Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Specjaliści mają lepiej, czyli o kredytach bankowych dla wolnych zawodów

Przedstawiciele wolnych zawodów to grupa osób, których działalność związana jest zwykle z osiąganiem wysokich dochodów. Reprezentanci wybranych profesji mogą również liczyć na szczególne przywileje i korzystne warunki współpracy ze strony instytucji finansowych.

stojące w rzędzie osoby reprezentujące wolne zawody
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Indywidualna opieka i wsparcie doradcy bankowego, serwis concierge, bezpłatne usługi maklerskie czy lepsze warunki kredytów – to tylko niektóre z usług bankowych, które są dostępne dla specjalistów i przedstawicieli zawodów zaufania publicznego. Mówiąc o osobach wykonujących wolny zawód przede wszystkim ich mamy na myśli.

Uprzywilejowanie konkretnej grupy klientów wynika z wieloletniego doświadczenia banków. Przedstawiciele wolnych zawodów mają opinię rzetelnych kredytobiorców, którzy terminowo regulują swoje zobowiązania. Liczy się też reputacja i prestiż związany z wykonywaniem określonego zawodu. Bank nisko ocenia ryzyko kredytowe wynikające ze współpracy z takim kredytobiorcą, dzięki czemu może zaproponować współpracę korzystniejszą od standardowej.

Kredyt bankowy dla wolnych zawodów – kto może liczyć na preferencyjne warunki?

W polskim przepisach nie ma znajdziemy definicji wolnych zawodów. Określenie bardziej wynika z praktyki gospodarczej. Podpowiedzią mogą być też przepisy kodeksu spółek handlowych, które wskazują, który z przedstawicieli wolnych zawodów może być partnerem w spółce partnerskiej. To czy dany zawód zostanie zaliczony do listy podmiotów uprzywilejowanych, zależy ostatecznie od decyzji banku.

Kto może liczyć na przychylność? Ogólnie można wskazać osoby, które posiadają wysokie kwalifikacje. Wolny zawód jest również utożsamiany z zawodami zaufania publicznego. Do grona przedstawicieli wolnych zawodów można zaliczyć:

 • prawników – czyli adwokatów, notariuszy, radców prawnych, sędziów,
 • komorników,
 • kuratorów sądowych,
 • biegłych rewidentów,
 • lekarzy wszystkich specjalności,
 • farmaceutów,
 • pielęgniarki,
 • położne,
 • programistów,
 • inżynierów budownictwa,
 • księgowych,
 • maklerów giełdowych,
 • rzeczoznawców majątkowych,
 • tłumaczy przysięgłych,
 • doradców inwestycyjnych,
 • brokerów ubezpieczeniowych.

Dla uzyskania preferencyjnych warunków konieczne jest prowadzenie działalności gospodarczej przez określony czas – zwykle co najmniej 6 miesięcy. Na korzystne warunki współpracy z bankiem mogą liczyć także osoby, które wykonują wolny zawód w ramach stosunku pracy – wymagany minimalny okres zatrudnienia to zazwyczaj 3 miesiące.

Kredyt bankowy dla wolnych zawodów – na czym polega?

Niższe ryzyko kredytowe przekłada się na lepsze warunki. Przedstawiciele wolnych zawodów mogą liczyć na liczne odstępstwa czy udogodnienia, brokerów ubezpieczeniowych.Najbardziej popularne przywileje to:

 • uproszczona procedura kredytowa,
 • niższe wymogi formalne,
 • wyższa dostępna kwota kredytu,
 • niższe oprocentowanie,
 • brak dodatkowych zabezpieczeń dla spłaty kredytu,
 • dłuższy okres spłaty.

Jak to wygląda w praktyce?

Getin Bank oferuje kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny dla wolnych zawodów z wydłużonym okresem spłaty do 10 lat. RRSO dla kredytu gotówkowego to 10,3% a dla kredytu konsolidacyjnego to 10,2 %. Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku to:

 • dokument tożsamości – zwykle dowód osobisty,
 • dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu,
 • dokumenty potwierdzające dochody: wyciąg z konta za okres ostatnich 6 miesięcy lub PIT – 36/36L za ubiegły rok obrachunkowy lub dokumentacja finansowa zgodna z prowadzoną formą rozliczeń, w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę również zaświadczenia wystawione przez pracodawcę.

mBank – przedstawicielom wolnych zawodów oferuje do 500.000 zł kredytu gotówkowego z preferencyjną oceną kredytową i obsługą indywidualnego eksperta mBanku.

Santander Bank Polska – oferuje Biznes Pakiet dla Wolnych Zawodów, gdzie oprócz preferencyjnych warunków w zakresie otwarcia i prowadzenia rachunku klient znajdzie szeroką ofertę kredytową: kredyty obrotowe, inwestycyjne, w rachunku bieżącym, finansowanie projektów unijnych a także specjalne produkty leasingowe.

Kredyt bankowy dla przedstawicieli wolnych zawodów – jakie dokumenty trzeba przygotować?

Uproszczona procedura kredytowa to jedno z rozwiązań, które gwarantuje szybszą decyzję o przyznaniu kredytu bez zbędnych formalności. Bardzo często dla uzyskania kredytu wystarczy dowód osobisty i dokument potwierdzający wykonywanie określonego zawodu. Dla oceny zdolności kredytowej klienta bank będzie wymagał przedstawienia dokumentu potwierdzającego wysokość osiąganych dochodów, ale zwykle wystarczy wyciąg z konta bankowego.

Zaświadczenia z urzędu skarbowego czy ZUS o niezaleganiu ze składkami nie będą konieczne. W najbardziej komfortowej sytuacji będą osoby, które już mają otwarte konto w banku, w którym chcą uzyskać finansowanie. Złożenie wniosku o kredyt w takiej sytuacji zajmie tylko chwilę.

Na co jeszcze mogą liczyć przedstawiciele wolnych zawodów?

Atrakcyjna oferta kredytowa to nie wszystko. Indywidualna oferta banków dla przedstawicieli wolnych zawodów jest dużo szersza. Przede wszystkim obejmuje wsparcie opiekuna, który pomoże w załatwieniu wszystkich formalności i pomoże dobrać najlepsze produkty finansowe.

Standardem będzie także serwis usług concierge czyli bezpłatna organizacja codziennych lub nietypowych spraw dla klienta. W pakiecie można otrzymać także bezpłatną usługę maklerską czy brak opłat za prowadzenie konta, realizację przelewów, wypłatę gotówki ze wszystkich bankomatów albo dostęp do dodatkowych usług w ramach bankowości elektronicznej.

Podsumowanie – banki doceniają wolne zawody

Nie wszystkie banki dysponują ofertą skierowaną bezpośrednio do przedstawicieli wolnych zawodów. W niektórych przypadkach będzie to po prostu oferta dla klienta zamożnego. Jednak zawsze będą to warunki lepsze niż te oferowane standardowo.

Specjaliści z wysokimi kwalifikacjami, którzy mogą pochwalić się wysokimi przychodami, mają również lepszą pozycję negocjacyjną w rozmowach z bankiem. Dla zatrzymania takiego klienta bank będzie skłonny na większe ustępstwa, nie tylko w zakresie niższego oprocentowania kredytu.

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments