Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Co to jest linia kredytowa?

Linia kredytowa to wsparcie finansowe, które może uzyskać zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca. Nie jest to jednak tradycyjny kredyt czy debet w rachunku bankowym.

męskie dłonie trzymające smartfona
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Według danych aktualnych na czerwiec 2019 r. opublikowanych w Raporcie Związku Banków Polskich InfoKREDYT, zadłużenie gospodarstw domowych wynosiło 708,4 mld zł. Najczęściej wybierane przez klientów produkty kredytowe to kredyty gotówkowe 72%, a w drugiej kolejności kredyty hipoteczne 17%. Na linię kredytową w rachunku bieżącym według bankowców decydowało się 7% konsumentów.

Jak działa linia kredytowa?

Linia kredytowa to produkt finansowy, który polega na udostępnieniu klientowi przez bank możliwości korzystania z określonej kwoty pieniędzy (zadłużenia się do określonego w umowie limitu) przez określony czas. Przy czym odsetki naliczane są tylko od faktycznie wykorzystanej kwoty limitu, a nie od całości kredytu.

Środki są dostępne przez cały okres obowiązywania umowy i mogą być w tym czasie wykorzystane w dowolnym momencie, bez konieczności składania odrębnego wniosku. Wpływy na konto bankowe w pierwszej kolejności są przeznaczane na spłatę wykorzystanej linii kredytowej i odsetek.

Do kosztów związanych z posiadaniem linii kredytowej można zaliczyć odsetki liczone od kwoty wykorzystanego limitu oraz prowizję z tytułu udzielenia i odnowienia kredytu. Prowizja za gotowość to wśród ofert dla osób fizycznych rzadkość, natomiast może wystąpić w przypadku ofert kierowanych do firm. Kredyt odnawialny może być wykorzystany dowolnie. W przypadku firm cel jest ograniczony zakresem prowadzonej działalności gospodarczej.

Linia kredytowa a debet w rachunku

Mechanizm działania obu produktów finansowych jest podobny, dlatego w języku potocznym często linia kredytowa i debet w rachunku używane są zamiennie. W praktyce uzyskanie linii kredytowej będzie trudniejsze, z uwagi na z reguły wyższą dostępną kwotę limitu – dla osób fizycznych to około 150.000 zł a dla firm to około 500.000 zł.

Dlatego kredytobiorca przy składaniu wniosku o udzielenie linii kredytowej powinien liczyć się z większą liczbą formalności, a niekiedy również z koniecznością ustanowienia zabezpieczenia spłaty zadłużenia.

Linia kredytowa dla firm

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które starają się o uzyskanie finansowania w banku, w tym również linii kredytowej dla firm, muszą spełnić szereg warunków. Oprócz posiadania odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, wymagane jest prowadzenie działalności gospodarczej przez określony czas, najczęściej co najmniej 12 miesięcy. Jednak kwota dostępna w ramach linii kredytowej dla firm, będzie wyższa niż ta oferowana konsumentowi.

Linia kredytowa dla firm może przybrać postać finansowania udzielanego bez zabezpieczenia – najczęściej do określonej kwoty albo z zabezpieczeniem np. na nieruchomości. Taka forma kredytu to wygodny sposób utrzymania płynności finansowej i zwykle możliwość przeznaczenia uzyskanych pieniędzy na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Linia kredytowa dla firm w ING Banku Śląskim

Oferta przeznaczona dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a także:

  • spółki cywilnej,
  • spółki jawnej,
  • spółki partnerskiej osób fizycznych i nie prowadzących pełnej księgowości w roku ubiegłym i bieżącym.

Maksymalnie kredytobiorca może uzyskać w ramach limitu kredytowego do 500.000 zł, a do 100.000 zł bez zabezpieczenia. Wniosek można złożyć przez internet. Warunkiem formalnym uzyskania linii kredytowej jest prowadzenie działalności przez okres co najmniej 6 miesięcy i posiadanie rachunku firmowego w dowolnym banku. W przypadku ubiegania się o linię kredytową bez zabezpieczenia do 200.000 zł wymagany staż prowadzenia działalności gospodarczej jest dłuższy i wynosi 12 miesięcy.

Linia kredytowa dla firm w mBanku

Oferta jest przeznaczona dla osób prowadzących działalność gospodarczą, za wyjątkiem tych, którzy rozliczają zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Uzyskanie kredytu wymaga ustanowienia zabezpieczenia spłaty zadłużenia pod postacią:

  • hipoteki na nieruchomości, osobistej i/lub komercyjnej
  • gwarancji de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przedsiębiorca może wykorzystać dostępne w ramach linii kredytowej pieniądze tylko na cel związany z prowadzeniem działalności gospodarczej m.in zakup nieruchomości, finansowanie działalności bieżącej, spłatę zobowiązań czy refinansowanie wydatków inwestycyjnych.

Dla uzyskania finansowania bank wymaga działania firmy co najmniej przez okres 12 miesięcy. Kredytobiorca płaci tylko za wykorzystany limit kredytowy, bez opłaty za gotowość.

Linia kredytowa dla firm w Idea Bank

Dzięki linii kredytowej przedsiębiorca może uzyskać dostęp nawet do 500.000 zł bez zabezpieczeń. W ramach wymagań formalnych, które stawia bank, jest staż w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej – minimum 12 miesięcy. Wniosek można złożyć przez internet lub osobiście u doradcy banku. Oprócz prowizji z tytułu uruchomienia linii kredytowej, bank nalicza prowizję za gotowość środków w wysokości 0,15% miesięcznie.

BankDostępna kwota linii kredytowejProwizjaDodatkowe informacje
ING Bank Śląski- 500.000 zł, - 2% kwoty - min. 200 zł z tytułu przyznania kredytu- do 100.000 zł bez zabezpieczenia
mBank- ustalane indywidualnie - od 2 do 4 % kwoty z tytułu udzielenia kredytu- wymagane zabezpieczenie np. hipoteka na nieruchomości, gwarancja de minimis BGK
- brak prowizji za gotowość
- limit kredytowy może być udzielony nawet na 20 lat
Idea Bank- 500.000 zł- od 1,99 % za uruchomienie + prowizja za gotowość: 0,15 % miesięcznie- do 500.000 zł bez zabezpieczenia
- okres kredytowania to 12 miesięcy z możliwością przedłużenia na kolejne 12 miesięcy

Podsumowanie

Zaletą linii kredytowej jest elastyczna forma tego rozwiązania, która przejawia się przede wszystkim w możliwości korzystania z pieniędzy tylko w razie potrzeby. Dodatkową zaletą jest naliczanie odsetek od wykorzystanych środków, a nie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego kredytu, od całej kwoty udzielonego finansowania. Dostęp do linii kredytowej sprawdzi się zarówno w sytuacji potrzeby utrzymania płynności finansowej firmy, jak i pokrycia dodatkowych wydatków osoby fizycznej.

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o