Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt dla młodych – co musisz o nim wiedzieć?

Pierwszy kredyt dla młodych to bez wątpienia bardzo ważne doświadczenie finansowe. Warto więc dobrze przygotować się do zaciągnięcia takiego zobowiązania. Sprawdzamy, co musisz wiedzieć o tym produkcie i podpowiadamy, w jakich bankach warto go szukać.

Według badań przeprowadzonych przez Centrum Badań Marketingowych Indicator, można wyróżnić pięć rzeczy, o których najczęściej marzą Polacy. A są to:

 • zdrowie
 • wygranie dużej kwoty pieniędzy,
 • własny dom lub mieszkanie,
 • stworzenie dobrej relacji z partnerem
 • podróżowanie dookoła świata.

O ile zdrowia, wygranej czy dobrych relacji nie da się kupić za pieniądze, tak do budowy własnego domu lub podróżowania zwykle wystarczą odpowiednio duże środki finansowe. Niestety, młody człowiek zwykle nie może pozwolić sobie na pokrycie wspomnianych kosztów za pomocą gotówki. Takie osoby są zatem łakomym kąskiem dla banków, które przychodzą do nich ze specjalną ofertą kredytów. 

Kredyty dla młodych – jak wygląda sytuacja?

Biuro Informacji Kredytowej podaje, że co piąta młoda osoba w naszym kraju ma już na swoim koncie jakieś zobowiązanie kredytowe. Obok kredytów konsumpcyjnych, dużym zainteresowaniem w tej grupie wiekowej cieszą się także limity na koncie oraz karty kredytowe. Produkty te pozwalają nie tylko na szybkie zaspokojenie bieżących zachcianek, ale też realizację takich planów, jak np. dalekie podróże.

Według danych posiadanych przez BIK, osoby w wieku od 18 do 24 roku życia spłacają obecnie ok. 4% wszystkich aktywnych kredytów dla osób prywatnych, a łączna wartość tych zobowiązań wynosi ok. 11 mld zł. 

Decyzja o zakupie własnego domu bądź mieszkania wiąże się z kolei z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Według ostatnich danych opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, osoby poniżej 25 roku życia spłacają kredyty mieszkaniowe o łącznej wartości 2 mld zł, a na każdego kredytobiorcę przypada zobowiązanie o średniej wartości 210 tys. zł.

Dla porównania, osoby pomiędzy 25 a 30 rokiem życia spłacają już kredyty hipoteczne o łącznej wartości wynoszącej ponad 12 mld zł. Ponad 50% wszystkich zobowiązań tego typu zaciągana jest przez małżeństwa. 

Kredyt gotówkowy dla młodych – warunki finansowania

Młody człowiek, posiadający regularne dochody, raczej nie powinien mieć problemów z zaciągnięciem kredytu. Oczywiście, kwota dostępnego zobowiązania będzie zależała od wysokości posiadanych zarobków i aktualnej zdolności kredytowej.

 • Zanim zapadnie decyzja o przyznaniu kredytu, bank sprawdzi więc miesięczne koszty utrzymania osoby wnioskującej o kredyt oraz inne, posiadane przez nią zobowiązania pieniężne. Na tej podstawie dostosowuje wysokość kredytu do aktualnych możliwości finansowych klienta. 

Kredyt gotówkowy dla młodych – wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych przy kredycie gotówkowym nie jest zbyt wymagająca. W celu wydania decyzji kredytowej banki najczęściej proszą o:

 • dowód osobisty
 • zaświadczenie o zarobkach
 • wniosek o kredyt 

Dowód osobisty to podstawowy dokument, który powinna posiadać każda osoba wnioskująca o kredyt. Na jego podstawie bank stwierdza, że klient rzeczywiście jest tym człowiekiem za którego się podaje. Ponadto, dane z dowodu osobistego posłużą do sporządzenia umowy kredytowej. Bank zczyta z dowodu nie tylko imię i nazwisko przyszłego kredytobiorcy, ale też jego pesel oraz serię i numer dokumentu tożsamości. 

Do zaciągnięcia kredytu potrzebne będzie także zaświadczenie o zarobkach. Jeśli młody klient korzysta z oferty banku, w którym jednocześnie prowadzi konto, bank widzi wpływy na rachunek i zarobki przyszłego kredytobiorcy. Dzięki temu dodatkowe zaświadczenia mogą już nie być potrzebna. Jeśli jednak korzysta się z oferty innego banku, taki dokument bywa niezbędny. 

Zaświadczenie o zarobkach można uzyskać w dziale HR u swojego pracodawcy. Ważne, aby znalazła się na nim czytelna informacja o wysokości miesięcznego wynagrodzenia, a także o warunkach zatrudnienia i okresie, na jaki została zawarta umowa z pracodawcą.

Ostatni dokument wymagany przez banki to wniosek kredytowy. Jeśli młody człowiek wnioskuje o kredyt online, zwykle wystarczy kliknąć w odpowiedni przycisk na stronie internetowej banku, a system przeniesie klienta do elektronicznego wniosku kredytowego.

Jeśli natomiast wniosek składany jest w banku, będzie potrzebna jego papierowa wersja. Często wygląda to tak, że podaje się konsultantowi banku swoje dane, a on drukuje dla kredytobiorcy odpowiedni formularz do podpisu.

Koszty kredytu gotówkowego dla młodych

Nie da się jednoznacznie wskazać kosztów kredytu gotówkowego dla młodych. Cena takiego zobowiązania zależy bowiem od kilku zmiennych, takich jak:

 • kwoty kredytu,
 • okresu kredytowania,
 • odsetek,
 • prowizji,
 • dodatkowych opłat naliczanych przez bank, np. ubezpieczenia.

Przed podjęciem decyzji warto sięgnąć do rankingu kredytów gotówkowych, który młodemu człowiekowi da ogólne rozeznanie w kosztach kredytów naliczanych przez poszczególne banki. Na podstawie takiego zobowiązania może on także ocenić, czy spełnia warunki kredytowe narzucone przez bank i wybrać jedynie te oferty, które na ten moment wydają się dla niego najbardziej przystępne. 

Przejdź do rankingu kredytów gotówkowych

Jak zwiększyć szansę na kredyt gotówkowy dla młodych?

Większe szanse na zaciągnięcie zobowiązania finansowego mają osoby z dobrą historią kredytową. Historii takiej nie da się jednak zbudować “od ręki”, dlatego warto pomyśleć o tym już wcześniej i regularnie spłacać posiadane zadłużenia. 

 • Przed złożeniem wniosku o kredyt gotówkowy dla młodych, dobrze jest natomiast spłacić i zlikwidować karty kredytowe, uregulować ewentualne debety na rachunku, a także zwrócić pieniądze pożyczone od firm pozabankowych – jeśli korzystało się z takich rozwiązań.
 • Takie działania to często znak dla banku, że młody człowiek dysponuje środkami pozwalającymi na szybką spłatę zobowiązań i nie będzie miał problemu z kolejnym kredytem.
 • Szanse na zaciągnięcie kredytu dla młodych zwiększa także przeniesienie swoich finansów do banku, w którym planuje się złożyć taki wniosek.
 • Skutecznym sposobem jest także wnioskowanie o kredyt wspólnie z partnerem.

Kredyt gotówkowy dla młodych – oferty banków

Kredyty dla młodych można zaciągnąć w wielu bankach. Oto kilka przykładów z naszego rankingu:

Oferta dla kwoty pożyczki: 25000 zł, okres: 48 miesiące
Pożyczka internetowa
632,86 zł
Miesięczna rata
Całkowita kwota:
30 377,28 zł
Prowizja:
0,00 %
RRSO:
10,36 %
Dodatkowo:
632,86 zł
Miesięczna rata
Alior BankPożyczka internetowa
Szczegóły oferty
Oferta dla kwoty pożyczki: 25000 zł, okres: 48 miesiące
Oferta nieaktualna
Oferta dla kwoty pożyczki: 25000 zł, okres: 48 miesiące
Kredyt samochodowy
706,07 zł
Miesięczna rata
Całkowita kwota:
33 891,36 zł
Prowizja:
6,99 %
RRSO:
17,01 %
Dodatkowo:
706,07 zł
Miesięczna rata
InbankKredyt samochodowy
Szczegóły oferty

Kredyt hipoteczny dla młodych – warunki finansowania

Wysokość kredytu zależy od wartości nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie spłaty, a także oceny zdolności kredytowej klienta.

 • Okres finansowania oferowany przez bank jest długi i może wynieść nawet 35 lat.
 • Warunki, którym trzeba sprostać, aby uzyskać kredyt na zakup mieszkania czy domu, są podobne dla wszystkich bez względu na wiek.
 • Wkład własny – zwykle w wysokości 20% wartości nieruchomości – jest niezbędny zarówno w przypadku osób, które ukończyły 25 lat czy 40 lat.

Aktualnie banki nie posiadają wyodrębnionej oferty kredytów hipotecznych dla młodych. Wszystkie wnioski oceniane są w ramach procedury standardowej. Decydując się na tego typu zobowiązanie dobrze jest szczegółowo prześwietlić warunki finansowania. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w tym miejscu.

Jak zwiększyć szansę na kredyt hipoteczny dla młodych?

Aby zwiększyć szansę na kredyt hipoteczny dla młodych, można zastosować następujące rozwiązania:

Małżeństwo

Dwie osoby, które posiadają stałe dochody to dla banku większe zabezpieczenie. W przypadku utraty pracy przez jedną z nich, terminowe regulowanie raty jest możliwe dzięki dochodom współmałżonka. Oczywiście kredyt dla młodych nie jest zarezerwowany tylko dla młodych małżeństw. Na wspólne zobowiązanie może zdecydować się również para. Wsparcia mogą udzielić także rodzice czy znajomi. Niektóre banki pozwalają na dobranie nawet większej liczby kredytobiorców do jednej umowy.

Dobra historia kredytowa

Terminowe regulowanie zobowiązań bardzo się opłaca. Chodzi nie tylko o spłatę wcześniejszej pożyczki na czas, ale też opłaty za czynsz, internet czy media zgodnie z terminem płatności. Dla zbudowania obrazu rzetelnego kredytobiorcy warto wyrazić zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych zobowiązaniach w BIK. W innym przypadku historia kredytowa będzie zawierać jedynie dane o aktualnych kredytach.

Długi okres spłaty

Całkowity koszt kredytu hipotecznego będzie wyższy w przypadku dłuższego okresu kredytowania. Jednak niższe będą comiesięczne raty, co pozwoli łatwiej regulować zobowiązanie, nawet przy niższych dochodach.

Wysoki wkład własny

Banki zwykle wymagają, aby kredytobiorca pokrył samodzielnie co najmniej 20 % wartości nieruchomości. Wyższy wkład własny to niższy i tańszy kredyt i jednocześnie większa szansa na przyznanie finansowania.

Niskie zobowiązania stałe

Karta kredytowa czy debet w koncie bankowym obniżają zdolność kredytową. Dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt warto zrezygnować z tego typu produktów. W uzyskaniu wyższej kwoty finansowania pomoże również wcześniejsza spłata dotychczasowych zobowiązań. Niskie stałe koszty kredytobiorcy to informacja dla banku, że rata kredytu nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Kredyt hipoteczny dla młodych – oferty banków

Obecnie kredyt hipoteczny można zaciągnąć w następujących bankach:

Kredyt dla młodych – co decyduje o zdolności kredytowej?

Kredyt gotówkowy  i kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązania. Dlatego decyzja banku o przyznaniu finansowania będzie oparta o dokładną analizę zdolności kredytowej klienta. Zgodnie z ustawą prawo bankowe jest to “zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”.

Wśród elementów, które mają wpływ na ocenę zdolności kredytowej można wymienić:

 • rodzaj i wysokość dochodów – tu preferowana jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Dochody muszą być na poziomie, który zapewnia bieżące regulowanie wszystkich dotychczasowych zobowiązań, stałych kosztów życia i oczywiście rat kredytu,
 • wiek kredytobiorcy – minimalny to 18 lat, co jest związane z uzyskaniem pełnej zdolności do czynności prawnych, jednak niektóre banki wprowadzają wyższy limit wieku np. co najmniej 21 lat,
 • liczba osób pozostająca na utrzymaniu w gospodarstwie domowym,
 • historia kredytowa – czyli terminowość w spłacie dotychczasowych zobowiązań. Idealny kandydat na kredytobiorcę według banku to taki, który korzystał już z pożyczek czy kredytów i wszystkie swoje zobowiązania regulował na czas.

Czy kredyt dla młodych to gorsze warunki finansowania?

Wszystko zależy od analizy zdolności kredytowej. Bank będzie dążył do maksymalnego zabezpieczenia spłaty kredytu. Wyższe ryzyko może wiązać się z podwyższonym oprocentowaniem lub koniecznością zgromadzenia większego kapitału na początek. Jednak nie jest to regułą. Dobra historia kredytowa, stabilne zatrudnienie czy drugi kredytobiorca dopisany do umowy mogą stanowić wystarczające argumenty dla banku, aby zaproponować atrakcyjne warunki finansowania.

Źródła:

https://www.focus.pl/artykul/o-czym-marza-polacy-zdrowie-pieniadze-wlasny-dom

https://www.bnpparibas.pl/blog/mlodzi-zadluzeni-polacy-zaciagaja-kredyty-nie-tylko-na-cele-konsumpcyjne

https://media.bik.pl/informacje-prasowe/464219/mlodych-zycie-na-kredyt

https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/KREDYTY_MIESZKANIOWE_I_KONSUMPCYJNE_2018.pdf

Warto wiedzieć:

 1. Banki zwykle nie stawiają dodatkowych wymagań kredytowych młodym ludziom. Aby zaciągnąć takie zobowiązanie, młody człowiek musi posiadać dowód osobisty oraz zaświadczenie o zarobkach. 
 2. Szanse na zdobycie kredytu gotówkowego można zwiększyć np. poprzez regularne dbanie o swoją historię kredytową, spłatę kart kredytowych i debetów na koncie, a także przeniesienie finansów do banku, w którym składamy wniosek o kredyt. 
 3. W przypadku kredytu hipotecznego, banki stosują takie same procedury wobec wszystkich. Młody wiek klienta nie wiąże się tutaj z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jakich dokumentów potrzebuję, aby zaciągnąć kredyt gotówkowy?

  Do wzięcia kredytu gotówkowego wystarczą dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach oraz wniosek o kredyt.

 2. Od czego zależą koszty kredytu gotówkowego?

  Koszty kredytu gotówkowego zależą od takich elementów jak: kwota zobowiązania, okres kredytowania, prowizja, odsetki czy dodatkowe opłaty naliczane przez bank.

 3. Czy młodzi ludzie muszą spełnić dodatkowe warunki, aby uzyskać kredyt hipoteczny?

  Wszystkie wnioski o kredyt hipoteczny oceniane są według standardowej procedury. Młody wiek klienta nie generuje tutaj dodatkowych wymagań.

 4. Jak zwiększyć swoje szanse na zdobycie kredytu?

  Aby zwiększyć swoje szanse na kredyt, warto regularnie spłacać swoje zobowiązania finansowe i tym samym budować dobrą historię kredytową. Skutecznym sposobem jest także zlikwidowanie kart kredytowych i debetów na koncie. Większe szanse na kredyt w banku mają ponadto osoby prowadzące rachunek osobisty w tej instytucji, a także klienci, którzy wnioskują o dodatkowe pieniądze wspólnie z partnerem.

 5. Co wpływa na moją zdolność kredytową?

  Na zdolność kredytową wpływają m.in. takie czynniki jak: rodzaj i wysokość dochodów, wiek klienta, liczba osób na utrzymaniu, a także dotychczasowa historia finansowa.

 6. Na czym polega kredyt dla młodych?

  Kredyt dla młodych to zobowiązanie dla osób w wieku około 18 -25 lat, czyli takich, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Zobowiązanie dla młodych właściwie nie różni się od innych kredytów. Z tym, że młody człowiek, z uwagi na krótką historię kredytową lub jej brak, oraz niższą zdolność kredytową może najczęściej pożyczyć mniej. 

 7. Czy młoda osoba może dostać kredyt?

  Tak. Minimalny wiek, który uprawnia do ubiegania się o kredyt to 18 lat. Młody człowiek może wziąć kredyt pod warunkiem, że posiada stałe źródło dochodów akceptowane przez bank, które pozwoli mu terminowo spłacić zobowiązanie. 

 8. Czy brać kredyt w wieku 20 lat?

  Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych potrzeb i sytuacji finansowej przyszłego kredytobiorcy. Ukończone 20 lat to wiek, w którym można już wziąć kredyt. Natomiast decyzję w kwestii opłacalności kredytu i konieczności zaciągnięcia zobowiązania trzeba już podjąć samodzielnie. 

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments