Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Kredyty bankowe dla freelancerów i specjalistów

Przedstawiciele wolnych zawodów to grupa osób, których działalność związana jest zwykle z osiąganiem wysokich dochodów. Reprezentanci wybranych profesji mogą również liczyć na szczególne przywileje i korzystne warunki współpracy ze strony instytucji finansowych.

Indywidualna opieka i wsparcie doradcy bankowego, serwis concierge, bezpłatne usługi maklerskie czy lepsze warunki kredytów – to tylko niektóre z usług bankowych, które są dostępne dla specjalistów i przedstawicieli zawodów zaufania publicznego. Mówiąc o osobach wykonujących wolny zawód przede wszystkim ich mamy na myśli.

Uprzywilejowanie konkretnej grupy klientów wynika z wieloletniego doświadczenia banków. Przedstawiciele wolnych zawodów mają opinię rzetelnych kredytobiorców, którzy terminowo regulują swoje zobowiązania. Liczy się też reputacja i prestiż związany z wykonywaniem określonego zawodu. Bank nisko ocenia ryzyko kredytowe wynikające ze współpracy z takim kredytobiorcą, dzięki czemu może zaproponować współpracę korzystniejszą od standardowej.

Czemu banki preferują wolne zawody?

Strategia banków opiera się na praktycznych i sprawdzonych przesłankach. Dotyczy to także preferowania pewnych grup zawodowych i społecznych w zakresie przyznawania kredytów. Banki dają lepsze warunki osobom, które chcą przyciągnąć do siebie jako stałych klientów, a także tym, którzy z pewnością spłacą kredyt. Przedstawiciele wolnych zawodów mogą liczyć na specjalne traktowanie ponieważ:

Ryzyko utraty zarobków jest w tych zawodach bardzo niskie – Wolne zawody są w niewielkim stopniu zależne od konkretnych firm, czy uwarunkowań rynkowych. Ich przedstawiciele mają kompetencje pozwalające pracować na własny rachunek, ale też znaleźć zatrudnienie w sektorze państwowym i prywatnym. W zawodach takich jak doradca podatkowy, radca prawny czy programista przeszkodą w znalezieniu pracy nie jest też odległość. Wiele wolnych zawodów można wykonywać zdalnie i niezależnie od wieku.

Wolne zawody mają silną motywację do spłaty zobowiązań – Przedstawiciele wolnych zawodów cieszą się zaufaniem innych grup społecznych, ale też są od tego zaufania bardzo zależni. Dobra reputacja jest bardzo istotnym elementem ich pracy. Łatwo ją jednak zepsuć np. z powodu postępowania komorniczego. Przedstawiciele wolnych zawodów mają zbyt wiele do stracenia, by np. ukrywać się przed wierzycielami.

Świadczenie usług dla wolnych zawodów jest prestiżowe – Przyciągając do siebie przedstawicieli wolnych zawodów, banki zyskują też większe zaufanie pozostałych grup zawodowych. W sytuacji gdy oferta usług poszczególnych banków różni między sobą raczej symbolicznie, zaufanie w dalszym ciągu pozostaje kluczowym czynnikiem wyboru banku, w którym prowadzi się bieżące sprawy.

Banki preferują przedstawicieli wolnych zawodów, ponieważ są przekonane, że będą mieli oni z czego spłacić zobowiązania i będą chcieli to zrobić. W mniejszym stopniu liczą też na to, że przyciągając do siebie lekarzy czy prawników, poprawią swoje notowania wśród innych zawodów.

Kredyt bankowy dla wolnych zawodów – kto może liczyć na preferencyjne warunki?

W polskim przepisach nie ma znajdziemy definicji wolnych zawodów. Określenie bardziej wynika z praktyki gospodarczej. Podpowiedzią mogą być też przepisy kodeksu spółek handlowych, które wskazują, który z przedstawicieli wolnych zawodów może być partnerem w spółce partnerskiej. To czy dany zawód zostanie zaliczony do listy podmiotów uprzywilejowanych, zależy ostatecznie od decyzji banku.

Kto może liczyć na przychylność? Ogólnie można wskazać osoby, które posiadają wysokie kwalifikacje. Wolny zawód jest również utożsamiany z zawodami zaufania publicznego. Do grona przedstawicieli wolnych zawodów można zaliczyć:

 • Prawnicy – adwokaci, notariusze, doradcy podatkowi, sędziowie, radcy prawni, komornicy;
 • Personel medyczny – lekarze wszystkich specjalności, dentyści, pielęgniarze, położni, psychologowie, fizjoterapeuci
 • Sektor finansowowo-księgowy – biegli rewidenci, księgowi, brokerzy ubezpieczeniowi, maklerzy giełdowi, doradcy inwestycyjni
 • Specjaliści – programiści, inżynierowie budownictwa, architekci, tłumacze przysięgli
 • Kuratorzy sądowi, rzeczoznawcy majątkowi, rzecznicy patentowi

Dla uzyskania preferencyjnych warunków konieczne jest prowadzenie działalności gospodarczej przez określony czas – zwykle co najmniej 6 miesięcy. Na korzystne warunki współpracy z bankiem mogą liczyć także osoby, które wykonują wolny zawód w ramach stosunku pracy – wymagany minimalny okres zatrudnienia to zazwyczaj 3 miesiące.

Kredyt bankowy dla wolnych zawodów – na czym polega?

Niższe ryzyko kredytowe przekłada się na lepsze warunki. Przedstawiciele wolnych zawodów mogą liczyć na liczne odstępstwa czy udogodnienia, brokerów ubezpieczeniowych.Najbardziej popularne przywileje to:

 • uproszczona procedura kredytowa,
 • niższe wymogi formalne,
 • wyższa dostępna kwota kredytu,
 • niższe oprocentowanie,
 • brak dodatkowych zabezpieczeń dla spłaty kredytu,
 • dłuższy okres spłaty.

W praktyce różnice między ofertą kredytową dla osób o podobnych zarobkach, ale wykonujących inne zawody nie jest duża. Bank w dalszym ciągu zarabia na kredytach udzielanych przedstawicielom wolnych zawodów.

Kredyty inwestycyjne dla wolnych zawodów

Kredyty inwestycyjne są produktami skierowanymi do podmiotów profesjonalnych, przede wszystkim przedsiębiorstw. Specyfika niektórych wolnych zawodów np. dentysty wymaga inwestycji w lokal, wyposażenie i narzędzia do pracy. Banki rzadko mają szczególną ofertę kredytów inwestycyjnych wyłącznie dla tej grupy zawodowej. Mimo to można mówić o pewnym uprzywilejowaniu w tym zakresie. Przedstawicielom wolnych zawodów jest bardzo łatwo uzyskać kredyt inwestycyjny na działalność powiązaną z ich zawodem ponieważ inwestycje, które finansują mają w opinii banku wysoką szansę zwrotu. Ryzyko inwestowania we własny gabinet medyczny czy oprogramowanie potrzebne architektowi jest bardzo niskie – takie inwestycje przeważnie się udają i ich specyfika jest znana bankowym analitykom.

Dlatego przedstawiciele wolnych zawodów, nawet jeśli nie mogą liczyć na szczególne warunki kredytu inwestycyjnego, to mają większą szansę na uzyskanie go.

Kredyt dla wolnych zawodów w Getin Bank

Getin Bank oferuje kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny dla wolnych zawodów z wydłużonym okresem spłaty do 10 lat. RRSO dla kredytu gotówkowego to 10,3% a dla kredytu konsolidacyjnego to 10,2 %. Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku to:

 • dokument tożsamości – zwykle dowód osobisty,
 • dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu,
 • dokumenty potwierdzające dochody: wyciąg z konta za okres ostatnich 6 miesięcy lub PIT – 36/36L za ubiegły rok obrachunkowy lub dokumentacja finansowa zgodna z prowadzoną formą rozliczeń, w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę również zaświadczenia wystawione przez pracodawcę.

Kredyt dla wolnych zawodów mBank

W ofercie mBanku przedstawicielom wolnych zawodów oferuje się do 500.000 zł kredytu gotówkowego z preferencyjną oceną kredytową i obsługą indywidualnego eksperta mBanku. Dodatkowo mBank proponuje inne usługi w tym leasing samochodów czy obsługę biura maklerskiego.

Kredyt dla wolnych zawodów Santander

Santander Bank Polska oferuje Biznes Pakiet dla Wolnych Zawodów, gdzie oprócz preferencyjnych warunków w zakresie otwarcia i prowadzenia rachunku klient znajdzie szeroką ofertę kredytową: kredyty obrotowe, inwestycyjne, w rachunku bieżącym, finansowanie projektów unijnych a także specjalne produkty leasingowe.

Kredyt bankowy dla przedstawicieli wolnych zawodów – jakie dokumenty trzeba przygotować?

Uproszczona procedura kredytowa to jedno z rozwiązań, które gwarantuje szybszą decyzję o przyznaniu kredytu bez zbędnych formalności. Bardzo często dla uzyskania kredytu wystarczy dowód osobisty i dokument potwierdzający wykonywanie określonego zawodu. Dla oceny zdolności kredytowej klienta bank będzie wymagał przedstawienia dokumentu potwierdzającego wysokość osiąganych dochodów, ale zwykle wystarczy wyciąg z konta bankowego.

Zaświadczenia z urzędu skarbowego czy ZUS o niezaleganiu ze składkami nie będą konieczne. W najbardziej komfortowej sytuacji będą osoby, które już mają otwarte konto w banku, w którym chcą uzyskać finansowanie. Złożenie wniosku o kredyt w takiej sytuacji zajmie tylko chwilę.

Kredyty dla prawników, lekarzy, programistów…

Niektóre banki oferują kredyty dla jeszcze węższych grup zawodowych. Przykładowo Alior Bank czy Idea Bank, mają ofertę skierowaną jedynie do przedstawicieli branży medycznej, o czym szerzej pisaliśmy w poświęconym temu artykule.

Podobne oferty mogą dotyczyć zawodów stricte prawniczych (adwokat, komornik, radca prawny, doradca podatkowy) lub finansowych.

Poszczególne grupy zawodowe mogą być przedmiotem zainteresowania banków, nawet jeśli nie należą do wolnych zawodów. Dobrym przykładem unikalnej oferty są produkty bankowe przygotowane z myślą o rolnikach, menedżerach zespołów, czy urzędnikach państwowych.

Na co jeszcze mogą liczyć przedstawiciele wolnych zawodów?

Atrakcyjna oferta kredytowa to nie wszystko. Indywidualna oferta banków dla przedstawicieli wolnych zawodów jest dużo szersza. Przede wszystkim obejmuje wsparcie opiekuna, który pomoże w załatwieniu wszystkich formalności i pomoże dobrać najlepsze produkty finansowe.

Standardem będzie także serwis usług concierge czyli bezpłatna organizacja codziennych lub nietypowych spraw dla klienta. W pakiecie można otrzymać także bezpłatną usługę maklerską czy brak opłat za prowadzenie konta, realizację przelewów, wypłatę gotówki ze wszystkich bankomatów albo dostęp do dodatkowych usług w ramach bankowości elektronicznej.

Podsumowanie – banki doceniają wolne zawody

Nie wszystkie banki dysponują ofertą skierowaną bezpośrednio do przedstawicieli wolnych zawodów. W niektórych przypadkach będzie to po prostu oferta dla klienta zamożnego. Jednak zawsze będą to warunki lepsze niż te oferowane standardowo.

Specjaliści z wysokimi kwalifikacjami, którzy mogą pochwalić się wysokimi przychodami, mają również lepszą pozycję negocjacyjną w rozmowach z bankiem. Dla zatrzymania takiego klienta bank będzie skłonny na większe ustępstwa, nie tylko w zakresie niższego oprocentowania kredytu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak długo trzeba pracować w wolnym zawodzie, żeby dostać kredyt?

  Przeważnie osoby prowadzące własną działalność w wolnym zawodzie mogą otrzymać kredyt po 6 miesiącach od założenia działalności. Jeśli pracują na etacie w wolnym zawodzie to nawet po 3 miesiącach od rozpoczęcia umowy o pracę.

 2. Czy ktoś kto przestał pracować w wolnym zawodzie musi oddać kredyt?

  Osoba, która zaciągnęła kredyt na preferencyjnych warunkach musi go po prostu spłacić zgodnie z harmonogramem spłat. Cecha (w tym wykonywanie zawodu) uprawniająca do szczególnej oferty banku ma znaczenie jedynie przy przyznawaniu kredytu.

 3. Czy wszystkie banki mają specjalną ofertę dla wolnych zawodów?

  Nie, część banków zalicza wolne zawody po prostu do grona przedsiębiorców.

PORÓWNAJ KREDYTY
Adam Rogoz
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments