Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt gotówkowy a kredyt konsumencki – jaka jest różnica?

Kredyt gotówkowy a kredyt konsumencki, czy to identyczne produkty finansowe? A jeśli nie, to co je różni? Gdzie szukać najlepszych ofert kredytowych i o czym jeszcze warto pamiętać? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

Podkreślmy na początku, że w tym tekście skupiamy się wyłącznie na kredytach, które mogą zaciągnąć osoby fizyczne.

Kredyty są udzielane na zakup towarów i usług, takich jak samochody, podróże, a także artykuły gospodarstwa domowego czy sprzęt AGD. Często mówiąc kredyt konsumencki mamy na myśli kredyt gotówkowy i odwrotnie.

Jakie są kredyty dla osób fizycznych?

Problem polega na tym, że kredyt konsumencki to coś innego niż kredyt gotówkowy. Zacznijmy od sprawdzenia, jakie kredyty może wziąć osoba fizyczna.

Kredyt konsumencki:

Kredyt mieszkaniowy:

 • hipoteczny,
 • kredyt o zabezpieczeniu innym niż hipoteka.

Czym jest kredyt konsumencki?

Kredyt konsumencki to kredyt udzielany osobie fizycznej na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą lub zawodową. Ten produkt finansowy jest płatny, a jego maksymalna kwota wynosi 255 550 zł.

Definicja kredytu zapisana jest w Ustawie Prawo Bankowe z roku 1997. Kredyt to umowa pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, w ramach której bank zgadza się udostępnić określony środki pieniężne, a kredytobiorca zobowiązuje się je oddać w określonym czasie i na warunkach zapisanych w umówie.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy, jak wspomnieliśmy wyżej, to rodzaj kredytu konsumenckiego. Definicja kredytu gotówkowego jest bardzo prosta, bo to kredyt przyznawany w gotówce – najczęściej na konto osobiste, a rzadziej w gotówce do ręki. Kredyt gotówkowy dostaniesz w banku. Wystarczy, że złożysz wniosek – w placówce lub online.

Kredyt gotówkowy jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych i zawsze jest płatny.

Przy kredycie gotówkowym bank analizuje dostarczone przez Ciebie dokumenty. Mamy na myśli m.in. zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodów. Następnie ocenia zdolność kredytową i na tej podstawie przyznaje finansowanie lub odrzuca wniosek.

Jaka jest różnica między kredytem gotówkowym a kredytem konsumenckim?

Zanim powiemy o różnicach, pochylmy się nad bardzo ważnym podobieństwem. Niezależnie, czy zdecydujesz się na kredyt konsumencki, czy kredyt gotówkowy. W obu przypadkach bank przynajmniej w podstawowym zakresie sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Inaczej jest w przypadku firm pożyczkowych, bo przy niższych kwotach im wystarczy zwykle dowód osobisty.

Czym zatem jeszcze różni się kredyt gotówkowy od kredytu konsumenckiego? Najważniejsze różnice zgromadziliśmy w tabeli.

Kredyt gotówkowy Kredyt konsumencki
Podstawa prawna Definicja tego kredytu nie została opisana w ustawach.Definiuje go Ustawa o kredycie konsumenckim z dn. 12 maja 2011 r.
Przeznaczenie Na dowolny cel.Na cele prywatne, tj. niezwiązane z działalnością gospodarczą i zawodową.
Maksymalna kwota Nie jest określona.255 550 zł
Kredytodawca Bank, SKOK.Bank, SKOK, instytucja pożyczkowa.
Rodzaje Krótkoterminowe i średnioterminowe.Tylko odpłatne pożyczki i kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, kredyty odnawialne, kredyty samochodowe, kredyty studenckie, linie kredytowe itp.
Koszty pozaodsetkowe Ich wysokość nie jest uregulowana w prawie, tylko w konkretnej umowie kredytowej.Ich wysokość jest uregulowana w ustawie.
Odstąpienie od umowy Nie jest uregulowane w prawie, tylko w konkretnej umowie kredytowej.Według ustawy masz 14 dni na odstąpienie od umowy.

 

Gdzie znaleźć kredyt gotówkowy i kredyt konsumencki?

Z powyższej tabeli wynika, że kredyt gotówkowy i kredyt konsumencki najłatwiej znajdziesz w banku. Jak to zrobić? Na początku sprawdź ofertę kredytową w Twoim banku, np. w tym, w którym masz rachunek osobisty. Banki często oferują kredyt gotówkowy online – na podstawie np. regularnych wpływów wynagrodzenia na konto.

Dostałeś ofertę od banku? Doskonale, to oznacza, że jesteś wiarygodnym klientem. Teraz czas, aby sprawdzić, jak oferta z Twojego banku przedstawia się na tle konkurencji. Tu rekomendujemy nasze regularnie aktualizowane rankingi kredytów.

Możesz także sam obliczyć, ile kosztują kredyty w różnych bankach, jaka jest całkowita kwota do spłaty lub miesięczna wysokość raty. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora kredytu gotówkowego.

Przygotowaliśmy porównanie kredytów gotówkowych – aby poznać szczegóły oferty odsyłamy do konkretnych banków.

Parametry wykorzystane do porównania kredytów gotówkowych w bankach:

 • Porównywana kwota: 20 000 zł.
 • Liczba rat: 48.
 • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO): różni się z zależności od banku.
Nazwa bankuNazwa produktuRata miesięcznaCałkowita kwota do spłatyProwizjaRzeczywista Roczna Stopa OprocentowaniaWymagane dokumenty
Alior BankPożyczka internetowa494,76 zł23 748,48 zł0,00 %9,04 %dowód osobisty, zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, adres e-mail, numer telefonu, numer konta bankowego
PKO Bank PolskiPożyczka gotówkowa501,44 zł24 069,12 zł0,00 %9,81 %dowód osobisty, oświadczenie o dochodach i wyciąg z ROR z ostatnich 3 miesięcy dla pożyczek w kwocie do 24 000 zł (w przecwinym razie zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach) adres e-mail, numer telefonu, numer konta bankowego
Volkswagen Bank GMBH Oddział w PolsceKredyt Plus512,18 zł24 584,64 zł0,99 %11,03 %dowód osobisty, dokument potwierdzający dochód
Getin BankKredyt gotówkowy516,84 zł24 808,32 zł0,00 %11,56 %dowód osobisty, dokument potwierdzający wysokość i źródło dochodu
Credit AgricoleGotówka z prowizją 0%516,91 zł24 811,68 zł0,00 %11,57 %dokumenty tożsamości i jeśli wymagany dokumenty o dochodzie
Citi HandlowyPożyczka gotówkowa - 0 zł prowizji526,58 zł25 275,84 zł0,00 %12,67 %dowód osobisty, dokument potwierdzający wysokość dochodów (np. wyciągi z konta z wpływem wynagrodzenia, zaświadczenie od pracodawcy) - akceptowane w formie elektronicznej
Bank Pekao SAPożyczka Konsolidacyjna529,14 zł25 398,72 zł0,00 %12,96 %dowód osobisty, dokumenty potwierdzające wysokość i źródło dochodu (np. oświdczenie o dochodach + historia rachunku z wpływami lub zaświadczenie o zatrudnieniu)
Raiffeisen Digital BankPożyczka gotówkowa529,38 zł25 410,24 zł0,00 %12,99 %adres mailowy, dowód osobisty, konto bankowe
Santander Bank PolskaKredyt gotówkowy557,82 zł26 775,36 zł9,99 %16,21 %dowód osobisty, dokumenty poświadczające uzyskiwanie dochodu
InbankKredyt gotówkowy562,44 zł26 997,12 zł6,99 %16,73 %seria i nr dowodu osobistego, wyciąg z rachunku osobistego z historią z 3 miesięcy lub zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, adres e-mail, numer telefonu komórkowego
Bank PocztowyKredyt w porządku563,27 zł27 036,96 zł5,00 %16,83 %dowód osobisty, oświadczenie o osiąganym dochodzie
BNP Paribas Bank PolskaKredyt gotówkowy568,70 zł27 297,60 zł8,00 %17,44 %dowód osobisty, dokumenty potwierdzające dochody
Santander Consumer BankMistrzowski Kredyt Gotówkowy569,85 zł27 352,80 zł5,25 %17,57 %dowód osobisty, dokumenty poświadczające uzyskiwanie dochodu
ING Bank ŚląskiPożyczka pieniężna571,41 zł27 427,68 zł7,99 %17,75 %dowód osobisty, dokumenty potwierdzające dochód w zależności od źródła dochodu
mBankKredyt gotówkowy593,85 zł28 504,80 zł7,49 %20,28 %dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty / karta pobytu / paszport i zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE; dokumenty potwierdzające wysokość uzyskiwanego dochodu w zależności od zadeklarowanego źródła

 

Kredyt konsumencki a kredyt gotówkowy – o czym jeszcze pamiętać?

Zamienne stosowanie pojęć kredyt gotówkowy i kredyt konsumencki nie jest do końca poprawne. Tymczasem kredyt gotówkowy jest tak popularnym produktem finansowym, że często nawet same banki nie piszą o kredytach konsumenckich, ale o kredytach gotówkowych właśnie.

Wskazówka dla Ciebie jest taka, aby dokładnie czytać umowy kredytowe. Dzięki temu poznasz rodzaj kredytu, całkowite i dodatkowe koszty oraz inne parametry.

Źródła:

 1. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe. (sejm.gov.pl)

Warto wiedzieć

 1. Kredyty są udzielane na zakup towarów i usług, takich jak samochody, podróże, a także artykuły gospodarstwa domowego czy sprzęt AGD.
 2. Kredyt konsumencki to kredyt udzielany osobie fizycznej na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą lub zawodową. Ten produkt finansowy jest płatny, a jego maksymalna kwota wynosi 255 550 zł.
 3. Kredyt gotówkowy to kredyt przyznawany w gotówce – najczęściej na konto osobiste, a rzadziej w gotówce do ręki. Kredyt gotówkowy dostaniesz w banku. Wystarczy, że złożysz wniosek – w placówce lub online.
 4. Niezależnie, czy zdecydujesz się na kredyt konsumencki, czy kredyt gotówkowy. W obu przypadkach bank przynajmniej w podstawowym zakresie sprawdzi Twoją zdolność kredytową.
 5. Zamienne stosowanie pojęć kredyt gotówkowy i kredyt konsumencki nie jest do końca poprawne. Choć nawet same banki nie rozróżniają ściśle tych pojęć w swoich ofertach kredytowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jaki to jest kredyt konsumencki?

  Kredyt konsumencki – kredyt udzielany przez bank, SKOK lub inną instytucję pożyczkową na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą lub zawodową. Jest to kredyt odpłatny i może być udzielony w maksymalnej kwocie 255 550 zł. Definiuje go Ustawa o kredycie konsumenckim.

 2. Czym się różni kredyt konsumencki od konsumpcyjnego?

  Kredyt konsumpcyjny, inaczej mówiąc kredyt na dowolny cel lub np. gotówkowy to produkt finansowy, którego definicji nie opisuje ustawa. Kredyt konsumencki jest opisany w Ustawie o kredycie konsumenckim z dn. 12 maja 2011 r.

 3. Na jaki cel możemy wziąć kredyt konsumencki?

  Kredyt konsumencki możesz przeznaczyć na cele prywatne, czyli takie, które nie są związane z Twoją działalnością gospodarczą i zawodową. Więcej o celach mówi Ustawa o kredycie konsumenckim.

 4. Co to jest kredyt gotówkowy?

  Kredyt gotówkowy to produkt finansowy wypłacany w gotówce. Zawsze jest płatny, czyli musisz zapłacić bankowi za pożyczenie gotówki. Opłata zawarta jest w formie prowizji lub oprocentowania, czyli marży banku i wskaźnika określonego przez NBP.

 5. Czy raty to kredyt konsumencki?

  Rata to całość Twojego kredytu powiększona o dodatkowe koszty podzielona przez okres spłaty. Najczęściej raty są liczone w miesiącach. Także raty są elementem kredytu konsumenckiego i sposobem na oddanie bankowi lub innej instytucji pożyczonego kapitału.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments