Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Kredyt dla młodych – oferty banków

Zakup mieszkania, w szczególności na początku kariery zawodowej, to duża inwestycja i spore wyzwanie finansowe. Zewnętrzne źródło finansowanie w postaci kredytu hiptecznego to zwykle niezbędny element w drodze do własnej nieruchomości.

para siedząca na podłodze pomiędzy kartonami
Źródło obrazka: depostiphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Młodzi ludzie stanowią spory potencjał dla branży bankowej: dobre wykształcenie, szansa na awans i wysokie zarobki w przyszłości. Z drugiej strony początek kariery zawodowej charakteryzuje się brakiem stałego źródła dochodów czy niezbyt wysokimi zarobkami. Dlatego trzeba liczyć się z tym, że przed udzieleniem kredytu bank dokładnie prześwietli zdolność kredytową – w szczególności młodej osoby.

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych

Liczba czynnych kredytów hipotecznych w Polsce na koniec III kwartału 2019 r., według danych AMRON SARFiN, wyniosła 2.348.373 – to o 6 % więcej niż na koniec III kwartału 2018 r. Jednocześnie udział osób pomiędzy 18 a 24 rokiem życia w liczbie udzielonych kredytów jest najniższy. Wartość udzielanych kredytów hipotecznych dla osób młodych jest również niższa niż tych udzielonych w wyższym przedziale wiekowym. Średnia wartość kredytu w III kwartale 2019 r. wyniosła 282.026 zł. Natomiast przeciętna wartość kredytów mieszkaniowych dla osób pomiędzy 18 a 24 lat wyniosła prawie 200.000 zł.

Kredyt hipoteczny dla młodych – warunki finansowania

Wysokość kredytu zależy od wartości nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie spłaty, a także oceny zdolności kredytowej klienta. Okres finansowania oferowany przez bank jest długi i może wynieść nawet 35 lat. Warunki, którym trzeba sprostać, aby uzyskać kredyt na zakup mieszkania czy domu, są podobne dla wszystkich bez względu na wiek. Wkład własny – zwykle w wysokości 20% wartości nieruchomości – jest niezbędny zarówno w przypadku osób, które ukończyły 25 lat czy 40 lat.

Aktualnie banki nie posiadają wyodrębnionej oferty kredytów hipotecznych dla młodych. Wszystkie wnioski oceniane są w ramach procedury standardowej. Decydując się na tego typu zobowiązanie dobrze jest szczegółowo prześwietlić warunki finansowania. Poniżej przedstawiamy propozycje, które warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwania kredytu hipotecznego. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w tym miejscu.

Pożyczasz:
200 000
Okres:
30 lat
Koszt:
70 832
Rata:
752,31
RRSO: 2.33%
BOŚ BANK - kredyt hipoteczny

Pożyczasz:
200 000
Okres:
30 lat
Koszt:
79 274
Rata:
775,76
RRSO: 2.41%
PKO BP - kredyt Własny Kąt hipoteczny

Pożyczasz:
200 000
Okres:
30 lat
Koszt:
74 118
Rata:
761,44
RRSO: 2.50%
Santander Bank Polska - kredyt mieszkaniowy

Kredyt dla młodych – co decyduje o zdolności kredytowej?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. Dlatego decyzja banku o przyznaniu finansowania będzie oparta o dokładną analizę zdolności kredytowej klienta. Zgodnie z ustawą prawo bankowe jest to “zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”.

Wśród elementów, które mają wpływ na ocenę zdolności kredytowej można wymienić:

  • rodzaj i wysokość dochodów – tu preferowana jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Dochody muszą być na poziomie, który zapewnia bieżące regulowanie wszystkich dotychczasowych zobowiązań, stałych kosztów życia i oczywiście rat kredytu,
  • wiek kredytobiorcy – minimalny to 18 lat, co jest związane z uzyskaniem pełnej zdolności do czynności prawnych, jednak niektóre banki wprowadzają wyższy limit wieku np. co najmniej 21 lat,
  • liczba osób pozostająca na utrzymaniu w gospodarstwie domowym,
  • historia kredytowa – czyli terminowość w spłacie dotychczasowych zobowiązań. Idealny kandydat na kredytobiorcę według banku to taki, który korzystał już z pożyczek czy kredytów i wszystkie swoje zobowiązania regulował na czas.

Zapraszamy do pobrania poradnika

  • Czym jest zdolność kredytowa?
  • Co wpływa na zdolność kredytową?
  • Jak poprawić zdolność kredytową?
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy!
Raport został przesłany na twój adres email:
(Jeżeli nie widzisz wiadomości od nas sprawdź foldery spam i oferty w swojej skrzynce e-mail)
Przepraszamy!
Nie udało się przesłać raportu
(Odśwież stronę i spróbuj ponownie)

6 pomysłów jak zwiększyć szansę na kredyt dla młodych

Małżeństwo

Dwie osoby, które posiadają stałe dochody to dla banku większe zabezpieczenie. W przypadku utraty pracy przez jedną z nich, terminowe regulowanie raty jest możliwe dzięki dochodom współmałżonka. Oczywiście kredyt dla młodych nie jest zarezerwowany tylko dla młodych małżeństw. Na wspólne zobowiązanie może zdecydować się również para. Wsparcia mogą udzielić także rodzice czy znajomi. Niektóre banki pozwalają na dobranie nawet większej liczby kredytobiorców do jednej umowy.

Dobra historia kredytowa

Terminowe regulowanie zobowiązań bardzo się opłaca. Chodzi nie tylko o spłatę wcześniejszej pożyczki na czas, ale też opłaty za czynsz, internet czy media zgodnie z terminem płatności. Dla zbudowania obrazu rzetelnego kredytobiorcy warto wyrazić zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych zobowiązaniach w BIK. W innym przypadku historia kredytowa będzie zawierać jedynie dane o aktualnych kredytach.

Długi okres spłaty

Całkowity koszt kredytu hipotecznego będzie wyższy w przypadku dłuższego okresu kredytowania. Jednak niższe będą comiesięczne raty, co pozwoli łatwiej regulować zobowiązanie, nawet przy niższych dochodach.

Wysoki wkład własny

Banki zwykle wymagają, aby kredytobiorca pokrył samodzielnie co najmniej 20 % wartości nieruchomości. Wyższy wkład własny to niższy i tańszy kredyt i jednocześnie większa szansa na przyznanie finansowania.

Niskie zobowiązania stałe

Karta kredytowa czy debet w koncie bankowym obniżają zdolność kredytową. Dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt warto zrezygnować z tego typu produktów. W uzyskaniu wyższej kwoty finansowania pomoże również wcześniejsza spłata dotychczasowych zobowiązań. Niskie stałe koszty kredytobiorcy to informacja dla banku, że rata kredytu nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Czy kredyt dla młodych to gorsze warunki finansowania?

Wszystko zależy od analizy zdolności kredytowej. Bank będzie dążył do maksymalnego zabezpieczenia spłaty kredytu. Wyższe ryzyko może wiązać się z podwyższonym oprocentowaniem lub koniecznością zgromadzenia większego kapitału na początek. Jednak nie jest to regułą. Dobra historia kredytowa, stabilne zatrudnienie czy drugi kredytobiorca dopisany do umowy mogą stanowić wystarczające argumenty dla banku, aby zaproponować atrakcyjne warunki finansowania.

Kredyt dla młodych – podsumowanie

Oferta na rynku kredytów hipotecznych wydaje się dość szeroka. Patrząc na reklamy można sądzić, że kredyt na upragniony dom lub mieszkanie jest w zasięgu ręki. Jednak droga do uzyskania finansowania wcale nie jest prosta – w szczególności dla młodej osoby, a formalności jest całkiem sporo. Przed złożeniem wniosku trzeba się dobrze przygotować i zadbać o podniesienie zdolności kredytowej.

Blokadą w uzyskaniu finansowania może być zarówno brak stałej umowy o pracę, jak i nieregularne, choćby nawet spore, dochody. Sytuacja na rynku kredytów konsumpcyjnych jest lepsza. Z uwagi na niższą wysokość finansowania banki nie stosują aż tak wyśrubowanych kryteriów. Niewątpliwie budowanie dobrej historii kredytowej ma duże znaczenie w każdym przypadku.

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments