z tytułu udzielenia finansowania – to opłata jednorazowa określana zwykle jako procent od kwoty kredytu, co oznacza że im wyższy kredyt tym większa prowizja. Opłata jest zwykle doliczana do kwoty kredytu i spłacana w ramach comiesięcznych rat.
  • Opłata przygotowawcza – jednorazowa, może być określona jako stała kwota niezależna od wysokości zaciągniętego zobowiązania lub jako procent od przyznanego kredytu. Opłata jest jednorazowa, naliczana z tytułu przygotowania dokumentów kredytowych, analizy zdolności kredytowej i wykonania wszelkich czynności związanych z udzieleniem kredytu.
  • Ubezpieczenie – to produkt nieobowiązkowy, ale bardzo często oferowany przez bank obok kredytu. Jego głównym celem jest zabezpieczenie spłaty zobowiązania, zwykle w przypadku śmierci kredytobiorcy lub utraty przez niego pracy. Zakres ubezpieczenia zależy od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego i jest opisany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Klient, który zdecyduje się na ubezpieczenie oferowane przez bank może liczyć na bardziej atrakcyjne warunki kredytu. Składki ubezpieczenia doliczane są do rat kredytowych podobnie jak prowizja.

Ile wynosi prowizja w kredycie?

Wysokość oraz rodzaj kosztów kredytu głównie zależy od decyzji banku (poza górnymi limitami narzuconymi przez prawo). Dlatego kredyt bez prowizji to całkiem popularna pozycja wśród ofert bankowych, która może być atrakcyjna dla klienta. Dla pewności czy to się na pewno opłaca warto policzyć wszystkie koszty i porównać kilka ofert. Bank, który oferuje kredyt bez prowizji może rozłożyć koszty w taki sposób, że różnica pomiędzy kredytem z prowizją a tym bez prowizji będzie niewielka np. podwyższyć opłatę przygotowawczą.

Przykład:

Pożyczka na kwotę 5000 zł z okresem spłaty na 58 miesięcy:

  • w ofercie ING Bank Śląski – prowizja 8,99% wyniesie 449,50 zł, oprocentowanie 7,2%, miesięczna rata wyniesie 111,55 zł, a całkowita kwota do spłaty 6469,90 zł,
  • w ofercie Banku Millennium z prowizją 0 zł, miesięczna rata wyniesie 120 zł, a całkowita kwota kredytu 6960 zł.

W tym konkretnym przypadku oferta banku z prowizją na poziomie 8,99% jest tańsza o 490 zł od propozycji bez prowizji. Większe koszty wynikają z konieczności zawarcia ubezpieczenia od utraty pracy czy choroby i składki doliczanej do comiesięcznych rat kredytu.

Gdzie szukać kredytów gotówkowych bez prowizji?

Aktualnie kredyt gotówkowy bez prowizji można znaleźć w promocyjnej ofercie banku Credit Agricole i Banku Millennium.  W banku Credit Agricole w ramach promocji “Kredyt gotówkowy z prowizją za zero”, który trwa do 31 sierpnia 2020 r., klient może pożyczyć maksymalnie kwotę 30.000 zł ze spłatą do 60 miesięcy. W banku dostępna jest również promocja dla nowych kredytobiorców: “Powitalny kredyt gotówkowy” za 0 zł prowizji, 0% oprocentowania, 0% RRSO – klient może pożyczyć do 3000 zł na okres 12 miesięcy.

W banku Millennium obowiązuje “Promocja na start z ubezpieczeniem – II edycja”. Klient może pożyczyć do 20.000 zł. Promocja obowiązuje do 4 września 2020 r. Wniosek można złożyć przez internet.

Oferta dla kwoty pożyczki: {{credit_param.amount}} zł, okres: {{credit_param.period}} miesiące
Oferta aktualna na dzień: {{creditRow.create_date}}
Oferta dla kwoty pożyczki: {{credit_param.amount}} zł, okres: {{credit_param.period}} miesiące
Oferta aktualna na dzień: {{creditRow.create_date}}

Jak ubiegać się o kredyt bez prowizji?

Warunki są podobne jak w przypadku zwykłego kredytu. Wniosek bardzo często można złożyć online, telefonicznie albo bezpośrednio w placówce banku. Do udzielenia finansowania wymagane są stałe dochody, które pozwolą na terminowe regulowanie rat i dobra historia kredytowa. Banki sprawdzają bazy Biura Informacji Kredytowej (BIK), dlatego w przypadku zaległości w spłacie poprzednich zobowiązań decyzja dotycząca uzyskania kredytu może być odmowna.

Dla potwierdzenia wysokości osiąganych dochodów bank może zwrócić się do klienta o przedstawienie np. zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu. Dla uzyskania finansowania bez prowizji czasem trzeba spełnić dodatkowe warunki – np. nie korzystać z oferty kredytowej banku w przeszłości.

Dla kogo kredyt gotówkowy bez prowizji?

Kredyt gotówkowy bez prowizji to oferta zwykle skierowana do wąskiej grupy klientów – najczęściej tych, którzy wcześniej nie korzystali z produktów kredytowych banku. Może również zakładać połączenie z innymi produktami finansowymi – np. tak jak w przypadku oferty Banku Millennium – prowizji nie zapłacą tylko osoby, które skorzystają z oferty połączonej z ubezpieczeniem. Finalnie przełoży się to na wyższą miesięczną ratę do spłaty.

Czy warto zdecydować się na kredyt bez prowizji?

Kredyt gotówkowy bez prowizji może stanowić atrakcyjną formę finansowania, jednak zawsze warto policzyć wszystkie inne koszty, związane z udzieleniem kredytu. Ważne są również inne warunki do spełnienia wymagane przez bank – np. oferta będzie skierowana tylko do nowych klientów.

Ponadto maksymalna kwota kredytu udzielanego bez prowizji może być niższa od tej proponowanej w ramach standardowych warunków. Dlatego tylko szersza analiza ofert kredytów gotówkowych dostępnych na rynku, pozwoli na znalezienie propozycji najbardziej dopasowanej do potrzeb klienta.

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments