Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt na ślub i wesele – to dobry sposób na sfinansowanie przyjęcia?

Ślub to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Organizacja wesela wiąże się jednak ze sporymi kosztami. Czy kredyt na ślub i wesele to dobry sposób na sfinansowanie przyjęcia?

Kredyt to jeden ze sposobów na pokrycie kosztów wesela, w szczególności jeśli przyjęcie ma być zorganizowane dla większej liczby gości. Odpowiedź na pytanie czy warto i jak bardzo trzeba zadłużyć się dla organizacji jednego dnia, zależy od decyzji przyszłych małżonków. Ślub w pięknej oprawie to marzenie niejednej pary młodej. Dla uniknięcia kłopotów finansowych warto jednak skonfrontować rozmach realizacji marzeń z realnymi kosztami.

Ile kosztuje wesele?

Określenie kosztów ślubu i wesela zależy od indywidualnych preferencji przyszłej pary młodej. Wesele można zorganizować za niewielką kwotę ograniczając się do uroczystego obiadu dla najbliższej rodziny i znajomych albo wręcz przeciwnie wybrać wystawne przyjęcie na 100 osób. Ale w takiej sytuacji trzeba się liczyć z większymi kosztami. Ponad 60% osób biorących udział w ankiecie przeprowadzonej przez Wedding Dream, na pytanie ile trzeba przeznaczyć na organizację wesela w 2022 r. wskazało kwotę od 30 do 80 tys. zł.

Planując ślub i wesele warto uwzględnić wydatki m.in. na:

 • obrączki
 • suknię ślubną i garnitur
 • fryzjera i kosmetyczkę
 • opłaty kościelne
 • koszty posiłków dla gości
 • koszty wynajmu sali
 • koszty aranżacji sali i dekoracji ślubnych
 • oprawę muzyczną
 • koszty fotografa i kamerzysty
 • ewentualne koszty na nocleg dla gości weselnych
 • ewentualne koszty związane z wynajmem samochodu do kościoła

Kredyt na wesele – jak go otrzymać

Wniosek kredytowy można złożyć online, telefonicznie lub bezpośrednio w banku. Do wypełnienia wniosku potrzebny będzie dowód osobisty oraz dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych dochodów. W zależności od wymagań banku może to być np. zaświadczenie od pracodawcy o dochodach i zatrudnieniu czy wyciąg z rachunku bankowego za wymagany okres.

Warunkiem uzyskania kredytu jest oczywiście posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Składa się na nią nie tylko wysokość osiąganych zarobków, ale także dotychczasowa historia kredytowa, rodzaj zatrudnienia czy inne posiadane zobowiązania.

Kredyt na ślub – gdzie szukać ofert?

W ofercie kredytowej banków trudno znaleźć kredyt na ślub. Dla realizacji planów weselnych sprawdzi się po prostu kredyt gotówkowy. Środki uzyskane w ramach takiej formy finansowania można wydać dowolnie. Bank nie będzie wymagał żadnych dokumentów potwierdzających na co zostały przeznaczone pieniądze.

Kredyt gotówkowy to jeden z najbardziej popularnych produktów finansowych oferowanych przez banki. Dlatego przyszła para młoda nie powinna mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej oferty. Aby szybko znaleźć najtańszy kredyt na ślub i wesele wystarczy kliknąć w link poniżej:

Pożyczka na wesele zamiast kredytu – to korzystne rozwiązanie?

Pożyczkę można znaleźć zarówno w banku, jak i pozabankowej firmie pożyczkowej. W ramach tej drugiej opcji dostępne jest finansowanie krótkoterminowe – najczęściej z koniecznością spłaty do 30 dni i długoterminowe – czyli pożyczka na raty.

W przypadku chęci pożyczenia niewielkiej kwoty pieniędzy można się posiłkować krótkoterminową chwilówką, najlepiej z promocyjnymi warunkami w zakresie kosztów 0 zł. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w razie większych potrzeb finansowych. Firmy pożyczkowe oferują również pożyczki ratalne: z dłuższym okresem spłaty i wyższą dostępną dla pożyczkobiorcy kwotą.

Zaletą tej formy finansowania będzie niewielka liczba formalności i możliwość złożenia wniosku online. Warto jednak sprawdzić szczegółowe warunki spłaty i wysokość kosztów takiej propozycji. Uzyskanie pożyczki wiąże się również z określonymi wymaganiami. Przede wszystkim trzeba posiadać źródło dochodu pozwalające na terminową spłatę zadłużenia i brak zaległości w zakresie spłaty innych zobowiązań.

Jak spłacić kredyt zaciągnięty na wesele?

Określając długość okresu spłaty kredytu warto wziąć pod uwagę swoje miesięczne możliwości finansowe. Oczywiście część zobowiązania można spłacić pieniędzmi otrzymanymi od gości weselnych, ale warto założyć, że te w 100% nie pokryją wszystkich kosztów. Nawet jeśli uzbierane środki będą spore, to nie ma obowiązku ich w całości przeznaczać na opłacenie rat kredytowych, a np. budowanie poduszki finansowej na przyszłość. Ponadto w razie uzyskania dodatkowej gotówki, kredyt można spłacić wcześniej i w ten sposób zaoszczędzić na odsetkach.

Katarzyna Gaweł Katarzyna Gaweł

Czy warto brać kredyt lub pożyczkę na sfinansowanie wesela?

Organizację ślubu i wesela najlepiej sfinansować z własnych środków. Kredyt lub pożyczka to rozwiązania, które ułatwią zrealizować ten cel w przypadku braku oszczędności lub konieczności poniesienia większych kosztów, na które uzbierane pieniądze nie wystarczą.

Planowanie wesela warto zrobić z kalkulatorem w ręku i dokładnie oszacować wszystkie koszty. Uzyskanie kredytu zależy od posiadanej zdolności kredytowej. Może się okazać, że ślub marzeń wymaga jednak nieco zmian i ograniczenia kosztów.

Nawet jeśli przyszła młoda para dysponuje odpowiednio wysoką zdolnością kredytową, to lepiej złożyć wniosek o możliwie najmniejszy kredyt, który potem nie będzie zbyt dużym obciążeniem do spłaty dla młodego małżeństwa. Plusem niewielkiego kredytu może być też budowanie pozytywnej historii kredytowej potrzebnej w przyszłości do ewentualnych większych zobowiązań np. na kupno nieruchomości.

Wady i zalety kredytu na ślub i wesele

Sposób pokrycia kosztów związanych z organizacją ślubu i wesela to indywidualna decyzja. Czy kredyt gotówkowy to dobre rozwiązanie? Każdy powinien na to pytanie odpowiedzieć samodzielnie mając na uwadze takie zalety jak:

 • możliwość organizacji ślubu i wesela marzeń;
 • samodzielność finansowa – brak konieczności zwrócenia się o pomoc w zakresie finansowania wesela do rodziców;
 • terminowa spłata kredytu buduje dobrą historię kredytową młodej pary;
 • uzyskanie kredytu gotówkowego nie wiąże się z dużą liczbą formalności, a decyzję kredytową można otrzymać nawet w ciągu jednego dnia od złożenia wniosku;
 • pieniądze z kredytu gotówkowego można wykorzystać dowolnie – nie tylko bezpośrednio na wydatki związane z weselem;

i wady tej formy finansowania:

 • rozpoczynanie wspólnego życia od zadłużenia;
 • ryzyko, że pieniądze otrzymane od gości weselnych nie pokryją kosztów organizacji wesela i zaciągniętego kredytu;
 • konieczność przeznaczenia pieniędzy otrzymanych od gości weselnych na spłatę zadłużenia, a nie np. na przyszłe wspólne mieszkanie;

W jaki sposób można jeszcze sfinansować ślub i wesele?

Możliwości jest kilka. Najprostsza to pomoc finansowa od rodziców. Warto wspomnieć, że przy spełnieniu określonych warunków darowizna od rodziny nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Innym rozwiązaniem jest samodzielne zbieranie potrzebnych pieniędzy w ramach dodatkowych zleceń czy wyjazdu do pracy za granicę. Pozostaje również pożyczka od rodziny czy znajomych – nie ma wówczas dodatkowych kosztów pod postacią odsetek czy prowizji dla banku. Każdy sposób ma swoje wady i zalety. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.

Warto wiedzieć:

 1. Koszt wesela zależy od wielu czynników: liczby gości, miejsca i terminu uroczystości, a także indywidualnych preferencji pary w zakresie oprawy wizualnej i muzycznej wesela oraz usług dodatkowych.
 2. Banki w swojej ofercie nie mają kredytu z przeznaczeniem tylko na ślub i wesele.
 3. Ślub i wesele można sfinansować kredytem gotówkowym. Uzyskane w ten sposób środki można wydać dowolnie.
 4. Kredyt na ślub i wesele może być elementem budowy dobrej zdolności kredytowej na przyszłość.
 5. Problemem w uzyskaniu większej kwoty na ślub i wesele w banku może być niewielka zdolność kredytowa przyszłych małżonków.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jaką kwotę mogę uzyskać w ramach kredytu gotówkowego?

  Ostateczna kwota kredytu zależy od zdolności kredytowej wnioskodawcy. Oferty kredytów gotówkowych różnią się maksymalną dostępną dla kredytobiorcy kwotą, ale bez problemu można uzyskać od 500 zł do 100.000 zł czy nawet 150.000 zł.

 2. Na jaki okres mogę rozłożyć spłatę kredytu gotówkowego?

  Spłatę kredytu najczęściej  można rozłożyć na okres do 10 – 12 lat. Warto pamiętać, że im dłuższy okres spłaty zobowiązania, tym ogólne koszty kredytu będą wyższe.

 3. Jakie są koszty kredytu gotówkowego?

  Podstawowe koszty związane z uzyskaniem kredytu to prowizja i oprocentowanie. Wysokość i rodzaj kosztów może różnić się w zależności od oferty banku, dlatego przed podjęciem decyzji warto porównać kilka ofert i wybrać najkorzystniejszą.

 4. Czy uzyskanie kredytu gotówkowego na ślub i wesele wymaga dodatkowych zabezpieczeń?

  Wszystko zależy od oferty banku. Najczęściej przy kredytach gotówkowych klient może skorzystać z oferty ubezpieczenia na wypadek śmierci lub utraty pracy.

 5. Czy kredyt gotówkowy można spłacić wcześniej?

  Tak. Konsument ma prawo do wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego bez konieczności uzyskania zgody banku na taką operację.

 6. Czy warto brać kredyt na wesele?

  Koszty przyjęcia zależą od ilości zaproszonych osób. Dlatego czasem kwota, którą trzeba przeznaczyć na organizację wesela przekracza możliwości finansowe przyszłych małżonków. Wówczas można posiłkować kredytem. Trzeba jednak pamiętać, że pieniądze otrzymane od gości rzadko pokryją wszystkie wydatki, a zobowiązanie i tak trzeba będzie spłacić. 

 7. Czy ludzie biorą kredyt na wesele?

  Tak. Według ankiety przeprowadzonej przez portal OLX.pl w 2017 r. co 4 przyszłe małżeństwo pożyczało pieniądze na organizację wesela. Z czego 12% wzięło kredyt na pokrycie części wydatków, a niecałe 5% kredytem finansowało całość kosztów. Około 9% ankietowanych środki na wesele zdobyło dzięki pożyczce od rodziny i znajomych. 

 8. Ile osób bierze kredyt na wesele?

  Według ankiety przeprowadzonej przez portal OLX.pl w 2017 r. ponad 25% biorących udział w badaniu respondentów musiało wspomóc się finansowaniem zewnętrznym przy organizacji wesela i ślubu.  Z czego 12% wzięło kredyt na pokrycie części wydatków, a niecałe 5% kredytem finansowało całość kosztów. Pozostałe 9% pieniądze pożyczyło od rodziny i znajomych.

 9. Czy warto brać kredyt na ślub?

  Organizację samego ślubu najlepiej sfinansować z własnych środków. Oczywiście w przypadku braku oszczędności można w tym celu zaciągnąć kredyt lub pożyczkę, w szczególności jeśli trzeba jeszcze zapłacić za przyjęcie weselne. 

PORÓWNAJ KREDYTY
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments